Connect with Us

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Life Style

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Publikuar

-

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Këto janë tetë ushqimet  që duhet të shmangni nëse doni të rikuperoni ose mbani një lëkurë të shëndetshme, me shkëlqim.

Mish

Yndyra e ngopur në mish shkakton faktorin e rritjes së insulinës, i cili stimulon hormonet seksuale që rrisin prodhimin e puçrrave, thotë Green.

Patate të skuqura

Ushqimet e skuqura duhet të shmangen nëse doni të dukeni sa më rinor, sipas Eat This, Not That! Vajrat që përdoren për të skuqur këto ushqime shkaktojnë inflamacion që çon në lëkurë të plakur dhe të rrudhur.

Ujë në shishe

Sipas Allure , BPA në shishet e ujit është një steroid që e bën lëkurën tuaj të shpërthejë sepse vepron si një hormon në trupin tuaj.

Kafe

Ava Shamban, një dermatologe e famshme, i thotë Allure se kafeja vepron si diuretik dhe “kjo nuk do ta bëjë lëkurën të bukur”. Eksperti shpjegon se qelizat tona të lëkurës janë bërë nga uji dhe në çdo kohë që ato zvogëlohen, ju e humbni atë shkëlqim dhe plumbësi. Shamban sugjeron të pini një gotë ujë përçdo filxhan kafe që pini.

Ushqim i shpejtë

Green thotë se puçrrat dhe problemet e lëkurës shoqërohen me dietën perëndimore që është zakonisht e lartë në kalori, yndyrë dhe karbohidrate të rafinuara. Ushqimet e shpejta si hamburgerët, hot-dogët, krahët e pulës dhe milkshakes mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve të lëkurës.

LEXO EDHE:  A e vret alkooli koronavirusin?/ Gjashtë mite të gabuara rreth "Covid-19"

Sodë

Pijet me sheqer dëmtojnë furnizimin e lëkurës me kolagjen. Eksperti shton se sodat përmbajnë fosfate dhe kur nivelet e tyre rriten, lëkura juaj tregon shenja të rrudhosjes dhe plakjes së parakohshme.

Produktet e qumështit

Studimet kanë gjetur një lidhje midis produkteve të qumështit dhe puçrrave, si dhe çrregullimeve të tjera të lëkurës. Disa studime kanë gjetur një lidhje edhe më të fortë midis qumështit të skremuar dhe akneve sesa produktet e tjera të qumështit. Ekspertët thonë se fajtorët e dyshuar janë hormonet e rritjes që gjenden në qumësht, të cilat kanë për qëllim të ndihmojnë viçat të rriten, dhe nuk janë për të rriturit.

Alkooli

Pirja e alkoolit përshpejton procesin e plakjes dhe ndryshon strukturën e lëkurës, thotë Green, sepse nxjerr lëng nga trupi. “Më pak lëng mund të çojë në dehidrim dhe të heq lagështirën nga lëkura, duke kontribuar në thatësi”, tha ajo, sipas Eat This, Not That! “Kjo mund të bëjë që vijat e imëta dhe rrudhat të duken më të theksuara.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Shpërthen” xhelozia/ Antonela nuk përmbahet ndaj Sindit

Publikuar

-

Nga

Së fundmi programit të Përputhen i është rikthyer konkurenti I cili ishte pezulluar për pak kohë Atdheu.

Ardhja e tij ka ngjalkur xhelozi te shumë konkurentë. Një ndër to ka qene edhe Sindi e cila më përpara ka shprehur një pëlqim ndaj tij.

Gjatë një debate të bërë ditën e sotme Sindi i ka thënë Antonelës se po  e ndjen konkurencën për Atdheun.

“Konkurencën, je sa kjo taka ime shpirt”, i përgjigjet Antonela me ironi dhe qesh.

LEXO EDHE:  Vitamina C/ Ja ushqimet ku gjendet antioksidanti i fuqishëm

LEXO EDHE:  Këto 10 ushqime do t’jua ngrenë humorin si me magji!

Kjo deklaratë ka irritur si Sindin ashtu edhe opinionistin e këtij emisioni, Arjan Konomin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

I mbulon fytyrën me një emoji/ Shqipes nuk i del e keqja me Mevlanin

Publikuar

-

Nga

Shqipe Hysenaj është një nga ish-konkurrentet e Përputhen e cila komentohet shpeshherë në mediat rozë.  Gjatë kohës që ishte pjesë e emisionit ajo bëri disa takime me Mevlanin dhe dukej sikur gjithçka  mes tyre po shkonte mirë.

Pasi Shqipja u largua nga programi u bë pjesë e klipit të Mevlanit, por pas disa kohësh ajo u shpreh se ky i fundit nuk i ka dhënë lekët që i kishte borxh.

Mesa duket Shqipes akoma nuk i ka dalë e keqja me konkurrentin. Në Instgram ajo ka shpërndarë  një foto për të lajmëruar giveaway-n e Ledianës dhe Mevlanit, por Shqipja ka preferuar që fytyrën e këtij të fundit ta mbulojë me një emoji.  Edhe pse ky giveaway është i të dyve Shqipja ka bërë tag vetëm Ledianën.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Të presim në Rusi”/ Modelja seksi i bën ftesën reperit shqiptar

Publikuar

-

Nga

“Të presim në Rusi”/ Modelja seksi i bën ftesën reperit shqiptar

Modelja e njohur ruse, Ariana Lirey ka publikuar në rrjetin e saj social një video ku shfaqet duke dëgjuar këngën e Don Xhonit “Freestyle” ose siç njihet ndryshe “Make a pose”.

Bukuroshja krahas videos shkruan se po e pret Don Xhonin në Rusi duke e quajtur me përkëdheli “bebi”.

“Të presim në Rusi bebi”, shkruan Ariana.

Don Xhoni e ka ripostuar videon duke e falenderuar madje duke i dërguar dhe një emoji zemër.

LEXO EDHE:  Dubai vendi i luksit/ Kafeja të shërbehet me flori

LEXO EDHE:  Tregtohej në kushte skandaloze/ AKU konfiskon 257 kg produkte mishi, gjobitet subjekti

Kujtojmë se Freestyle i Don Xhonit u bë viral menjëherë dhe shumë personazhe të njohur kanë publikuar video të ndryshme në Tik tok me këngën e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE