Connect with Us

“Dje e premtja më e zezë e gjithë pandemisë”/ Berisha nuk ndal thirrjet ndaj OBSH

Politikë

“Dje e premtja më e zezë e gjithë pandemisë”/ Berisha nuk ndal thirrjet ndaj OBSH

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar ditëne djeshme si e premtja e zezë për shkak të numrit të lartë të viktimave nga Covid.

Sipas Berishës vendi po shkon drejt një katastrofe pandemike të përmasave që nuk i ka njohur kurrë ndonjëherë më parë. Ish kryeministri ka përsëritur thirrjen ndaj OBSH, që sipas tij duhet të ndërhyjë me urgjence, të mbikqyrë situatën katastrofike që po zhvillohet në Shqipëri nga keqmenaxhimi dhe dalja jashtë çdo kontrolli e pandemisë së covid19.

Dje premtja me e zeze e te gjithe pandemise!
15 qytetare vdiqen dje vetem ne spitale nga covid 19. 1089 raste te reja u gjeten dje me covid19 dhe kjo vetem me 3,9 testime per 1 te infektuar!?
Gjithçka jashte kontrolli. Xhahili i Surrelit kendon sukses mbi shpirtra te vdekurish.
Vendi po shkon drejt nje katasrofe pandemike te permasave qe nuk i ka njohur kurr ndonjehere me pare!
Miq, pandemia covid 19 po ecen çdo dite e me zi dhe jashte çdo kontrolli.
Dje ishte e premtja me e zeze qe nga fillimi i pandemise.

Sipas njoftimit zyrtar dje pandemia shkaktoi: 1-15 viktima ne spitalet covid dhe, 1087 infektime te reja.

Por po te kemi parsysh se ne Shqiperi numri i viktimave nga covid 19 ka dal mesatarisht rreth 4 here me i madh sesa numri i vdekjeve ne spitalet covid sepse numri real fshihet nga xhahili i Surrelit dhe perveç kesaj ketu nuk perfshihen vdekjet nga covid ne spitalet e rretheve dhe ne shtepi , dje numeri i vdekjeve nga covid ne Shqiperi ka qene se paku 80 raste.
2- 1089 raste te reja te infektuar u zbuluan dje me vetem 3,9 testime per 1 te infektuar apo 4 here me pak se sa standarti minimal i testimit. Kjo vetem e vetem se Xhahili i Surrelit do me çdo kusht te zvogeloje arificialisht numrin ditor te testimeve per te mos zbuluar numrin real te te infektuarve, i cili dje ne rast se do te beheshin siç kerkon rregulli 13000 teste do te ishte se paku 4000 te infektuar.
Te dashur miq, me 6049 vdekje te teperta gjate vitit 2020 apo 2100 vdekje te teperta per 1 milione banore apo 209 vdekje te teperta per 100 mije banor krahasuar me vdekshmerine e vitit 2019 dhe mesataren e vdekshmerise te viteve 2015-2019, Shqiperia tejkaloi ne kete tregues te kobshem dhe themelor dmth ne vdekshmerine e tepert, Britanine e Madhe, Italine, Belgjiken, Spanjen, Franca dhe çdo vend tjeter ne Europe, tejkalon SHBA, Brazilin dhe çdo vend tjeter te plantetit perveç Meksikes dhe Peruse dhe eshte keshtu nje nga tre vendet e katastrofes njerezore me madhe gjate vitit te pandemise 2020.
Rikujtoj ketu se 6 muajt e pare te vitit 2020 vdekshmeria e pergjithshme perfishi ketu vdekshmerine nga covid 19 ishte 3,5% me e ulet se sa vdekshmeria e pergjithshme e gjashtmujorit te pare te vitit 2019, çka do te thote se te tere vdekshmerine e tepert te vitit 2020 Shqiperia e pati vetem ne gjashtmujorin e dyte te ketij viti.

Fakti qe viti 2021 shenon qe ne fillim shifra vdekjesh rekord nga covid19 te pa para gjate vitit 2020, tregon se ky vit do jete viti i mijra fataliteteve me te shumta se sa viti qe kaloi. Keto shifra tregojne se ne Shqiperi pandemia eshte jashte çdo kontrolli dhe se Edi Rama ka zgjedhur per kontrollin pandemise fallc kontrollin e saj: 1-fshehjen me disa here te shifrave te vdekshmerise reale nga covid19 dhe,
2-ndalimin e vendosjes se shpalljeve per vdekjet ne shtyllat e rrugve,
3- testimin sa me te kufizuar, gje qe ul
ne menyre artificiale rastet e infektuara ditore po perhap infeksionin, rrit semundshmerine dhe vdekshmerine nga covid 19,
4-vaksinim farse apo me pika!
Para kesaj gjendje katastrofe njerezore te papare ne asnje vend te globit perveç Meksikes dhe Peruse propozoj:
1-krijimin e menjehershem te nje komiteti kombetar me fuqi ekzekutive per trajtimin e superemergjences se covid 19 i kryesuar nga presidenti i Republikes.
1-Krijimi i nje komisioni ekspertesh te shquar te pavarur, kombetar dhe nderkombetar per te keshilluar Komitetin e Kombetar te superemergjences se covid19.

I beje thirrje OBSH te nderhyje me urgjence, te mbikqyre situaten katastrofike qe po zhvillohet ne Shqiperi nga keqmenaxhimi dhe dalja jashte çdo kontrolli e pandemise se covid19”, shkruan Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Mustafaj: Beteja mes Bashës dhe Berishës do të përfundojë në gjykatë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, duke komentuar situatën në PD, tha se beteja mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës mund të përfundojë në dyert e gjykatës.

 “Kuvendi është shprehja më e lartë e sovranitetit. Më thonë që kanë votuar më shumë se 60% e demokratëve. Mendoj se në fund rezultatet ndryshimet e statutit dhe zgjedhja e kryetarit të ri mund të shkojë në gjykatë,” u shpreh ai në emisionin “Log”.Mustafaj tha ndër të tjera se Berisha ka përshkallëzuar mesazhet e tij, ndërkohë që sot bëri me dije se Gjykata e Parisit ka pranuar padinë e tij dhe se do të kandidojë për kryetar.

“Do të kemi një proces. Rreziku më i madh që ishte deri tani nëse gjykata do ta pranonte këtë çështje. Ata mendojnë se është një çështje që duhet gjykuar. Në këtë kuptim besoj sesi procedurë është kapërcyer pengesa kryesore. As unë nuk kam bërë ndonjë verifikim më shumë. Por jam i sigurt se nuk do të bënte bllof me këtë. Berisha ka thënë një lajm të vërtetë. Berisha mesa di unë nuk ka paditur pse u shpall ‘non grata’, por ka paditur Blinken se në tëitterin e  tij bën disa akuza për të, disa gjëra që kërkojnë prova për t’u vërtetuar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propozimi i PD për hetim të politikanëve/ Murrizi: Basha e Rama po i fusin hajdutët në Kuvend

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish deputeti Myslim Murrizi ka komentuar propozimin e PD për vettingun në politikë.

Në një reagim për media, Murrizi deklaroi se politika nuk mund të pastrohet ngavetvetja, duke theksuar se SPAK ka të gjitha kopetencat për të dërguar politikanë të korruptuar në burg.Unë njoh hajdutë nga të dyja palët dhe kanë ndyrë që tu jap dorën në rrugë. Por politika nuk mund të pastrohet nga vetvetja. Pse kush i fut hajdutët në kuvend që duhet një ligj? A nuk i fut vetë Basha dhe Rama?

Kush e pengon SPAK-un që të dërgojë politikanë në burg? Vettingu është njollë një biografi. Unë nuk jam kundër Vettingut. Kush janë deputetët që do ta bëjnë këtë vetting?”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kuvendi do të mblidhet”/ Kulluri i tregon kufijtë Bashës: Berisha e ka fituar betejën e numrave

Publikuar

-

Nga

“Opozita “7x7=42” hesht!”/ Kulluri vë përballë fakteve Veliajn për rritjen e taksave

Ish-anëtari i kryesisë së PD-së, Edvin Kulluri, në një dalje televizive ka folur për përplasjet Basha-Berisha.

Ai tha se nga pikëpamja sasiore Berisha e ka fituar betejën e numrave në PD, duke parë mbështetjen.“Pas përplasjes Basha-Berisha qëndron pyetja se ka qëndron mbështetja. Dhe mbështetja është qartë nga firmosja për kuvendin dhe pjesëmarrja në takime, tregon se kemi një shumicë dërrmuese të delegatëve.

Nga pikëpamja sasiore Berisha e ka fituar betejën e numrave në PD. Basha për mbështetjen e tij jep deklarata klinike. Nuk dua të flas për personalitetin e njeriu që ka humbur 4 palë zgjedhje në vend. Ai duhej larguar qysh në vitin 2017. Kuvendi do të mblidhet dhe kjo ka marrë fund.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE