Connect with Us

Tomini: Edhe ata që e kanë kaluar Covid-19, të ekspozuar ndaj varianteve të reja

Sociale

Tomini: Edhe ata që e kanë kaluar Covid-19, të ekspozuar ndaj varianteve të reja

Publikuar

-

Nga dita e hënë fillon testimi i shpejtë/ Tomini zbulon procedurat dhe kush mund ta kryej

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini thotë se edhe ata që e kanë kaluar Covid-29 janë të ekspozuar ndaj varianteve të reja.
Ajo apeloi për respektim rigoroz të masave parandaluese deri sa të arrijmë imunitetin e tufës.

“Nga database ka rezultuar që janë prekur për së dyti herë. Është e vështirë të bësh një ndarje. ISHP përkundrejt personave që kanë shfaqur shenja klinike rishtas, mostrat e dyshimta janë përfshirë brenda pakos së dërguar në laboratorët e referencës. Edhe ata që kane kaluar Covid duhet të kenë kujdes njësoj si ata që nuk janë prekur. Mutacioni i virusit të bën të jesh i ekspozuar sërish, që duhet të respektojnë rigorozisht masat deri sa të arrijmë imunitetin e tufës që jemi larg”, u shpreh Tomini për A2.

LEXO EDHE:  Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit

E pyetur për fushatën elektorale dhe zbatimin e masave anticovid, Tomini thkesoi se politka duhet të japë e para shembullin e saj, por edhe secili prej nesh duhet të respektojë ligjin.

“Edhe politika duhet të japë një model të dyfishtë, dhe secili nga ne jep modelin individual dhe secili prej nesh jep shembullin e tij. Kushdo të respektojë ligjin dhe ligji të jetë njësoj për të gjithë”, u shpreh ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Gripi i shpendëve u soll nga shtegtarët”/ Si do ndihmohen fermerët e prekur

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Bujqësisë Milva Ikonomi ka treguar hapat që po ndjek institucioni që ajo drejton, për mbajtur nën kontroll vatrat e gripit të shpendëve që janë identifikuar në vendin tonë.

Në një bisedë me Juli Xhokaxhi në ABC, ministrja tha se ndiqet në mënyrë sistematike informacioni që vjen nga Organizata Botërore për Shëndetin e Kafshëve.

Gjithashtu ajo theksoi se sëmundja ndodhet në shpendët e oborreve, por jo aty ku prodhohen vezët apo rriten shpendët për mish.

Sipas Ikonomit, në vendin tonë gripi ka ardhur përmes shpendëve të egër shtegtarë që erdhën në vendin tonë me ngrohjen e temperaturave.

“Nëpër stabilimente ka një protokoll mbarështimi që ndiqet në bazë të rekomandimeve të BE. Kur ka shenja, duhet të informohen fermerët…Për secilën zonë është vënë në shërbim veterineri i urgjencës. Merret gjak nga një shpend i sëmurë dhe sillet tek Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë.”

Ky është protokolli që ndiqet në rast se shpendët shfaqin shenja. Ministrja tregoi se shtama e gripit e identifikuar në këtë rast është H5N8, dhe hapat që ndiqen në fermën ku ka shpendë të infektuar janë këto: “Izolohet ferma. Si shpendët e gjallë si ata që kanë ngordhur asgjësohen të gjithë. Më pas shpendët futen në qese që zeza, groposen, dezinfektohen me gëlqere dhe mbulohen me një rrjetë.”

LEXO EDHE:  Covid-i dhe manaxherët/ Ku është fshehur drejtori i QSUT-së?!

LEXO EDHE:  Në Moskë nuk po bie numri i të infektuarve me koronavirus

Por si do t’u vijë në ndihmë Ministria fermerëve që po humbasin shpendët si pasojë e gripit?

Ministrja Ikonimi thotë se mbahet një procesverbal ngordhjeje dhe më pas të prekurit do të dëmshpërblehen pas përfundimit të pandemisë. Sa i përket mishit apo shpendëve të gjalla që eksportohet nga jashtë, Ikonomi bën të ditur se masat e kontrollit janë shtuar.

“Kemi një listë të tregtarëve të shpendëve, numri që ka në QKB na rrit dy masa sigurie, kemi në çdo pikë kufitare prezencën e AKU-së që ka për detyrë të kontrollojë certifikatën veterinare.”

Ministrja sqaroi se rreziku më i madh vjen nga kontakti me një shpend të gjallë të infektuar sesa nga nënproduktet e tyre.

“Nuk na bëjnë dëm nënproduktet. Në temperaturën 72 gradë Celsius virusi zhduket.” 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pasditja sjell “surpriza”/ Bëhuni gati për shira të rrëmbyeshëm dhe rrufe

Publikuar

-

Nga

Nga sot në vendin tonë, ka pasur një ngritje të temperaturave, megjithatë pasditja pritet të sjellë “surpriza”.

Sipas Meteoalb, pasditja e sotme pritet të shoqërohet me mot të paqendrueshëm në pjesën jug-lindore të vendit, ku parashikohen shira të rrëmbyeshëm dhe rrufe në të gjithë këtë territor.

Shtimi i reve pritet të konstatohet gjatë orëve të mesditës dhe kulmi i shirave parashikohet mes orës 15:00-18:00 me fokus rajonin e Korcës, Pogradecit dhe Përmetit.

LEXO EDHE:  Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit

LEXO EDHE:  Infektimi i Piperos pas vaksinës/ Bino: Trupi krijon mbrojtje pas dozës së dytë

Një situatë e ngjashme në këtë rajon parashikohet edhe gjatë ditës së nesërme.

Po sipas meteoalb, temperaturat e ajrit rriten me 3 gradë në vlerat minimale por konstante mbeten temperaturat e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 12°C mëngjesi deri në 31°C mesdita.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h, nga drejtimi perëndimor- jugperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 2-3 ballë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kthjellime në bregdet dhe shi në zonat malore/ Moti, 17 Qershor, 2021

Publikuar

-

Nga

Kthjellime, vranësira dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Bregdeti dhe zona e ulët do të paraqiten me kthjellime, por vranësira të lehta do ketë zona malore deri pasdite, kur vranësirat pësojnë zhvillim duke sjellë shira afat shkurtër në gjysmën lindore ndërsa me kthjellime mbetet vetëm zona bregdetare.

Sipas Metoalb, këto kushte atmosferike mbeten deri në mbrëmje kur moti kthjellohet në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Tronditet politika dhe gjyqësori/ Ekspertët amerikanë zbarkojnë në Tiranë, priten arrestimet “VIP”

LEXO EDHE:  Gjermania mbyllje totale për shkak të COVID/ Merkel: Masat e para nuk funksionuan, sistemi shëndetësor është i lodhur

Temperaturat e ajrit rriten me 3 gradë në vlerat minimale, por kostante mbeten temperaturat e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 12°C mëngjesi deri në 31°C mesdita.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h, nga drejtimi perëndimor-jugperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 2-3 ballë.

LEXO TE PLOTE