Connect with Us

Arrestimet në drejtësi e mjekësi/ Avokati: Është herët për të thënë se reforma në drejtësi po funksionon

Aktualitet

Arrestimet në drejtësi e mjekësi/ Avokati: Është herët për të thënë se reforma në drejtësi po funksionon

Publikuar

-

Arrestimet në drejtësi e mjekësi/ Avokati: Është herët për të thënë se reforma në drejtësi po funksionon

Hetimet lidhur me korrupsionin në Gjykatën e Krujës kanë shtyrë SPAK-un të verifikojë edhe praktikën e transferimit të të dënuarve në burgun e Fushë-Krujës.

Dy ditë pasi iu komunikua masa e sigurisë “arrest me burg, Këshilli i Lartë Gjyqësor njoftoi se ka vendosur të pezullojë nga detyra gjyqtaren Enkelejda Hoxhën, pasi akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Avokati Boiken Bendo thotë për Euronews Albania se pavarësisht zhvillimeve është ende herët për të thënë se reforma në drejtësi ka nisur të funksionojë.

“Mendoj së është herët për të menduar nëse reforma në drejtësi po funksionon apo jo. Kjo sepse ajo kërkon vazhdimësi dhe paanshmëri. Kjo mbetet për t’u parë në vijim dhe procedimi në fjalë është në fazat fillestare, por duhet të presim përfundimin”, tha ai.

Ai thekson faktin se nisma për të vënë para përgjegjësisë këdo që shkel ligjin është hap për t’u përshëndetur. Sipas tij, veprime të tilla kontribuojnë në rritjen dhe forcimin e besimit që qytetarët duhet të kenë për sistemin e drejtësisë.

LEXO EDHE:  Kryetari i Gjykatës Kushtetuese: Vetingu të bëhet i rregullt, pa presione dhe intimidime

“Nisma për të vënë para përgjegjësisë këdo që shkel ligjin është një nismë, e cila duhet përshëndetur, është një nismë që i shërben forcimit të besimit të publikut ndaj organeve të drejtësisë”, tha ai.

Sa i takon rastit të arrestimit të kardiokirurgut të QSUT, Edvin Prifti, emri i të cilit doli në përgjimet e gjyqtares së Gjykatës së Krujës, Enkelejda Hoxha, avokati Bendo tha se materialet përgjuese nuk mund të klasifikohen si prova penale.

“Provat e deritanishme nga informacionet që kemi edhe përmes medias janë të mbështetura vetëm në përgjime, në fakt përgjime nuk është provë në vetvete, por përgjimet janë mjet kërkimi prove. Edhe pse shumat e parave krijojnë indicie, por mendoj se kjo lidhje në këtë rast është një lidhje artificiale”, tha ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Spitali i Fierit si thesi i miellit për zgjedhje”/ Shehi: Rama nuk e do vendin në BE, Veliaj Kryehajdut

Publikuar

-

Nga

“E ktheu vendin si Kolumbia!”/ Dashamir Shehi ‘shpërthen” keq ndaj Ramës: E ka bërë drogën biznes qeveritar

Kreu i LZHK-së dhe kandidati për deputet në listat e Tiranës, Dashamir Shehi, ka ngritur akuzat se kryeministri Edi Rama nuk e do vendin në Bashkimin Evropian, pasi pretendon se ka prirje autokrate.

Një një reagim për faqen “Brryli Broadway”, ku iu përgjigj pyetjeve edhe të ndjekësve, Shehi e krahasoi Spitalin turk të Fierit si thesin për blerje votash në zgjedhje.

Spitali turk i Fierit është si thesi i miellit për zgjedhje. Ne kemi nevojë për ide, e financim të ideve tona. Për ne shqiptarët Evropa është politikë, demokraci, është shtet ligjor, për gjeneratat e reja Evropa është përpektivë. Evropa duhet të jetë tezë definitive. Duhet të sillemi në mënyrë evropiane. Të bëjmë ligje që i afrohen BE dhe t’i zbatojmë. Të kemi një kulturë politike që BE të mos na shohë me dyshim, se askush nuk e fut dikë të dyshimtë në oborrin e tij. Rama nuk e do Evropën, pasi e pengon në pushtetin absolut. Sovraniste si Erdogani, Putini apo ky i Hungarisë, i bezdis Evropa këta. Larg Evropës është kjo puna e patronazishtëve, a ndodh në ndonjë vend të Evropës, jo por këtu po”, u shpreh ai.

Duke komentuar të rinjtë në politikë, Dashamir Shehi deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është shembulli më i keq i të rinjvë të korruptuar.

LEXO EDHE:  Vjedhja e energjisë/ Arrestohen 19 persona

LEXO EDHE:  Vjedhja e energjisë/ Arrestohen 19 persona

Puna e vjedhjes është genetike, vjen nga shumë faktore. Nuk e quaj meritë personale faktin që s’kam vjedhur, disa e quajnë budallëk. Nuk kam pishmanllëk për modestinë time materiale. Pashë një foto të vjetër të MJAFT-it, kishin dalë më Kadarenë para 15 vitesh. Mjafto të shohësh këtë foto për të kuptuar sa iluzion është pastërtia e rinisë në politikë, shihi sot ata janë kryehajdutë, shih kryetarin e Bashkisë sot dhe vartësit e tij. I ndershmi në politik të madhe është ai që  është ulur në karrige të madhe dhe është çuar i ndershëm”, theksoi kryetari i LZHK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi refuzon ambasadorët/ Nuk shkon në takimin për zgjedhjet në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“The thief shouts catch the thief”! / The SMI scandals with vote theft

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, ambasadorja franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori gjerman Peter Zingraf, do të mbajnë një takim me kandidatët për deputetë të këtij qarku, në zgjedhjet e 25 prillit.

Mësohet se takimi do të mbahet ditën e nesërme dhe të pranishëm do të jenë numri 2 i PS-së Taulant Balla, Gazment Bardhi i Partisë Demokratike dhe Rudina Hajdarin e Nismës “Thurje”.

Por bëhet me dije se në këtë takim nuk do të shkojë Monika Kryemadhi, e cila kandidon në këtë qark nën siglën e LSI-së.

LEXO EDHE:  Vjedhja e energjisë/ Arrestohen 19 persona

LEXO EDHE:  Pezullohet nga detyra mjeku i njohur Edvin Prifti

Sipas mediave, ajo ka refuzuar të shkojë në takimin me ambasadorët pa dhënë asnjë arsye për mosprezencën e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Publikuar

-

Nga

LSI rënie drastike/ Ja kush parti pritet të fitojë me 25 prill në Elbasan

Nëse qytetarët do të votonin sot në qarkun e Elbasanit, sipas sondazhit të Piepolit PS do të merrte  52-56 % të votave e përkthyer në 8-9 mandate.

Koalicioni PD-Aleanca për Ndryshim do të merrte 37-41 % të votave e përkthyer në 4-6 mandate.

LSI ka rënë me 0.5% krahasuar me matjen më 7 prill.

Ndërkohë që Rudina Hajdari e renditur e para në qarkun e Elbasanit nën siglën e partisë ‘Nisma Thurje’ nuk do mund të merrte një mandat nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot, edhe pse pritet të marrë deri në 2.5% të votave.

LEXO TE PLOTE