Connect with Us

Tjetër humbje për bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut nga Berati

Sociale

Tjetër humbje për bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut nga Berati

Publikuar

-

/
Tjetër humbje për bluzat e bardha/ Covid i merr jetën mjekut nga Berati

Mjeku i njohur Josif Dena në Berat ka humbur jetën si pasojë e Covid-19.

Doktori ishte infektuar prej disa ditësh, ndërsa nuk mundi që të mposhte sëmundjen duke ndërruar jetë.

Lajmi është konfirmaur nga faqja e qytetit, e cila shtoi se Dena ishte një nga mjekët më të njohur të qytetit të Beratit.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Rakacolli: Jemi larg imunitetit të tufës, duhet të infektohet 80% e popullsisë

 “Doktor Sifii (Josif Dena) pas nje beteje me  Covid. Një humbje e madhe për familjen dhe qytetin! Ngushëllime  familjes! U prehtë në paqe!” shkruan një nga faqet e qytetit të Beratit në rrjetet sociale./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

I ftohti polar ia lë vendin shiut/ Mos dilni pa çadra nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot priten reshje të dobëta deri lokalisht mesatare në qarkun Elbasan, ndërsa në qarqet e tjerë priten reshje të dobëta

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë, në bregdet: 1 / 12 °C, në vendet e ulëta: -3 / 12 °C dhe në vendet malore: -6 / 7 °CLEXO EDHE:  Katër faktorë që rrisin rrezikun e prekjes nga Covid-19 tek personat e vaksinuar

Ndërsa era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Turqishtja si gjuhë e dytë/ Evis Kushi: Jemi në fazë studimi

Publikuar

-

Nga

Në lidhje me njoftimin që kanë marrë prindërit për mundësinë e futjes së gjuhës turke në programin mësimor, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, u shpreh se gjithçka është në fazë studimi dhe askush nuk do të detyrohet që të mësojë një gjuhë që nuk dëshiron.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2CNN, Kushi theksoi se një nga risitë e bukura për këtë vit shkollor ka qenë edhe nisja e gjuhës angleze që nga klasa e parë.Një ndër risitë më të bukura për këtë vit shkollor ka qenë gjuha angleze që në klasën e parë. Sipas kurrikulës së miratuar, në klasën e gjashtë, nxënësit nisin të mësojnë një gjuhë të dytë në klasë të gjashtë. Mund të jetë italisht, gjermanisht, frengjisht e kështu me radhë. Në lidhje me gjuhën turke, kemi nënshkruar disa marrëveshje në Turqi, mes tyre edhe një marrëveshje në fushën e arsimit. Jemi angazhuar në këtë marrëveshje që të bëjmë një studim nëse ka interes për të mësuar turqishten si gjuhë me zgjedhje. Por, dua të theksoj se në Turqi, gjuha shqipe është përfshirë si gjuhë e dytë në disa zona”, tha Kushi.

LEXO EDHE:  Si përcaktohet një vdekje nga COVID-19?

LEXO EDHE:  Rriten rastet e infektimeve edhe në Kosovë/ Mbi 260 raste të reja në 24 orët e fundit

Ne nuk kemi marrë ende një vendim për këtë çështje. Pyetësor ka nisur që në muajin dhjetor, jo pas vizitës së Presidentit turk Erdogan. Sot që flasim, nuk kemi ende vendimmarrje dhe siguroj të gjithë prindërit që nuk do të ketë asnjë imponim për nxënësit për të mësuar gjuhën turke nëse nuk kanë interes”, shtoi Kushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

A do ketë ndryshim të Maturës Shtetërore?/ Kushi jep përgjigjen

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, u shpreh se deklaratat e saj mbi ndryshimet në Maturën Shtetërore janë keqkuptuar.

E ftuar në studion e “Debat” nga Alba Alishani, në A2 CNN Kushi sqaroi edhe një herë se si qëndron e vërteta e deklaratës që ajo ka bërë.Ka një keqkuptim të asaj që kam deklaruar unë, gjatë një takimi për të prezantuar rezultatet e Maturës Shtetërore të vitit 2021. Nisur nga problematikat që janë shfaqur në provime të caktuara, ngritëm një grup pune të gjerë me ekspertë për të bërë një analizë të të gjithë Maturës. Por, ndryshimet nuk janë për këtë vit. Unë thashë atë ditë se ne jemi të gatshëm që nëse nga grupi i punës rezulton që Matura Shtetërore duhet të reformohet, jemi të gatshëm për ta ndërmarrë këtë proces”, sqaroi Kushi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE