Connect with Us

Çfarë dimë deri tani mbi efektet afatgjata të Covid-19

Shëndeti

Çfarë dimë deri tani mbi efektet afatgjata të Covid-19

Publikuar

-

Shumë nga njerëzit e infektuar me Sars-Cov-2, qofshin të shtruar në spital apo jo, vazhdojnë të përjetojnë simptoma të ndryshme për shumë javë, në mos për muaj me radhë. Një studim i botuar më 9 janar në revistën “The Lancet”, ilustron përmasat e këtij fenomeni shqetësues, i quajtur shpesh “Covidi i Gjatë”.

Studiuesit kinezë që kryen studimin u përqendruan në ecurinë e shëndetit të 1.733 pacientëve (52 për qind burra, me një moshë mesatare 57-vjeç) të prekur nga Covid-19 dhe të shtruar në spitalin Jinjintan të Vuhan midis 7 janarit dhe 29 majit 2020.

Gjashtë muaj pasi iu shfaqën simptomat e para, 76 për qind e pacientëve që kishin dalë nga spitali, raportuan se kishin ende të paktën një simptomë. Më të goditura nga efektet anësore afatgjatë ishin gratë. Simptomat që raportoheshin më shpesh ishin lodhja fizike ose dhimbjet e muskujve (63 përqind) dhe shqetësimet e gjumit (26 për qind).

Ndërkohë, gati një e katërta e pacientëve (23 për qind) thanë se përjetuan ankth ose depresion. Për më tepër, pacientët me forma më të rënda të sëmundjes, shfaqen më shpesh dëmtime të mushkërive edhe 6 muaj pas shfaqjes së simptomave.

Ndërkohë, janë vërejtur edhe raste të çrregullimeve të vazhdueshme të veshkave, të cilat nuk ishin zbuluar gjatë shtrimit në spital. Gjithashtu, pacientët e sëmurë më rëndë me Covid-19, performuan më keq në një test 6 minutësh të ecjes më këmbë. Gati çereku nuk arriti të përshkruante dot distancën minimale.

Studimi u bazua gjithashtu tek 94 pacientë, shkalla e antitrupave të të cilëve është regjistruar në kohën e infeksionit maksimal. Gjashtë muaj më vonë, niveli i antitrupave ndaj virusit ishte përgjysmuar. Autorët e studimit, nënvizojnë se ky është studimi me grupin më të madh të pacientëve të shtruar në spital.

Por ata bëjnë disa sqarime për shifrat:“Duhet një studim me një mostër më të madhe, për të studiuar më mirë këto pasoja, dhe për të matur shkallën e antitrupave kundër Sars-Cov-2”. Mbi të gjitha, duhet të kihet parasysh se në disa raste, nuk ishte e mundur të rindërtohej me saktësi gjendja shëndetësore e pacientëve para infektimit, dhe kjo gjë e vështirëson interpretimin e disa testeve fiziologjike ose klinike të kryera pas pranimit.

“Studimi është interesant”-thotë profesor Dominik Salmon, specialist i sëmundjeve infektive në Hôtel-Dieu në Paris. Por ai shton se nuk është aq e lehtë të përcaktohet nëse këto janë simptoma që lidhen me Covid-in, shtrimin e zgjatur në spital apo faktorë të tjerë.

LEXO EDHE:  Lufta kundër krimit dhe korrupsionit/ Ardi Veliu nënshkruan deklaratë mirëkuptimi drejtorin e policisë italiane

“Pjesa prej 76 për qind e grupit, që vazhdoi të përjetonte simptoma, është një përqindje shumë e lartë. Por ajo përputhet me atë që shohim në praktikë tek pacientët e shtruar në spital të cilët ende kanë pasoja. Kjo tregon se Covid-i nuk është një sëmundje që shërohet lehtë ose shpejt”-shton Salmon.

Eksperti tregon gjithashtu se vetëm një pjesë e vogël e kinezëve (4 për qind), u trajtua në një njësi të kujdesit intensiv. Kjo nënkupton se përqindja e rasteve në të cilat ndodhin simptomat e zgjatura është e lartë edhe jashtë formave më të rënda të sëmundjes.

Në fakt, disa simptoma vazhdojnë edhe tek njerëzit që në fillim u prekën nga një formë e lehtë e sëmundjes, dhe për të cilët nuk ishte i nevojshëm shtrimi në spital. Sipas Salmon, 30-40 për qind e pacientëve të infektuar që nuk kanë pasur nevojë për trajtim spitalor kanë simptoma të vazhdueshme, të cilat nganjëherë shfaqen sërish pas një intervali të caktuar kohor. Salmon koordinoi personalisht një studim të botuar në “Journal of Infection” në fillim të dhjetorit 2020, i kryer mbi 70 pacientë:78 për qind gra, mosha mesatare 45 vjeç, dhe ku gjysma e tyre ishin marrë rregullisht me sport.

Simptomat më të shpeshta të zbuluara nga studimi, kufiri i të cilave lidhet dukshëm me madhësinë e vogël të mostrës, janë lodhja e zgjatur, çrregullimet njohëse, dhimbje kardio-torakale, dhe në një masë më të vogël humbja e nuhatjes dhe dhimbje në sistemin e tretës. Ndjekin simptoma të tjera më të rralla: ndryshimi i shijes, skuqja e lëkurë dhe rënia e flokëve. Një studim i kryer nga një ekip nga Universiteti i Gjenevës, dhe i botuar në fillim të dhjetorit në Analet e Mjekësisë së Brendshme, mbi 669 njerëz, tregon se 6 javë pas diagnozës, 33 për qind e pacientëve kishin ende një ose shumë simptoma të Covid-19.

Disa pyetje mbeten ende pa përgjigje: a vazhdon të ekzistojë virusi në trup në zonat e zakonshme (sistemin rinofaringeal, atë të tretjes) apo në pjesë të tjera të trupit? Salmon pyet veten nëse simptomat e vazhdueshme, janë rezultat i një përgjigje të tepruar imune (mundësisht i lidhur me një gjendje të veçantë gjenetike), të vërejtura tashmë në sindroma të tjera post-infektive, apo nëse ato janë të lidhura me një sindromë lodhje kronike. / Internazionale – Bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Publikuar

-

Nga

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Shefja e Spitalit Infektiv që është kthyer në Covid 1, Najada Çomo tha se lehtësimi i masave do të ndodhë, por se duhet të jemi të kujdesshëm për atë që ndodh brenda spitaleve.

E ftuar në “Frontline”, Çomo foli dhe për procesin e vaksinimit, duke theksuar se deri tani janë mbi 600 mijë qytetarë që kanë marrë dozat anti Covid.

Sigurisht që mund të ketë lehtësime. Jemi në një kohë kur mund të kemi reduktime të masave të marra, por duke qenë i vëmendshëm për çfarë ndodh brenda spitaleve. Numri është i ulët për ata që dëgjojnë, por për ne që jemi brenda nuk është i ulët.

Vaksinimi është një armë e madhe për t’u mbrojtur dhe mbi të gjitha për t’u mbrojtur nga format e rënda të virusit.

Efektet anësore kanë qenë minimaliste në grupet që janë vaksinuar. Më mirë të kesh disa efekte anësore si dhimbje muskulare, një temperaturë e moderuar, një dhimbje në vendin ku është injektuar vaksina, krahasuar me sëmundshmërinë e cila është problematike në një pjesë të rasteve. Vaksina krijon dhe një efekt psikologjik pozitiv tek njerëzit për t’iu rikthyer normalitetit, pasi në fund të fundit nuk është vetëm sëmundja, por dhe shumë aspekte që duan njerëzit.

Lehtësimi i masave? Nuk parapëlqej të flas për një gjë që nuk e di saktë. Besoj do vendoset shpejt nga Komiteti i Ekspertëve.

Janë mbi 600 mijë të vaksinuar. Ritmi që po ecën popullata shqiptare në procesin e vaksinimit, unë ndihem e gëzuar që njerëzit janë shumë koshientë, të bindur për të bërë vaksinën dhe ka shumë pak që e refuzojnë”, tha Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Publikuar

-

Nga

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Shefja e Infektivit Najada Çomo, deklaroi se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë.

Çomo thekson se këtë vit vendi ynë mund të presë turistë, duke shtuar se situata nga Covid do të përmirësohet nga qershori dhe më tej.

Kemi nga janari që kemi filluar vaksinimin. Ne lancojmë përditë numrin e të vaksinuarve, të të infektuarve dhe fataliteteve. Do jemi një vend, s’po them free, por do jemi vend që do kemi situatë mjaft të mire nga Covid në qershor e më pas dhe këtë gjë e tregojnë shifrat.

Vaksinat e bëra janë arma më e fortë. Shqipëria po hyn në zonë jeshile dhe urojmë të shkojë gjithçka në mënyrë pozitive. Situata është jo e lehtë, por drita jeshile është ndezur dhe duhet mbajtur e ndezur. Por, ky është virus tinzar, dhe duhet gjithmonë kujdes. Është një armatë e vaksinuar në vend dhe sidomos ata njerëz, që punojnë në hoteleri, në zona kyçe, pra ku ka përhapje të Covid”, tha Çomo.

Najada Çomo në një intervistë për Frontline nënvizon se virusi po eliminohet në mënyrë graduale, teksa thënë se mjekët kanë mirë-menaxhuar pandeminë.

LEXO EDHE:  Lufta kundër krimit dhe korrupsionit/ Ardi Veliu nënshkruan deklaratë mirëkuptimi drejtorin e policisë italiane

LEXO EDHE:  Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë te mishi dhe peshku i ngrirë për 3 javë

Virusi po eliminohet në mënyrë graduale. Kjo sepse një pjesë e mirë e popullatës është vaksinuar. Procesi i vaksinimit uroj që të ecë me këto ritme. Një nga armët e fuqishme të frenimit të sëmundjes, është vaksinimi. Kryeministri Rama ka meritë për përmirësimin e situates nga koronavirusi, unë besoj se është kryeministri i duhur dhe në kohën e duhur, që dha shumë për të përmirësuar situatën nga Covid.

Duhet të mos harrojmë se popullata shqiptare, njësoj si popullatat e tjera, ka edhe sëmundje të tjera. Pra, janë edhe sëmundje të tjera, që sjellin pasojën e humbjes së jetës. Është krejt e pamundur që të fshehësh një vdekje nga Covid. Nuk ka gjasa dhe arsye pse të fshehim vdekjet nga koronavirusi. Po ne jemi ende në luftë. Popullata nuk duhet të ketë frikë, por duhet të mos humbim vëmendjen. Ne kemi mirë-menaxhuar pandeminë. Jemi e do jemi deri në fund në gatishmëri për punë”, u shpreh Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 45 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Lufta kundër krimit dhe korrupsionit/ Ardi Veliu nënshkruan deklaratë mirëkuptimi drejtorin e policisë italiane

LEXO EDHE:  Silva Bino në spital me Covid-19/ Manastirliu: Të presim të na bashkohesh sa më parë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE