Connect with Us

7 mënyra se si aromat ndikojnë në trurin tonë

Life Style

7 mënyra se si aromat ndikojnë në trurin tonë

Publikuar

-

7 mënyra se si aromat ndikojnë në trurin tonë

Receptori i nuhatjes, është një proteinë e aftë të lidhë molekulat e aromës që luajnë një rol qendror në ndjenjën e nuhatjes (nuhatjes). Sipas SIRC , ndërsa një lepur ka 100 milion prej këtyre receptorëve të nuhatjes dhe një qen 220 milion, njerëzit kanë vetëm rreth 5 ose 6 milion prej tyre. Por kjo sasi e tyre është e mjaftueshme për të pasur mjaft kontroll mbi jetën tonë.

Ndjenja e nuhatjes ndikon në trurin tonë dhe ndryshon qëndrimin tonë ndaj disa gjërave si më poshtë:

Rrit shijet

Shqisa jonë e shijes na tregon nëse ushqimi është i kripur, i hidhur, i thartë, i ëmbël apo i shijshëm. Hunda jonë është me të vërtetë ai që e di nëse ushqimi është i shijshëm apo jo. Ai nuhat ushqimin ndërsa hamë dhe dërgon mesazhe në trurin tonë të cilat i kombinojnë ato me receptorët e shijes dhe rrisin përvojën.

Ju bën të ndiheni tërheqës

Ne të gjithë priremi të blejmë parfume për të qenë më tërheqës. Por ajo që ne nuk e dimë është se në fakt nuk është aroma që tërheq njerëzit e tjerë. Një studim i fundit ka treguar se vendosja e parfumit na bën më të sigurt dhe kjo është ajo që na bën vërtet mahnitës.

Ju lejon të udhëtoni nëpër kohë

Erërat shkaktojnë kujtime dhe emocione të lidhura me kujtime të ndryshme. Ato na japin ndjesinë e “rikthimit në kohë”. Ekzistojnë madje një numër studimesh shkencore që demonstrojnë se aromat aktivizojnë kujtime emocionale më intensive sesa fotografitë. Ndërsa ne humbasim 50% të kujtimeve tona vizuale brenda disa muajsh, shumica e kujtimeve të aromave të reja do të jenë akoma atje një vit më vonë.

Ndikon në gjendjen shpirtërore.

Si dhe kthimi i kujtimeve, aroma mund të shkaktojë emocione dhe gjendje shpirtërore . Ndodh në një nivel nënndërgjegjeshëm të mendjes sonë. Ndonjëherë nuk mund ta kuptojmë pse papritmas jemi bërë kaq të shqetësuar ose të zemëruar. Kjo është ajo në të cilën bazohet aromaterapia. Ka aroma që na relaksojnë dhe na bëjnë të lumtur.

LEXO EDHE:  Sali Berisha: Ish kryetari sot shpalli “non grata” bazën e Partisë

Mund t’ju ​​çmendë

Njerëzit të cilët nuk nuhasin asgjë ose kanë një aftësi të zvogëluar të nuhatjes kanë një rrezik më të madh të depresionit. Ndodh për shkak të lidhjes së fortë midis erërave dhe emocioneve . Pamundësia për të përjetuar aroma të ndryshme kufizon aftësinë tonë për të rikthyer kujtimet dhe ndjenjat. Mungesa e nuhatjes është gjithashtu e lidhur me skizofreninë.

Mund të ju bëjë psikikë

Ne mund të ndiejmë frikë, gëzim, dëshirë dhe emocione të tjera vetëm nga aroma e një personi tjetër. Ndodh sepse djersa dhe lotët e njeriut përmbajnë kemozinj . Çdo kimiosignal aktivizon një pjesë të ndryshme të trurit tonë. Pra, nëse personi tjetër ka frikë, djersa e tij i tregon trurit tonë ai e ndjen atë mënyrë që bën që sektori i “frikës” të trurit tonë të ekspozohet ndaj tij.

Mund të bëjë që të blini më shumë.

Shitësit me pakicë e quajnë atë ” aromatizues mjedisor”. Me fjalë të tjera – është larja e trurit në hundët tona. Disa marka makinash vendosin “erë të re makine” shtesë në automjetet e tyre vetëm për të na detyruar t’i blejmë. Disa dyqane vendosin aromat në hyrje kështu që ne ndjekim aromën dhe blejmë diçka. Dyqanet e kafesë dhe furrat e bukës lëshojnë erë nga hundët tona me qëllim. Ata thjesht e dinë se cila erë do të bindë trurin tonë të dëshirojë të blejë produktet e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Përplasja mes dy konkurrentëve të Përputhen/ Kthjellohet Edi, i kërkon falje Bashkimit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Edi dhe Bashkimi, janë dy djemtë sa për pak nuk u përplasën fizikisht në Përputhen.

Në episodin e kaluar të Përputhen, dy djemtë debatuan dhe provokuan njëri-tjetrin dhe u desh ndërhyrja e konkurrentëve që përplasje mes tyre të mos kalonte kufinjtë.

Sot Edi ka vendosur të kërkojë falje, jo vetëm Bashkimit por të gjithëve.Sipas tij, sjellja ka qenë e tillë për shkak të disa problemeve të jetës së tij personale.

LEXO EDHE:  Sali Berisha: Ish kryetari sot shpalli “non grata” bazën e Partisë

LEXO EDHE:  Foto/ Gjërat e pazakonta që dëmtojnë trurin  

Ai gjithashtu u shpreh se ishte i lënduar nga Bashkimi pasi ai kishte komentuar në lidhje me inteligjencën.

Edi është shprehur ndër të tjera se ai nuk është në të vërtetë një njeri i tillë dhe se nuk ka qenë vetvetja në ato situata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E ofendoi në mes të emisionit/ Edi i kërkon takim 4 minutësh Adës, ajo e refuzon

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej ditësh, debatet kanë qenë shumë të ashpra mes dy konkurrentëve të Përputhen, Adës dhe Edit.

Ky i fundit shpërtheu në ofendime ndaj Adës, duke i vënë në dukje operacionet plastike dhe duke thënë në mes të emisionit se nuk i dukej si femër, por si burrë.Pas gjithë këtyre situatave dhe ofendikeve të vazhdueshme, Edi ka kërkuar një takim 4 minutësh me Adën, për të sqaruar mosmarrëveshjet mes tyre, por Ada e ka refuzuar, duke thënë se kapitulli mes saj dhe Edit është mbyllur. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Një takim shkuesie”/ Bruno “thumbon” Ritvanën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot në puntatën e radhës të “Përputhen” është transmetuar takimi mes Aleksit dhe Ritvanës.

Gjatë takimit pati shumë thumbime që iu adresoheshin konkurrentëve të tjerë të Përputhen, si Mikelës dhe Argjendit.

Pas pjesës së dytë të takimit, Bjëri prej konkurrentëve e ka komentuar takimin e dyshes, duke e quajtur takim “shkuesie”.Sipas Brunos, Ritvana gjatë gjithë takimit po dërgonte sinjale tek Argjendi, për të sheshuar situatën me të.

Këtë e ka kundërshtuar vetë Ritvana duke thënë se, nuk ka patur asnjë nevojë për të sheshuar mosmarrëveshjet me Argjendin pasi, ata kanë vendosur t’i japin pak kohë njëri-tjetrit për të njohur edhe persona të tjerë.

LEXO EDHE:  Sali Berisha: Ish kryetari sot shpalli “non grata” bazën e Partisë

LEXO EDHE:  Sali Berisha: Ish kryetari sot shpalli “non grata” bazën e Partisë

Kujtojmë se pak ditë më parë, Ritvana tha se kishte mbetur e zhgënjyer nga Argjendi pasi një ditë para takimit të tij me Mikelën kishte kërkuar të takohej me të në dy të natës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE