Connect with Us

Vasili ngre alarmin/ Situata e Covid kritike, qeveria lë në mëshirë të fatit mijëra qytetarë!

Politikë

Vasili ngre alarmin/ Situata e Covid kritike, qeveria lë në mëshirë të fatit mijëra qytetarë!

Publikuar

-

Pezullimet për vaksinën AstraZeneca/ Vasili i kërkon llogari Ramës: Shqiptarët s’janë për eksperiment!

Kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar sërish për situatën e pandemisë në vend ku sot janë konfirmuar 1007 raste të reja.

Sipas Vasilit sistemi shëndetësor duhet të jetë në alert të vërtetë, si asnjëherë më parë në  këto 11 muaj, pasi situata po rrëshqet në mënyrën më të rrezikshme të mundshme.

Sot shënohet një ditë veçanërisht serioze dhe kritike, lidhur me situatën e Covidit në Shqipëri, ku janë verifikuar vetëm raste të diagnostikuar nga persona të cilët kanë shkuar dhe kanë bërë ekzaminimin, 1007 raste të reja. Ka edhe me mijëra raste të tjera anë e mbanë Shqipërisë, që janë nëpër banesat e tyre dhe të cilët po vuajnë sëmundjen pa ndihmë mjekësore, pa këshillim mjekësor, në improvizim të plotë, duke u përpjekur të mbijetojnë.

Sistemi shëndetësor dhe qeveria po sillen sikur është një situatë normale. Ju e keni parë që askush nuk flet më për këtë situatë kritike të mijëra e mijëra qytetarëve, e mijëra e mijëra familjarëve të tyre, të cilët janë të detyruar që t’u qëndrojnë pranë e t’ japin shërbim atyre. Qeveria dhe kryeministri tregojnë vetëm përralla, me trasta vaksinash, pasi janë praktikisht trasta, të ashtuquajtura sekrete. Disa përralla që nuk i hyjnë në punë njeriu, e që kanë të bëjnë me një grusht prej disa qindra njerëzish. Ndërkohë që në një ditë të vetme verifikohen zyrtarisht 1007 raste dhe mijëra të tjerë të pa verifikuar.

Sigurisht që sistemi dhe strategjia kanë rënë, qartësisht kanë rënë. Kërkohet një qasje krejtësisht e re. Të gjitha masat e ndërmarra nuk kanë prodhuar rezultat. Shifrat flasin dhe e tregojnë këtë gjë. Nga të qëndruarit pasiv duke pritur e duke luajtur përditë me shifrat, kërkohet një strategji aktive, ku të gjithë mjekët e familjes, i gjithë sistemi, të interesohet për qytetarët. Çdo mjek familjeje ka qytetarët e tij që mbulon, e duhet të jetë proaktiv, duhet të komunikojë me ta për të kuptuar sesi është gjendja e secilit prej tyre.

I gjithë sistemi shëndetësor duhet të jetë në alert të vërtetë, si asnjëherë më parë në  këto 11 muaj, pasi situata po rrëshqet në mënyrën më të rrezikshme të mundshme. Sigurisht asnjë nuk ka kohë të merret me përrallat e Kryeministrit, kur indeksi i pozitivitetit pra është rreth 27%. Disa herë më i lartë nga ato nivele të pranueshme që OBSH flet e ku të gjithë vendet e rajonit përqark i kanë të tilla pra shumë më të ulëta.

LEXO EDHE:  Infektimi i Veliajt me Covid/ Ironia e Ndocajt: Propagandë e radhës, virusi atij nuk i afrohet

Shqipëria ndodhet në një situatë vërtetë shumë të vështirë. Mijëra familjarë, praktikisht po rrënohet ekonomikisht pasi nuk ka asnjë mundësi ekonomike për të përballuar kostot e barnave dhe të shërbimeve, e për të cilat shteti nuk merr asgjë përsipër. Ky shtet i cili është shumë preciz dhe likuidon lek më lek koncesionet hajdute, deri në lekun e fundit nuk ka lekë për këta qytetarë dhe mijëra qytetarë po detyrohen as të mos kurohen dhe të jenë në mëshirë të zhvillimit të sëmundjes. Pra që sëmundja të bëjë ç’të dojë në mëshirë të fatit vetëm se nga ana ekonomike nuk e përballojnë dot problemin.

Të mos harrojmë që mijëra shqiptarë kanë humbur punën për shkak të Covidit, pasi qeveria nuk i mbështet aspak ata dhe sipërmarrjet ku ata punojnë, që ta shpëtonin punën sot janë dhe nën zgjedhën  e një sëmundjeje, e cila kërkon kosto të larta për t’u trajtuar, për t’u  shpëtuar jetën në fund të fundit. Dhe këta qytetarë praktikisht u tradhtuan  për herë të dytë. U tradhtuan në momentin e pandemisë për të pasur punën, bukën e gojës tani po tradhtohen dhe për të pasur mbështetje për shërbimin shëndetësor, një e drejtë kjo kushtetuese se është e drejta për jetën.

Praktikisht qeveria duhet të ngrihet e tëra në këmbë, të marrë përgjegjësitë, të lërë turpet dhe karagjozllëqet propagandistike, të lërë krahët e zhveshur të kryeministrit që bën sikur bën vaksina e të ndihmojë mijëra shqiptarë, të cilët po dergjen nën peshën e sëmundjes dhe nën peshën e varfërisë. Koha për të vepruar, për të ndryshuar totalisht mënyrën e strategjisë së përballimit të gjithë sjelljes së sistemit shëndetësor të gjithë financimit që duhet është tani, nesër do të jetë shumë vonë sepse jetë njerëzish humbasin e plot të tjerë invalidizohen nga sëmundja e pakuruar dhe e pa trajtuar siçduhet. Në alert duhet të jenë të gjithë pasi boll kjo tradhti qeveritare ka zgjatur deri më sot. Koha nuk pret!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Publikuar

-

Nga

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri KA reaguar pas ngjarjes së rëndë në Elbasan, ku mbeti i vrarë një person, dhe u plagosën 4 persona të tjerë.

BE deklaron se akti i dhunshëm duhet të hetohet me shpejtësi dhe të gjenden përgjegjësit, teksa bën thirrje për vetëpërmbajtje.

“Akti i dhunshëm që ndodhi sot në Elbasan duhet të hetohet me shpejtësi nga autoritetet kompetente, dhe duhet të bëhet qartësi në lidhje me përgjegjësitë dhe të ndiqet në tërësi. Ne bëjmë thirrje për përmbajtje dhe shmangie të dhunës, retorikës inflamatore dhe gjuhës së urrejtjes në këtë moment vendimtar të fushatës elektorale”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Asgjë s’do të na ndalë”/ Basha thirrje lushnjarëve: Jam i vendosur që të marrë në dorë fatin tuaj

Publikuar

-

Nga

“Asgjë s’do të na ndalë”/ Basha thirrje lushnjarëve: Jam i vendosur që të marrë në dorë fatin tuaj

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në vijim të turit elektoral, është ndalur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes.

Gjatë fjalës së tij, Basha i bëri thirrje qytetarëve që t’i drejtohen masivisht kutive të votimit në 25 prill dhe të votojnë për numrin 9.

“Votoni numrin 9 për ndryshimin e bashkuar. Ky vend i ka të gjitha potencialet. Kjo Lushnjë e qytetarisë, e bujqësisë, do të mundësojë punësim e dije.

Kjo Lushnjë e krenarisë që ka në mesin e saj të zotë. Sa Julian ka këtu? Sa Julianë ka Shqipëria. Ejani bashkë, Europa na ka shtrirë dorën. Kam besim tek ju rinia e Lushnjës, rinia e Shqipërisë. Fitorja ka zbritur në këtë shesh dhe njësoj si retë e zeza që nuk e ndalën dot Besëlidhjen e Lushnjës.

 Asgjë se ndal vullnetin e lushnjarëve për të dalë masivisht në zgjedhjet ku do të vendoset fati i familjeve tuaja, i fëmijëve tuaj, i vendit tonë. Jam i vendosur që të marrë në dorë fatin e tij, me votë. Le të jetë 25 prilli si dita e fundit e tranzicionit. Ndryshimi i pandalshëm po vjen në të gjitha shtëpitë.

Asgjë s’do të na ndalë të dalim masivisht dhe të votojmë. Këto janë zgjedhjet vendimtare, vendosin fatin e familjes suaj”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Militanti i PD-së tronditi Elbasanin/ Patozi: Deklarata e Metës ishte e tmerrshme

Publikuar

-

Nga

“Basha i marrë peng nga qeveria”/ Patozi: Presidenti i acaruar, LSI po humb terren

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka reaguar për vrasjen që ndodhi ditën e sotme në Elbasan të Pjerin Xhuvanit.

Patozi i ftuar në “Report Tv” tha se në ngjarje kaq të rënda qëndrimi i një presidenti duhet të ishte i qartë dhe i prerë dhe jo të ta trajtonte ashtu si bëri.

“Meta bën mirë të mos dalë kur ka ngjarje të tilla, se deklarata e tij ishte e tmerrshme, Meta mbajti 2 orë një konferencë shtypi për banderolën në Fier, dhe ishte i hakërruar. Ishte një shqiptar që humbi jetën që i përkiste njërës palë, Meta s’mund ta trajtonte që s’kishte qejf të fliste, por duhet të mbante një qëndrim të qartë dhe të prerë. Mos të bëjë deklarata të tilla se nuk dëmton vetëm presidentin e republikës si Institucion“, u shpreh Patozi.

Ndër të tjera kordinatori I Bindjes Demokratike shtoi se kjo ndodh vetëm midis dy partive kryesore sepse kokat e këtyre partive janë të gatshme të bëjnë gjithçka për të arritur qëllimet politike.

LEXO EDHE:  Situata nga pandemia Covid-19/ Basha i kërkon llogari Ramës: Pse nuk hap Covid-4, njerëzit po vdesin rrugëve

LEXO EDHE:  Koronavirusi hyn në burgun e Fushë-Krujës/ Konfirmohen pozitiv edhe 2 punonjës të tjerë

“Pse ndodh vetëm mes PD dhe PS sepse, kokat e nxehta të këtyre partive janë gati të bëjnë gjëmën që të arrijnë qëllimet politike”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE