Connect with Us

Pandemia jashtë kontrollit/ Dasho del me reagimin e fortë: Testoni o të paaftë!

Shëndeti

Pandemia jashtë kontrollit/ Dasho del me reagimin e fortë: Testoni o të paaftë!

Publikuar

-

Ku po shkon Covid-i në Shqipëri?/ Tre rreziqe të cilat nuk mund të anashkalohen

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, lidhur me situatën e pandemisë në vendin tonë.

Dasho bën thirrje për më shumë testime. Sipas tij, vendet europiane kanë numër të lartë, sepse ata testojnë dhe janë në gjendje të zbulojnë pjesën më të madhe të rasteve, ndërsa vdekshmëria duket e lartë sepse ata nuk mashtrojnë më shifrat.

Me institimin e një kolegu, ndoqa disa minuta një debat televiziv ku personazh kryesor ishte kryetarja e komitetit të ekspertëve, për të ridëgjuar se si homologia e Dr Faucit apo Dr Drostenit, edhe një vit pas fillimit të pandemisë, ende vë në dyshim dobinë e testimit.

Përgjigja e zëvendësministres për pyetjen se përse ministria nuk teston aq sa duhet ishte fraza tashmë klishe “Testimi nuk ka ndonjë rol të rëndësishëm! Edhe vendet që kryejnë shumë teste, kanë përhapje të shtuar të virusit”!

Zëvendësministrja është një profesore e nderuar në disiplinën e saj klinike, por me sa duket as edhe muaj të tërë në drejtim të kontrollit të pandemisë nuk i kanë mësuar parimet elementare të cilat OBSH ka një vit që i përsërit: testo-gjurmo-trajto!

VENDET EUROPIANE KANË NUMRA TË LARTË, SEPSE ATA TESTOJNË DHE JANË NË GJENDJE TË ZBULOJNË PJESËN MË TË MADHE TË RASTEVE!

VDEKSHMËRIA E TYRE DUKET E LARTË SEPSE ATA NUK MASHTROJNË ME SHIFRAT E VDEKJEVE!

Në Britani raporti midis vdekshmërisë vjetore shtesë dhe vdekjeve të raportuara nga COVID-i është 0.9, në Belgjikë 1.0 dhe në Gjermani 1.3! Në Shqipëri ky raport është 5.1! Kjo do të thotë se të tre vendet e sipërpërmendura arrijnë të testojnë dhe diagnostikojnë pothuajse çdo person që humb jetën nga COVID, kurse ministria dhe komiteti ynë identifikojnë vetëm 1 dhe “humbasin” ose fshehin qëllimisht 4 vdekje nga COVID të cilat kalojnë pa raportuar!

Kur sheh paaftësinë të ulur këmbëkryq në personin e kryetares së komitetit të ekspertëve, nuk çuditesh më se përse:

1 – Nga dhjetori dhe deri tani janë realizuar pak më tepër se 200 mijë teste (përfshi edhe sektorin privat), ndërkohë që janë diagnostikuar afërsisht 50 mijë raste me COVID me një shkallë pozitiviteti 25%! Ishin premtuar vetëm në dhjetor 400 mijë teste!

2 – Drejtorive të Shëndetit Publik nuk u jepen teste të shpejta shtesë megjithëse nevojat në rrethe po rriten me ritme marramendëse!

3 – Mjekëve të Familjes jo vetëm nuk ju shpërndanë testet e shpejta të antigjenit sipas premtimit të bujshëm të muajit dhjetor, por sot atyre u kërkojnë të përdorin sistemin elektronik të referimit për prenotimin e testeve të shpejta!

Të nderuar Boratë dhe zëvendës-Boratë!

Testimi është baza e përgjigjes profesionale ndaj COVID!

Pa testim nuk ka diagnozë të hershme, gjurmim dhe izolim! Pa testim nuk ka njohje të situatës epidemiologjike dhe vlerësim të efikasitetit të ndërhyrjeve! Pa testim masat kufizuese merren qesim sipas ëndërrave që sheh krye-Borati juaj dhe aspiratave të tij elektorale dhe jo sipas ecurisë së epidemisë dhe nevojave!

Rritni numrin e testimeve molekulare (testi i PCR) të paktën mbi 10 mijë në ditë!

Jepini çdo mjeku familjeje të paktën 200-250 teste të shpejta në muaj me qëllim të çdo pacient i dyshuar për COVID të ketë mundësi të kryejë testin falas si në çdo vend tjetër europian!

Lejoni shitjen e testeve të shpejta të antigjenit në farmaci dhe përfshini mjekët e familjes në administrimin e tyre që çdo person me apo pa shenja të testohet sa herë ka dëshirë apo nevojë!

Merrini këto masa sa më shpejt sepse e keni çuar vendin në katastrofë dhe koha nuk pret më!

O të paaftë!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2517  testime dhe kanë rezultuar pozitivë 134 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 6 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 32 raste në Tiranë, 11 raste në Shkodër, 8 raste në Skrapar, 7 raste në Vlorë, Gjirokastër, 6 raste në Devoll, 5 raste në Lezhë, Kavajë, Pogradec, 4 raste në Fier, 3 raste në Durrës, Elbasan, Malësi e Madhe, Memaliaj, 2 raste në Korçë, Mirditë, Tropojë, Sarandë, Vau i Dejës, Shijak, Vorë, Maliq, Poliçan, 1 rast në Krujë, Kurbin, Kukës, Berat, Mallakastër, Librazhd, Kamëz, Tepelenë, Belsh, Roskovec, Peqin, Gramsh, Këlcyrë, Konispol.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 465 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 103,582 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 155 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qyetetar nga Fieri, 1 qyetetar nga Lushnja, të moshave 63 – 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  “Përulje për mjekët që më rikthyen në jetë”/ Ish-deputeti shërohet nga Covid-19

LEXO EDHE:  Pas Stambollit dhe Romës, sot riatdhesimi i shqiptarëve nga Milano

Statistika (22 Prill 2021)
Raste të reja ditore 134
Të shëruar në 24 orë 516
Të shtruar në spitale 155
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2517

Testime totale 617,664
Raste pozitive 130,114
Raste të shëruara 103,582
Raste Aktive 24,168
Humbje jete 2,364

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 18096
Fier 2060
Durrës 933
Shkodër 756
Gjirokastër 665
Korçë 629
Vlorë 350
Dibër 253
Kukës 242
Elbasan 97
Berat 65
Lezhë 22

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ku po shkon Covid-i në Shqipëri?/ Tre rreziqe të cilat nuk mund të anashkalohen

Publikuar

-

Nga

Ku po shkon Covid-i në Shqipëri?/ Tre rreziqe të cilat nuk mund të anashkalohen

Nga Erion Dasho

Shqipëria ka hyrë në një moment përcaktues të epidemisë së COVID. Tendenca në ulje nuk është vetëm tek rastet dhe vdekjet, por për herë të parë që prej një viti edhe në përqindjen e personave të testuar që rezultojnë pozitivë. Prej më shumë se dy javësh kjo përqindje luhatet midis 4.9% dhe 10.8%, çka përputhet me rekomandimet e OBSH-së dhe asaj që i kemi kërkuar prej një viti qeverisë, ministrisë dhe komitetit të ekspertëve.

SI “FOTOGRAFOHET” SOT GJENDJA?

Së pari, numri i raportuar i rasteve, të shtruarve në spital, të rasteve të komplikuara dhe vdekjeve reflekton shkallën e riprodhimit të pandemisë (ish-koeficientin R0, tashmë Rt). Ky koeficient sipas studiuesve të universitetit të Harvardit ka arritur në 0.67. Kjo do të thotë se epidemia po shkon drejt shuarjes, aq më tepër kur rënia e Rt-së po ndodh natyrshëm në mungesë pothuajse totale të masave parandaluese nga institucionet e shëndetit publik apo popullata.

Së dyti, numri i vdekjeve të deritanishme, i vlerësuar në 10,200 (me luhatje nga 9.200 deri 11,200) flet për një shkallë imuniteti grupi mbi 50% në shkallë kombëtare, por që në Tiranë dhe qendrat e mëdha urbane mund të ketë arritur mbi 60%. Kjo shkallë e imunitetit të grupit përputhet plotësisht me vlerën e Rt-së më lart.

Së treti, as edhe “shkeljet” masive të protokolleve anti-COVID siç kanë qenë tubimet elektorale, festat tashmë të përnatshme të të rinjve në bare dhe restorante dhe përgjithësisht hapja pranverore e popullatës nuk ka luajtur ndonjë rol sado të vogël në ecurinë e pandemisë. Ky i fundit është edhe testi më i besueshëm për dy përfundimet e sipërcituara.

POR EPIDEMIA ENDE ËSHTË MES NESH!

Për momentin unë shoh të paktën tre rreziqe të cilat nuk mund të anashkalohen:

Rreziku i parë lidhet me numrin e personave ende aktivë me COVID. Numri i raportuar nga komiteti është rreth 25 mijë persona, por që lehtësisht pëllogaritet 3-5 herë më i lartë duke e rritur këtë numër në rreth 100 mijë persona që ende mund ta transmetojnë infeksionin. Me një koeficient Rt prej 0.67, pritet që këta persona të infektojnë 67 mijë persona të tjerë, e kështu me radhë. Zerimi në kushtet aktuale do të kërkojë disa muaj të arrihet.

Rreziku i dytë rrjedh nga i pari dhe lidhet me komunikimin skandaloz që ka shoqëruar fushatën e vaksinimit. Personave me moshë mbi 60 vjeç të cilët përbëjnë shumicën dërrmuese të të vaksinuarve u është dhënë një ndjenjë e gënjeshtërt sigurie. Vaksina kineze i mbron ata rreth 3% nga infektimi dhe në një shkallë akoma të panjohur nga komplikacionet dhe vdekjet. Nëse të moshuarit e vaksinuar injorojnë sado pak masat mbrojtëse, në praninë e gati 100 mijë personave të infektuar, rrezikojnë seriozisht shëndetin dhe jetën. Madje rritja e lehtë e vdekshmërisë këtë javë në raport me javën paraardhëse, mund t’i dedikohet pikërisht kësaj kategorie.

Rreziku i tretë vjen nga variantet e ndryshuara të virusit, ose më saktë nga variantet e Afrikës së Jugut dhe të Brazilit, pasi përballja me variantin britanik është konsumuar tashmë. Ende nuk dihet shkalla e mbrojtjes që kanë personat e imunizuar ndaj këtyre varianteve. Ky problem do të jetë më akut gjatë sezonit të ardhshëm të virozave, ndonëse nuk përjashtohet mundësia që përballja me këto variante të virusit të ndodhë që në verë.

LEXO EDHE:  Rama ndalet në Ersekë/ Jemi në fund të luftës me Covid

LEXO EDHE:  “Boll me eksperimente të dështuara!”/ Mjeku propozon zgjidhjen për lehtësimin e masave shtrëguese

ÇFARË DUHET BËRË?

Në radhë të parë duhet rivendosur urgjentisht komunikimi profesional, transparent dhe i ndershëm me publikun. Në kushtet ku ndodhet Shqipëria, nuk mund të bëhet fjalë për lehtësim masash parandaluese sidomos për personat në risk (ata me moshë mbi 60 vjeç dhe ata me sëmundje bashkëshoqëruese). Këta persona duhet të vazhdojnë të mbrohen si më parë derisa të vaksinohen me vaksina cilësore. Fatkeqësisht, të gjithë duhet të ndërgjegjësohemi tanimë se vaksinimi me vaksinën kineze i ka shërbyer qeverisë për fushatë elektorale dhe vota, por jo qytetarëve për shëndet.

Së dyti, duhet të zbatojmë masa të verifikueshme lehtë për të parandaluar hyrjen e varianteve afrikanojugore dhe braziliane të virusit. Karantina e udhëtarëve në ardhje është një masë e mirë, por që institucionet tona kanë qënë të paafta ta zbatojnë dhe monitorojnë. Në këto kushte, masa e vetme realiste do të ishte kërkesa që çdo person që hyn në vend të paraqesë një certifikatë testimi negative. Kjo politikë duhet vendosur sa më shpejt, përfshi edhe turistët apo shqiptarët e diasporës që do të vijnë për të kaluar pushimet verore.

Së treti, tashmë që numri i rasteve të reja ka rënë në 100 deri 200 raste në ditë, duhet zbatuar me rigorozitet parimi testo-gjurmo-izolo-trajto. Gjurmimi dhe izolimi i kontakteve do të bëjë të mundur të ulet edhe më tej numri i të infektuarve, duke e shkurtuar në pak javë (ndoshta një deri dy muaj) kohën kur do të kemi kontroll të plotë mbi epideminë. Ndërsa përmirësimi i kapaciteteve trajtuese, kryesisht nëpërmjet hartimit dhe zbatimit të protokolleve bashkëkohore, do të ulë edhe më tej numrin e vdekjeve që në raport me numrin e rasteve është i papranueshëm (gjatë ditëve të fundit kemi patur 5-6 vdekje përkundrejt 100-150 raste).

Së fundi, qeveria dhe ministria tanimë që e përfunduan farsën me vaksinën kineze, bëjnë mirë t’i përvishen punës për sigurimin e vaksinave cilësore. Çdo pesoni që nuk ka krijuar imunitet (qoftë pas kalimit të infeksionit, qoftë pas vaksinës kineze) duhet t’i ofrohet mundësia e një doze me një nga vaksinat Pfizer, Moderna ose Astra Zeneca, kjo e fundit e rekomanduar vetëm për personat me moshë mbi 60 vjeç. Në se midis majit dhe tetorit do të administrohen të paktën 500 deri 600 mijë doza të vaksinave të besueshme, të certifikuara nga EMA dhe/ose FDA, mund të thuhet me plot gojën se shqiptarët do të jenë më të mbrojtur nga COVID në sezonin e ardhshëm të virozave.

Faktikisht, zbatimi i gjithë këtyre rekomandimeve kërkon edhe një ndryshim rrënjësor në përafrimin ndaj pandemisë në Shqipëri. Deri më sot menaxhimi i pandemisë është bërë ose nga politikanët, ose nga persona që kanë synuar të përfitojnë materialisht në kurriz të shëndetit dhe jetës së qytetarit, ose nga teknicienë marioneta që kanë ngritur dorën për të miratuar çdo urdhër të ardhur nga pushteti.

Ndryshimi në përafrim mund të vijë vetëm nga një komitet i mirëfilltë teknik që primar ka shëndetin publik dhe jetën e shqiptarëve dhe jo përfitimet politike, ekonomike apo “mbajtjen mirë” me padronët politikë.

Të shpresojmë se kalimi i kompetencave drejt këtij grupimi dhe riorientimi drejt një strategjie shkencore dhe të bazuar mbi evidenca do të ndodhë së shpejti…

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Karantina nuk ka sens”/ Alimehmeti: Ja kush është problemi më i madh në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Studimi mbi vaksinat/ Alimehmeti jep lajmin e mirë

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti,  ka analizuar numrin e infektimeve në Rajon ku shprehet se treguesit janë të njëjtë në  Greqi, Maqedoninë e Veriut,  Kosovë dhe Itali. Ai shton gjithashtu që karantina e vendosur me Greqinë nuk ka sens pasi sipas tij, treguesit janë në rënie dhe nuk ka pse të ketë një masë të tillë.

Mjeku analizon se problemi më i madh qëndron te pamundësia e qeverisë dhe e organeve ligj zbatuese për të kontrolluar karantinimin e të infektuarve aktivë.

“Karantina duhet të vendoset edhe ndaj Turqisë ku ka faza hipëse të numrit të infektimeve

Ne i shtrëngojmë në momentin e hipjes dhe lirojmë masat në fazat zbritëse. Prandaj të shtrëngosh masash kur kemi një ulje të rasteve kjo nuk përbën sens. Vitin e kaluar kemi pas persona me covid që ishin në qarkullim. Kur se bëmë dje që ata ishin të sëmurë si mund ta bëjmë sot kur ata janë thjesht udhëtar. “, u shpreh Alimehmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE