Connect with Us

Tik Tok surprizon përdoruesit/ Aplikacioni bashkohet me Universal Music

Teknologji

Tik Tok surprizon përdoruesit/ Aplikacioni bashkohet me Universal Music

Publikuar

-

Tik Tok surprizon përdoruesit/ Aplikacioni bashkohet me Universal Music

TIK TOK dhe Universal Music Group (UMG) kanë bërë një aleancë. Universal ka disa nga artistët më të njohur në botë në arkivën e tij, kështu që njoftimi është një lajm i shkëlqyeshëm për përdoruesit e Tik Tok. Marrëveshja do të thotë që përdoruesit e Tik Tok do të kenë më shumë akses në këngë nga artistë të Universal si Ariana Grande, Justin Bieber dhe Mariah Carey.

Të dyja kompanitë kanë thënë gjithashtu se po punojnë së bashku për karakteristika të reja dhe emocionuese për aplikacionin. Përdoruesit e Tik Tok tani do të jenë në gjendje të përdorin katalogun e plotë të muzikës të Universal për të krijuar videot e tyre.Është gjithashtu një lajm i shkëlqyeshëm për artistët sepse ata do të kompensohen kur të përdoren këngët e tyre.

Universal ka të ngjarë të përdorë marrëveshjen për të promovuar muzikë të re dhe për të gjeneruar sukses të mëtejshëm për talentin që përfaqëson.Tik Tok tashmë ka qenë përgjegjës për një numër hitet virale.

“Aleanca” e re tregon se etiketat muzikore e kuptojnë rëndësinë e Tik Tok në suksesin e tabelës.Artistët gjithashtu po zbulojnë se një rutinë vallëzimi që mund të rikrijohet në Tik Tok mund të shohë një këngë që rritet në top lista.Marc Cimino, Drejtori i Përgjithshëm i Operacionit tha: “Kjo aleancë përcakton një shembull të gjerë të industrisë së kompanive të mediave sociale që pranojnë, respektojnë dhe kompensojnë krijuesit e muzikës, këngët e të cilëve janë thelbësore për platformat e tyre.

LEXO EDHE:  Video/ Studentët e ngujuar “i thurin” këngë Edi Ramës

“Ne e vlerësojmë partneritetin e Tik Tok dhe shpresojmë të punojmë së bashku për të siguruar mbështetje dhe mundësi për këngëtarët tanë.”Tik Tok më parë ka nënshkruar marrëveshje me kompani të tjera muzikore si me Sony Music dhe Warner Music Group./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Publikuar

-

Nga

India lëshoi ​​rregulla të rrepta të reja për Facebook ( FB ) , Twitter ( TWTR ) dhe platforma të tjera të mediave sociale disa javë pasi qeveria e vendit u përpoq të bënte presion në Twitter për të hequr llogaritë që i konsideronte të ndezshme.

Rregullat kërkojnë që çdo kompani e mediave sociale të krijojë tre role në Indi: një “oficer pajtueshmërie” i cili do të sigurojë që ata të ndjekin ligjet lokale; një “oficer ankesash” i cili do të adresojë ankesat nga përdoruesit indianë për platformat e tyre; dhe një “person kontakti” në dispozicion të zbatimit të ligjit indian 24/7. Kompanitë gjithashtu do të duhet të publikojnë një raport pajtueshmërie çdo muaj duke detajuar sa ankesa kanë marrë dhe çfarë veprimi kanë ndërmarrë.

Platformave të mediave sociale do t’u kërkohet gjithashtu të heqin disa lloje të përmbajtjes, duke përfshirë postimet që shfaqin “lakuriqësi të plotë ose të pjesshme”, një “akt seksual” ose “mashtrim duke përfshirë imazhe të formësuara”.

Rrjeteve të mëdha shoqërore, të cilat India do të përcaktojë së shpejti bazuar në numrin e përdoruesve, do t’u jepen tre muaj kohë për të respektuar ndryshimet e politikës, ndërsa ato më të vogla pritet të përputhen menjëherë, tha qeveria.

Rregullat e reja vijnë pas një mosmarrëveshje të tensionuar midis Twitter dhe qeverisë indiane. Twitter rivendosi disa llogari që qeveria e kishte urdhëruar të hiqte për përdorimin e atyre që i quajti hashtags “ndezës dhe të pabazë” në lidhje me fermerët që protestonin kundër reformave të reja bujqësore. Platforma në fund mori qindra llogari dhe pjesërisht kufizoi të tjerët, por tërhoqi një vijë duke refuzuar të bllokonte llogaritë e gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve.

Në të njëjtën kohë, rregullat sinjalizojnë gatishmëri më të madhe nga vendet në botë për të frenuar firmat e mëdha të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter që qeveritë kanë frikë se janë bërë shumë të fuqishme me pak përgjegjësi. Facebook tha se do të “studionte me kujdes” rregullat e reja. “Ne kemi qenë gjithmonë të qartë si një kompani që mirëpresim rregulloret që vendosin udhëzime për adresimin e sfidave më të vështira të sotme në internet,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business.

LEXO EDHE:  E ardhmja e pasigurt e Tik Tok/ Përdoruesit po hidhen në aplikacione të tjera

LEXO EDHE:  VIDEO-Përtej modeles seksi/ Oriola Marashi zbulon paksa nga talenti i saj “i fshehtë”

Disa dispozita të tjera në rregullat e Indisë mund të përfundojnë të jenë pak më të diskutueshme, veçanërisht një kërkesë për të gjetur “krijuesin e parë” të mesazheve ose postimeve problematike që bëhen virale. WhatsApp, aplikacioni i mesazheve celularë në pronësi të Facebook që është jashtëzakonisht i popullarizuar në Indi, është larguar kundër këtyre kërkesave në të kaluarën, duke thënë se do të kërkonte thyerjen e enkriptimit nga fundi në fund të aplikacionit.

Prasad gjithashtu thirri ndryshimin midis mënyrës se si platformat e mediave sociale reaguan ndaj ngjarjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Indi, duke i krahasuar trazirat e Capitol Hill më 6 janar me përplasjet e dhunshme midis policisë indiane dhe protestuesve në Fort të Kuq të Delhiut të Ri disa javë më vonë. (Qeveria indiane më parë kritikoi Twitter për ndërmarrjen e masave të menjëhershme kundër disa llogarive pas trazirave në Capitol Hill ndërsa e bëri këtë “pa dashur, me inat dhe me shumë vonesë” në Indi.)

Shkallëzimi në Indi krijon një sfidë të veçantë për Silicon Valley pasi vendi i Azisë Jugore përfaqëson një nga tregjet e tij më të mëdha . India ka më shumë përdorues të internetit se çdo vend tjetër përveç Kinës, por qeveria e saj ka treguar një tendencë në rritje për të rregulluar dhe kufizuar (ose edhe ndaluar plotësisht ) kompanitë e huaja të teknologjisë në vitet e fundit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën

Publikuar

-

Nga

Elon Musk po arrin qëllimin e tij/ Interneti hapësinor do të mbulojë gjithë Tokën

Elon Musk është duke iu afruar qëllimit që vendosi disa vjet më pare. Interneti nga hapësira do të jetë në dispozicion për njerëzit në zonat rurale kudo në Tokë.

Ai zbuloi në llogarinë e tij në Twitter se deri në fund të këtij viti, pjesa më e madhe e planetit tonë do të mbulohet nga Starlink Internet dhe se në vitin 2022 nuk do të ketë vende ku sinjali i tij nuk arrin.

Starlink përbëhet nga satelitë të lëshuar në orbitë të ulët, dhe numri i satelitëve që ofrojnë shërbimin e “internetit hapësinor” për përdoruesit ku nuk ka infrastrukturë për një lloj tjetër, vetëm do të rritet.

Një pjesë e popullsisë amerikane mund të përdorë tashmë Starlink Internet, shpejtësia e të cilit është midis 50 Mbps dhe 150 Mbps.

LEXO EDHE:  Mes muzikës së ndaluar dhe alkoolit/ Genc Dashi rrëfen jetën e fshehtë të “rebelëve” të Tiranës

LEXO EDHE:  Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Nëse po mendoni se sa kushton kjo kënaqësi, dhe tashmë flitet se ai do të kushtojë 99 dollarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

4 arsyet pse nuk duhet të vendosni alarmin në telefonin tuaj

Publikuar

-

Nga

4 arsyet pse nuk duhet të vendosni alarmin në telefonin tuaj

Çrregullon rutinën tuaj në mëngjes

Sapo të merrni celularin në mëngjes, mund të duket e vështirë t’i shmangeni kontrollit të mesazheve në telefonin tuaj. Kjo do të ju marrë më shumë kohë sesa e kishit planifikuar, duke mos i lënë kohë rutinave tuaja të mëngjesit që janë vërtetë të rëndësishme për të mbajtur veten në formë të mirë.

Është më i  vështirë për t’u dëgjuar

Alarmi në telefonin tuaj nuk ka një ton aq të lartë sa një alarm i vërtetë dhe në këtë mënyrë mund të ndodhë që ju të humbisni zilen e tij. Ne jemi mësuar me tingujt që telefonat tanë prodhojnë gjatë ditës, kështu që një alarm i tillë mund të jetë jo efektiv për të na zgjuar nga një gjumë i thellë.

Bateria e telefonit ka gjasa të shkarkohet

Alarmet në telefon nuk do të funksionojnë nëse bateria e telefonit shkarkohet. Nëse nuk doni të vonoheni për diçka të rëndësishme, më mirë përdorni një alarm të vërtetë. Edhe nëse ju bëni më të mirën ta mbani baterinë e telefonit tuaj të karikuar, mund të mos e vini re se bateria e telefonit tuaj po shkarikohet përpara se ju të shkoni për të fjetur. Po ju a përdorni një alarm telefoni apo një të vërtetë?

LEXO EDHE:  Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

LEXO EDHE:  Mes muzikës së ndaluar dhe alkoolit/ Genc Dashi rrëfen jetën e fshehtë të "rebelëve" të Tiranës

Dëmton gjumin tuaj

Para se të flemë, shpenzojmë mjaft kohë në smartphone-t tanë duke vizituar faqet e internetit apo për të kryer detyrat tona. Kjo, jo vetëm që do të reduktojë sasinë e gjumit tuaj, por drita blu e telefonit mund  të sjellë çrregullime në gjumin tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE