Connect with Us

Anketimi për klimën synon të arrijë një konsensus global

Politikë

Anketimi për klimën synon të arrijë një konsensus global

Publikuar

-

Anketimi për klimën synon të arrijë një konsensus global

Pothuajse dy të tretat e njerëzve besojnë se ndryshimi klimatik është një emergjencë globale sipas një studimi të kryer nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Ky anketim, i cili thuhet të jetë “më i madh në botë” i opinionit publik mbi ndryshimin e klimës, tregon mbështetjen e njerëzve për marrjen e masave të gjera.

Aktivistët për klimën e thanë fjalën e tyre. Tashmë do t’u jepet shansi edhe mbi 1 milion njerëzve të tjerë.UNDP-ja, rrjeti global i zhvillimit i Kombeve të Bashkuara, publikoi më 27 janar “Votimin e Popujve për Klimën”, ku përfshihen pikëpamjet e 1.2 milion njerëzve në 50 vende të ndryshme.

“Sjell vërtet zërin e njerëzve në këtë moment kur udhëheqësit botërorë po marrin vendime të mëdha për të ardhmen tonë kolektive”, thotë Cassie Flynn, këshilltare strategjike e UNDP-së për ndryshimin e klimës. “Përmes anketimit jemi përpjekur të ndihmojmë të sjellim zërat e njerëzve në këtë debat, në një mënyrë që nuk është bërë ndonjëherë më parë”.

Në mënyrë që të kontaktohej audienca e vështirë për t’u arritur, përfshirë personat nën 18 vjeç, pyetjet e sondazhit u shpërndanë përmes reklamave në aplikacionet e lojërave në celularë.

Megjithë pandeminë COVID-19, pothuajse dy të tretat (64 për qind) thanë se ndryshimi i klimës është një emergjencë globale.

“Më e rëndësishmja është se njerëzit me të vërtetë duan të bëjnë diçka për këtë”, thotë zonja Flynn. “Kjo është ajo që është kaq e rëndësishme në lidhje me këtë sondazh. Është shkuar një hap më tej sesa sondazhet tradicionale duke i pyetur njerëzit – si doni të dalim nga kjo rrëmujë?”.

Katër politika klimatike rezultuan si opsionet më popullore – mbrojtja e pyjeve dhe tokës; energji të rinovueshme nga dielli dhe era; teknika bujqësore që nuk dëmtojnë klimën; dhe më shumë investime në biznese të gjelbërta.

Anketimi përfshiu mbi gjysmë milioni njerëz nën moshën 18 vjeç.

U zbulua se të rinjtë kanë më shumë gjasa sesa grupmoshat e tjera të besojnë se ndryshimi i klimës është një emergjencë, dhe se sidoqoftë shumica e njerëzve më të moshuar janë dakord me ta.

LEXO EDHE:  Si dështoi vizita e Ilir Metës në SHBA

“Është shumë interesante që brezat e tjerë nuk ishin shumë prapa”, thotë zonja Flynn. “Edhe tek brezi 60 vjeç që ruajnë qëndrimet më të ndryshme, 58 për qind e tyre mendojnë se ekziston një emergjencë klimatike dhe se duhet të bëjmë diçka për këtë”.

Në orët e tij të para në detyrë javën e kaluar, Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv për kthimin e Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen e Parisit për klimën.

U shfuqizua kështu tërheqja nga Presidenti Donald Trump, i cili hodhi poshtë konkluzionet shkencore se ndryshimi klimatik shkaktohet nga njeriu.

Ekspertët thonë se çdo përpjekje ndërkombëtare për të mbajtur ngrohjen globale nën 2 gradë Celsius, mundësisht nën 1.5 gradë Celcius, siç është rënë dakord në marrëveshjen e Parisit, do të ishte e vështirë pa kontributin e Shteteve të Bashkuara, vendi i dytë në botë për çlirimin e gazeve karbonike.

Sondazhi i UNDP-së pretendon se 65 për qind e amerikanëve besojnë se ndryshimi i klimës është një emergjencë globale dhe 57 për qind mbështesin më shumë investime në biznese të gjelbërta.

“Jam vërtet e inkurajuar nga rezultatet. Kemi parë krahas shumë vendeve të tjera të pasura në botë një shtytje shumë të fortë drejt energjisë së rinovueshme, drejt bujqësisë së pastër, drejt mbrojtjes së natyrës”, thotë zonja Flynn.

Zonja Flynn shpreson se anketimi global do t’i ndihmojë udhëheqësit botërorë, përfshirë Presidentin Biden, ndërsa formulojnë dhe zbatojnë politikat e reja të klimës.

“Presidenti Biden po orientohet drejt energjisë së rinovueshme dhe vendeve të gjelbra të punës si një pjesë kryesore e planit të tij mbi ndryshimin e klimës. Shpresoj që ‘Votimi i Popullit për Klimën’ ta ndihmojë atë dhe udhëheqësit e tjerë të botës duke ua bërë të ditur se njerëzit janë me ta ndërsa marrin këto vendime të mëdha”, thotë zonja Flynn./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës

Publikuar

-

Nga

“Dy palë servilash bëhen pushta për pushtet”/ Ibsen Elezi ‘shpërthen’ keq ndaj Bashës, pak para zgjedhjeve

Ibsen Elezi, kandidati që u përjashtua nga gara për kryetar të PD-së, ka dalë  me një reagim në rrjetet sociale, pak orë para gjedhjeve brenda partisë.

Me tone ironike, Elezi ka publikuar bisedën me një anëtarë të PD, ndërsa shkruan se PD është më shumë se dy palë servilash që bëhen pushta për pushtet.

“Neser voto si mendon dhe jo si te thone !

– Me pyet ne Kukes nje anetar i PD: ” si e mendon per neser” ?

– I them: ” une jam i deklaruar”.

–  Me tha :”kam ndryshu mendje do votoj per Lulin”

– I them : ” po pse ” ? 🤣

– Me tha: “eshte i vetmi qe e bashkon PD te ne,

dy palet qe ishin ne  lufte per 4 vjet, e s’paten lene gje pa thene per nj-tj, me kane kap per Lulin”.

– I thash: ” e kuptova por PD eshte me shume se dy pale servilash qe behen pushta per pushtet”.

Gjeja me e keqe e servilit eshte se nuk mjaftohohet me veten, por do te bej shume si veten.“/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Publikuar

-

Nga

Tërheqja nga politika/ Braçe- Ruçit: PS nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty!

Pas tërheqjes nga politika të Gramoz Ruçit, ka reaguar dhe zëvëndëskryeministri Erion Braçe.

Braçe shkruan se PS-ja nuk do te jetë njësoj pa Ruçin as në paqe e betejë.

Braçe shprehu mirënjohjen për Ruçin e gjithçka që ka dhënë në këto vite për partinë.

“Të jam mirënjohës Gramoz Ruçi! Për gjithçka në këto 30 vite. Për gjithçka në 28 vitet e mia brenda tyre. Për derën e hapur që 20 vjeç, kujdesin, këshillën, nxitjen, komunikimin, kurajon e injektuar, nderin e dinjitetin e mësuar. Mbështetjen veçanërisht në ditët e errëta e të vështira te 1996, 1997 e me tej, për t’u rritur e bërë njeri mbi të gjitha, socialist e fitues! Nuk do të jetë kurrë njësoj pa ty në paqe e betejë”, shkruan Braçe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Publikuar

-

Nga

Fshehja e listave/ Harxhi leksion Bashës: Ringritja e partisë nuk bëhet duke manipuluar procesin

Kandidatja për kryetare të Partisë Demokratike, Edith Harxhi, ka dalë sërish me një reagim në rrjetet sociale, teksa na ndajnë vetëm pak orë para zgjedhjeve brenda partisë.

Pasi denoncoi më herët se nuk i është vënë në dispozicion lista e anëtarëve të partisë, ka bërë një rezyme të gjithë takimeve me antarësinë gjatë këtyre diteve, ku falenderon demokratet.

Gjithashtu Harxhi, vë në dukje faktin se si Basha bëri thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm, ndërsa fshehu listat e anëtarëve dhe u mundua të manipulojë procesin.

Përshtypje nga takimet me antarësinë e Partisë Demokratike

Të nderuar miq anëtarë, qëndrestarë dhe themelues të Partisë Demokratike,

Që në fillim të kësaj përshendetje dua t’ju drejtohem duke ju shprehur falenderimin tim të madh e të përzemërt për kohën, respektin, dashamirësinë dhe mbështetjen që më dhatë gjatë kësaj përpjekjeje të përbashkët për Partinë Demokratike, për njëri tjetrin, për brezat dhe për vendin tonë.

Edhe pse koha ishte e pamjaftueshme për të takuar sa më shumë nga miqtë e bashkëudhëtarët e mij, qëndrestarët dhe të rinjtë e partisë tonë të madhe, në një nga fushatat më të shkurtra për drejtuesin e partisë në historinë e një partie perëndimore dhe njëkohësisht antarë të familjes së Partisë Popullore Europiane, është gjithmonë kënaqësi e krenari e veçantë të kesh mundësinë të qëndrosh përkrash jush, siç kemi qënë bashkë, që prej ditëve të para të themelimit të Partisë Demokratike.

Gjatë takimeve të zhvilluara me strukturat e Partisë Demokratike, m’u dha mundësia të ndjej energjinë më të mirë, të dëgjoj mendimet dhe vërejtjet tuaja, të bëj reflektimet për atë që ka ndodhur me ne dhe me partinë tonë. Njëherazi kam ndjerë dhe gjithë përkushtimin për të çuar përpara projektin tonë, për të rikthyer organizatën tonë politike në një instrument demokratik e moral, në funskion të qeverisjes më të mirë të vendit.

Kudo ku pata mundësinë dhe fatin të vij për të bashkëbiseduar me ju, kam pohuar se megjithë kushtet aspak të barabarta në garë midis kryetarit në detyrë të PD dhe garuesve të tjerë, vendosa të marr pjesë në garë, për të treguar se pavarësisht gjëndjes ku ndodhet sot partia, kjo parti që lindi nga një ide e madhe si liria, ende nuk është mpakur nga humbjet e shumta të drejtuesve të saj të tanishëm. Vendosa me vetëdije të futem në këtë garë të pabarabartë edhe për t’i treguar njëri tjetrit, se demokracia nuk është vetëm cilesori i partisë tonë, por gjithashtu dhe shpirti i saj.

Pavarësisht ndjenjës të dëshperimit, të cilën askush prej nesh nuk e fsheh dot, pavarësisht zhgënjimit për mospërmbysjen e regjimit më të papërgjegjshëm që ka qeverisur ndonjë herë vendin tonë, të gjithë kemi një shqetësim të përbashkët; atë për t’u kthyer sa më parë në alternativën qeverisëse të vendit.

Përqasjet për ringritjen e domosdoshme të partisë tonë mund të jenë të ndryshme, por padyshim secila prej tyre duhet të nisë nga demokratizimi i partisë, modernizimi dhe moralizimi i saj. Ndërkohë të gjithë, me keqardhje, bashkëndajmë bindjen se procesi nga i cili duhet të fillojë ringritja, nuk mund të bëhet duke afruar datën, duke keqinformuar apo mos informuar strukturat e partisë, duke hermetizuar dhe manipuluar procesin, duke fshehur listat te antarëve dhe duke bërë thirrje për të bojkotuar kandidatët e ndryshëm nga kryetari në detyrë.

Unë gjatë këtyre ditëve pata nderin të ndaja me të gjithë ju një projekt, nëpërmjet së cilit mund të përballojmë, të gjithë bashkë, këtë gjëndje të vështirë, në të cilën ndodhet familja jonë politike.

Është një projekt në të cilin do të përfshihen, të vleresuar dhe të angazhuar, të gjitha grupimet që përbëjnë të djathtën tradicionale shqiptare, të përndjekurit, ose familjarë të tyre; pronarët e ligjshëm, njërëzit e shkolluar, profesionistë të lirë, të rinjtë, etj. Ky është një projekt, i cili ka në thelbin e vet demokratizimin e partisë, përfaqësimin, meritokracinë dhe mirënjohjen ndaj të shkuarës tonë, që, më së shumti, na bën krenare të gjithëve. Është një projekt i cili 13 qershorin nuk e ka datë përmbyllëse, por datë të fillimit të madh për të gjithë ne.

Unë do të jem me ju deri në mundësimin e ëndrrës tonë të përbashkët, atë që na shoqëron që nga themelimi i Partisë Demokratike: T’a bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE