Connect with Us

Nga uji me limon tek frutat e thata/ Këto janë gjërat që nuk janë dhe aq të shëndetshme sa mendonit!

Life Style

Nga uji me limon tek frutat e thata/ Këto janë gjërat që nuk janë dhe aq të shëndetshme sa mendonit!

Publikuar

-

Nga uji me limon tek frutat e thata/ Këto janë gjërat që nuk janë dhe aq të shëndetshme sa mendonit!

Shpesh herë mendojmë se disa ushqime apo pije të caktuara janë të shëndetshme por në të vërtetë kjo nuk është gjithnjë e vërtetë.

Ato mund të dëmtojnë pjesë të caktuara të trupit.

Bright side ka listuar disa nga këto ushqime që mund të mos jenë dhe aq të shëndetshme sa mendonim.

Ujë me limon

Për shkak të aciditetit që përmban, limoni mund të shkaktojë probleme me sistemin tretës, saktësisht refluks, i cili ndodh kur përmbajtja acide e stomakut kthehet në ezofag dhe jep simptoma ose komplikacione. Po kështu mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve, ndaj stomatologët këshillojnë që pasi të pini ujë me limon, ta shpëlani gojën.

Çaji

Nëse mendoni se kafeja është e vetmja që mund të njollosë dhëmbët tuaj, dijeni se çaji bën të njëjtën gjë, pra ndikon në ngjyrën e tyre. Pirja e një gote me ujë pas një filxhani çaji mund të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun.

LEXO EDHE:  Çaji i kamomilit ul rrezikun e kancerit

Frutat e thata

Shumë njerëz i zëvendësojnë karamelet me frutat e thata, por kjo në fakt mund të jetë mjaft e rrezikshme për dhëmbët tuaj. Kompanitë prodhuese shpesh përdorin ngjyrosje artificiale për t’i bërë frutat e thata më tërheqëse duke ju shkatërruar smaltin. Frutat e thata mund të zvogëlojnë gjithashtu sekretimin natyror të pështymës në gojën tuaj. Për shkak se pështyma ndihmon për të luftuar bakteret, mungesa e saj mund të nxisë probleme të shëndetit oral.

Vaji i kokosit

Edhe pse vaji i kokosit ka shumë cilësi unike është më mirë ta përdorni shumë rrallë. Ka tendencë të rrisë nivelet e kolesterolit dhe rrezikun e sëmundjes së zemrës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Life Style

Do të habiteni/ Ja çfarë ndodh nëse vendosni gjysmë limoni në shtratin tuaj

Publikuar

-

Nga

Do të habiteni/ Ja çfarë ndodh nëse vendosni gjysmë limoni në shtratin tuaj

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për ne për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C. Ne e shtojmë limonin në çaj dhe e përdorim atë kur gatuajmë dhe kurojmë ftohjet. Megjithatë këto nuk janë të gjitha vetitë e pabesueshme të limonëve.

Bright Side zbuloi se cilat përfitime të tjera mund të sjellë limoni nëse e vendosni pranë shtratit tuaj.

Më në fund do të relaksoheni

Aroma e agrumeve qetëson sistemin nervor, zvogëlon ankthin dhe ndihmon në lehtësimin e tensionit pas një dite të vështirë. Nëse nuk keni vaj esencial të limonit, përdorni një copë limoni.

Përqendrimi dhe vëmendja juaj do të përmirësohen

Limoni ka një veti tjetër të mahnitshme: duke thithur aromën e tij çdo ditë, një person përqendrohet më shumë dhe veprimtaria e tij mendore dhe kujtesa përmirësohen . Edhe në punë, njerëzit bëjnë më pak gabime nëse ka erë limoni. Ky përfundim u bë nga shkencëtarët japonezë.

LEXO EDHE:  Vaji i kokosit na mbush me energji

LEXO EDHE:  Përbërësit e ndryshëm në çaj që ndihmojnë në forcimin e imunitetit

Humori juaj përmirësohet

Vaji esencial i limonit është një ilaç i provuar për depresionin . Kjo është arsyeja pse nëse i keni provuar të gjitha mjetet juridike por ato kurrë nuk ju kanë ndihmuar, kushtojini vëmendje këtij fruti me diell.

Ajri do të pastrohet nga mikrobet

Limoni ka jo vetëm një aromë të këndshme por edhe veti baktervrasëse . Pastron ajrin në dhomë mirë.

Nuk ka më presion të lartë të gjakut

Shumë njerëz vuajnë nga hipertensioni, dhe limoni mund të ndihmojë gjithashtu këtu. Era e saj ul presionin e gjakut .

Insektet nuk do t’ju shqetësojnë

Milingonat, mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera nuk ka gjasa të qëndrojnë në një shtëpi me erë limoni . Dhe nuk do të keni nevojë të shpenzoni para për ilaçet kimike. Për një efekt edhe më të madh, ngjitni karafila në copa limoni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët çdo ditë?

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët çdo ditë?

Stresi, ankthi, dhimbjet e kokës ose përgjumja të gjithë kanë pjesën e tyre të duhur të momenteve të pakëndshme. Por zgjidhja për këto është shumë e thjeshtë një masazh veshi! Shtë një ndjesi nervore vërtet relaksuese që mund ta çlirojë mendjen tuaj nga problemet dhe shqetësimet fizike. Dhe pjesa më e mirë për këtë është se mund të bëhet kudo, në çdo kohë, shpejt dhe me lehtësi. Çfarë përfitimesh sjell për trupin?

Dhimbja në muskujt tuaj zvogëlohet.

Një  eksperiment u krye për të provuar dhe parë nëse një masazh në vesh mund të ndihmojë për të zvogëluar dhimbjen tek njerëzit me dhimbje kronike të mesit. Dhe rezultatet treguan se kjo procedurë e thjeshtë është një mënyrë efektive për të ulur shqetësimin.

Tërheqja dhe fërkimi i butë i zonave të ndryshme të veshëve tuaj , veçanërisht lobeve tuaja, stimulon shumë mbaresa nervore dhe ato mund të ndihmojnë trurin tuaj që të lirojë endorfina.

Këto hormone dihet që na bëjnë të ndihemi mirë dhe ndihmojnë në  lehtësimin e dhimbjeve. Gjithashtu, ato mund të përmirësojnë edhe qarkullimin e gjakut . Disa studime madje treguan se, falë këtyre veprimeve të thjeshta masazhuese, njerëzit ishin në gjendje të menaxhonin më mirë dhimbjen e tyre fizike, dhe pragu i tyre i dhimbjes madje u rrit.

Nivelet e stresit dhe ankthit tuaj ulen.

Një studim tjetër i vogël u krye midis pacientëve gjatë një periudhe të fekondimit in vitro. Rezultatet vërtetuan se masazhi i veshit është një gjë e mirë për të bërë në këtë lloj situate stresuese. Masazhoni pikën qiellore të portës së veshit tuaj me lëvizje të ngadalta rrethore nëse ndiheni të stresuar, të kapur nga paniku, të shqetësuar, të lodhur ose të irrituar. Kjo pikë ndodhet në guaskën e sipërme të veshit tuaj, në pjesën që ndihet si një zgavër në formë trekëndëshi.

LEXO EDHE:  Ky çaj do t’ju japë bukuri dhe shëndet

LEXO EDHE:  Çaji i kamomilit ul rrezikun e kancerit

Dhimbjet e kokës dhe migrena mund të lehtësohen dukshëm.

Ndërsa qetësuesit e dhimbjeve mund të kenë disa efekte serioze dhe potencialisht shkatërruese në trupin tuaj dhe shëndetin tuaj, stimulimi i veshit është përgjithësisht i padëmshëm. Mund ta kombinoni edhe me disa ilaçe më natyrale si çaji i mentes për një efekt më të mirë.

Ju do të jeni në gjendje të humbni peshë më shpejt.

Përveç ushtrimeve të rregullta dhe mbajtjes së një diete të shëndetshme, ju gjithashtu mund të filloni të fërkoni pika të ndryshme në veshët tuaj çdo ditë. Rezulton se, e kombinuar me rutina të tjera të nevojshme, masazhi mund të nxisë humbje më të shpejtë të peshës. Pasi të keni arritur qëllimin tuaj, sigurohuni që të vazhdoni ta kryeni atë për të ruajtur peshën tuaj dhe për të qëndruar të shëndetshëm.

Mund të jetë i dobishëm për të luftuar pagjumësinë.

Meqenëse stimulimi i veshit ka një efekt relaksues, mund ta bëni para gjumit për t’u qetësuar dhe çlodhur. Megjithëse vetëm kjo procedurë nuk do t’ju ndihmojë të eliminoni plotësisht pagjumësinë, ajo mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, gjë që është e nevojshme për një gjumë të mirë. Gjithashtu, mund ta përdorni përveç trajtimeve të tjera që tashmë përdorni.

Ju jep një nxitje të energjisë.

Ju mund të harroni të përdorni kafenë tuaj të mëngjesit për t’u zgjuar. Në vend të kësaj, mund të provoni të fërkoni veshët pak më intensivisht. Stimulimi i mbaresave nervore të veshëve tuaj mund të aktivizojë disa qendra të trurit dhe ta bëjë lodhjen të zbehet. Mund ta bëni edhe gjatë ditës, kur ndjeni se lodhja juaj po del jashtë  kontrollit dhe niveli i energjisë është i ulët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një nga vajzat më të bukura të ekranit/ Fotot magjepsëse të ish Miss Kosta Rikës

Publikuar

-

Nga

Një nga vajzat më të bukura të ekranit/ Fotot magjepsëse të ish Miss Kosta Rikës

Karina Ramos Leiton, lindur më 14 korrik 1993 në Heredia , Kosta Rika,  është një yll televizioni në Kosta Rika , modele dhe pjesëmarrëse e konkursit të bukurisë, e cila u kurorëzua “Miss Costa Rica 2014” dhe përfaqësoi vendin e saj në “Miss Universe 2014.”

Ajo është gjithashtu CEO dhe pronare e agjencisë së modelimit “Imagination Agency SA” , krijuar nga ajo për përgatitjen e kandidatëve të ardhshëm të konkursit të bukurisë. Në vitin 2019 ajo krijoi markën e saj Fireproof nga Kary.

Pasi fitoi Miss Costa Rica 2014, karriera e saj u ngrit në nivelin ndërkombëtar. Ajo ka qenë modele në të gjithë botën dhe duke ecur në Javën e Modës në Neë York, Javën e Modës në Los Angeles dhe Javën e Notit në Miami.

LEXO EDHE:  Ky çaj do t’ju japë bukuri dhe shëndet

LEXO EDHE:  E konsumoni çdo ditë por ju prish dhëmbët/ Hiqni dorë nga ky lloj çaji

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE