Connect with Us

Gjermania shtyn kufizimin e koronavirusit deri në 7 Mars/ Lehtësohen disa rregulla

Bota

Gjermania shtyn kufizimin e koronavirusit deri në 7 Mars/ Lehtësohen disa rregulla

Publikuar

-

Pas disa orësh negociata, Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësit e 16 shteteve federale kanë rënë dakord të zgjasin edhe një herë kufizimet e bllokimit në Gjermani, këtë herë të paktën deri më 7 Mars. Në të njëjtën kohë, disa masa do të zbuten.

Samiti i Coronavirus më 10 shkurt: Çfarë u njoftua?

Takimi i fundit për situatën e  koronavirusit provoi të ishte një raund tjetër diskutimesh, me Angela Merkel dhe Michael Müller që dolën vetëm në orën 7.45 pasdite për të njoftuar një vendim.

Ndërsa pranoi se kufizimet aktuale kishin arritur të sillnin një ulje të ndjeshme të numrit të infeksioneve në Gjermani dhe duke falënderuar të gjithë në vend për përpjekjet e tyre, Merkel këmbënguli që variantet e reja, shumë ngjitëse të COVID-19 ishin ende duke i dhënë qeveria shkak i madh për shqetësim. Ajo përsëriti synimin për të ulur nivelin e incidencës shtatë-ditore në të gjithë vendin (numri i infeksioneve të reja të koronavirusit për 100.000 banorë brenda shtatë ditësh) nën 50.

Merkel tha se parandalimi i një vale të tretë të virusit ishte i një rëndësie të madhe dhe se, me shkallën e infeksionit siç është aktualisht, llojet e reja të koronavirusit mund të çojnë shpejt në rritje eksponenciale të numrit të rasteve. Prandaj qeveria mendoi se nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të zgjaste bllokimin, për të shmangur hyrjen në një cikël të kufizimeve të lehtësimit, por vetëm për t’iu detyruar t’i forconte ato përsëri.

Këtu keni një përmbledhje të asaj që është vendosur.

Bllokimi u zgjat deri më 7 Mars

Siç pritej , kufizimet aktuale të koronavirusit janë zgjatur – por deri në 7 Mars, në vend të 14 Marsit, siç kishte propozuar fillimisht Merkel. Ekzistojnë disa përjashtime nga shtrirja, siç detajohet më poshtë.

-Kjo do të thotë që bare, restorante, kohë të lirë dhe objektet kulturore do të qëndrojnë të mbyllura për momentin. Maskat mjekësore do të mbeten të detyrueshme në dyqane dhe në transportin publik , dhe punëdhënësit duhet të vazhdojnë të lejojnë që punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia, kudo që është e mundur. Udhëtimet jo-thelbësore dhe vizitat te familja dhe miqtë – si brenda Gjermanisë dhe jashtë saj – duhet të vazhdojnë të shmangen.

-Takimet private lejohen ende vetëm me anëtarët e një shtëpie dhe një person tjetër nga një familje tjetër. Qeveria federale edhe një herë u bën thirrje të gjithëve që të zvogëlojnë kontaktet e tyre shoqërore në një minimum absolut. Parimi “ne po qëndrojmë në shtëpi” duhet të mbetet instrumenti kryesor i vendit në luftën kundër pandemisë, thuhet në rezolutë.

LEXO EDHE:  U mbyllën për shkak të motit të keq/ Kushi tregon çfarë do ndodhë me shkollat e arsimit parauniversitar

-Parukieritë do të rihapen nga 1 Marsi

Një përjashtim kryesor në shtrirjen e bllokimit është bërë për floktarët; sallonet do të lejohen të rihapen nga 1 marsi, me rezerva të rrepta, maska ​​dhe kërkesa higjienike. Qeveria e arsyeton këtë në bazë të “rëndësisë së floktarëve për higjienën personale”.

-Shkollat ​​të rihapen gradualisht; vendimi u lihet shteteve federale

Megjithëse Merkel kishte dashur të ndalonte rihapjen e shkollave dhe mjediseve të kujdesit për fëmijët  deri në 1 Mars, qeveria e saj federale tani ka braktisur përpjekjet e saj për të ndjekur një qasje uniforme. Çështja tani u është kaluar qeverive individuale të shteteve për të vendosur siç u duket e përshtatshme.

“Brenda kornizës së sovranitetit të tyre kulturor, shtetet federale do të vendosin për kthimin gradual të mësimdhënies ballë për ballë dhe zgjerimin e shërbimeve të kujdesit për fëmijët”, thuhet në rezolutë.

Udhëheqësit e shtetit ishin në gjendje të bien dakord që arsimi duhet të marrë përparësi kur bëhet fjalë për zbutjen e kufizimeve. Prandaj, shkollat ​​duhet të hapen gradualisht, me kërkesa për maska, ajrosje më të mirë dhe testime të shpejta të përhapura.

Mësuesit që do të zhvendosen në listën e përparësive të vaksinave

Me hapjen e shkollës në horizont, qeveritë federale dhe të shtetit gjithashtu ranë dakord se ishte e përshtatshme për mësuesit dhe arsimtarët që të merrnin vaksinat e tyre të koronavirusit më shpejt. Angela Merkel u përpoq veçanërisht për këtë, duke argumentuar se ishte e vështirë për mësuesit të mbanin një distancë nga nxënësit e tyre.

Në përputhje me rrethanat, mësuesit tani do të përfshihen në grupin e dytë – në vend të tretë – me përparësi për vaksinimet. Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn është udhëzuar të hartojë së bashku një draft të ri për të sjellë arsimtarët, mësuesit dhe punëtorët e kopshtit ditor në grupin 2 të përparësisë së vaksinimit.

Tani për tani nuk ka hapje të mëtejshme

Në fund, qeveritë federale dhe shtetërore ranë dakord që rihapjet e mëtejshme do të ndiqnin vetëm nëse mund të arrihej një normë e qëndrueshme e incidencës shtatë ditore jo më shumë se 35 infeksione të reja për 100,000 banorë. Dyqanet do të lejohen të hapen përsëri, si dhe muzeume, galeri dhe biznese të tjera të shërbimeve. Që nga e Mërkura, shkalla e incidencës shtatë ditore në Gjermani është 68, sipas Institutit Robert Koch.

Samiti tjetër për koronavirusin do të zhvillohet në 3 Mars./CNA.al

https://www.iamexpat.de/expat-info/german-expat-news/germany-extends-coronavirus-lockdown-until-march-7-loosens-some-rules?fbclid=IwAR2YdJgVt4Oq4m2u6r8Z8capUp2IC2WsYRUaxMPrjy-eGIZu5wNfYtZrY0U

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

OBSH: Pandemia në fazë kritike, trajektorja po rritet

Publikuar

-

Nga

OBSH: Pandemia është në fazë kritike

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fillim të vitit, situata globale është duke u përkeqësuar në javët e fundit, tha OBSH-ja.

“Jemi në një fazë kritike të pandemisë. Trajektorja e saj po rritet. Është duke u rritur në mënyrë dramatike”, tha Maria van Kerkhove, epidemiologe në OBSH.

Koronavirusi ka vrarë mbi 2.9 milionë njerëz prejse është shfaqur për herë të parë në fund të vitit 2019.

Mbi 136 milionë vetë janë infektuar në total.

Në nivel global, “kemi parë shtatë javë rresht të rasteve në rritje dhe katër javë të vdekjeve në rritje”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Javën e kaluar është regjistruar “numri i katërt më i lartë i rasteve në një javë të vetme”, tha ai.

Rritja e rasteve vjen me gjithë shpërndarjen dhe administrimin e vaksinave në shumë vende të botës.

LEXO EDHE:  “Akuzohesha për protesta por isha me Covid” / Meta tregon nëse do të bëjë vaksinën  

LEXO EDHE:  “Akuzohesha për protesta por isha me Covid” / Meta tregon nëse do të bëjë vaksinën  

Deri më tash, rreth 780 milionë vaksina janë administruar globalisht, por autoritetet shëndetësore thonë se duhet të vazhdojë veshja e maskave, si dhe ruajtja e distancës fizike, për të përmbysur trajektoren.

“Ne gjithashtu duam të shohim rihapjen e shoqërive dhe ekonomive, si dhe rifillimin e udhëtimeve dhe të tregtisë”, tha Tedros.

“Por, tani, njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin. Kjo mund të shmanget”, shtoi ai.

Sipas tij, pandemia është larg fundit, por “ka shumë arsye për optimizëm”.

”Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen”, tha Tedros./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Doza të reja të Pfizer/ Kosova siguron 100 mijë vaksina anti Covid

Publikuar

-

Nga

Ekspertët: Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit.

Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim.

COVAX publikoi të hënën një listë me 146 vende të botës, ku ka shpërndarë dhe pritet të shpërndajë vaksina kundër koronavirusit.

Në këtë listë bëhet e ditur se në rundin e tretë të shpërndarjes nga COVAX, i cili përfshin periudhën prill-qershor 2021, Kosova do të sigurojë 100,620 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Kosova, në fund të muajit të kaluar, ka marrë 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, përmes COVAX-it.

Në listën e publikuar të hënën bëhet e ditur se në rundin e dytë të shpërndarjes nga COVAX, që mbulon periudhën shkurt-maj 2021, Kosova do të sigurojë në total 100,800 vaksina AstraZeneca.

LEXO EDHE:  A mund të tregojë prokalcitonina bashkë-infeksione bakteriale në pacientët COVID-19?

LEXO EDHE:  Shkon në 649 numri i viktimave nga Covid-19 në Turqi, mbi 30 mijë të infektuar

Marrë parasysh 24,000 dozat fillestare, Kosova do të marrë edhe 76,800 vaksina AstraZeneca deri në fund të muajit të ardhshëm.

Si Pfizer/BioNTech, ashtu edhe AstraZeneca duhet të jepen në dy doza për të arritur efektin maksimal.

Fushata e vaksinimit në Kosovë ka nisur më 29 mars. Prioritet në imunizim u është dhënë punonjësve shëndetësorë dhe të moshuarve./ REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

Amerikanët e moshuar që më në fund kanë bërë vaksinën kundër Covid-19, mund të kthehen në një lloj normaliteti. Duke qenë në grupin e njerëzve më të rrezikuar nga koronavirusi, shumë prej tyre kanë qenë të izoluar, dhe tani mezi presin të vizitojnë të afërmit .

Për miliona amerikanë të moshuar, bota u zvogëlua në madhësinë e shtëpive të tyre vitin e kaluar sepse ata ishin në kategorinë e njerëzve më të rrezikuar nga koronavirusi.

“Kjo ishte bota jonë për një vit!”, thotë profesor Mike Linver.

Që kur pandemia goditi Shtetet e Bashkuara në mars të vitit 2020, Mike Linver vendosi të vetizolohej. Ai dhe bashkëshortja e tij janë mbi 70 vjeç. Profesor Linver gjithashtu ka azmë, kështu që për çiftin, rreziku i infektimit me COVID-19 tejkalonte atë të shkaktuar nga mërzia dhe vetmia.

“Ne nuk u larguam nga shtëpia përveç një ose dy herë në ditë për një shëtitje. Dhe kur ecnim, gjithmonë vinim maskat, shëtisnim vetëm nëpër lagje”, thotë ai.

Ata madje nuk vizituan as vajzën e tyre, e cila jeton afër.

“Ajo jeton pesëmbëdhjetë metra, matanë rrugës! Por, ishte njëlloj sikur ta kishim 30 mijë kilometra larg.”

Por tani, Linver po numëron ditët deri në darkën e tyre të parë familjare në më shumë se një vit. Kjo, sepse ai ka marrë dy doza të vaksinës kundër Covid-19, ndërsa bashkëshortja është në pritje të dozës së dytë.

“Kjo është ngjarja jonë e madhe! Festa jonë e daljes nga vetizolimi. Vajza tjetër jeton në Nju Xhersi dhe ne do të marrim trenin përsëri. Para pandemisë ne shkonim me tren një herë në dy muaj për ta vizituar vajzën dhe dy fëmijët e saj në Nju Xhersi”, thotë profesor Mike Linver.

Edward dhe Marijke Gero u gjendën në një situatë të ngjashme. Djali i tyre jeton shumë afër, megjithatë ata nuk kanë qenë në gjendje të përqafojnë njëri-tjetrin për më shumë se një vit.

LEXO EDHE:  Një punonjëse rezulton pozitive me Covid/ Mbyllet çerdhja nr.2 në Vlorë

LEXO EDHE:  Një punonjëse rezulton pozitive me Covid/ Mbyllet çerdhja nr.2 në Vlorë

“Është e vështirë të kesh djalin dhe nusen e tij këtu për një vit e gjysmë, dhe të mos jesh në gjendje t’i përqafosh”, thotë Marijke Gero, mësuese private.

Tani familja Gero mund të takohet me miqtë dhe familjen dhe kanë bërë plane për të udhëtuar sepse kanë bërë vaksinën. Ata thanë me drojtje se bënë rezervimet për të shkuar në pushime, në ditën kur bënë dozën e dytë të vaksinës.

“Rezervuam një shtëpizë druri në pyll, për të ndjerë se tani mund ta bëjmë këtë! Nuk po bëjmë ndonjë gjë të çmendur. Thjesht do të shkojmë në një vend ku kemi kaluar muajin e mjaltit tridhjetë e pesë vjet më parë!”, thotë aktori Edward Gero.

Zonja Gero shton se ajo më në fund ishte në gjendje të bënte plane për të shkuar në një sallon flokësh, diçka që mezi priste ta bënte!

“Do të rregulloj flokët, hera e parë pas më shumë se një viti. Ndihemi të lirë dhe të ngazëllyer! Unë nuk kam ngarë makinën gati për një vit, nuk shkova askund me makinë!”, thotë ajo.

Më shumë se 100 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit. Më shumë se gjysma e amerikanëve mbi 65 vjeç i kanë marrë të dy dozat.

Administrata e Presidentit Biden ka premtuar se deri në fund të prillit, të gjithë amerikanët mbi moshën 18 vjeç do të kualifikohen për të bërë vaksinën, duke i hapur rrugën kthimit në normalitet./voa

LEXO TE PLOTE