Connect with Us

Vjedhja e llogarive në WhatsApp/ Eksperti: Do të përdoren gjatë fushatës

Aktualitet

Vjedhja e llogarive në WhatsApp/ Eksperti: Do të përdoren gjatë fushatës

Publikuar

-

Vjedhja e llogarive në WhatsApp/ Eksperti: Do të përdoren gjatë fushatës

Vjedhja e llogarive të WhatsApp është kthyer këto kohë në një shqetësim për shumë përdorues në Shqipëri, ndërkohë  që një ditë më parë, Policia e Shtetit u bëri thirrje qytetarëve të tregohen të kujdesshëm përballë këtij fenomeni.

I ftuar në emisionin “Opinion”, eksperti Gentian Progni, ka shpjeguar se si funksionon ky proces. Ai tha ndër të tjera se sipas informacioneve që posedon, vjedhja e llogarive dhe të dhënave në WhatsApp ka lidhje me zgjedhjet, pasi sipas tij po sulmohen llogari të gazetarëve dhe personave që lidhen me politikën.

“Nuk është rastësi që po vidhen informacione para fushatës. Unë kam informacion se të dhënat që po vidhen do të përdoren gjatë fushatës për të denigruar imazhe publike ose kandidatë.

Bëhet fjalë për vjedhjen e materialeve. Janë të dy metodat. Për personat që e kuptojnë ata bëjnë bllokimin total të WhatsApp-it, bën crash automatikisht kur hap një mesazh bllokohet ose telefonatat nuk i merr dot. Metoda tjetër është që e përdor normalisht WhatsAppin, por të gjithë bisedat kopjohen.

Tek kjo foto, mesazhi i parë që vjen është ky sms që thotë për të aktivizuar WhatsAppin ju kam dërguar këtë kodin.

LEXO EDHE:  Skandali/Denoncohen hajdutët, policia nuk i ndjek. Citynews siguron videon e hajdutëve

Ky mesazh mund të vijë edhe nga një person që ti e ke kontakt. Të vjen ky mesazh që thotë: të kam dërguar një mesazh me kod 6 shifror gabimisht, mund ta transferoni tek unë? Në shumicën e rasteve është bërë ky gabim, është dërguar kodi.

Mesazhi është i virusuar dhe kjo i shkon hakerit. Atëherë nuk ka problem”, tha Progni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas motorin dhe ikën nga vendngjarja/ Niset për në Trauma një person

Publikuar

-

Nga

Makina përplas motorin dhe ikën nga vendngjarja/ Niset për në Trauma një person

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor që lidh Fushë Krujën me Vorën.

Mësohet se një makinë ka përplasur një motor picerie dhe është larguar nga vendngjarja.

Si pasojë raportohet se ka mbetur i plagosur drejtuesi i motorit, i cili është nisur me urgjencë për në Spitalin e Traumës.

Nga informacionet paraprake, ende nuk dihen shkaqet e aksidentit apo identiteti i të plagosurit, gjendja shëndetësore e të cilit është e rëndë.

LEXO EDHE:  Policia e Kosoves arreston tre hakerat, ne bashkepunim me FBI-ne

LEXO EDHE:  Kapet në flagrancë hajduti i mjetit

Ndërkohë, policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Publikuar

-

Nga

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Zbulohen 3 emrat e kandidatëve që do të përfaqësojnë socialistët në qarkun e Kukësit në zgjedhjet e 25 prillit.

Bëhet fjalë për Gerta Duraku, Petrit Malaj dhe Adem Lala, sipas asaj që shkruan Report tv.

Gerta Duraku e lindur në Kukës, jeton në Tiranë do të përfaqësojë PS në qarkun e Kukësit. Ajo është vajza e Shyqyri Durakut, biznesmenit dhe ish-deputetit të Kukësit në vitet 2001-2005, e cila do të kandidojë për të kërkuar votën e kuksianëve për socialistët.

Në Tropojë do të kandidojë aktori i njohur, Petrit Malaj. Edhe pse jeton e punon në Tiranë, Malaj duket se është një zgjedhje e Ramës për të mbledhur sa më shumë vota.

LEXO EDHE:  Fotot që nxjerrin bllof Bashën/ Bën fushatë te bizneset e grave të ish-drejtorëve të tij në Bashki

LEXO EDHE:  Fotot që nxjerrin bllof Bashën/ Bën fushatë te bizneset e grave të ish-drejtorëve të tij në Bashki

Ndërkaq në Has do të kandidojë kreu aktual i PS-së në Has, Adem Lala. Ky pritet të jetë i 3-ti në listën e PS-së në qarkun e Kukësit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Publikuar

-

Nga

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Artisti lezhjan Gjovalin Dushaj, është bashkuar me Bindjen Demokratike të Astrit Patozit.

Mësohet se Dushaj do të përfaqësojë Bindjen Demokratike për Qarkun e Shkodrës, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin.

Lajmin e bën të ditur vetë artisti, i cili falenderon koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozi dhe koordinatorin e kësaj partie për Shkodrën dhe Lezhën, Tonin Uldedaj.

Ju bashkuam logos së Bindjes Demokratike, me deshirën e madhe për të kontribuar ashtu siç e meriton Shqipëria jonë e përbashket. Tek Bindja Demokratike dhe te Kryetari i saj Z. Astrit Patozi unë shoh ardhmerinë, pa fyerje, pa sharje, pa mëndje të madhe, por real dhe i sinqertë në këtë rrugë jo pa probleme të politikes Shqiptare. Falemnderit Z. Astrit Patozi dhe Z. Tonin Uldedaj për besimin që treguat ndaj meje për të përfaqësuar Qarkun e Shkodres, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin. Fitoren e meritojmë”, shkruan Dushaj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE