Connect with Us

Nuk e konsumoni kurrë mëngjesin/ Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni këtë vakt

Shëndeti

Nuk e konsumoni kurrë mëngjesin/ Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni këtë vakt

Publikuar

-

Nuk e konsumoni kurrë mëngjesin/ Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni këtë vakt

Mëngjesi zakonisht quhet si “vakti më i rëndësishëm i ditës”. Por kjo ngre pyetjen nëse kjo thënie është e vërtetë apo thjesht një mit. Përafërsisht  25% e amerikanëve e anashkalojnë këtë vakt çdo ditë dhe madje është bërë një trend për ta bërë këtë.

Këtu do të gjeni disa nga përfitimet dhe disavantazhet e ndryshme të konsumimit të mëngjesit

Mund të shtoni peshë.

Pavarësisht nga ideja që anashkalimi i mëngjesit çdo ditë mund të çojë në humbje peshe, nuk është plotësisht e drejtë. Disa studime kanë treguar se qëndrimi i uritur në mëngjes mund të lidhet me  mbipesha , jo vetëm tek fëmijët dhe popullatat më të reja, por edhe tek të moshuarit.

Kjo mund të ndodhë sepse heqja e mëngjesit mund t’i bëjë njerëzit të hanë më vonë. Ushqimi para gjumit çon në shtim në peshë. Por një studim gjithashtu tregoi se kapërcimi i mëngjesit mund të shkaktojë shtim në peshë edhe nëse nuk hani tepër gjatë gjithë ditës sepse ora e brendshme e trupit prishet.

Humori juaj përkeqësohet.

Kalimi i mëngjesit shoqërohet me çrregullime të humorit tek të rriturit. Njerëzit të cilët nuk hanë në mëngjes kanë tendencë të kenë depresion më shpesh. Gjithashtu, kapërcimi i vaktit të parë të ditës 4 ose 5 herë në javë mund të çojë në një rrezik në rritje të  zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 55%. Gjithashtu mund të lidhet me nivele të ulëta të sheqerit në gjak.Kur niveli i glukozës në gjak ulet, rezulton në ndryshime të shpejta të humorit, si gjendja e përgjithshme e humorit dhe nervozizmi. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të jetë më e ulët se 70 miligramë për decilitër (mg / dL).

Ndiheni të lodhur midis orës 12 dhe 4 pasdite

Në mëngjes, pas një pauze të gjatë pa ushqim, rezervat tuaja të glikogjenit janë të ulta dhe ju duhet më shumë energji për të punuar në mënyrë produktive. Pasi të keni ngrënë mëngjes, trupi juaj fillon të zbërthejë acidet yndyrore për të prodhuar energjinë e nevojshme. Nëse nuk keni mëngjes, edhe nëse ndiheni mirë në mëngjes, mund të ndiheni shumë të rraskapitur brenda disa orësh. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të përqendroheni te gjërat dhe të ndjeheni të lodhur pasdite .

LEXO EDHE:  Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit

Truri juaj mund të bëhet më i mprehtë.

Studiuesit kanë zbuluar se agjërimi me ndërprerje ka disa efekte të dobishme. Ky lloj i ngrënies do të thotë që ju të kaloni periudha agjërimi çdo ditë (normalisht ato përbëhen nga 8 orë ngrënie dhe 16 orë agjërim). Pra, nëse anashkaloni mëngjesin për të plotësuar këto 16 orë, në fakt mund të jetë i mirë për trurin tuaj dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.Sidoqoftë, nëse nuk është në formën e agjërimit të përhershëm, një tjetër studim ka zbuluar se anashkalimi i vakteve mund të ketë një efekt negativ në aktivitetin e trurit.

Procesi i plakjes mund të përshpejtohet

Mund të jetë e vështirë të besohet, por anashkalimi i mëngjesit mund të ndryshojë plakjen. Kufizimi i kalorive dhe agjërimi i përhershëm mund të ndihmojnë në rritjen e hormoneve të rritjes dhe uljen e niveleve të insulinës . Sidoqoftë, disa njerëz mund të zgjedhin të kalojnë darkën në vend të kësaj.

Niveli juaj i aciditetit rritet.

Dietologët thonë se ngrënia e mëngjesit është edhe më e rëndësishme për njerëzit që merren me zbaticën e acidit. Duke e kapërcyer atë, niveli i aciditetit tuaj mund të rritet dhe mund të vuani nga urth dhe dispepsi .

Mund të ndjeheni të trullosur dhe të vuani nga dhimbjet e kokës.

Dieta e gabuar dhe anashkalimi i vaktit mund të shkaktojnë dhimbje koke ose migrenë. Ekspertët thonë se edhe mëngjeset e vonuara ose të parregullta mund të ndikojnë në trupin tuaj. Kjo zakonisht është për shkak të niveleve të glukozës në gjak të njerëzve që bien shumë të ulta. Dhimbjet e kokës të prodhuara nga mungesa e ushqimit shpesh janë të forta dhe mund të shoqërohen me të përziera të lehta. Ka edhe disa simptoma të tjera që mund të përfshijnë zhurmë, zbehje dhe djersitje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Jemi larg imunitetit të tufës”/ Brataj: Nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka komentuar të dhënat e publikuara nga akademia e shkencave në lidhje me imunitetin e tufës prej 73%.

I ftuar në emisionin “Log”, Brataj, tha se kjo shifër nuk duhet të merret shumë për bazë pasi studimi është bërë vetëm me një grup qytetarësh në zona urbane dhe persona nën 20 vjeç nuk janë bërë pjesë.

Si çdo fillim pandemie, sëmundje, tërmeti në hapat e parë njerëzit e kanë besimin tek institucionet, por me lodhjen dhe zgjatjen një gjë e tillë fillon të bijë dhe nga informacioni masiv i pavërtetë. Unë do të ndalohem tek studimi pasi ne në studim nuk kemi përfshirë moshën nën 20 vjeç, nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë pasi kemi vetëm zona urbane, dhe besoj se shifra është më e lartë dhe nuk mund të themi se Shqipëria ka një shifër 73 % më të vogël”, ka thënë Brataj.

LEXO EDHE:  Pozon tërësisht e zhveshur mbi kalë/ Modelja “Playboy” ekspozon trupin “bombë”

LEXO EDHE:  10 arsyet pse duhet të konsumoni më shumë fruta dhe perimeBrataj thekson se studimi më shumë është i bazuar në të dhëna nga mjekët e familjes dhe jo rastësia. Sipas tij numri i pacientëve të shtruar duhet të jetë më i lartë se ai që është realisht.

Nuk kam bindjen dhe intuitën, jeni marrë me mjekun e familjes, grupmoshat janë të ndara dhe vitin e kaluar u nisa nga numrat dhe nuk ishte i saktë. Unë flas në rang kombëtar. Nëse unë sot kam 224 të shtruar në spital ne mund të nxjerrim dhe numrin e të infektuarve, unë duhet që të kemi 638 pacientë por pacientët mund të jenë në banesë, në privat mund të kenë dalë, unë bëj 110-120 vizita çdo ditë”, ka thënë mjeku./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbërrijnë në Rinas mbi 30 mijë doza vaksine Pfizer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mbrëmjen e sotme ka ardhur në Shqipëri një tjetër ngarkesë me vaksina kundër COVID-19.

Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e cila bën me dije se në Rinas kanë mbërritur 31,590 doza vaksine Pfizer.

“Edhe 31,590 doza vaksine Pfizer mbërritën pak më parë në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 2,045,310 sasinë e vaksinave anticovid që kanë mbërritur deri tani në vendin tonë” shkruan ministrja.

LEXO EDHE:  Pozon tërësisht e zhveshur mbi kalë/ Modelja “Playboy” ekspozon trupin “bombë”

LEXO EDHE:  Tuna na prezanton supertrupin pas lindjesNë Shqipëri po injektohen dozat nga Pfizer, AstraZeneca, Sputnik dhe Coronavax./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Rritet numri i viktimave, ja sa raste pozitive me Covid janë regjistruar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer, 4081 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 451 qytetarë, në këto bashki:

227 raste në Tiranë, 38 në Fier, 31 në Durrës, 21 në Korçë, 17 në Berat, 12 në Sarandë, nga 11 raste në Shkodër, Kavajë, 10 në Pogradec, 9 në Pukë, nga 6 raste në Kukës, Krujë, nga 5 raste në Lezhë, Dibër, Delvinë, nga 4 raste në Tropojë, Lushnje, Divjakë, nga 3 raste në Has, Kamëz, nga 2 raste në Librazhd, Gramsh, Kuçovë, Vlorë, Vorë, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Mirditë, Kurbin, Mat, Libohovë, Përmet, Tepelenë, Kolonjë.

Janë 12,700 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 242 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 7 qytetarë: 2 qytetarë nga Fieri të moshave 49-62 vjeç, 1 qytetare 58 vjeçe nga Elbasani, 1 qyterare 64 vjeçe nga Vlora, 1 qytetar 70 vjeç nga Kavaja, 1 qytetar 78 vjeç nga Tirana, 1 qytetar 85 vjeç nga Gjirokastra.

LEXO EDHE:  Tuna na prezanton supertrupin pas lindjes

LEXO EDHE:  Konsumoni sa më shumë boronica

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 533 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 148,117 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (20 Shtator 2021)

 

Raste të reja ditore        451

Të shëruar në 24 orë      533

Të shtruar në spitale       242

Humbje jete në 24 orë     7

Testime ditore                 4081

 

Testime totale              1,155,721

Raste pozitive               163,404

Raste të shëruara           148,117Raste Aktive                   12,700

Humbje jete                     2,587

 

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë             5410

Shkodër          1351

Fier                  1197

Durrës             1185

Vlorë               742

Lezhë              599

Elbasan           627

Berat               500

Kukës              307

Korçë              306

Gjirokastër      259

Dibër                217../ CNA.al

LEXO TE PLOTE