Connect with Us

Shpërthen fuqishëm gazeta e Nikoll Lesit/ Shkrim gjithëlëpirës për Blushin: Top Channel mbret i medias!

Aktualitet

Shpërthen fuqishëm gazeta e Nikoll Lesit/ Shkrim gjithëlëpirës për Blushin: Top Channel mbret i medias!

Publikuar

-

Shpërthen fuqishëm gazeta e Nikoll Lesit/ Shkrim gjithëlëpirës për Blushin: Top Channel mbret i medias!

Një ngjarje e jashtëzakonshme, por edhe e pritshme, ka ndodhur në shtypin e shkruar në Shqipëri gjatë ditës së sotme.

Në gazetën e Nikoll Lesit, Koha Jonë, është botuar një shkrim në trajtë gjithëlëpirje, ku Top Channel shpallet mbret i medias shqiptare. Në shkrimin e botuar në kategorinë kryesore të gazetës, thuhet se ky televizion është rikthyer në lavdinë që ka patur kur e themeloi i ndjeri, Dritan Hoxha!

Top Channel, rikthim në lavdinë e dikurshme“, është titulli që mban shkrimi i gazetës “Koha Jonë”, gazetë pranë opozitës.

Edhe pse nuk shpjegohet ekzaktësisht përse Top Channel është shpallur nga gazeta si mbret i medias, në kohën kur konsiderohet nga opozita e vendit, përfshirë edhe partinë LSI, si një televizion në shërbim të qeverisë dhe jo të publikut, kjo shpallje në gazetën Koha Jonë, është e shpjegueshme duke marrë parasysh debulesën e përhershme që ka patur dhe ka i zoti i gazetës, për drejtorin e ri të televizionit.

Ja shkrimi i plotë i Koha Jonë: 

Nga Herion Mesi-

“Shqipëria ka numrin me të madhe të mediave për numër të popullsisë në Europë. Gazeta, televizione, radio, revista, portale me shumicë si dhe tashmë çdo njeri ka një “media” të tij familjare; rrjetet sociale ku shkruan dhe komunikon me botën.

Por si kudo ka edhe një “mbret” në çdo fushë, dhe Top Channel pa asnjë hezitim është rikthyer si mbret në mediat shqiptare. Natyrisht që ka shumë media, plot me shumicë, por të kthesh lavdinë e dikurshme të një televizioni që filloi si legjendë, duhet punë, fantazi, këmbëngulje si dhe prishaqejf me ata që duhet ti largosh, sikurse meritë në atë që merr në televizion.

Top Channel lindi nga Dritan Hoxha, u drejtua nga ai derisa e bëri mbret të medias, për të ikur në botën tjetër duke ndërtuar një tjetër perandori andej, ku, dikur, do shkojmë të gjithë.
Bota shqiptare në pak vite është mbushur me mori të pafund mediash, ku siç e thamë, jemi vendi parë në Europë për kaq shumë media, që duhet pranuar nuk e justifikojnë ekzistencën e tyre sepse duhet para e ligjshme dhe transparente se si financohen; ndërkohë që jemi shteti më i varfër në Europë, edhe më tej, e duket si paradoks që si mbahen e vegjetojnë media me shumicë.

Njeriu kur ka një pult në dorë përzgjedh aty ku mendon, se gjen veten. Dhe Top Channel bën diferencën, tashmë. Me gazetarë të rinjë, plot energji e profesionalizëm, si dhe me një mori programesh, Top Channel është rikthyer si mbret mediatik, si dikur në kohën e Tan Hoxhës.
Konkurenca vazhdon, por mes xhunglës mediatike duken nga larg kështjellat mediatike si ikona. Dhe Topi duket nga shumë larg, edhe lart.
Ashtu siç bën diferencën emisioni i Bashkim Hoxhës në mëngjez në news24, që sfidon gjithëkënd në atë orë.

Apo e premtja te Çani i famshëm që nuk njeh të dytë! Por Topi mbretëron!”/ TPZ

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Klodiana Lala plas deklaratën e fortë/ “Policia fsheh trafikantët e drogës”

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala foli lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit ku ngarkesa ishte porositur nga Selim Çeka.

Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit se fsheh trafikantët e drogës dhe shtoi se ka zyrtarë të inkriminuar.

Ajo tha se Çeka, një ish-mësues në pension në mënyrë të vazhdueshme ka mohuar lidhjen me ngarkesën e drogës dhe ka kërkuar nga policia që konteineri të shoqërohej deri në destinacionin final.

“Policia e shtetit fsheh trafikantët e vërtetë. Edhe në drogën me oriz ju kanë ikur trafikantët përpara syve. Brenda radhëve të policisë ka zyrtarë të dyshuar. Selim Çeka ka inisituar përgjatë 4 orëve që ishte i gatshëm ta shoqëronte policinë për destinacionin final. Prokuroria nuk ka për t’i zbuluar kurrë trafikantët e vërtetë”,“tha Lala.

Sipas saj, ngarkesa e kapur prej 140 kg është e lidhur me politikën. Lala u shpreh në emisionin “Opinion se duke i ndërprerë operacionet në port shpëton peshqit e mëdhenj të kokainës.

LEXO EDHE:  Çadra që riktheu qytetarët te PD/ Si mund ta shporrin Basha-Blushi demonin e autoritarizmit

LEXO EDHE:  Paralajmëron Blushi/Çfarë na pret nëse opozita nuk hyn në zgjedhje

Në rastin e 140 kg i them policisë ta nisi hetimin nga Kombinati për të parë lidhjet me politikën, për të parë lidhjet me Ekuadorin. Për të parë sa djem nga Shqipëria ka sot në Ekuador dhe më pas, duhet të bëhet diferenca. Duke i ndërprerë operacionet në port po shpëtohen peshqit e mëdhenj të kokainës”, u shpreh Lala./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi i emigrantëve/ Topalli: Miratimi i Kodit Zgjedhor u vonua me qëllim

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, ka komentuar në lidhje me fletën e votimit që do të përdoret në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas saj, kodi zgjedhor u vonua për të bërë të pamundur votimin e emigrantëve.

Më tej, ajo shprehet se vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha me Monika Kryemadhin dhe as Ilir Meta.

“Nuk di të them se cili variant është më mirë sepse është i paprovuar më parë. Mund të bëhej me numër apo siç bëhet në Danimarkë të vendos një fletë tjetër që të dihet kush emër korrespondon me numrin. Mund të ishte organizuar më mirë. Kodi zgjedhor ka vonuar shumë saqë bën të pamundur votimin e emigrantëve. Ka konsensus ndërmjet tyre sepse në të kundër do kishte përplasje.

Vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk janë Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi apo Edi Rama apo Ilir Meta. Nëse nuk marr asnjë mandat do të tërhiqem nga jeta politike.”, u shpreh Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rakipllari sulmon Frrok Çupin/ “Lëtyrë, shpifës ordiner”

Publikuar

-

Nga

Debati në emisionin “Open” mes gazetarit Robert Rakipllari dhe Frrok Çupit ka degjeneruar në sulme dhe fyerje personale mes tyre.

Ishte Çupi i nxiti debatin pasi Rakipllari citoi diçka gabim nga fjala e tij më herët në emisionin “Open”.

Më tej Rakipllari e quajti Çupin spiun sigurimi dhe lëtyrë, shpifës ordiner. Ky i fundit e quajti kolegun budalla dhe e paralajmëroi se do ta çonte në gjyq, për akuza të pavërteta.

Debati:

Rakipllari: Atëherë Çupi tha se Presidenti është pa pushtet…

Çupi: Jo nuk e thashë këtë, pse më vë në gojë gjëra që nuk i thashë.

Rakipllari: Po mirë

Çupi: Jo s’ka mirë, edhe njëherë po ta them mos vë në gojën tënde gjëra që unë s’i thashë kaq po të them.

Rakipllari: O Frrok mos bëj si i fortë.

Çupi: Unë s’po bëj si i fortë mos më thuaj mua gjëra të paqëna.

Rakipllari: Ore pse bërtet, pse do ta marrësh personale, unë s’di të kem gjëra personale me ty. Çfarë ke?

Çupi: Të jetë hera e fundit më dëgjove? (Bërtet)

Rakipllari: Unë nuk kam ardhur për debat me ty këtu, nuk bëj debat me një ish-spiun të Sigurimit të Shtetit.

Çupi: Unë spiun?

Rakipllari: Po ke qenë spiun, a ke qenë?

Çupi: Do shkojmë në gjyq me këtë që the.

Rakipllari: Kur të duash ti.

Çupi: Do ta paguash shumë shtrenjtë. Më citon keq.

Rakipllari: Nuk kam ardhur të bëj debat me ty. Kujdes dhe referoju mirë gjërave. Unë të dëgjova dhe të respektova deri në fund.

LEXO EDHE:  Çadra që riktheu qytetarët te PD/ Si mund ta shporrin Basha-Blushi demonin e autoritarizmit

LEXO EDHE:  Opinion-Largimi i Ben Blushit/Henri Çili: Thellësisht i majtë/Spartak Ngjela: Nuk ka impakt si lider

Frrok Çupi: Pse ku ishte respekti?

Rakipllari: Kujdes me zhargonin! Kaq po them se nuk kam ardhur që të bëj debat me ty. Merre dhe ktheje se çfarë the. The për Metën që ky njeri kërkon pushtet. Ti nuk je jurist fare. Ke qenë, nuk je më tani. Presidenti shkon ku t’i dojë qejfi.

Çupi: S’ka punë me zgjedhjet ai.

Rakipllari: Si nuk ka punë me zgjedhjet ai? Mund të shkojë ku të dojë në çdo vend të Shqipërisë.

Çupi: Presidenti nuk mund që të rrahë policë dhe të mos shkojë i dehur nëpër studio. Nuk ka kompetencë more djalë. Ehuuuu me kë flas edhe unë. Presidenti nuk bën thirrje.

Rakipllari: Po lexoje more lexo! Ti ke qenë spiun i sigurimit të shteti dhe nuk po them gjë. Je një shpifës ordiner. Spiun! Ti ke qenë dhe mbaje. Unë nuk bëj debat me një lëtyrë si ty.

Çupi: Ti je i lumtur budalla i dashur.

Rakipllari: Do të vazhdoj me arsenalin.

Çupi: Do të të them ça lexoj për ty.

Rakipllari: Se ça thonë për një lëtyrë si ty. Eni nëse me kë thirrur që të… Nuk vazhdoj dot më, më ke sjellë njërin që të më thotë gjëra personale.

Çupi: Çfarë të thashë unë gjëra personale?/hashtag

LEXO TE PLOTE