Connect with Us

Firmosi te Tirana, zbulohet paga e Orges Shehit

Sport

Firmosi te Tirana, zbulohet paga e Orges Shehit

Publikuar

-

Orges Shehi do të jetë trajner deri në fund të sezonit. Nëse ai bind Refik Halilin, marrëveshja do të zgjatet edhe më tej.

Palët, me sa është kuptuar, nuk kanë ndonjë detyrim reciprok afatgjatë. Si fillim rroga do të jetë ajo standardja që jep zakonisht Halili për trajnerët, rreth 3.5 milionë lekë të vjetër.

Sigurisht që kontrata ka edhe bonuset e saj me titullin dhe Europën. Shehi duhet të punojë fort që t’ia dalë për të firmosur edhe një kontratë të re për sezonin e ri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sport

Rey Manaj golashënues te Barcelona, lë pas edhe “Messin e ri”

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj ka shpërthyer me golat e shënuara në këtë sezon të ri. Futbollisti i Kombëtares e ka tundur shtatë herë rrjetën me Barcelonën B duke e ndihmuar së tepërmi ekipin e dytë të katalanasve.

Menjëherë pas tij vjen Collado, që cilësohet në Spanjë si “Mesi i ri”. Thuajse të njëjtat lëvizje në driblime dhe inteligjencë me yllin argjentinas, ndërsa ka arritur që të shënojë pesë gola në këtë sezon.

Kjo performancë fantastike e Rei Manajt nuk do të kalojë pa vëmendje edhe nga Barcelona A.

Nëse sulmuesi shqiptar do të vazhdojë që të mbajë ritmin, prova e madhe e golave të shënuara dhe e bashkangjitur me rezultatet e dobëta të Barcelonës A, që duket se e ka kapitull të mbyllur edhe me La Liga-n, do t’i japi më shumë hapësira futbollistëve të akademisë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Memelli: Skënderbeut i është rritur grinta, tani çdo ndeshje është një finale

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Skënderbeut, Migen Memelli, u shfaq optimist në konferencën për shtyp në prag të sfidës ndaj Kastriotit, që korçarët do të zhvillojnë ditën e nesërme në orën 13:00 në qytetin e Korçës. Në prononcimin përballë gazetarëve, tekniku pogradecar deklaroi se ekipi duhet të rikthehet te fitorja.

“Ajo ç’ka duhet të kemi mendjen është ndeshja e radhës. Çfarë ka kaluar ka kaluar, nuk mund ta kthejmë dot më. E rëndësishme është që të mendojmë për ndeshjen e radhës që kemi nesër. Takimin e kemi përgatitur mjaft mirë. Edhe në seancat stërvitore skuadra ka qenë në një impenjim goxha të lartë. Çdo ndeshje është finale për ne, sikurse dhe kjo nesër.

Jemi në një situatë që padiskutim, ndeshjet duhet t’i vlerësojmë në maksimum. Janë 3 piksha që mund të na ngrenë goxha në tabelë. Sigurisht padashur të largoj presionin nga skuadra, lojtarët duhet të jenë të kthjellët dhe të qartë para këtij takimi. Nga ana psikologjike të jenë në lartësinë e duhur.

Nuk kemi qenë të butë në këto 4 ndeshje që unë e kam drejtuar skuadrën. Sigurisht intesisteti dhe grinta është rritur. Këtë kemi dashur dhe në fillim. E vlerësojmë Kastriotin si një skuadër me karakter të fortë, por që gjithsesi, siç e thashë, ne kundërshtarët duhet t’i vlerësojmë në maksimum, si një ndeshje e radhës që duhet vlerësuar dhe si një kundërshtar që duhen marrë pikët e plota.

Përveç Marës që është i dëmtuar dhe Taipit me kartonë, pjesa tjetër është e plotë. Do të shikojmë për formacionin, sot kemi dhe një stërvitje tjetër. Do të vlerësojmë situatën se cili nga lojtarët do të jetë më i përshtatshëm për këtë ndeshje”, u shpreh Memelli.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Anglia në Tiranë, leje speciale nga ministria

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të presë Anglinë më 28 mars për ndeshjen e dytë të vlefshme për kualifikueset e “Katar 2022”. Mirëpo, duke qenë se në Britaninë e Madhe po qarkullon një tip i ri i COVID-it, me rrezikshmëri dhe përhapje edhe më të lartë sesa varianti i parë, atëherë Anglia është izoluar dhe linjat e fluturimit me të janë thuajse të bllokuara me të gjithë Europën. Mes tyre, edhe Shqipëria e ka të ndaluar komunikimin me linja ajrore me Anglinë.

ANGLIA NË TIRANË – Mirëpo, Anglia do të mbërrijë në Tiranë për të zhvilluar ndeshjen e datës 28 mars. “Panorama Sport” ka mësuar se për këtë, në zbatim të protokolleve dhe rregullores së UEFA-s, FSHF ka ndërmjetësuar me shtetin shqiptar, që delegacioni britanik të mos ketë asnjë problem për udhëtimin drejt Tiranës. UEFA u kërkon shteteve europiane lejekalime dhe korridore kalimi të skuadrave në shtete të ndryshme, pa bërë karantinë në vendet ku shkojnë për të luajtur dhe për këtë, sanksionon ekipet që të bëjnë teste COVID-i disa herë deri ditën e ndeshjes.

GJOBA – Referuar masave në vendin tonë, çdo individ që vjen në Shqipëri, duhet të kryejë një vetëkarantinim dyjavor ose në të kundërt të paguajë një gjobë prej 700 mijë lekësh (të vjetër). Po Anglia? Në rastin normal, një delegacion nga 40-50 vetë do të duhet të paguante gjobën nga 28 milionë deri në 35 milionë lekë (të vjetër).

Në këtë rast, dakordësia e dhënë nga qeveria, është në sinkron me atë që po e bëjnë shumë shtete europiane, duke mos penguar federatën respektive të futbollit në organizimin e ndeshjeve ndërkombëtare dhe duke pranuar respektimin e protokollit strikt nga UEFA, për disa kontrolle me tampon të delegacionit zyrtar të një ekipi kombëtar.

LEXO TE PLOTE