Connect with Us

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?

Teknologji

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?

Publikuar

-

Sa i pasur është ish-shefi i Amazon, Jeff Bezos, në krahasim me rivalët e teknologjisë?

Themeluesi i AMAZON, Jeff Bezos, po largohet si CEO i kompanisë që dikur e bëri atë njeriun më të pasur në botë. Ndërsa Bezos synon të përqendrojë “kohën dhe energjinë” në sipërmarrje të reja larg Amazon, The sun, ka krahasuar sesa i pasur është kur rreshtohet me rivalët e tij të shefit të teknologjisë.

Elon Musk (208 miliardë dollarë)

Musk së fundmi pushtoi mediat pasi u kthye në personin më të pasur në botë duke lënë pas edhe Jeff Bezos.E gjitha kjo falë kompanive të tij të mëdha Tesla dhe SpaceX.Një rritje në çmimin e aksioneve për prodhuesin e makinave elektrike Tesla e ka ndihmuar Musk të arrijë vendin e parë.Në moshën 49-vjeçare, ka një pasuri prej 208 miliardë dollarë (153 miliardë funte).

Jeff Bezos (197 miliardë dollarë)

Sipas Indeksit të Milionerëve Bloomberg të azhurnuar rregullisht , Bezos tani është personi i dytë më i pasur në botë.Thuhet se 57-vjeçari amerikan ka një pasuri prej 197 miliardë dollarësh (145 miliardë funte).Ai themeloi Amazon në 1994 si një librari në internet që ishte e vendosur në garazhin e tij.Bezos do të largohet nga posti i një kryetari ekzekutiv në Amazon dhe një burrë i quajtur Andy Jassy do të marrë pozicionin e tij të CEO.Jassy aktualisht është CEO i Amazon Web Services.

Bill Gates (134 miliardë dollarë)

Bill Gates dikur ishte i njohur si njeriu më i pasur në botë.Njeriu amerikan i biznesit bashkë-themeloi Microsoft-in në 1975.Ai është 65 vjeç dhe me vlerë 134 miliardë dollarë (98 miliardë funte).

LEXO EDHE:  WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

Mark Zuckerberg (101 miliardë dollarë)

Mark Zuckerberg  është kryetari, CEO dhe bashkëthemeluesi i gjigantit të rrjeteve sociale Facebook.Facebook tani zotëron ËhatsApp dhe Instagram gjithashtu.Ndërsa ishte në Harvard, Zuckerberg hapi një sit të quajtur Face Mash, në të cilin studentët renditën atraktivitetin e shokëve të tyre të klasës.Harvard mbylli faqen pasi popullariteti i saj rrëzoi një rrjet dhe Zuckerberg më vonë kërkoi falje duke thënë se ishte “plotësisht e pahijshme”.Termin vijues ai filloi të punojë në një version të hershëm të Facebook.36-vjeçari nisi rrjetin social nga dhoma e tij në konvikt më 4 shkurt 2004 me ndihmën e shokëve të tij studentë.Në vitin 2020, Facebook kishte mbi dy miliardë përdorues në muaj.Zuckerberg ka një pasuri prej 101 miliardë dollarë (74 miliardë funte).

Larry Page (89.4 miliardë)

Me sa duket, Larry Page vlen pak më shumë sesa bashkëthemeluesi tjetër i Google.Pasuria e tij është rreth 89.4 miliardë dollarë (66 miliardë).Tani në moshën 47 vjeç, ai themeloi Google me Sergey Brin në 1998.

Sergey Brin (86.5 miliardë dollarë)

Shkencëtari i kompjuterit dhe sipërmarrësi i Internetit Sergey Brin bashkë-themeloi Google me Larry Page.Ai ka lindur në Rusi, por ka shtetësi amerikane. 47-vjeçari ka një pasuri prej 86.5 miliardë dollarë (63 miliardë funte).

Jack Dorsey (13.1 miliardë dollarë)

Dorsey është CEO i Tëitter, gjigandit të mediave sociale të cilin ai e themeloi. Ai është 44 vjeç dhe ka një pasuri prej gati 13.1 miliardë dollarësh (10 miliardë)./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mark Zuckerberg dëshiron ta kthejë Facebook-un në “Metaverse”/ Një vizion që përfshin të gjithë industrinë

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg dëshiron ta kthejë Facebook-un në “Metaverse”/ Një vizion që përfshin të gjithë industrinë

Në një intervistë të re të enjten, Mark Zuckerberg tha se gjatë pesë viteve të ardhshme, ai dëshiron që njerëzit të mendojnë për Facebook jo si një kompani e mediave sociale, por një kompani ‘metaverse’, e ngjashme me një mjedis virtual ku njerëzit mund të punojnë dhe të luajnë për të shumicën e 24 orëve të tyre pa lënë shtëpinë e tyre.

Pra, çfarë është saktësisht metaverse?

Siç e përshkruan Zuckerberg, është një ‘vizion’ që përfshin të gjithë industrinë e teknologjisë, duke e quajtur atë pasardhës të internetit celular.

Metaverse është një mjedis i ngjashëm me OASIS në Ready Player One. Në thelb, është një mjedis i ngjashëm me OASIS në romanin e Ernest Cline dhe filmin me reklama Warner Bros, Ready Player One.

OASIS imagjinar, krijuar nga një personazh i ngjashëm me Zuckerberg ose Steve Jobs me emrin James Halliday, lejon njerëzit, duke përfshirë protagonistin e romanit, Wade Watts, të vendosin një kufje dhe të hyjnë në një botë virtuale ku ata mund të jenë dikush ose të bëjnë ndonjë gjë, të gjitha nga komoditeti i shtëpisë së tyre.

Me sa duket Zuckerberg dëshiron që divizioni Oculus i kompanisë të ndërtojë kufjet e lartpërmendura.

Përdoruesit mund të krijojnë avatarë, përfshirë personazhe të njohur të filmave, siç është Gjigandi i Hekurt, kështu që ata janë në gjendje të duken si gjithçka që dëshirojnë që nga koha kur zgjohen deri në kohën kur shkojnë per te fjetur.

LEXO EDHE:  OFL “zbarkon” në Fier/ Ultimatum katër “të fortëve” të radhës

LEXO EDHE:  “10 gjyqtarë, prokurorë e deputetë kanë 40 mln euro pasuri”

Ata mund të shkojnë në botë të largëta për udhëtime ngjitje në shkëmb me Batman, të vizitojnë vendet e largëta që kurrë nuk mund t’i përballojnë në jetën reale ose të bëhen miqtë më të mirë me njerëz që nuk kanë takuar kurrë në jetën reale.

Sidoqoftë, CEO i Facebook thotë se vizioni i tij për të cilin ai ka punuar për disa muaj,  jo vetëm që do të arrinte në realitetin virtual, por edhe realitetin e shtuar, kompjuterat, pajisjet mobile dhe tastierat e lojërave gjithashtu. New York Times kohët e fundit detajoi disa zona ku ‘metaverse’ tashmë ka filluar të zhvilloeht, duke përfshirë Animal Crossing të njohur të Nintendo, ose video lojëra të tilla si Roblox dhe Fortnite, të gjitha këto mund të luhen në pajisje të lëvizshme dhe konzola lojërash.

Vizioni i Zuckerberg është që të gjitha pajisjet e lartpërmendura kombinohen në një ‘mjedis të vazhdueshëm, sinkron ku mund të jemi së bashku’, duke rezultuar në një ‘hibrid’ midis platformave të sotme të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter dhe një ambienti ku mund të ‘jesh’ i pranishëm, edhe nëse nuk jeni fizikisht atje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Arritja e madhe e Snapchat/ Kap numrin e 293 milionë përdoruesve

Publikuar

-

Nga

Numri i përdoruesve aktivë të përditshëm në Snapchat është rritur dhe ka kapur shifrat e 293 milionë përoruesve, një rritje prej 23 për qind mbi të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kjo në fakt është rritja më e madhe në vitet e fundit, dhe rritja e mëparshme më e madhe prej 22 për qind e regjistruar katër vjet më parë është përmirësuar gjithashtu.

Rritja e Snapchat gjithashtu tejkaloi atë të Twitter, i cili regjistroi 206 milionë përdorues aktivë të përditshëm në tremujorin e dytë.

LEXO EDHE:  Ja kush është modelja me të ardhurat më të larta

Të ardhurat totale u rritën me një shumë mbresëlënëse 116 për qind në 982 milionë dollarë, që është rezultati më i mirë deri më tani. Rritja është më e shpejtë edhe në krahasim me Tëitter dhe Facebook.

LEXO EDHE:  Konfiskohet hoteli i biznesmenit në Vlorë/ Të ardhurat nga aktiviteti kriminal

Rritja i atribuohet kryesisht bllokimit të futur për shkak të pandemisë së coronavirusit, por edhe aplikacionit të përmirësuar të Android./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Prezantohet smartphone që karikohet në vetëm 35 minuta

Publikuar

-

Nga

“ONEPLUS” ka zbuluar smartphone-in e tij të fundit me karakteristikën e pëlqyer nga të gjithë.

Javën e ardhshme, OnePlus do të prezantojë modelin e ri të smartphone Nord 2, i cili ka një ekran të madh dhe një kamerë tepër të fuqishme.

Mbi të gjitha ka një karakteristikë që mund të shfaqë konkurrencë për kompanitë e tjera.

Smartphone i ri mund të karikohet deri në 100% për 35 minuta.

Nord 2 përqendrohet në ofrimin e kamerave më të mira, një ekran me cilësi të lartë dhe jetëgjatësi të baterisë për t’u tërhequr nga përdoruesit e mediave sociale.

Ka një sistem të trefishtë të kamerës së pasme, i përballur nga një kapës kryesor 50 megapiksel dhe një lente ultra e gjerë 8MP. Ka edhe një kamerë selfie 32MP.

LEXO EDHE:  Forbes e “zhveshi” nga titulli i miliarderes/ Nuk do ta besoni shifrën marramendesë që ka shpenzuar Kylie Jenner muajt e fundit

LEXO EDHE:  “10 gjyqtarë, prokurorë e deputetë kanë 40 mln euro pasuri”

OnePlus tha se ka rritur sasinë e dritës që godet sensorin e kamerës dhe ka përmirësuar aftësinë e tij për të bërë foto në errësirë ​​krahasuar me vitin e kaluar Nord 1. Aftësitë e karikimit të telefonit të ri janë forcuar gjithashtu.

Përdorimi i karikuesit Warp Charge 65 të OnePlus, që vjen në kutinë, bateria e telefonit prej 4,500 mAh mund të karikohet plotësisht në më pak se 35 minuta.

Ky është një përmirësim i madh në celularët e përballueshëm si iPhone SE ose Samsung Galaxy A52 .

Ashtu si telefonat e mëparshëm të kompanisë, Nord 2 gjithashtu mbështetet shumë në teknologjinë e tij të ekranit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE