Connect with Us

A është Plutoni një planet?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Kuriozitete

A është Plutoni një planet?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Publikuar

-

A është Plutoni një planet?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Argumentet nëse Plutoni është apo jo një planet kanë ndezur diskutime për dekada me radhë midis shkencëtarëve dhe adhuruesve të rastësishëm të hapësirës. Bota e akullt ishte “planeti” i fundit në sistemin tonë diellor që u zbulua, por u ul në statusin e “planetit xhuxh” në 2006.

A është Plutoni një planet?

Plutoni u zbulua në vitin 1930 dhe fillimisht u festua si planeti i nëntë i Sistemit Diellor. Sidoqoftë, shkencëtarët kanë argumentuar për vite në lidhje me klasifikimin e saktë të Plutonit dhe nëse ai është i denjë për të qenë një planet “i duhur”.

Polemika përqendrohet rreth madhësisë relativisht të vogël të Plutonit. Është vetëm dy të tretat më i gjerë se hëna. Nga 1992, astronomët filluan të zbulonin objekte me një madhësi të ngjashme ose më të mëdha në buzë të Sistemit Diellor. Kjo bëri që ekspertët të pyesnin nëse Plutoni ishte një planet, apo vetëm një nga një numër objektesh të akullta që rrotulloheshin rreth pjesës së jashtme të sistemit tonë yll.

Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU), grupi që vendos për emrat e trupave planetarë, azhurnoi rregullat e tij për përcaktimin e një planeti në 2006.Në përcaktimin e një planeti, IAU tha që duhej të ishte një trup qiellor që rrotulloi rreth diellit, është i rrumbullakët ose gati i rrumbullakët dhe këtu është pjesa e rëndësishme “pastron lagjen” rreth orbitës së saj.Sipas NjAB, Plutoni ishte thjesht shumë i vogël për të arritur pjesën e fundit, që në thelb do të thotë se mund të rrëzojë gurë të tjerë hapësinorë dhe mbeturina nga rruga e tij ndërsa shkon rreth Diellit.

Trupi pastaj zbriti Plutonin në statusin e planetit xhuxh. Pse kërkojnë shkencëtarët që statusi planetar i Plutonit të rivendoset?

LEXO EDHE:  Shkencëtarët: Pse varianti brazilian i Covid-19, është një paralajmërim i frikshëm për gjithë botën

Hulumtimi i fundit i botuar në revistën shkencore  Icarus , thotë se Plutoni nuk duhet të ishte ulur kurrë nga një planet në një planet xhuxh.Autori kryesor në studim, Philip Metzger, një shkencëtar planetar i Universitetit të Floridës Qendrore, tha se përkufizimi i IAU për një planet është një “koncept që askush nuk e përdor në hulumtimin e tij”.

Ekipi i Metzger vështroi kërkime mbi më shumë se dy shekuj dhe gjeti vetëm një studim nga shekulli i 19-të që përdorte standardin IAU.Ai tregon se standardi i përdorur për të klasifikuar planetët ndryshoi në vitet 1950 në bazë të punës së astronomit Gerard Kuiper.Kuiper deklaroi faktorin e vërtetë përcaktues nëse një objekt është apo jo një planet, varet nga mënyra se si u formua trupi qiellor.

Metzger gjithashtu beson se një planet duhet gjithashtu të përcaktohet nëse trupi është apo jo aq i madh sa që graviteti i tij e lejon atë të bëhet një formë sferike. “Ky nuk është vetëm një përkufizim arbitrar. Rezulton se ky është një moment historik i rëndësishëm në evolucionin e një trupi planetar, sepse me sa duket kur ndodh, ajo fillon gjeologjinë aktive në trup “./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Publikuar

-

Nga

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Buzëqeshja juaj në të vërtetë mund t’ju tradhtojë dhe të tregojë se çfarë mendoni me të vërtetë. Por nga ana tjetër, ju mund të lexoni mendjet e njerëzve nëse i dini nuancat e shprehjeve të fytyrës. Dhe, gatishmëria për çdo buzëqeshje nuk përkthehet në ndjenja pozitive ndaj jush.

Ekzistojnë 3 grupe kryesore të buzëqeshjeve.

Pas studimit të njerëzve, studiuesit kanë ndarë buzëqeshjet sipas kombinimeve të muskujve:

Buzëqeshje  shpërblimi.

Është një ngritje simetrike e muskujve “zygomaticus” me një ngritje të vetullave. Buzët tërhiqen.

Buzëqeshje e  përkatësisë.

Komunikon tolerancën, mirënjohjen ose lidhjen. Është gjithashtu simetrike por e përhapur më gjerë dhe më e hollë me buzë të shtypura dhe pa dhëmbë të ekspozuar.

Buzëqeshje e  dominimit.

Nënkupton statusin dhe nuk është simetrik, me vetulla të ngritura dhe faqe të ngritura.

Përveç kësaj, studiuesit përcaktojnë lloje më specifike që mund të tregojnë hije të ndryshme të emocioneve.

Buzëqeshje flirtuese

Kjo është një buzëqeshje shumë e famshme që e kemi parë shumë herë në pikturën Leonardo da Vinci të Mona Lisa . Është një nga ato buzëqeshjet misterioze dhe të sikletshme që përdorni përpara se të shikoni shpejt përsëri. Ky akt zgjat vetëm për një moment.

LEXO EDHE:  Ja se si ta pastroni trupin nga toksinat pas festave të fundvitit

LEXO EDHE:  “Bomba” e fitnesit/ Njihuni me modelen më seksi të momentit

Buzëqeshje e ndjerë

Buzëqeshja është e lehtë për të njohurin. Muskujt pasqyrojnë emocione të mirëfillta, të pakontrolluara, pozitive. Asnjë muskul tjetër në pjesën e poshtme të fytyrës nuk është i përfshirë përveç muskujve që rrethojnë sytë, kështu që ju mund të shihni rrudhat. Buzëqeshja e ndjerë mund të zgjasë shumë dhe të jetë intensive.

Buzëqeshje përbuzëse

Buzëqeshja përbuzëse nuk është shprehje pozitive. Ai tregon një  përzierje të neveritjes ose pakënaqësisë. Këndet e buzëve janë të shtrënguara dhe shpesh njëra anë e buzëve është më e lartë se tjetra.

Buzëqeshja e rremë

Muskujt rreth syve nuk janë të përfshirë kështu që ju nuk shihni rrudha. Njerëzit shpesh mendojnë se sytë e tyre janë gjithashtu të buzëqeshur kur përpiqen të shtiren, por studiuesit kanë treguar se është thjesht një iluzion.

Buzëqeshja nga frika

Mund të duket sikur po qeshni, por në të vërtetë jeni nervoz. Dhëmbët shtrëngohen fort së bashku dhe sytë bëhen më të mëdhenj. Vetullat kanë një shprehje të befasuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A duhet të rikthehen shtrëngimet e duarve dhe përqafimet pas pandemisë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Nga

A duhet të rikthehen shtrëngimet e duarve dhe përqafimet pas pandemisë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Kur ka qenë hera e fundit që i keni dhënë dorën dikujt, ose e keni puthur në faqe për të përshëndetur? Pandemia ka ndaluar këto gjeste të thjeshta, ndërsa distancat shoqërore dhe praktikat e rrepta të higjienës janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme si një mënyrë e domosdoshme për minimizimin e përhapjes së virusit.

Por a duhet të jetë e përhershme kjo mënyrë e re e bashkëveprimit? Disa ekspertë thonë që mund të mos kthehemi, ose edhe nuk duhet të kthehemi në mënyrat e vjetra pasi të ketë mbaruar pandemia. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i presidentit amerikan, ka thënë , “Unë nuk mendoj se duhet të shtrëngojmë duart kurrë më”. Ai argumenton se kjo do të zvogëlonte përhapjen e jo vetëm COVID-19 por edhe të viruseve të tjerë të tillë si gripi.

Ne nuk pajtohemi. Sapo pandemia të jetë nën kontroll dhe të gjykohet e sigurt për ta bërë këtë, ka arsye të mira pse duhet të fillojmë gradualisht të përqafojmë disa nga zakonet tona të vjetra: përqafimi, shtrëngimi i duarve dhe grumbullimi në grupe. Në kulturat ku zakone të tilla kanë qenë të zakonshme për shekuj, veprimi kështu do të ketë një mori përfitimesh sociale, psikologjike dhe biologjike.

Humbja e prekjes së rastësishme mund të jetë e dëmshme për shoqërinë në tërësi në një mënyrë që nuk mund të kompensohet duke përqafuar ata pak njerëz më të afërt me ne ose në familjen tonë. Mund të ndodhë që, pasi të konsiderohet e sigurt për ta bërë këtë, përfitimet afatgjata të shtrëngimit të duarve, përqafimit ose puthjes në faqe mund të tejkalojnë rreziqet.

LEXO EDHE:  “Bomba” e fitnesit/ Njihuni me modelen më seksi të momentit

LEXO EDHE:  Studimi/ Pirja e duhanit, shoqërohet me një rrezik të shtuar për një Covid-19 me simptoma të rënda

Rëndësia e prekjes

Nga momenti i lindjes, kontakti fizik rrit imunitetin tonë, zvogëlon stresin dhe na lidh me të dashurit. Kontakti lëkurë më lëkurë me një fëmijë rregullon rrahjet e zemrës, zvogëlon reagimet e dhimbjes dhe qetëson emocionalisht nënën dhe foshnjën. Si të rritur, kontakti fizik, siç është mbajtja e duarve, mund të sigurojë një mbrojtës ndaj një përvoje stresuese . Kontakti fizik gjithashtu rrit funksionin imunitar .

Rikthimi i ritualeve

Natyra e ngulitur e zakoneve dhe ritualeve sociale ndihmon në shpjegimin pse distancimi shoqëror ka qenë kaq i vështirë dhe kaq i panatyrshëm për kaq shumë. Megjithëse, në mënyrë të jashtëzakonshme, i kemi shtypur këto gjeste dhe sjellje në planin afatshkurtër, thellësia e lidhjes shoqërore që ata krijojnë dhe simbolizojnë mund të mos jetë aq e lehtë për t’u zëvendësuar në planin afatgjatë.

Kur është e sigurt për ta bërë këtë, fatmirësisht politikat që na pengojnë të bashkohemi fizikisht pasi individët do të hiqen.Pas pandemisë, duhet të vendosim një ekuilibër midis normales së vjetër dhe asaj të re. Ne mund të marrim copat më të mira të të dyve, duke rimarrë nevojën tonë për prekje fizike duke ruajtur zakonet tona të reja dhe të përmirësuara të higjienës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Publikuar

-

Nga

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Nëse u kërkoni njerëzve të rendisin kafshët më inteligjente, ata do të përmendin disa  të zakonshëm. Shimpanzetë, delfinët dhe elefantët përmenden shpesh, apo korbat, qentë dhe herë pas here derrat. Kuajt zakonisht nuk marrin një vështrim. Kështu që mund të vijë si befasi që kuajt posedojnë një aftësi të pazakontë, e konsideruar gjerësisht si një tregues i vetë-ndërgjegjësimit. Në një studim të fundit , studiuesit kanë zbuluar se kuajt mund të njohin reflektimet e tyre në pasqyra.

Në studim, një pasqyrë e madhe u vendos në një arenë stërvitje kuajsh. Sapo kuajt u mësuan me pasqyrën dhe ndaluan të përgjigjen shoqërisht, studiuesit përdorën testin e shenjës për të kërkuar vetë-njohje, duke krahasuar sjelljen e kuajve në dy kushte. Në një gjendje, studiuesit vizatuan një formë kryqi në të dy faqet e tyre duke përdorur një xhel ultratinguj pa ngjyrë. Në tjetrën, ato ishin shënuar në të njëjtën mënyrë, por me një xhel me ultratinguj me ngjyrë.

Pyetja e rëndësishme ishte nëse kuajt do të interesoheshin më shumë për shenjat e dukshme sesa ato të padukshme. Dhe ata ishin. Kuajt kaluan rreth pesë herë më shumë duke gërvishtur fytyrat e tyre para pasqyrës kur ishin shënuar dukshëm.

LEXO EDHE:  Studimi/ Pirja e duhanit, shoqërohet me një rrezik të shtuar për një Covid-19 me simptoma të rënda

LEXO EDHE:  Studimi/ Pirja e duhanit, shoqërohet me një rrezik të shtuar për një Covid-19 me simptoma të rënda

Studiuesit arritën në përfundimin se ata panë shenjat në pasqyrë, kuptuan se ato ishin në fytyrat e tyre dhe po përpiqeshin t’i hiqnin ato. Ata i njohën reflektimet e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE