Connect with Us

Rritja e rasteve pozitive/ Brataj tregon nëse do të ketë masa shtesë

Aktualitet

Rritja e rasteve pozitive/ Brataj tregon nëse do të ketë masa shtesë

Publikuar

-

Drejtori i Urgjencës Kombëtare në QSUT, Skënder Brataj, tha se gjatë këtij muaji ka pasur një shtim infektimesh. Kjo lidhet sipas tij me festat e dhjetorit dhe grumbullimin e shumë njerëzve gjatë ditëve të fundit të vitit 2020. Më tej Brataj tregoi se të gjithë indikatorët e deritanishëm nuk mund të na dërgojnë drejt nënshtrimit të vendit në masa strikte.

“Është vënë re një rritje e infeksionit për shumë arsye. Në këtë moment thamë jemi pas festave të fundvitit. Me gjithë masat që u morën me kufizimin e orarit,  në ditën e festave njerëzit janë në shtëpi dhe nuk mund të hymë në banesë. Pushimet, mbyllja e shkollave, të gjitha këto mbledhin njerëzit dhe ndikojnë. Lagështira ndikon.

Tani që ka filluar është në favor të virusit. Me këto temperatura mund të kemi një rritje të numrit. Masat u lanë në fuqi deri më 1 shkurt për të bërë analizat. Pra pati një efekt pas festave. Nga 15 deri më tani do të bëhen analizat për të parë evidencën e infeksionit. Deri më tani jemi në monitorim dhe jemi brenda indikatorëve që nuk kemi nevojë për masa shtesë. Kjo do të parashikohen hap pas hapi”, tha Brataj në “News 24”.

Ndër të tjera Brataj foli edhe mbi koronavirusin e ri që po qarkullon në shumë shtete.

LEXO EDHE:  Shifrat të frikshme në Kosovë/ Mbi 700 të infektuar dhe 12 viktima në 24 orë

“Duhet të sqarojmë një gjë. Nëse hyn një variant i ri është ana epidemiologjike për të vërtetuar nëse ka hyrë një virus i ri. Shenjat, simptomat janë të njëjta. Jo të gjitha vendet janë kushtet për të bërë identifikimin e virusit. Ne jemi të një ndër to, por kemi laboratorët e duhur nëse haset një virus i ri, bëhet  një izolim. Vendi i parë në botë është Anglia dhe është në gjendje kur sheh rritje të infeksionit dhe thotë pse këtu është rritur më shumë”, tha Brataj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron një viktimë dhe 221 raste me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 221 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,160 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Prishtina.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 4 gusht janë shëruar 21 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 888.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,844 pacientë me këtë virus.

LEXO EDHE:  Nisja e vitit të ri shkollor në Greqi/ Qeveria merr masa shtesë, shpërndahen dhe maska falas për nxënësit dhe mësuesit

Prej tyre 2,268 kanë vdekur.

LEXO EDHE:  “Covid dëmton veshkën, mushkërinë, zemrën”/ Mjeku i njohur: Mos u shqetësoni, rikuperohen!

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit. Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 14,616 persona. Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 162,807, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 460,297./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA, moratorium i ri kundër dëbimeve në kushtet e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nxori një moratorium të ri kundër dëbimit nga banesat deri më 3 tetor, ndërkohë që administrata amerikane përpiqet të zbusë kritikat nga progresistët se ka lejuar dëbimin nga banesat të banorëve në kushte të vështira gjatë pandemisë.

Moratoriumi i njoftuar të martën mund të ndihmojë miliona vetë të vazhdojnë të qëndrojnë në banesat e tyre, në një kohë kur vazhdon përhapja e variantit delta dhe shtetet nuk kanë vepruar me shpejtësi për të ndarë ndihma. Masa ndalon dëbimet nga banesat në komuna me “nivele të konsiderueshme dhe të larta” të përhapjes së virusit gjë që përfaqëson zona ku banon 90% e popullsisë amerikane.

Ky veprim përfaqëson një ndryshim qëndrimi nga administrata aktuale, e cila gjatë fundjavës lejoi skdimin e moratoriumit të mëparshëm duke thënë se zgjtja e tij nuk lejohej në bazë të një vendimi të Gjykatë së Lartë. Kjo shkaktoi një hendek të thellë mes Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve progresistë, të cilët këmbëngulin se qeveria federale duhet të bëjë më shumë për të ndihmuar rreth 3.6 milionë amerikanë që të mos humbasin shtëpitë gjatë kësaj periudhe.

LEXO EDHE:  49% e popullsisë së Tiranës ka fituar imunitet/ Fuga del kundër studimit të Akademisë së Shkencave

LEXO EDHE:  Nisja e vitit të ri shkollor në Greqi/ Qeveria merr masa shtesë, shpërndahen dhe maska falas për nxënësit dhe mësuesit

Në komente të martën nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Biden tha se i kishte kërkuar Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të peshonte opsionet. Por dukej që presidenti nuk ishte plotësisht i bindur se moratoriumi do t’u rezistonte padive lidhur me kushtetutshmërinë, duke thënë se kishte kërkuar mendimin e ekspertëve lidhur me ligjshmërinë.

Presidenti shtoi se edhe nëse moratoriumi kundërshtohet me padi gjyqësore, gjithsesi do t’u japë ca kohë shtesë shteteve dhe komunave të aktivizojnë miliarda dollarë ndihma për banorët e tyre në rrezik dëbimi nga banesat.

Zyrtarët e administratës kishin thënë më parë se Gjykata e Lartë nuk i kishte lejuar të vendosnin një moratorium të ri pa mbështetjen e Kongresit. Kur Gjykata e Lartë lejoi zgjatjen e moratoriumit të mëparshëm në korrik, gjykatësi Brett Kavanaugh shkroi se zgjatje të mëtejshme kërkonin akt nga Kongresi.

Por të martën Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve theksoi ritmet e ngadalta të ndarjes së ndihmave në nivel komunal si arsye për moratoriumin e ri.

Presidenti Biden këmbëngul se shtetet kanë sasi të mjaftueshme ndihmash federale që duhen përdorur nga autoritetet lokale në ndihmë të personave në nevojë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Anëtar i bandës së Cërrikut që vranë gardistët në 1997/ Esktradohet nga Greqia Bashkim Buzani

Publikuar

-

Nga

Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është  krye ekstradimi nga Greqia drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Bashkim Buzani, 50 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar në bazë të vendimit të vitit 2005, të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, e cila e ka dënuar me 20 vjet burg, për veprat penale “Organizatë kriminale” në formën e pjesëmarrjes në organizatë kriminale, “Vjedhja me armë” dhe “Vjedhja” kryer në bashkëpunim.

Ky shtetas, më datë 04.04.2005, është arrestuar në Greqi, për llogari të autoriteteve greke, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe Gjykatë a Apelit Selanik, me vendimin e datës 12.10.2005, e ka dënuar me 16 vjet burg.

Pas kryerje së dënimit për llogari të autoriteteve të drejtësisë greke u bë ekstradimi i tij drejt vendit tonë.

LEXO EDHE:  Shifrat të frikshme në Kosovë/ Mbi 700 të infektuar dhe 12 viktima në 24 orë

LEXO EDHE:  Këndvështrim mbi vaksinën

 Rrethanat e ngjarjes

Sipas Policisë, në trazirat e marsit të vitit 1997, Bashkim Buzani ka qenë anëtar i një bande të armatosur.

Fillimisht ky grup u krijua nga një grup i armatosur personash në lagjen nr.3 në Cërrik, me qëllim mbrojtjen e tyre nga një bandë tjetër.

Më pas, me kalimin e kohës, duke marrë tiparet e një grupi të strukturuar kriminal prej shumë vitesh, anëtarët e grupit kryenin vepra të ndryshme si vrasje dhe grabitje me armë.

Ky grup grabiste dhunshëm furgonat me refugjatë që vinin nga Kapshtica, duke zbritur në tokë refugjatët, të cilët i rrihnin dhe i poshtëronin.

Gjithashtu, shtetasi Bashkim Buzani, në bashkëpunim me anëtarë të tjerë të grupit, ka grabitur disa banesa dhe lokale të ndryshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE