Connect with Us

Ekskluzive/ Meta takon Berti Qerosin

Satire Politike

Ekskluzive/ Meta takon Berti Qerosin

Publikuar

-

Çelja e negociatave/ Meta bisedë online me Isabel Santos dhe Luigi Soreca

Ashtu siç ishte paralajmëruar nga CNA.al pak ditë më parë, Ilir Meta u shfaq sot në Korçë.

Takimin kryesor Presidenti  i Rilindjes e ka zhvilluar me Berti Qerosin, intelektualin, personalitetin politik të rajonit të Korçës, strategun elektoral të LSI.

Të pranishëm në takim ka qenë edhe Tedi Blushi dhe kandidati lider i LSI në Korçë, Endrit Braimllari.

Në këtë takim është diskutuar mjaft gjerë për largimet nga LSI, pra ato të të vjetërve dhe të rinjvë, për problematikat që kanë në këtë qark, si u iku avokati biznesmen dhe u kthye me një telefonatë të Ilir Kullës e shumë të tjera si këto.

Gjithashtu Ilri Meta më pas ka zhvilluar një takim kokë më kokë dhe e ka larguar jashtë Blushin dhe Braimllarin.

Sipas Qerosit, mësohet se Iliri t’i ketë kërkuar  të vazhdojë fort fushatën e tij elektorale në mbështetje të LSI dhe fitores së saj të padiskutueshme. Dikur kryetari lokal u bë drejtor pa shkollë, mund të duket pak e roitur kryetarja, paska jashtë linje, rëndësi ka që LSI ta kemi të fortë, partia mbi të gjitha, theksoi Meta.

LEXO EDHE:  Rrëzimi i tre dekreteve të Metës/ Vasili: Parlamenti, "Rrobaqepësi" që qep ligje me porosi oligarkësh!

Berti ka mbushur sytë me lot dhe i ka premtuar Ilirit se ska Flori më të mirë se ai.

Pas një puthje të fortë janë ndarë të dy, Berti ka rufitur i lumtur kafen e radhës dhe më pas ka dalë në shesh dhe ka bërtitir: Rroftë Ilir Meta dhe poshtë tradhtarët!/CNA.al

Berti Qerosi telefonon Ilir Kullën, i përgjigjet Ilir Meta

 

Zbulohet marrëveshja e Berti Qerosit me Monën

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

 

Monika Kryemadhi krenare për Berti Qerosin!

Një mandat për Berti Qerosin në Korçë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Luli i kthehet gjumit/ U lodh duke luftuar

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, i cili humbi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit, është zhdukur.

Që prej tre ditësh ai nuk ka dalë më në publik, ka shkëputur çdo komunikim mediat, me publikun, me demokratët, të cilëve me 26 Prill, iu foli për betejë dhe për luftë.

Pas 5 Majit, ku bëri homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve, Lulin sikur e përpiu dheu.

Duket, se Luli i është rikthyer gjumit, pasi i siguroi dhe katër vite në Opozitë.

Pasi gënjeu demokratët se do ti çonte drejt fitores, pasi doli e tha se kishin fituar, tha se nuk i njihte zgjedhjet dhe në fund tha, se do të shkojë në Shtator në Kuvend, Luli duke se i është rikthyer habitatit të tij, gjësë, që di të bëjë më mirë, gjumit.

Kjo ishte lufta e Lulit, që të mashtronte demokratët se kishin fituar dhe të zgjaste qëndrimin në karrigen e PD, me të ashtuquajtura padi apo edhe me kërkesën abstrakte për ripërsëritje zgjedhjesh në 9 qarqe.

Shumë luftoi Luli këto ditë për t’iu rikthyer gjumit. Me Lulin në krye, PD e ka të sigurtë Opozitën e përjetshme.

Partia Demokratike fitoi 59 mandate në zgjedhjet e 25 Prillit dhe pavarësisht ndonjë incidenti të vogël, procesi zgjedhor nuk pati probleme.

LEXO EDHE:  Donald Lu në zyrën e Petrit Vasilit/ Takim kokë më kokë

LEXO EDHE:  “Flamuri Kombëtar”/ Meta dekoron ish-presidentin kroat, Mesiç

Këtë fakt e konstatoi edhe Basha ditën e zgjedhjeve, ndërsa e cilësonte si ditë feste, ku kishte lindur dielli.

Megjithëse më herët kishte paralajmëruar humbjen duke mbirë me të tijtë në derë të SPAK-ut me padi, ku pretendohej për pazare zgjedhore.

Të gjitha këto ia kanë lëkundën gjumin, ndaj Luli ishte i detyruar  flinte në këmbë dhe fliste për beteja dhe luftë.

Por, tashmë kur zgjedhjet kanë përfunduar me kohë, rezultatet janë certifikuar, koha është ngrohur, Luli s’mund ta privojë veten nga gjumi, në karrigen e kryetarit të PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Berti Qerosi i shkruan Babales të Lozhanit / Lekët erdhën, Petrika filloi punë

Publikuar

-

Nga

Berti Qerosi i shkruan Babales të Lozhanit / Lekët erdhën, Petrika filloi punë

Berti Qerosi, lideri shpirtëror dhe intelektuali parimor i cili drejton fushatën elektorale të LSI, në qarkun e Korçës, pas ngjarjeve të fundit, i ka shkruar një letër Babales së Lozhanit.

I dashur Babale,

Duke qenë se ti shëtit në Korçë me katër Range Rover e tetë badigardë, kam një propozim që të kos shkurtojmë shpenzimet port ë risim votat.

Unë e di që ti nuk ri dot pa shitur pordhë, por lexojë njëherë e më kthe përgjigje sa më shpejt shkresërisht.

Duke u shfaqur kështu si një uragan i vërtetë nga Lozhani, ti po tregon forcën tonë, shpirtin tonë, por po bën edhe një gabim, po shpenzon shumë, para të cilat po ikin kot. Kur mund t’i blinim vota.

Shiko çfarë ka ndodhur në Shkodër, shokët dhe vëllezërit tanë të LSI-së shkuan dhe blenë vota. Ata u kapën por, prap do të lirohen se ushtrime elektorale quhen bjerjet e votës tani zyrtarisht në partinë tonë.

Prandaj unë të këshilloj që ti të mos shpenzosh kaq shumë para për pordhë, por t’i mbledhësh ato dhe të blesh vota siç ka filluar të bëjë edhe Petrika ynë.

Nëqoftë se nuk njihesh, jam i gatshëm të të prezantoj me Petrikën udhëheqësin që pa mbaruar shkollën shoqja Monika e bëri drejtor dhe tani ai është çelësi i artë i blerjes së votës në Korçë.

Petrika paguan lokaleve, Petrika jep lekët, sepse Petrikës ja ka dhënë lekët Partia. Ne nuk i shpenzojmë lëkët ashtu si ju, për pordhë, party dhe makina, më anë të pordhëve fitojmë vota ndryshe.

Ne paratë i blemë vota, nëse nuk e di, shko pyet andej nga kulleiri, sepse andej shkon shpesh Petrika, bën vaki edhe natën vonë, siç shkon e ti ndonjëherë.

Edhe pse ka orë policore, ti e di shumë mirë që ne nuk e vrasim mendjen, e thyejmë në mes Edi Ramën. Do të na gjesh kudo dhe kurdo duke blerë vota për të mirën e partisë dhe në shërbim të saj. Prandaj i dashur Babale, të ftoj të bashkojmë lekët dhe pordhët, dhe t’i shpërndajmë ato së bashku.

Fitorja është shumë pranë, udhëheqja na i ka dhënë që t’i shpërndajmë dhe ne duhet të blemë sa më shumë vota, lejo pordhët.

Të përqafoj Babalja im i dashur. Fitorja është shumë pranë. Me sinqeritet, Berti Qerosi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Berti Qerosi uron LSI dhe Papin e pularisë për 1 prillin

Publikuar

-

Nga

Berti Qerosi është kthyer me një urim në festën simbol të LSI.

Në fakt ajo është ditë gënjeshtrash, por Berti e trajton edhe si ditën e hajdutëve. Duke qenë lideri shpirtëror dhe kryesues i fushatës të LSI në Korçë, Berti Qerosi ka zgjedhur të bëjë një surprizë.
Ai ka marrë në telefon Papin e pularisë, një personazh të rëndësishëm politik të Republikës së Re të Lulzim Bashës.

Papi që dikur e filloi politikën duke vjedhur pula dhe tashmë ishte një pulashitës i rëndësishëm për opozitën, mirëpriti urimin e Berti Qerosit.

Ky i fundit i shkruante “i dashur Papi, ti dikur ke qenë hajdut pulash, tani ke qenë shitës pulash. Shiko sa shumë të rriti aleanca me LSI. Unë vetë nuk kam vjedhur pula, as nuk i kam shitur ato, por i kam ngrënë megjithëse jo si ballistët, por si komunistët. Prandaj edhe ndodhem te LSI e cila është aleate me Partine Demokratike për të fituar zgjedhjet. Ne të dy si simbole të fushatës, pra ti Papi i pularisë dhe unë Berti Qerosi, jemi ata që do të sjellim ndryshimin për Korçën. Me pula, pa pula ne do të fitojmë, ata le të thonë çfarë të duan. Ti je simboli ynë Papi”.

Nga ana tjetër Berti Qerosi theksoi e aleanca e tij me Papin e pularisë do të sillte më shumë vota edhe me kontributin që do të jepte Mateo, një nga të rinjtë e apasionuar pas politikës që së fundmi ka filluar edhe ai të hajë pula me Papin apo me Bertin.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Përfundon takimi Meta – Basha

LEXO EDHE:  PD takim me ish-të përndjekurit në Korçë

Nuk ka rëndësi çafrë aksioni bëjnë, vjedhin, shesin apo hanë, rëndësi ka që të fitojnë fitoren e tyre e cila fillon pikërisht në 1 Prill./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: