Connect with Us

Pas dështimit për karrigen e Prokurorit të Përgjithshëm/ Granit Shahu “peng” në KPK

Vetingu

Pas dështimit për karrigen e Prokurorit të Përgjithshëm/ Granit Shahu “peng” në KPK

Publikuar

-

Me argumentin se plotëson të gjitha kriteret, Granit Shahu tentoi të bëhej Prokuror i Përgjithshëm në fund të vitit 2017, por dështoi.

Ai ngeci në Vettingun Parlamentar dhe për pasojë Komisioni i Ligjeve e skualifikoi.

“Nuk përmbush kushtin e vjetërsisë me pasjen e jo më pak se 15 vjet përvojë pune si prokuror. Nuk plotëson kushtet dhe kriteret ligjore sa i përket integritetit moral dhe professional. Për më tepër shikoni përgjigjet e ardhura nga dy institucionet përkatëse, nga ILDKP dhe nga Autoriteti i Dosjeve”, kjo ka qenë deklarata e Blendi Çuçit nga Komisioni i Ligjeve, gjatë prezantimit të raportit.

Kujtojmë se Shahu e ka nisur karrierën si prokuror i Tiranës në vitin 2003. Pas pak viteve është transferuar sërish në Shkodër duke ushtruar profesionin e tij si prokuror. Me një dekret të presidentit të asaj kohe Bamir Topi 9 prokurorë lëvizën mes të cilëve edhe Granit Shahu i cili u transferua në Tiranë duke u rikthyer në prokurorinë e atij rrethi me 6 tetor të 2010-ës.

Pas 5 viteve shkëputje nga Shkodra prokurori Shahu rikthehet sërish në këtë qytet por kësaj here si drejtues i këtij institucioni. Shahu i cili prej më shumë se një viti po mbahet “peng” nga Vettingu ka pasur në duar dosje të ashtuquajtura “të nxehta”.

Ai ka hetuar ngjarjen e 6 Prillit 2006, kur helikopteri i Forcave Ajrore shqiptare u rrëzua në ujërat e liqenit të Shkodrës pranë fshatit Grizhë të Malësisë së Madhe, duke shkaktuar vdekjen e dy pilotëve dhe duke lënë një të plagosur.

Epilogu i nxjerrë nga prokurori Shahu për këtë ngjarje ishte se viktimat ishin fajtorë.

Përveçse në aspektin professional, CNA.al ka hedhur dritë mbi pasurinë e tij, sipas të dhënave të depozituara në ILDKPKI.

Në deklaratën fillestare, prokurori Granit Shahu rezulton pronar i një banese me sipërfaqe 105 m2, me vlerë 3.6 milion lekë. Blerë me kursime familjare dhe kredi 26 600 dollarë.

Përveç të ardhurave nga puna e tij, ka të ardhura dhe nga puna e bashkëshortes në IOM.

Ndërsa si pasuri të luajtshme ai deklaron një automjet BMV X5, me vlerë 990 000 lekë, blerë në vitin 2012.

Në vitin 2016 ka blerë një Range Rover, me vlerë 2 000 000 lekë, ndërsa ka shitur BMV X5 me vlerë 1 800 000 lekë.
Një vit më vonë ka shitur Range Rover me vlerë 27 000 euro dhe ka blerë një Ford Fiesta me vlerë 13 500 euro, për të cilën ka paguar cash 5 784 euro. Ndërsa paguan në formë kredie 8 500 euro.

Më poshtë po risjellim pasurinë e deklaruar nga prokurori Granit Shahu.

Viti 2003
Banesë me sip 105 m2, me vlerë 3.6 milion lekë, ku posedon 20 %.
Gjendje kesh, 2 milion lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 0, 65 milion lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 8 448 dollarë.
Kredi për blerje banese, 3 milion lekë.

Viti 2004
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 772 608 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 10 356 dollarë.
Viti 2005
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë.

Viti 2006
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 819 420 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 112 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Shlyer 3 288 dollarë.

Viti 2007
Depozitë bankare në emër të bashkëshortes 8 500 dollarë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 927 132 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 400 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga siguracioni i jetës dhe shëndetit në IOM, 7 000 dollarë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Shlyer 6 700 dollarë.

LEXO EDHE:  Dhjetë raste të reja me Covid-19 në Shkodër/ Infektohet edhe Gjykata

Viti 2008
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 70 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 140 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si pedagog në një fakultet privat, 40 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 7 900 dollarë.

Viti 2009
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 70 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 140 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si pedagog në një fakultet privat, 30 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 4 238 dollarë.

Viti 2010
Depozitë bankare, 500 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 70 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 199 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 3 572 dollarë.

Viti 2011
Tërhequr nga depozitat bankare, shumat 512 565 lekë dhe 797 000 lekë.
Gjendje kesh, 2 700 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 858 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 440 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 2 612 dollarë.

Viti 2012
Blerë automjet BMV X5 me vlerë 990 000 lekë.
Shtuar gjendja kesh me 500 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 934 405 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 689 840 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 2 002 32 dollarë.

Viti 2013
Shtuar gjendja kesh me 900 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 953 375 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 689 840 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 1 238 dollarë.

Viti 2014
Shtuar gjendja kesh me 900 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë, 953 375 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 689 840 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Pa shlyer 155 dollarë.

Viti 2015
Kursime kesh, 400 000 lekë.
Totali i kursimeve, 1 900 000 lekë.
Kredi për blerje banese, 26 000 dollarë. Shlyer.

Viti 2016
Kursime kesh 400 000 lekë.
Blerë automjet, Range Rover 2 000 000 lekë.
Gjendje kesh, 1 700 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë dhe Shkodër 1 268 803 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 634 211 lekë.

Viti 2017
Gjendje kesh, 590 000 lekë.
Shitur Range Rover-i, me vlerë 27 000 euro.
Blerë ford Fiesta me vlerë 13 500 euro.
Dhënë hua motrës dhe bashkëshortit, 20 000 euro.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë 1 292 317 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 662 982 lekë
dhe dieta 22 922 lekë.
Kredi për blerjen e automjetit Ford Fiesta 8 500 euro. Pa shlyer 8 330 euro.

Viti 2018
Gjendje kesh, 600 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë 1 211 380 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 719 920 lekë
dhe dieta 685 80 dollarë.
Kredi për blerjen e automjetit Ford Fiesta 8 500 euro. Pa shlyer 6 314 euro.

Viti 2019
Gjendje kesh, 1 000 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Tiranë 2 256 299 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga IOM, 1 735 056 lekë.
Kredi për blerjen e automjetit Ford Fiesta 8 500 euro. Pa shlyer 4 298 euro./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Vetingu

Përdori makinën e një të dënuari për vrasje/ Shkarkohet gjyqtari i Apelit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPKka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Apelit të Durrësit, Izet Dushaj.

Trupa gjykuese e kryesuar nga Firdes Shuli, relatore Pamela Qirko dhe anëtar Olsi Komicin, kanë vendosur shkarkimin e Dushajt për shkak të problemeve me pasurinë.

Në senacën dëgjimore të datës 21 Shtator, KPK ia kaloi barrë prove, gjyqtarit Dushaj një kontratatë për shit-blerjen e dy apartamenteve.

Gjithashtu gjyqtarit iu kërkua të justifikonte një shumë  prej 11 milionë lekësh.Nga ana tjetër Dushaj ka mohuar se ka pasuri të paligjshme, dhe paraprakisht kërkoi hetim në dy kriteret e tjera të rivlerësimit, atë të pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit, por, KPK, nuk e ka pranuar një kërkesë të tillë.
Por, KPK, problem ka konstatuar edhe në kriterin e pastërtisë së figurës.

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ Meta falenderon vendet e BE: Së bashku do t’ia dalim

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës/ 18 dhjetor 2020

Pasi gjatë hetimeve janë ngritur dyshime , se gjyqtari është gjendur në kushtet e një konflikti interesi, pasi ka përdorur makinën e një personi të dënuar për vrasje.

Dushaj më herët kishte pasur në duar një dosje të pronarit të makinës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Prokurori përleshet me oficerët e gardës/ Vetting me grushta

Publikuar

-

Nga

cna lajme vetting

Prokurori Dritan Gina është shkarkuar sot nga Vetting me sherr.

Sipas mediave që kanë qenë prezente në sencë, në kohë që  kryesuesja e trupës së KPK kishte filluar seancën duke konstatuar mungesën e subjektit, prokurori Dritan Gina ka shtyrë me forcë oficerët e Gardës dhe u është futur pjesërisht në sallë duke bërtitur: “Ç’a është kjo seancë?!”, por oficerët e e kanë nxjerrë jashtë në pak sekonda.

Përleshjes me oficerët e gardës i ka paraprirë një debat.

Sipas Birn, paraprakisht, Gina ka debatuar me oficerët e Gardës, pasi ishte paraqitur pa kartë ID dhe refuzoi që të kontrollohej.

“Subjektet nuk kontrollohen,”  ka thënë Gina. Por oficerët kanë reaguar duke thënë se zbatonin një rregullore.

Garda vuri në dijeni Komisionin dhe trupa e KPK vendosi të niste seancën pa praninë e Ginës, i cili ndodhej pas derës.Si ka nisur përplasja

Kur kryesuesja Etleda Çiftja po lexonte rrëzimin e disa kërkesave paraprake të Ginës nga një trupë tjetër gjykuese, sipas Birn, prokurori shtyu oficerin që ndodhej jashtë dhe tentoi të hynte me forcë në sallë.

LEXO EDHE:  Merr fund makthi/ Lirohet personi i marrë peng, arrestohet një nga autorët

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ Meta falenderon vendet e BE: Së bashku do t'ia dalim

Garda e ndaloi dhe Çiftja tha me zë se Gina tentoi të hynte me forcë, si shënim për proceverbalin e seancës.

Trupa me relatore Xhensila Pine dhe anëtare Valbona Sanxhaktarin procedoi me njoftimin e shkarkimit të Ginës, i cili u gjet në probleme të pasurisë dhe figurës.

Ky i fundit jashtë seancës këmbënguli se subjektet nuk kontrolloheshin dhe se seanca pa praninë e tij ishte e padrejtë. “Mezi paskan prit,” tha ai pasi u njoftua për vendimin.

Në maj 2018, Dritan Gina dhe bashkëshortja e tij, Rovena Gashi u pezulluan nga detyra nga kryeprokurorja e kohës, Arta Marku, pasi Prokuroria e Durrësit nisi një procedim për fshehje të pasurisë.

Bashkëshortët Gashi dhe Gina e kontestuan në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Markut, por kërkesa e tyre nuk u mor parasysh. Ndërsa procedimi penal u mbyll pa rezultate, bashkëshortja e subjektit, Rovena Gashi u shkarkua nga vetingu për “deklarim të pamjaftueshëm” të pasurisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Seancë me tensione/ Pasuria i “ha kokën” prokurorit Dritan Gina

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të prokuroitv të Tiranës, Dritan Gina.

Gina ka pasur të njëjtin fat si të bashkëshortes së tij, Rovena Gashi, e cila u shkarkua në korrik të 2018 si prokurore pasi bashkë me babanë e saj, nuk justifikonin një pasuri me vlerë rreth 930 mijë USD.

Pas tetë seancash në KPK, Dritan Gina mori sot vendimin përfundimtar nga Komisioni i Vetingut.

Seanca është zhvilluar me tensione pasi Gina ka refuzuar të kontrollohej nga Garda e Republikës dhe u përpoq të hynte në sallë me forcë, por nuk u lejua. Kështu që vendimi i KPK është marrë në mungesë.

Duke vënë në balancë shpenzimet dhe të ardhurat, Komisioni i Vetingut kishte konstatuar se prokurori Dritan Gina nuk justifikonte rreth 100 mijë USD për vitet 2010-2015.

Komisioni konstatoi si pasuri problematike një apartament me sipërfaqe 121 m2 në Tiranë. Këtë pasuri, Dritan Gina ka deklaruar se ia ka dhuruar vjehrri në vitin 2004. Apartamenti kishte vlerë rreth 34 mijë euro. Por, nga hetimi ka rezultuar se kontrata me shoqërinë ndërtuese ishte nënshkruar nga Dritan Gina dhe bashkëshortja e tij, Rovena Gashi, duke paguar edhe detyrimin monetar. Sipas KPK-së, çifti nuk kishte burime të të ligjshme të ardhurash për të blerë këtë apartament.Nga ana e tij, Dritan Gina këmbënguli se këtë pasuri ia kishte dhuruar vjehrri atij dhe bashkëshortes së tij Rovena Gashi. “Vjehrri ka deklaruar kalimin e të drejtës reale të pronës në emër të vajzës dhe emrin tim. Me ç’të drejtë është konkluduar se e kam paguar unë? Si ma faturoni mua?”, tha ia.

Në vitin 2011, prokurori Dritan Gina ka blerë një apartament në Durrës tek “Shkëmbi i Kavajës”, me sipërfaqe 105 m2, me vlerë 88 mijë USD. Nga ky çmim, Gina tha se shitësi i kishte ulur atij 35 mijë euro pasi e kishte shok. Megjithatë, KPK-ja konstatoi se Gina kishte mungesë të ardhurash të ligjshme në vlerën 19 mijë USD për të përballur blerjen e këtij apartamenti. Gina kundërshtoi këtë konkluzion, duke pohuar se ishte i vetmi nga radhët e prokurorëve që kishte deklaruar trajtimin preferencial në blerjen e kësaj pasurie. Gina akuzoi këshilltarët ligjorë dhe ekonomikë të KPK-së se kanë krijuar tymnajë rreth pasurisë së tij.

LEXO EDHE:  Foto-Lamtumirë mjeshtër i këngës, artit dhe të bukurës…

LEXO EDHE:  Dhjetë raste të reja me Covid-19 në Shkodër/ Infektohet edhe Gjykata

Komisioni i Vetingut konstatoi se Dritan Gina nuk kishte burime të ligjshme të ardhurash as për të justifikuar blerjen e një makine me vlerë 15 mijë euro në vitin 2016. Për këtë konstatim Gina tha se “Makina është blerë ne emër të subjektit Rovena Gashi dhe nga hetimi i Komisionit për atë subjekt nuk janë gjetur probleme. Ç’punë kam unë tani që më dalin probleme?”.

Shqiptarja.com ka publikuar më parë një raport të Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, drejtuar Komisionit të Vetingut, në të cilin thuhej se Rovena Gashi, është një individ i mundshëm për t’u vënë nën presion nga strukturat kriminale, ndërsa bashkëshorti i saj prokuror, Dritan Gina është implikuar në veprimtari korruptive.

Ky raport prodhoi debate dhe tension dje në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, gjatë seancës dëgjimore. Ashtu si konkluzionet për pasurinë, Gina e konsideroi raportin prodhuar nga Shërbimi Informativ Shtetëror dhe DSIK si dashakeqës. Komisioni i Vetingut nuk ka mbajtur ende një qëndrim përfundimtar për raportin e DSIK. Seanca për Dritan Ginën do të vijojë në datën 25 shtator.

LEXO TE PLOTE