Connect with Us

U mandatua nga presidenti Mattarella/ Mario Draghi do të jetë kryeministri në detyrë i Italisë

Bota

U mandatua nga presidenti Mattarella/ Mario Draghi do të jetë kryeministri në detyrë i Italisë

Publikuar

-

U mandatua nga presidenti Mattarella/ Mario Draghi do të jetë kryeministri në detyrë i Italisë

Mario Draghi do të jetë kryeministri në detyrë i Italisë. Mësohet se ish-presidenti i Bankës Europiane, Draghi ka pranuar me rezerva mandatin për formimin e qeverisë.

Ky u fundit u mandatua nga presidenti Sergio Mattarella.

Vijon…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Vdekja e Princin Philip/ Britani shpallen planet e funeralit

Publikuar

-

Nga

Vdekja e Princin Philip/ Britani shpallen planet e funeralit

Ceremonitë e varrimit të Princit Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth të Britanisë, do të mbahet më 17 prill, njoftoi të shtunën Pallati Buckingham, duke shtuar se në funeral do të marrë pjesë nipi i tyre, Princ Harry.

Ndërkohë, kudo në Britani ushtuan të shtënat e topave në shenjë nderimi për Princin Philip, i cili u nda nga jeta të premten në moshën 99-vjeçare. Planet e ceremonive, të hartuara prej kohësh, u desh të ndryshoheshin dhe të zvogëloheshin në përmasa, për shkak të kufizimeve për koronavirusin, por Pallati Mbretëror tha se ato përsëri përputhen mjaft me dëshirat e Princit Philip.

Për nder të tij do të organizohet një funeral mbretëror, jo shtetëror, pa procesione publike, që do të zhvillohet tërësisht brenda mjediseve të Kështjellës Windsor. Numri i të pranishmëve do të jetë jo më shumë se 30. Varrimi do të zhvillohet në Kishën e Shën Gjergjit brenda kështjellës dhe do të paraprihet nga një minutë heshtje në të gjithë vendin.

Hollësitë e sakta se kush do të marrë pjesë nuk janë bërë publike, por midis të pranishmëve do të jetë Princi Harry, intervista e pazakontë e të cilit dhe gruas së tij Meghan muajin e kaluar me personalitetin e njohur televiziv Oprah Winfrey, e zhyti familjen mbretërore në krizën e saj më të madhe në dekada.

LEXO EDHE:  Mbërrijnë në Itali mjekët shqiptar/ Ministri italian: I treguat BE-së vlerat europiane

LEXO EDHE:  Arrestohen dy shqiptarë në Itali/ U kapën me hashash dhe kokainë

Meghan, e cila është shtatzënë me fëmijën e tyre të dytë, nuk do të marrë pjesë në bazë të këshillës së mjekut, tha Pallati Mbretëror.

Të shtëna topash për nder të Princit Philip

Edhe sot vazhduan homazhet për njeriun që mbretëresha Elizabetë e quante shtyllën e saj të forcës.

Shumë njerëz vendosën lule pranë rezidencave mbretërore për Princin Philip, i cili kaloi më shumë se shtatë dekada në krah të bashkëshortes së tij.

Në njoftimin e saj zyrtar në Twitter, familja mbretërore postoi fjalët e Mbretëreshës të thëna në 50 vjetorin e tyre të martesës në vitin 1997, ku ajo e cilësonte bashkëshortin e saj si një shtyllë force për të gjatë gjithë atyre viteve.

Anëtarët e familjes kanë vazhduar të vizitojnë Mbretëreshën për t’i shprehur homazhet e tyre në Kështjellën Windsor, ku Princi Philip u nda nga jeta.

Në shenjë nderimi, sot në mesditë, ushtuan të shtënat ceremoniale të topave nga forcat e armatosura në Londër, Edinburg, Cardiff, Belfast dhe Gjibraltar. Të shtëna topash pati edhe nga disa anije luftarake të marinës./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Tensionimi nga Rusia/ SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

Publikuar

-

Nga

Tensionimi nga Rusia/ SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e konfliktit në rajonin lindor Donbass të Ukrainës.

Ministri, Andrii Taran, tha se akuzat ruse për shkelje të të drejtave të popullatës rusishtfolëse mund të jenë arsyeja për një rifillim të agresionit të armatosur kundër Ukrainës.

Kievi ka ngritur alarmin rreth një grumbullimi të forcave ruse pranë kufirit midis Ukrainës dhe Rusisë dhe për një shtim të dhunës përgjatë vijës së kontaktit që ndan trupat ukrainase dhe separatistët e mbështetur nga Rusia në Donbass.

Lëvizjet ushtarake ruse kanë nxitur shqetësimet se Moska po përgatitet të dërgojë forca në Ukrainë. Kremlini mohon që trupat e tij përbëjnë kërcënim, por thotë se ato do të qëndrojnë aty për sa kohë që Rusia e gjykon të arsyeshme.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe homologët e tij francezë dhe gjermanë i bënë thirrje Rusisë të premten për të ndalur grumbullimin e trupave dhe riafirmuan mbështetjen e tyre për Kievin në përballjen e tij me Moskën.

Shtetet e Bashkuara po akuzojnë Rusinë për fshehjen e qëllimit të vërtetë të shtimit të pranisë ushtarake në kufirin me Ukrainën.

Zyrtarët amerikanë nuk pranuan të japin hollësi mbi numrin ose llojet e forcave ruse që ata kanë vëzhguar të grumbullohen pranë territorit ukrainas. Por ata i përshkruan veprimet e Moskës si provokuese dhe destabilizuese, duke hedhur poshtë pohimet se lëvizjet thjesht kanë patur lidhje me stërvitje ushtarake.

“Ne nuk mendojmë se rusët kanë qenë plotësisht transparentë për atë që po bëjnë,” u tha gazetarëve të premten sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby.

“Është një shtim i madh forcash… më i madhi që kemi parë që nga viti 2014,” tha ai, duke vënë në dukje se grumbullime të tilla të mëparshme të forcës ushtarake ruse nuk kanë përfunduar mirë për fqinjët e Moskës.

“Është një histori, një mënyrë operimi që e kemi parë nga rusët në shumë vende dhe sigurisht që jemi të vetëdijshëm për këtë histori,” tha zoti Kirby, duke iu referuar aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

“Kjo është një nga arsyet pse ne po e vëzhgojmë këtë me shumë, shumë kujdes,” tha ai.

Në Shtëpinë e Bardhë, sekretarja e shtypit Jen Psaki tha se SHBA po punojnë me partnerë dhe aleatët për të vlerësuar situatën dhe se çfarë mund të bëhet për të ulur tensionet.

LEXO EDHE:  Ishte shpallur në kërkim nga Italia/ Policia arreston 54-vjeçarin në Tiranë

LEXO EDHE:  Policia kërkonte hajdutin / Kapet mat adoleshenti shqiptar me 5 mijë euro kokainë me vete

“Ka një angazhim të vazhdueshëm diplomatik midis nesh dhe një numri vendesh në rajon, përfshirë Rusinë,” tha ajo.

Zonja Psaki nuk pranoi të komentojë më shumë rreth përpjekjeve diplomatike, por Gjermania dhe Franca shtuan zërat e tyre në korin e vendeve të cilat kërkojnë që Moska të tërhiqet.

Deri tani, thirrje të tilla duket se kanë patur pak ndikim. Rusia mori në mbrojtje të premten veprimet e saj ndërsa këmbëngul se është Ukraina përgjegjëse për tensionet e rritura.

“Ne jemi të lirë të lëvizim forcat tona të armatosura dhe çdo njësi në të gjithë territorin e Rusisë, sipas gjykimit tonë,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Ukraina po kthehet përsëri në një rajon potencialisht shumë të paqëndrueshëm. Çdo vend që ka një rajon të paqëndrueshëm, shpërthyes pranë kufijve të tij, sigurisht që merr masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e vet,” shtoi ai.

Ndërkohë, zëvendës ministri i jashtëm i Rusisë u duk se ngriti shqetësime për njoftimet se SHBA po dërgon dy anije luftarake në Detin e Zi në një demonstrim mbështetjeje për Ukrainën.

Zyrtarët turq thanë të Premten se SHBA do të dërgonin dy anije në Detin e Zi javën e ardhshme (14-15 prill) dhe se ato do të qëndronin atje për afro dy javë.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes amerikane nuk pranuan të konfirmojnë deklaratën turke por thanë se operacione të tilla janë rutinë.

“Ne do të fluturojmë, lundrojmë dhe veprojmë kudo që na lejon ligji ndërkombëtar. Për këtë bëhet fjalë dhe, në mënyrë të qartë, ne i marrim shumë, shumë seriozisht detyrimet tona në të gjithë zonën evropiane të operacioneve,” tha zëdhënësi Kirby.

Këtë javë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i kërkoi NATO-s të lejojë vendin t’i bashkohet aleancës, për t’i dërguar Moskës një mesazh dhe për t’i dhënë fund luftimeve në rajonin e Donbasit, ku separatistët e mbështetur nga Rusia luftojnë me forcat ukrainase që nga prilli i vitit 2014./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kalime ilegale drejt Britanisë/ Franca shpëton 84 migrantë

Publikuar

-

Nga

Kalime ilegale drejt Britanisë/ Franca shpëton 84 migrantë

Marina franceze tha se ka shpëtuar 84 persona që ishin në bordin e katër anijeve, të cilat të shtunën tentuan që të arrinin në Mbretërinë e Bashkuar përmes brigjeve veriore të Francës.

Një anije e marinës së Francës tha se shpëtoi 11 migrantë në afërsi të qytetit bregdetar le Touquet dhe po ashtu shpëtoi edhe 24 migrantë të tjerë, përfshirë pesë fëmijë, që po udhëtonin me një varkë tjetër.
Po ashtu, marina franceze tha se edhe në dy raste të tjera shpëtoi 49 persona të tjerë, përfshirë gra dhe fëmijë.

Që prej fundit të vitit 2018, është rritur numri i kalimeve ilegale të migrantëve përmes ujërave franceze për në Britani. Rruga që zgjedhin migrantët për të kaluar nga Franca në Britani është e rrezikshme për shkak se aty kalojnë anije të mëdha që barti mallra, por edhe temperaturat e ujit janë shumë të ulëta.
Vetëm gjatë vitit 2020, autoritetet kanë regjistruar rreth 9.500 tentime për kalime ilegale, shifër që paraqet rritje për katër herë krahasuar me vitin 2019./ REL

LEXO TE PLOTE