Connect with Us

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Bota

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Publikuar

-

Senati shpall të pafajshëm ish-Presidentin Trump

Senati amerikan votoi të shtunën për ta shpallur të pafajshëm ish-Presidentin Donald Trump nën akuzën për nxitje të rebelimit të ngritur nga Dhoma e Përfaqësuesve. Senati votoi me 57 vota pro për ta shpallur ish-presidentin fajtor dhe 43 jo fajtor. Meqenëse në gjyqin në Senat kërkoheshin 67 vota, ose dy të tretat për fajësimin, ish-Presidenti Trump u shpall i pafajshëm. Shtatë republikanë u shkëputën nga linja partiake dhe votuan pro fajësimit.

Trazirat e 6 janarit nga mbështetësit e ish Presidentit Trump në Kapitol shkaktuan vdekjen e pesë personave, plagosjen e qindra të tjerëve dhe ngadalësimin e procesit demokratik të numërimit të votave presidenciale.57 senatorë votuan të dielën se zoti Trump ishte drejtpërdrejt përgjegjës për nxitje të dhunës… vota këto të pamjaftueshme që ai të shpallej fajtor pasi kërkohej një shumicë prej dy të tretave të votave në Senat. Në këtë rast duheshin edhe 10 vota, pra 67. Shtatë republikan iu bashkuan demokratëve për dënimin e zotit Trump.

Gjyqi i parë në historinë amerikane për një ish president ishte edhe më i shpejti – plot pesë ditë intensive ku prokurorët e Dhomës së Përfaqësuesve shfaqën pamje të reja të ish-Nënpresidentit Mike Pence dhe ligjvënësve tjerë pak hapa larg protestuesve të dhunshëm.

“Kjo çështje ka të bëjë me transferimin paqësor, jo të dhunshëm të pushtetit që garanton sovranitetin e popullit”, tha Jamie Raskin, prokuror në gjyqin kundër ish-Presidentit Trump.

Avokatët e zotit Trump pranuan një dëshmi të minutës së fundit që pretendonte se ish-presidenti ishte i vetëdijshëm se Mike Pence ndodhej në rrezik dhe se ai dështoi ta mbronte atë.

Ata thanë se fjalimi i zotit Trump në tubimin “Ndaloni vjedhjen” pak para fillimit të trazirave mbrohet nga e drejta e lirisë së shprehjes dhe se nuk ndikoi në mënyrë të drejtpërdrejtë tek protestuesit e dhunshëm.

“Pavarësisht se sa pamje të tmerrshme të sjelljes së protestuesve shohim dhe sa emocione janë përfshirë në këtë gjyq, kjo nuk e ndryshon faktin se zoti Trump është i pafajshëm nga akuzat kundër tij”, tha Michael Van Der Veen, avokat mbrojtës i Donald Trump.

LEXO EDHE:  Tërmeti shtyn protestën e studentëve/ Paralajmërimi i fortë: Nuk do të jetë e largët dita

Por senatori Mitt Romney, i cili mezi u largua nga protestuesit e dhunshëm, iu bashkua gjashtë republikanëve të tjerë që votuan për fajësimin e presidentit, një tregues se mund të ketë ndryshime në parti.

“Toleranca e Partisë Republikane për sjelljet e zotit Trump ka kufi, dhe kjo do të jetë tregues për të ardhmen se si do t’i përqafojë partia ata që distancojnë veten nga ish presidenti”, tha John Hudak, nga Instituti Brookings.

Ndaj më shumë se 200 protestuesve të dhunshëm janë ngritur akuza për veprimet e 6 janarit, ditë që ligjvënësit dhe analistët paralajmërojnë se mund të ishte pikë kthese për abuzimin e pushtetit presidencial.

“Demokratët e dinin se kjo do të ishte shumë e vështirë të arrihej. Por njëkohësisht e ndjenë se po të mos e gjykonin ,do të krijohej një precedent që presidentët e ardhshëm mund të bënin gjëra të tmerrshme dhe t’i shpëtonin ndëshkimit”, thotë Jeremy Mayer nga Universiteti George Mason.

Donald Trump është presidenti i parë ndaj të cilit u ngritën dy herë akuza. Shpallja i pafajshëm nga Senati i mundëson atij vazhdimin e karrierës politike, duke përfshirë edhe pjesëmarrjen në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

OBSH: Pandemia në fazë kritike, trajektorja po rritet

Publikuar

-

Nga

OBSH: Pandemia është në fazë kritike

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fillim të vitit, situata globale është duke u përkeqësuar në javët e fundit, tha OBSH-ja.

“Jemi në një fazë kritike të pandemisë. Trajektorja e saj po rritet. Është duke u rritur në mënyrë dramatike”, tha Maria van Kerkhove, epidemiologe në OBSH.

Koronavirusi ka vrarë mbi 2.9 milionë njerëz prejse është shfaqur për herë të parë në fund të vitit 2019.

Mbi 136 milionë vetë janë infektuar në total.

Në nivel global, “kemi parë shtatë javë rresht të rasteve në rritje dhe katër javë të vdekjeve në rritje”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Javën e kaluar është regjistruar “numri i katërt më i lartë i rasteve në një javë të vetme”, tha ai.

Rritja e rasteve vjen me gjithë shpërndarjen dhe administrimin e vaksinave në shumë vende të botës.

LEXO EDHE:  Protesta kundër vizitës së Vuçiç/ Aktivistët e ‘Vetëvendosjes’ përplasen me policinë

LEXO EDHE:  Protesta kundër shfarosjes së qenve të rrugës/ Zbulohet "interesi" i Sazan Gurit

Deri më tash, rreth 780 milionë vaksina janë administruar globalisht, por autoritetet shëndetësore thonë se duhet të vazhdojë veshja e maskave, si dhe ruajtja e distancës fizike, për të përmbysur trajektoren.

“Ne gjithashtu duam të shohim rihapjen e shoqërive dhe ekonomive, si dhe rifillimin e udhëtimeve dhe të tregtisë”, tha Tedros.

“Por, tani, njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin. Kjo mund të shmanget”, shtoi ai.

Sipas tij, pandemia është larg fundit, por “ka shumë arsye për optimizëm”.

”Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen”, tha Tedros./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Doza të reja të Pfizer/ Kosova siguron 100 mijë vaksina anti Covid

Publikuar

-

Nga

Ekspertët: Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit.

Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim.

COVAX publikoi të hënën një listë me 146 vende të botës, ku ka shpërndarë dhe pritet të shpërndajë vaksina kundër koronavirusit.

Në këtë listë bëhet e ditur se në rundin e tretë të shpërndarjes nga COVAX, i cili përfshin periudhën prill-qershor 2021, Kosova do të sigurojë 100,620 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Kosova, në fund të muajit të kaluar, ka marrë 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, përmes COVAX-it.

Në listën e publikuar të hënën bëhet e ditur se në rundin e dytë të shpërndarjes nga COVAX, që mbulon periudhën shkurt-maj 2021, Kosova do të sigurojë në total 100,800 vaksina AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Pse është tepruar shumë me idenë e “rënies” së Amerikës

LEXO EDHE:  Shtimi i ngjarjeve kriminale/ Shkodranët në protestë

Marrë parasysh 24,000 dozat fillestare, Kosova do të marrë edhe 76,800 vaksina AstraZeneca deri në fund të muajit të ardhshëm.

Si Pfizer/BioNTech, ashtu edhe AstraZeneca duhet të jepen në dy doza për të arritur efektin maksimal.

Fushata e vaksinimit në Kosovë ka nisur më 29 mars. Prioritet në imunizim u është dhënë punonjësve shëndetësorë dhe të moshuarve./ REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

Amerikanët e moshuar që më në fund kanë bërë vaksinën kundër Covid-19, mund të kthehen në një lloj normaliteti. Duke qenë në grupin e njerëzve më të rrezikuar nga koronavirusi, shumë prej tyre kanë qenë të izoluar, dhe tani mezi presin të vizitojnë të afërmit .

Për miliona amerikanë të moshuar, bota u zvogëlua në madhësinë e shtëpive të tyre vitin e kaluar sepse ata ishin në kategorinë e njerëzve më të rrezikuar nga koronavirusi.

“Kjo ishte bota jonë për një vit!”, thotë profesor Mike Linver.

Që kur pandemia goditi Shtetet e Bashkuara në mars të vitit 2020, Mike Linver vendosi të vetizolohej. Ai dhe bashkëshortja e tij janë mbi 70 vjeç. Profesor Linver gjithashtu ka azmë, kështu që për çiftin, rreziku i infektimit me COVID-19 tejkalonte atë të shkaktuar nga mërzia dhe vetmia.

“Ne nuk u larguam nga shtëpia përveç një ose dy herë në ditë për një shëtitje. Dhe kur ecnim, gjithmonë vinim maskat, shëtisnim vetëm nëpër lagje”, thotë ai.

Ata madje nuk vizituan as vajzën e tyre, e cila jeton afër.

“Ajo jeton pesëmbëdhjetë metra, matanë rrugës! Por, ishte njëlloj sikur ta kishim 30 mijë kilometra larg.”

Por tani, Linver po numëron ditët deri në darkën e tyre të parë familjare në më shumë se një vit. Kjo, sepse ai ka marrë dy doza të vaksinës kundër Covid-19, ndërsa bashkëshortja është në pritje të dozës së dytë.

“Kjo është ngjarja jonë e madhe! Festa jonë e daljes nga vetizolimi. Vajza tjetër jeton në Nju Xhersi dhe ne do të marrim trenin përsëri. Para pandemisë ne shkonim me tren një herë në dy muaj për ta vizituar vajzën dhe dy fëmijët e saj në Nju Xhersi”, thotë profesor Mike Linver.

Edward dhe Marijke Gero u gjendën në një situatë të ngjashme. Djali i tyre jeton shumë afër, megjithatë ata nuk kanë qenë në gjendje të përqafojnë njëri-tjetrin për më shumë se një vit.

LEXO EDHE:  Protesta kundër shfarosjes së qenve të rrugës/ Zbulohet “interesi” i Sazan Gurit

LEXO EDHE:  Protesta kundër shfarosjes së qenve të rrugës/ Zbulohet "interesi" i Sazan Gurit

“Është e vështirë të kesh djalin dhe nusen e tij këtu për një vit e gjysmë, dhe të mos jesh në gjendje t’i përqafosh”, thotë Marijke Gero, mësuese private.

Tani familja Gero mund të takohet me miqtë dhe familjen dhe kanë bërë plane për të udhëtuar sepse kanë bërë vaksinën. Ata thanë me drojtje se bënë rezervimet për të shkuar në pushime, në ditën kur bënë dozën e dytë të vaksinës.

“Rezervuam një shtëpizë druri në pyll, për të ndjerë se tani mund ta bëjmë këtë! Nuk po bëjmë ndonjë gjë të çmendur. Thjesht do të shkojmë në një vend ku kemi kaluar muajin e mjaltit tridhjetë e pesë vjet më parë!”, thotë aktori Edward Gero.

Zonja Gero shton se ajo më në fund ishte në gjendje të bënte plane për të shkuar në një sallon flokësh, diçka që mezi priste ta bënte!

“Do të rregulloj flokët, hera e parë pas më shumë se një viti. Ndihemi të lirë dhe të ngazëllyer! Unë nuk kam ngarë makinën gati për një vit, nuk shkova askund me makinë!”, thotë ajo.

Më shumë se 100 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit. Më shumë se gjysma e amerikanëve mbi 65 vjeç i kanë marrë të dy dozat.

Administrata e Presidentit Biden ka premtuar se deri në fund të prillit, të gjithë amerikanët mbi moshën 18 vjeç do të kualifikohen për të bërë vaksinën, duke i hapur rrugën kthimit në normalitet./voa

LEXO TE PLOTE