Connect with Us

Evis Kushi tregon alternativat për mësimin online/ Të gjithë kemi pjesën tonë në këtë mision

Aktualitet

Evis Kushi tregon alternativat për mësimin online/ Të gjithë kemi pjesën tonë në këtë mision

Publikuar

-

“Kemi disa risi”/ Ministrja Kushi zbulon si do hartohet teza e provimeve të maturës

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka dhënë informacion lidhur me mënyrën e zhvillimit të mësimit online që do të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Ministrja thekson se mësuesit dhe nxënësit kanë tre alternative në ndihmë të procesit mësimor:  Platforma online “Akademi.al”; Kanali i dedikuar “RTSH Shkolla” dhe Kanali i MASR në “Youtube”.

Kushi i bën thirrje prindërve të inkurajojnë dhe mbështesin sa më shumë fëmijët që të jenë të motivuar dhe aktivë gjatë mësimit online.

Postimi i plotë i ministres Kushi:

Së pari, shpresoj që ju dhe familjet tuaja të vazhdoni të jeni të fortë e të shëndetshëm në këtë situatë aspak të lehtë, kur lufta jonë e përbashkët kundër pandemisë COVID-19 vazhdon pa u ndalur. Dua t’ju them se frymëzohem çdo ditë nga guximi, sakrifica dhe optimizmi juaj në këtë luftë, dhe ju jam shumë mirënjohëse për mirëkuptimin dhe fleksibilitetin që keni treguar deri më tani së bashku me fëmijët tuaj.

Dje morëm një tjetër vendim të rëndësishëm për shkak të përkeqësimit të motit, temperaturave ekstremisht të ulëta, reshjeve të dëborës, ngricave dhe stuhive në shumë zona të vendit. Dua t’ju siguroj se të gjitha vendimet që marrim bazohen në prioritetin tonë absolut, i cili është pa dyshim shëndeti dhe siguria e fëmijëve tanë, për të cilët duam të shmangim cdo rrezik të mundshëm.

Me siguri jeni të shqetësuar se si do të vijojë procesi mësimor nga shtëpia gjatë javës së ardhshme. Dhe po ashtu, e di mirë që shumë familje nuk e kanë aksesin e duhur në teknologji dhe internet për të marrë pjesë plotësisht në mësimin “online”. Por ne tashmë e kemi një përvojë nga viti i kaluar dhe pavarësisht të gjithë vështirësive, i kemi instruktuar të gjithë mësuesit që të fillojnë menjëherë komunikimin me ju dhe fëmijët tuaj.

LEXO EDHE:  Nis viti i ri shkollor/ Ja masat e reja që pritet të marrë policia

Bazuar në “Udhëzuesin për Fillimin e Vitit Shkollor 2020-2021”, nxënësit dhe mësuesit kanë tri platforma alternative në ndihmë të procesit mësimor:

-Platforma online “Akademi.al”;

-Kanali i dedikuar “RTSH Shkolla”;

-Kanali i MASR në “Youtube”.

Tek to, nxënësit mund të ndjekin të gjitha videot mësimore sipas një plani mësimor të unifikuar për të gjitha klasat në të gjitha shkollat e vendit. E ndërkohë, do t’ju lutesha edhe juve që t’i inkurajoni dhe mbështesni sa më shumë fëmijët tuaj që të jenë të motivuar dhe aktivë gjatë mësimit “online”.

Të gjithë po përballemi me sfida në këtë përvojë – ju, nxënësit, stafi ynë, por mbi të gjithë, mësuesit tanë. Ata janë në frontin e parë të luftës dhe shumë prej tyre punojnë me orë e orë të tëra për të organizuar punën dhe përgatitur materialet në ndihmë të nxënësve. Ata meritojnë gjithë respektin dhe mbështetjen tonë pa kufi.

E të mos harrojmë që të gjithë kemi një rol të rëndësishëm në këtë mision. Le të bëjmë secili pjesën tonë, me disiplinë, tolerancë dhe mirëkuptim për njëri-tjetrin. Në fund, dua t’ju falënderoj shumë përzemërsisht të gjithëve dhe shpreh angazhimin tonë të palëkundur në misionin e vështirë, por fisnik, atë të edukimit të fëmijëve tanë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Droga në portin e Durrësit/ Artan Hoxha tregon itenerarin

Publikuar

-

Nga

Artan Hoxha zbardh detaje/ Antonio Gallo ka qenë disa herë në Shqipëri, testoi infrastrukturën

Gazetari Artan Hoxha ka folur për dy ngarkesat e kapura brenda pak ditësh në portin e Durrësit.

Sipas Hoxhës, këto dy ngarkesa kanë përdorur linja të ndryshme për të hyrë në vend, çka lë të kuptohet se u përkasin grupeve të ndryshme.

Referuar ngarkesës së fundit, e kapur në datën 10 Prill, Hoxha tha se bëhej fjalë për drogë të një cilësie tepër të lartë.

“Cilësia ishte jashtëzakonisht e pastër. Cilësi e cila në përzierje mund të shkojë deri në 3.5 kg. Nga 140 shumëzoje me 3, është ajo që është kap”, tha Hoxha.

LEXO EDHE:  Shahini “qetëson” nxënësit/ “Nuk rrezikohet viti akademik. Orët do zëvendësohen të shtunave”

LEXO EDHE:  “Mësuesit janë heronjtë e ditës”/ Kushi: Kemi ende punë për përmirësimin e sistemit arsimor

Ndër të tjera Hoxha në emisionin “Opinion” ka  përshkruar rrugën e të dy konteinerëve.

“Në rastin e  datës 1 prill, ka shkuar në kufirin turko- sirian dhe pastaj ka ardhur në Shqipëri. Ndërsa në rastin e dytë, ka kaluar në Panama, Itali, Pire dhe pastaj ka ardhur në Shqipëri. Kanë bërë dy linja të ndryshme dhe tregon që janë 2 grupe të ndryshme që kanë testuar ta bëjnë këtë gjë”, tha Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U dhamë shqiptarëve Ferrari në vend të karrocave”/ Rama justifikohet për PPP-të

Publikuar

-

Nga

“U dhamë shqiptarëve Ferrari në vend të karrocave”/ Rama justifikohet për PPP-të

Gazetari Neritan Sejamini solli në vëmendjen e kryeministrit Rama se një nga taktikat më të përdorura të investimeve të qeverisë socialiste në tetë vite, Partneritet Publike Private po shiten nga qeveria si investime të pakushtueshme, në një kohë që mbartin një kosto mjaft të lartë për shtetin dhe qytetarët.

“Do ishte mrekulli të investonim kudo, të merrnim borxh kudo dhe gjithçka të ecte shumë mirë në ekonomi,” u shpreh Sejamini, ndërsa kryeministri Rama saktësoi se bëhet fjalë për investime private.

“Po privati nga i nxjerr paratë? Nuk i ka të garantuara? Do të falimentojë aeroporti nëse s’do ketë mjaftueshëm turistë në Vlorë? Ju po e bëni sikur çdo gjë është falas, ‘shteti nuk harxhon asgjë por bën çdo gjë’” – tha Sejamini.

“Investimet private janë private dhe shteti nuk paguan asgjë. Shteti merr përsipër një garanci të arsyeshme të trafikut…” replikoi kryeministri Rama, duke marrë shembull investimet private në shëndetësi në Turqi.

LEXO EDHE:  Publikohen fotot/Çfarë bëri PS-ja me nxënësit e mësuesit në Kamëz

LEXO EDHE:  Shkon në 104 numri i viktimave në Britani/ Mbyllen të gjitha shkollat

Sejamini tha se parimi i investimeve me paratë ‘e privatit’ nuk është një realitet i zakonshëm në Shqipëri, duke përmendur pagesat e qeverisë ndaj koncensionarëve të inceneratorëve.

Kryeministri Rama kundërshtoi ashpër argumentet e gazetarit, ndërsa shtoi se investimet në inceneratorë dhe shëndetësi i kishin ‘parapaguar’ qytetarëve shërbime të domosdoshme, edhe duke mbrojtur mjedisin.

“Kjo histori është sikur të marrësh para borxh, të blesh një Ferrari dhe të lavdërosh Ferrarin. Çështja është sa ka kushtuar dhe sa janë paguar,” tha Sejamini.

“Unë jam i lumtur që i kemi dhënë njerëzve “Ferrari” në këto shërbime në vend të karrocave që kishim. Për mua janë njerëzit, ajo që njerëzit kanë përfituar nga këto partneritete është e jashtëzakonshme në krahasim me tmerrin e të gjithë këtyre shërbimeve në kohë kur ne ndërhymë në to.

Mendoj që janë absolutisht me kosto të arsyeshme, nuk janë absolutisht borxhe që rëndojnë borxhin e përgjithshëm të Shqipërisë, janë detyrime që lahen vit pas viti…” kundërshtoi Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Majko, Xhafaj dhe Kodheli jashtë listës fituese/ Veliaj/ Ndryshuam skuadrën dhe strategjinë

Publikuar

-

Nga

Majko, Xhafaj dhe Kodheli jashtë listës fituese/ Veliaj/ Ndryshuam skuadrën dhe strategjinë

Bënë shumë bujë përfshirja jashtë listës fituesve të Partisë Socialiste, emra si Mimi Kodheli, Pandeli Majko dhe Fatmir Xhafaj, emra këto, të cilësuar dhe si senatorë të PS.

Erion Veliaj, drejtuesi politik i Qarkut të Tiranës dhe hartuesi i kësaj liste, tha se lënia jashtë listës fituese e këtyre emrave, tregoi se PS në këto zgjedhje po vjen me një skuadër dhe strategji të re.

Veliaj u shpreh i bindur se 5 ose 6 emra të pozicionuar në listën jo fituese do të thyejnë herësin, e pjesë e tyre sipas tij, janë dhe tre senatorët e sipërpërmendur.

Ne ndryshuam skuadër dhe strategji, thamë që Reforma në Drejtësi është diamanti i kurorës, edhe rindërtimi dhe vaksinimi do të mbahen mend gjatë. Ndryshuam skuadër edhe strategji. Kur prodhon të njëjtën gjë, merr po të njëjtin rezultat. Strategjia është e thjeshtë, Mimi Kodheli, Fatmir Xhafaj, Pandeli Majko, është një brand. Kjo tregon që në çdo rrethanë mbijetojnë.

Flasim për tre personalitete që kanë një logo, emër, që është dhe përtej logos së PS. Si njerëz me personalitet dhe i kanë dhënë vulën këtyre reformave. Kemi një sistem të fortë. Ne me partitë kemi garë proporcionale, ndërsa brenda vetes kemi mazhoritare. 5 a 6 veta do e thyejnë herësin, vë bast, këtu përfshij edhe senatorët.

Në sulm kimia ta që po mbajnë peshën e betejave, ministren e Shëndetësisë, ministrin e Rindërtimit, në mesfushë disa ministra, ndërsa në mbrojtje emrat e dalë nga platofrma “Deputei që duam”. Kemi dy botëkuptime të ndryshme”, tha Veliaj.

LEXO TE PLOTE