Connect with Us

Pirja e kafes mund të zvogëlojë mundësinë e humbjes së dëgjimit tek burrat

Shëndeti

Pirja e kafes mund të zvogëlojë mundësinë e humbjes së dëgjimit tek burrat

Publikuar

-

Pirja e kafes mund të zvogëlojë mundësinë e humbjes së dëgjimit tek burrat

Për shumë njerëz, kafeja është një pjesë kryesore e rutinës së përditshme, pavarësisht nëse është gjëja e parë që konsumoni në mëngjes apo në mesditë.Por një filxhan çdo ditë mund të ketë një ndikim shumë pozitiv në shëndetin tuaj.

Një studim i fundit tregon se pirja e kafesë mund të zvogëlojë gjasat e humbjes së dëgjimit tek burrat. Studiuesit zbuluan se burrat që pinë të paktën një kafe në ditë kishin 15% më pak të ngjarë të humbnin dëgjimin sesa ata që nuk pinë pije.

Duke përdorur të dhëna nga pothuajse 37,000 njerëz (burra dhe gra), studimi tregoi se kafeja mund të jetë e dobishme për dëgjimin, për shkak të vetive të saj anti-inflamatore dhe antioksidantëve që përmban.  Për më tepër, këto përfitime duket të jenë të njëjta, pavarësisht nëse kafeja ka kafeinë ose pa kafeinë, filtruar apo e pafiltruar.

Sidoqoftë, asnjë lidhje midis funksionit të kafesë dhe dëgjimit nuk u gjet tek gratë diçka që ekipi thotë se mund të jetë për shkak të ndryshimeve në fiziologji. Kjo sepse nivelet e larta të hormonit estrogjen (të cilin gratë e kanë më shumë në trupin e tyre) mbron nga humbja e dëgjimit në lidhje me moshën – kështu që studiuesit thanë se ndikimi i dietës në dëgjim do të ishte ‘më pak i rëndësishëm’. Dëgjimi u kontrollua në fillim të studimit dhe pastaj përsëri në dy ndjekje. Më pas, rezultatet u analizuan dhe faktorë të tjerë shëndetësorë dhe të jetesës u morën gjithashtu parasysh.

LEXO EDHE:  Të gjithë rrinë në kafe/ Por cilat grupmosha shpenzojmë më shumë për bare e restorante

Rezultatet treguan se burrat që pinin midis një dhe katër filxhanë e gjysmë kafe në ditë kishin më pak të ngjarë të përjetonin humbje dëgjimi të paaftë. Por anëtari i ekipit hulumtues Dr Marcos Machado-Fragua thekson se individët nuk duhet të konsumojnë sasi të tepërt të kafesë në një përpjekje për të parandaluar humbjen e dëgjimit pasi kjo mund të çojë në problemet e tij shëndetësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rama jep lajmin/ Mbërrijnë në Rinas 7020 doza të tjera vaksinash

Publikuar

-

Nga

Rama jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine do vijnë këto ditë

Vetëm pak minuta më parë, kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 7020 doza të tjera vaksinash.

Lajmi bëhet i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar pamjet nga Rinasi.

Kreu i qeverisë deklaron se Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj.

“7020 doza të tjera Pfizer mbërrijnë në Shqipëri; të tjera doza Pfizer, Astrazeneca, Sinovac e Sputnik do të vijojnë të mbërrijnë dhe ne nuk do të ndalemi asnjë ditë, deri në fund.

Ajo që dukej e pamundur deri para vetëm dy muajsh po ndodh para syve tanë çdo ditë! Shqiptarët po vaksinohen masivisht dhe Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj duke filluar nga sezoni turistik e vijuar me paketën më të madhe në histori të investimeve të huaja, po edhe vendase, private e publike

LEXO EDHE:  4 pijet që duhet të konsumoni çdo ditë për shëndetin e zemrës

LEXO EDHE:  Filxhani më i madh i kafes në botë ndodhet në…

Më e mira është e gjitha përpara nesh, së bashku do ta bëjmë Shqipërinë të Ardhmen tone”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Ulet ndjeshëm numri i infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1983 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 125  qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
27 raste në Tiranë, 16 në Fier, 9 në Shkodër, 8 në Sarandë, 7 në Elbasan, 6 në Durrës, 5 në Lezhë, nga 4 raste në Lushnje, Pogradec, Gramsh, nga 3 raste në Kavajë, Vlorë, Mirditë, Berat, Delvinë, Tepelenë, nga 2 raste në Kurbin, Malësi e Madhe, Kuçovë, Skrapar, Patos, Konispol, nga 1 rast në Kukës, Tropojë, Vau i Dejës, Dibër, Roskovec.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 546 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 98,269 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 204 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Malësi e Madhe të moshave 63 – 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Erla Mëhilli largohet nga Berisha/ Fillon projekte të reja profesionale

LEXO EDHE:  Filxhani më i madh i kafes në botë ndodhet në…

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (12 Prill 2021)

Raste të reja ditore 125
Të shëruar në 24 orë 546
Të shtruar në spitale 204
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1983

Testime totale 591,590
Raste pozitive 128,518
Raste të shëruara 98,269
Raste Aktive 27,928
Humbje jete 2,321

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19823
Fier 2413
Durrës 1177
Gjirokastër 1168
Shkodër 967
Korçë 727
Vlorë 608
Dibër 340
Kukës 324
Elbasan 237
Berat 94
Lezhë 50

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ndërprerja e vaksinimit në Fier/ Dasho nxjerr zbuluar Ramën: Justifikohet me grevën e kontrollorëve

Publikuar

-

Nga

Ndërpreja e vaksinimit në Fier/ Dasho nxjerr zbuluar Ramën: Justifikohet me grevën e kontrollorëve

Sot në media u raportua ndërpreja e vaksinimit të të moshuarve në qytetin e Fierit, sipasojë e vonesës së ardhjes së 100 mijë dozave nga greva në aeroportin e Rinasit.

Lidhur me këtë lajm ka reaguar dhe eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho i cili shkruan se me justifikimin e grevës së kontrollorëve, Rama po mundohet të shpiki një ‘përgjegjës’ për dështimin e fushatës së vaksinimit.

Dasho rendit dhe arsyet për argumentin e tij, ndërsa shton se kemi një shtet jo serioz.

“NJË SHTET JO SERIOZ

Sot qendrat e vaksinimit në Fier u ankuan për mungesë vaksinash lidhur me vonesën njëditore të ardhjes së tyre nga Turqia.

Së pari, në se lajmi i ardhjes së 192 mijë vaksinave në fund të marsit ishte i vërtetë, ende duhet të ketë stok të atij grupi vaksinash.

Së dyti, edhe sikur 192 mijë vaksinat të kishin mbaruar, vaksinat e ardhura të enjten mund të dërgoheshin brenda 2 orëve në Fier.

Së treti, Fieri nuk ka nevojë për më shumë se 500-600 vaksina në ditë për nevojat e veta, kështu që ato mund të dërgoheshin edhe Astra Zeneca.

Me justifikimin e grevës së kontrollorëve, a mos po përpiqet të shpiket një “përgjegjës” për dështimin e fushatës së vaksinimit?!“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE