Connect with Us

Inceneratorët/ Pse nuk flet më Basha?

Denoncim

Inceneratorët/ Pse nuk flet më Basha?

Publikuar

-

Koncesioni i inceneratorëve ka qenë një nga më të përfolurit, më të diskutuarit dhe më të akuzuarit drejtuar qeverisë Rama.

Bëhet fjalë për 400 milionë euro, për tre inceneratorë në Elbasan, Fier dhe Tiranë. Në Elbasan, inceneratori shpesh u akuzua se vlera e tij ishte shumë më e madhe nga ajo e tregut, pa shkuar në akuza të tjera se nuk kishte standarde edhe pse ishte bërë me një procedurë klienteliste, akuza të bëra këto nga media dhe opozita.

Më pas mediat zbuluan lidhjen e inceneratorit të Elbasanit dhe inceneratorin e Fierit, Stela Gugallen, Mirel Mërtirin, Klodian Zoton & CO, Fieri do të kushtonte 28 milionë euro dhe ende ska filluar punë megjithse Edi Rama tha që gjithçka do ishte gati në dhjetor.  Më pas inceneratori i Tiranës që ishte 128 milionë euro, duke shtuar këtu edhe vlerat që përfitojnë kompanitë nga përpunimi i mbetjeve, dherave e të tjera vlera totale, shkon 400 milionë euro, sipas shifrave dhe akuzave.

Incinerators scandal now and as a criterion in tenders

Kanë qenë shumë media që kanë raportuar dhe kanë akuzuar për skemat dhe për qindra milionat e eurove që janë vjedhur nga taksat e shqiptarëve për koncesionin e inceneratorëve.

CNA.al zbuloi edhe një lidhje të fortë midis inceneratorit të Fierit, Elbasanit dhe atij të Tiranës, duke zbuluar edhe kompaninë guackë në Hollandë, skemën e lidhjes së tyre me televizonin Top Channel, Vjollca Hoxhën nëpërmjet Lori Caffe dhe më pas ortakërinë e Ben Blushit me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirit nëpërmjet bashkëshortes së ish politikanit.

Pas disa kohësh kur CNA.al denoncoi për rreth 5 muaj këtë skandal, ishte PD që publikoi dosjen nga ana e saj me denoncime për gati 1 muaj, me fakte dhe prova të padiskutueshme.

U tha se PD kishte dokumentet të tjera shokuese të cilat i kryqëzonin jo vetëm pronarët e inceneratorëve por edhe politikanët e mazhonarcës. Në momentin kur do të hidhej hapi i fundit, ku të gjitha faktet e provat duheshin çuar në SPAK, ku dosjet apo kallëzimet e regjistruara në institucionin hetimor të plotësoheshin me fakte dhe provat që kishte PD, gjithçka ra në heshtje.
As dokumentat nuk u çuan dhe as PD nuk foli më për inceneratorët.

Burime zyrtare në PD në atë kohë i thanë CNA.al se do të kishte dokumente të tjera që do të nxirreshin javë pas jave për ta vënë qeverinë “me shpatulla pas murit”, por sot jemi pas pesë muajsh dhe askush nuk është me shpatulla pas murit.

Mesa duket, i vetmi person me shpatulla pas murit është Lulzim Basha. Ky i fundit ka heshtur, nuk po flet më për inceneratorët, nuk po flet më për Klodian Zoton, Mirel Mërtirin, Ben Blushin, Vjollca Hoxhën apo televizionin që ai akuzonte në atë kohë, për paratë nga taksat e shqiptarëve që Edi Rama do u jepte klientelës së tij të këtij koncesioni.

LEXO EDHE:  Ekskluzive- Edi Paloka flet për Citynews/ Ku ndryshojnë Berisha dhe Basha, PD-ja dhe reforma në drejtësi, zgjedhjet e parakohshme dhe koalicionet

Por, gojët e liga thonë se miliona euro ka përfituar Lulzim Basha për të heshtur. Dikush thotë sa vlera e shitjes së aksioneve të Lori Caffe , pra bëhet fjalë për rreth 2 milionë euro të cilat mund të jenë paguar, por kjo shumë nuk është ende e saktë pasi mund të jetë më e madhe apo më e vogël.

Por një fakt është i padiskutueshëm, Basha po hesht për inceneratorët.

Sa para janë paguar? Kush i ka paguar për heshtjen e Lulzim Bashës? Këtë vështirë ta zbardhin mediat, askush nuk ka për ta mësuar kurrë veç tij dhe familjarëve.

Sa fitoi Lulzim Basha nga ortakëria e tij me Edi Ramën, nëpërmjet inceneratorëve, pas heshtjes?/CNA.al

“Inceneratorët, vjedhja e shekullit”/ Basha tregon detajet skandaloze të aferës korruptive

CNA denoncoi skandalin me inceneratorët/ Basha thirrje SPAK: Justifikoni ekzistencën tuaj

Pse Basha nuk çon në SPAK inceneratorët

Skandali-Basha “fle” mbi dosjen e inceneratorëve/ Bën avokatinë publike të aferës korruptive

Skandali me inceneratorët/ Basha: Mijëra euro për kompani fantazëm, përfitues dhe pronarë mediash

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Inceneratori i Tiranës/ PD: Veliaj ka paguar së fundmi edhe 1 miliardë lekë të tjera

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Propaganda e Top Channel për incineratorët/ Si u shtrembëruan faktet për mega aferën korruptive

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

Dy dokumentet e ortakërisë së Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës me inceneratorët

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi ortakët mediatikë të inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Top Channel bllokon videon e skandalit të ortakërisë me incineratorët

Skandali i inceneratorëve tani dhe si kriter në tendera

A do e tregojë Ben Blushi ortakërinë e tij me inceneratorët

Skandali/ Inceneratorët e koncesionit 128 milionë euro, reklama mediatike me taksat e shqiptarëve

Ambasadorja Yuri Kim: SPAK të hetojë inceneratorët

Skandali/ 78 milionë euro për inceneratorë që nuk ekzistojnë

Pyetjet që inceneratori i Elbasanit nuk i djeg dot

Zbulohen dokumentet që “fundosin” Ben Blushin/ Ortak me pronarët e inceneratorëve

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Denoncim

Denoncimi në Fiks Fare/ Dhunonte gruan dhe fëmijët, fsheh pasuritë e s’paguan pensionin ushqimor

Publikuar

-

Nga

Denoncimi në Fiks Fare/ Dhunonte gruan dhe fëmijët, fsheh pasuritë e s’paguan pensionin ushqimor

Në një intervistë për Fiks Fare, nëna e dy vajzave 7 dhe 10 vjeçe tregon se jetojnë në kushte shumë të vështira ekonomike, pasi ish bashkëshorti i cili e dhunonte sistematiksht atë dhe vajzat nuk pranon të paguajë pensionin ushqimor. Për të dyja vajzat gjykata ka vendosur që ai duhet të paguajë çdo muaj 250 mijë lekë të vjetra. Por në dy vjet e gjysmë ai nuk ka paguar asnjë gjë.

I kanë vendosur edhe sekuestro bankare, por në bankë nuk rezulton të ketë asnjë të ardhur. Nëna bëri kallëzim për mospagesën dhe gjykata i vendosi një gjobë prej 500 mijë lekësh të vjetra, por as kjo nuk e detyroi babain të paguajë detyrimin karshi vajzave të tij.

Nëna tregon se i rrihte të treja, me grushta dhe i përplaste kokën pas murit ndaj u detyrua të largohej edhe pse shtëpinë ku jetonin e ka ndëtuar me 15 mijë euro që i ka sjellë kur janë martuar. E gjendur para situatës kur ish bashkëshorti nuk deklaron të ardhurat, edhe pse është pronar i një lokali dhe shtëpie që i ka vendosur në emër të të atit ajo u detyrua të ankohet në Fiks Fare.

Ajo tregon se vet punon me rrogë minimale dhe është munduar të ushqejë vajzat e vetme, por në këto kushte e ka të pamundur.

Nëna e vajzave e ka regjistruar ish bashkëshortin në një bisedë ku ai pranon çdo gjë. I tregon se punon, por që nuk ka ndërmend t’i japë asnjë lekë asaj. Gjithashtu ai i thotë se është e vërtet që të kam rrahur, por e kam bërë gabimisht. Gjatë bisedës ai këmbngul që s’ka për t’i dhënë asnjë lekë deri sa vajzat të mbushin 18 vjeç.

Gjithashtu ai e pranon që kur u martuan bashkeshortja i dha edhe 15 mijë euro për ndërtimin e shtëpisë së tyre, por që sot nuk po e gëzon dot as ajo e as vajzat. Kjo pasi ai edhe shtëpinë edhe lokalin i ka vendosur në emër të babait të tij.

LEXO EDHE:  “Je i dëshpëruar”/ Julian Deda “shpërthen” kundër Ben Blushit: Shkatërrove Topin se nuk di të punosh

LEXO EDHE:  “Je i dëshpëruar”/ Julian Deda “shpërthen” kundër Ben Blushit: Shkatërrove Topin se nuk di të punosh

Bashkëpunotorja e Fiksit shkon të takojë ish bashkëshortin pranë lokalit të tij ku punon në të zezë.

Lokalin e gjen në fillim mbyllur, por banorët që janë aty e konfirmojnë që lokalin e punon vet pronari dhe për momentin nuk ndodhet. Pasi e telefonojnë ai vjen dhe pranon që e punon lokalin për dasma, vaki dhe kafe. Tregon se me situatën tani, fitimi nuk është i madh, por shtyhet. “E gjete mbyllur pasi kisha disa punë personale në qytet” pohon ai.

Lokali ndodhet në rrugë nacionale dhe shërben edhe kafe edhe guzhinë. Ai pranon që punon vetë madje ka edhe guzhiner.

Të gjitha këto biseda, vërtetojnë faktin që babai i vajzave, ish bashkëshorti dhunues nuk do që të paguajë pensionin ushqimor dhe mbi të gjitha po fsheh edhe të ardhurat edhe pasuritë që vajzat edhe ish bashkëshortja të mos përfitojnë asnjë gjë. Sipas tij kjo ishte rruga që ajo vet zgjodhi ndaj në një farë mënyrë po e penalizon, duke harruar që ato që po vuajnë janë dy vajzat e tij të mitura./tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!

Publikuar

-

Nga

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!

Bashkëshorti e dhunon fizikisht dhe psikologjikisht gjykata jep vendimin që të qëndrojnë në të njëjtën banesë. Katër urdhra mbrojtje nuk i dhanë fund torturës së nënës së 3 fëmijëve të mos dhunohej sistematikisht nga ish bashkëshorti i saj.

Edhe pse duhet të ishte një shembull i një kryefamiljari të mirë, të paktën fëmijët e tij, edhe me këta të fundit ushtron dhunë psikologjike madje shkon edhe me tej. Ai dhunon nënën në sy të tyre si dhe kryen veprime të turpshme po në prani të tre fëmijëve të mitur. Veprime të cilat janë të rënda për psikologjinë e një adulti kur përballet me to, ndërsa për fëmijët janë shokuese.

Nëna e kësaj familje të dhunuar ankohet në emisionin Fiks Fare duke rrëfyer se ajo vetë dhunohet nga bashkëshorti që prej vitit 2010 .Halli i kësaj zonje bëhet edhe më i rëndë kur nëna e tre fëmijëve ,ku 2 prej të cilëve vuajnë nga sëmundja e talasemisë rrëfen për emisionin Fiks Fare se ish bashkëshorti i saj jo vetëm dhunon atë, por kryen akte dhe veprime të turpshme në prezencë të fëmijëve.

Në një video të cilën kjo zonjë e ka vënë në dispozicion dhe të emisionit Fiks Fare duket ish bashkëshorti i saj që bën veprime të turpshme me një lodër seksi në prezencë të fëmijëve, pa lënë mënjanë fjalorin e ndyrë dhe dhunën kundrejt ish bashkëshortes.

LEXO EDHE:  “Je i dëshpëruar”/ Julian Deda “shpërthen” kundër Ben Blushit: Shkatërrove Topin se nuk di të punosh

LEXO EDHE:  Ish-gardisti i 21 janarit i përgjigjet Bashës/ Më akuzoni se nuk respektova urdhërat tuaj

Të gjitha këto bëhen në sy të vajzës së mitur.Gjithashtu zonja na rrëfen se ish bashkëshorti u ka treguar fëmijëve foto të tij nudo apo foto duke kryer aktin seksual me një femër tjetër dhe të birit i thotë se duhet të bëhesh si babai.

Në fakt ky problem nuk mbaron me kaq për këtë zonjë, por bëhet akoma dhe më i rëndë kur gjykata në urdhrin e fundit të mbrojtjes jep vendimin e shkurtuar se të dhunuarit duhet të qëndrojnë në të njëjtën banesë me dhunuesin.

Fiksi disponon urdhrat e mbrojtjes dhënë nga gjykata ku në tre prej tyre përcaktohet se dhunuesi duhet të qëndroj larg banesës ndërkohë në të fundit me një vendim të shkurtuar gjykata nuk përcakton largësi të dhunuesit duke e lënë në të njëjtën banesë me të dhunuarën.

Po kjo gjykatë para disa kohësh ka vendosur që bashkëshorti dhe babai dhunues të dënohet më 6 muaj burg pikërisht për kryetrjen e vepra të turpshme./TCH

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali me tenderat për pastrimin e Tiranës/ Zbardhen dokumentet false nga Rumania

Publikuar

-

Nga

CNA.al ka publikuar pak ditë më parë skandalin me tenderat për pastrimin e Tiranës.

Në dy shkrime të ndryshme, kemi treguar se si kompania Korsel, ka paraqitur dokumente false si dhe një dosje të plotë nga Bashkia e Tiranës.

CNA.al prej gati 10 ditësh ka bërë një investigim të tillë dhe ka mundur të sigurojë të dhëna zyrtare dhe përgjigje zyrtare nga kjo drejtori në Rumani.

Sipas verifikimeve nga Drejtoria e Përgjithshme e Targave dhe Regjistrimit të Automjeteve në Rumani, rezulton që këto shasi mjetesh të paraqitura në dokumente nuk ekzistojë.

Pra e thënë ndryshe, targat e paraqitura nuk iu përkasin atyre numër shasie dhe peshave të paraqitura sërish në dokumentacionin e tenderit.

Sipas të dhënave rezulton se mjeti me targë TL04KZY është me targa false dhe numri i shashisë nuk ekziston. Në përgjigjen që është kthyer nga autoritetet rumune në datën 23.02.2021 rezulton se automjeti me targë TL04KZY dhe me numër shasie  VF630N166JD001587 në sistemin e siguracioneve  të automjeteve në shtetin Rumun, nuk ekziston.

Për mjetin me Targë TL29JTG, Nr i shasisë është i ndryshën nga ai që ka paraqitur Korsel shpk ZCFCD35A405164626 Tip Nr. IS35CI2AA EPTP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 3500 kg dhe peshë e mjetit bosh 2750 kg. Polica e sigurimit të mjetit me Targë TL29JTG dhe Nr. Shasie ZCFCD70A405164626 nuk ekziston. Sipas autoriteteve rumune, ky automjet nuk ka paguar as siguracionet.

Mjeti TL31JTG dhe nr i Shasisë ZCFC470B105218439, TIP IS70CI2AA EPCP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 7200 kg dhe peshë e mjetit bosh 3670 kg. Por nga verifikimet e kryera nga ana jonë në faqët zyrtare të internetit të shtetit rumun për regjistrimin e mjeteve, ku janë database të mjeteve që janë të regjistruar në rumani rezulton se: Mjetit me Targë TL31JTG dhe Nr. Shasie ZCFC470B105218439 nuk ekziston.

 

Po ashtu, edhe mjeti me targë TL32JTG, Nr i shasisë është i ndryshëm nga ai që ka paraqitur Korsel ZCFC435B805218437, TIP IS35CI2AA EPCP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 3500 kg dhe peshë e mjetit bosh 2800 kg. Polica e sigurimit të mjetit me TL32JTG dhe nr i Shasisë ZCFC470B805218437nuk ekziston.

LEXO EDHE:  “Nëse kritikon shefin, shpallesh armike”/ Jozefina Topalli “shuplakë” Bashës

LEXO EDHE:  Basha i trishtuar për situatën në Shkodër/ Shifrat që fshihen nga Rama janë më të rënda

Drejtoria e Përgjithshme është një institucion që i ka të dhënat publike dhe aty mund të aplikosh dhe i verifikon lehtësisht këto targa dhe këto numra shasie se ccfarë siguracione kanë, çfarë shërbime kryejnë dhe janë apo jo të rregullta.

Gjithashtu pas verifikimit të këtyre 4 mjeteve dhe faktit se këto targa nuk korespondojne me ato shasi që duket të jenë false, së bashku me peshat specifike të mjeteve, edhe siguracionet e tyre rrjedhimisht janë dokumenta qëllimisht të falsifikuara për të përmbushur kriteret e tenderit.

Në këto kushte, jemi përballë një super skandali, ku subjekti garues Korsel, në pronësi të një kandidati të mundshëm të socialistëve në Korçë, ka hyrë në garë dhe është kualifikuar me dokumente false, tashmë të verifikuara pranë autoriteteve rumune të rregjistrimit të mjeteve.

Prokuroria dhe SPAK janë përballë një skandali, falsifikim dokumentesh për pjesëmarrje në tender. Gjithashtu Agjensia e Prokurimit Publik kanë përballë faktet sesi subjektet abuzojnë me tendera miliona euro nga taksat e shqiptarëve./CNA.al

Skandali/ Firma me dokumenta false në garë për pastrimin e Tiranës

Zbulohen dokumentet false/ Thellohet skandali i tenderave për pastrimin e Tiranës

LEXO TE PLOTE