Connect with Us

“Jam e divorcuar me një fëmijë”/ Infermierja që vodhi pacientin me Covid “shfajësohet” në gjykatë

Kronika

“Jam e divorcuar me një fëmijë”/ Infermierja që vodhi pacientin me Covid “shfajësohet” në gjykatë

Publikuar

-

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke lënë në burg infermieren e infektivit Ronida Hysin. 30-vjeçarja do të qëndrojë pas hekurave të paktën deri në përfundim të hetimeve.

30 vjeçarja u arrestua 2 dy ditë më parë, pasi akuzohet se i ka vjedhur lekë një të infektuari me koronavirus, i cili ndërroi jetë në pavionin ku ajo shërbente.
E reja ka shfaqur pendesë përpara gjykatës dhe ka pranuar vjedhjen. Ajo është shprehur përpara se e ka kryer gjestin për shkak të gjendjes së saj të keqe ekonomike pasi është e divorcuar dhe jetonte vetëm me djalin e saj 2 vjeçar.

Rasti i 30-vjeçares Hysi u denoncua nga 25-vjeçari me inicialet F.D., djali i pacientit me inicialet K.C., 58 vjeç, i cili ishte i shtruar në spitalin e Infektit ku dhe ndërroi jetë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kronika

Makina përplas për vdekje këmbësorin në Rrugën e Arbërit

Publikuar

-

Nga

Makina përplas për vdekje këmbësorin në Rrugën e Arbërit

Aksident më pasojë vdekjen është regjistruar mbrëmjen e sotme tek rruga e Arbrit.

Behet me dije se aksidenit ka ndodhur në segmentin e ri të rrugës Ura e Çerenecit-Maqëllarë, ku viktimë ka mbetur shtetasi Rushit Rusi.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendi i ngjarjes, ndërsa kanë qenë banorë të zonës që kanë pikasur aksidentin.

Viktima dyshohet se ka qenë duke lëvizur në këmbë drejt fshatit Gjoricë, kur është goditur nga automjeti ende i paidentifikuar.

LEXO EDHE:  Ngjarja e rëndë tek “Shefqet Ndroqi”/ Pampuri: Ministres i ka dalë situata jashtë kontrollit

LEXO EDHE:  “Njerëzillëku mbi të gjitha”/ Veliaj tregon emrat e dy kundërshtarëve politik që e telefonuan kur ishte me Covid

Sakaq uniformat blu po hetojnë për zbardhjen të aksidentit.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përplasen dy automjete në Korçë/ Tre të lënduar

Publikuar

-

Nga

Përplasen dy automjete në Korçë/ Tre të lënduar

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në lagjen10 në Korçë.

Mësohet se dy automjete janë përplasur me njëra-tjetër dhe për pasojë tre persona kanë mbetur të lënduar.

Ata janë dërguar menjëherë në spital. Sakaq dyshohet se shkak i aksidentit është bërë shpejtësia e lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Policia bën namin në fundjavë/ Gjobiten rreth 3 mijë persona për mosmbajtjen e maskës

Publikuar

-

Nga

Vijojnë kontrollet e pandërprera në të gjithë vendin, për monitorimin e zbatimit të masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë fundjavës, shërbimet e Policisë kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative, 2953 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2923 prej tyre për mosvendosjen e maskës mbrojtëse.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë fundjavës, Patrullat e Përgjithshme kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 2490 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 433 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

LEXO EDHE:  Serbia fshehu numrin e viktimave nga Covid?/ Vuçiç: Do të rishikojmë të dhënat

LEXO EDHE:  Fauci paralajmëron një mbyllje të dytë/ Duhet të ulim kokën dhe të shohim si të kalojmë vjeshtën

Gjatë kontrolleve në fundjavë, shërbimet e Policisë kanë konstatuar 3 subjekte të ndryshme që ushtronin aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për administratorin e secilit subjekt është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 27 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

LEXO TE PLOTE