Connect with Us

Zyrtarët rusë: Moska gati të përgjigjet nëse përballet me sanksione të ashpra nga BE-ja

Bota

Zyrtarët rusë: Moska gati të përgjigjet nëse përballet me sanksione të ashpra nga BE-ja

Publikuar

-

Zyrtarët rusë: Moska gati të përgjigjet nëse përballet me sanksione të ashpra nga BE-ja

Rusia thotë se duhet të jetë e gatshme të përgjigjet nëse Bashkimi Evropian vendos sanksione të ashpra mbi të për arrestimin dhe burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny.

Duke folur para gazetarëve të premten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska duhet të jetë e përgatitur të zëvendësojë çdo pjesë të infrastrukturës së saj të rëndësishme me elementët e nevojshëm për t’iu kundërvënë vështirësive me të cilat Rusia do të përballet nëse ndaj saj vendosen sanksione.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha në një intervistë për kanalin Soloviev Live në YouTube më herët të premten se Moska është e gatshme të ndërpresë lidhjet me Bashkimin Evropian nëse blloku prej 27 vendesh anëtare vendos sanksione të ashpra ekonomike ndaj Rusisë.

Zoti Lavrov tha se vendi i tij do të kundërpërgjigjej nëse “përsëri shohim sanksione të imponuara në disa sektorë që krijojnë rreziqe për ekonominë tonë, përfshirë në sferat më të ndjeshme”, duke shtuar se rusët “nuk duan të izolohen nga jeta globale, por duhet të jenë të gatshëm për këtë. Nëse doni paqe, atëherë përgatituni për luftë”, tha zoti Lavrov.

Sanksionet e mundshme do të jenë ndalimet e udhëtimit dhe ngrirja e pasurive të bashkëpunëtorëve të Presidentit Vladimir Putin, që mund të vendosen qysh këtë muaj pasi Franca dhe Gjermania treguan se ishin të gatshme për masa ndaj Rusisë.

LEXO EDHE:  Video/ Shpërthen papritur motori i ujit

Presioni për sanksione është intensifikuar pasi Moska dëboi diplomatët gjermanë, polakë dhe suedezë javën e kaluar pa informuar shefin e politikës së jashtme të BE, Josep Borrell, i cili ishte në Moskë për një vizitë.

Navalni, 44 vjeç, doli përsëri përpara gjykatës të premten për shkak të pretendimeve se ka bërë një deklaratë nënçmuese për një veteran të Luftës së Dytë Botërore vitin e kaluar.

Seanca vjen pasi gjykata urdhëroi Navalnin muajin e kaluar të vuante 2 vjet e gjysmë burg nën pretekstin e shkeljes së një dënimi me kusht ndërsa po shërohej në Gjermani nga një sulm në Rusi me agjent helmues.

Ndërkohë, ka njoftime të pakonfirmuara se bashkëshortja e Navalnit, Yulia, është larguar nga Rusia për në Gjermani.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax dhe e përditshmja gjermane Der Spiegel njoftuan për largimin e saj, duke cituar burime të paidentifikuara.

Duke folur për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS, avokatët e Navalnit nuk mund të konfirmonin largimin e saj dhe thanë se nuk kishin asnjë informacion në lidhje me të./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  Qeveria e Irakut konfirmon bashkëpunimin me Rusinë kunder ISIS

LEXO EDHE:  Lavrovi sugjeron Perëndimit, sanksione ndaj Ukrainës

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE