Connect with Us

7 mënyra efektive për të zgjidhur konfliktet me partnerin tuaj

Life Style

7 mënyra efektive për të zgjidhur konfliktet me partnerin tuaj

Publikuar

-

7 mënyra efektive për të zgjidhur konfliktet me partnerin tuaj

Të gjithë e kuptojmë se çelësi për një marrëdhënie të shëndetshme është komunikimi i mirë. Sidoqoftë, zgjidhja për zgjidhjen e argumenteve pa i lënë ato të përshkallëzohen është e gjitha në detaje. Këto nuk janë gjithmonë për shkak të argumenteve të qarta të thirrjes së emrave, por ato mund të jenë po aq shkatërruese për një periudhë kohe. Ndonjëherë fillimi i frazës me një “Unë” të thjeshtë mund t’i ndryshojë gjërat për mirë.

Mos e përsërisni veten.

Fjalët e përsëritura dhe jo kuptimplota mund ta distancojnë partnerin tuaj, dhe ata mund të pushojnë së dëgjuari ju. Nëse po përsëritni veten, edhe nëse ka të bëjë me diçka që të dy keni diskutuar tashmë, partneri juaj mund të irritohet nga ju. Në vend të kësaj, edhe nëse doni të konfirmoni një problem për të cilin keni folur tashmë, përpiquni të shmangni fjalët dhe frazat, të tilla si “si” ose “ju e dini”, dhe mos lejoni që zemërimi juaj të dominojë tonin tuaj.

Shmangni përdorimin e mbiemrave që tingëllojnë gjykues.

Është për t’u habitur se sa shprehje të zakonshme, të përditshme mund t’ju bëjnë të tingëlloni gjykues, edhe nëse nuk e dëshironi. Kjo është arsyeja pse shumë argumente lindin kur nuk i prisni, dhe ato madje mund të kthehen në një konflikt të madh. Për të shmangur përdorimin e mbiemrave gjykues, është mirë të përdorni thënie me mendime. Zëvendësoni “mirë” ose “keq” me “nuk më pëlqen”, “bëj si” dhe fjalë të tjera të ngjashme. Zëvendësoni “të drejtën” ose “të gabuar” me “mosmarrëveshje” ose “argument”. Ndryshoni klauzolat ose thëniet rreth së vërtetës. Kjo do të thotë, mos filloni një fjali me “E vërteta është …” Ndryshoni thëniet rreth realitetit dhe të vërtetës dhe përdorni fjalën, “besoni”. Pra, filloni duke thënë, “Unë besoj …”

Kuptoni së pari ndjenjat tuaja.

Ju mund të dëshironi të identifikoni ndjenjat tuaja së pari sepse ato mund të jenë arsyeja kryesore që gjykimi juaj është i errët. Për shkak të kësaj, së pari duhet të merrni nën kontroll ndjenjat tuaja. Nëse vini re se ndjenjat tuaja mund të ndikojnë në vendimet tuaja, gjeni një mënyrë për t’i liruar ato.Shëtisni vetëm ose nxirrni qenin tuaj për një shëtitje. Dëgjoni muzikë qetësuese. Telefononi një mik dhe shfryni që të mund ta hiqni mendjen nga gjërat. Praktikoni frymëmarrjen e thellë dhe përdorni metodën 4-7-8.

Mos nxirrni përfundime (kuptoni më parë partnerin).

Ne priremi të nxjerrim përfundime jo vetëm në marrëdhëniet tona, por edhe në ndërveprimet e përditshme. Kjo do të ndërhyjë në marrëdhënien tuaj dhe madje mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj mendor. Me disa hapa të thjeshtë, ju dhe partneri juaj mund të qetësoni me sukses argumentet.Kujtojuni situatave kur keni dalë në një përfundim të gabuar dhe efektin që ka pasur kjo mbi gjërat. Shihni dhe analizoni copëzat dhe pjesët e fotos më të madhe së pari. Merrni parasysh opsionet e tjera për të ndryshuar gjykimin tuaj fillestar. Shikoni njerëz të tjerë që dalin në konkluzione të gabuara në TV ose në filma dhe analizoni rezultatin.

LEXO EDHE:  Ja pse zgjedhim gjithmonë personat e gabuar

Sigurohuni që nuk po silleni narcizistisht.

Tendencat narciziste do t’ju lënë të thoni gjëra të tilla si: “Unë e di më mirë” dhe nuk do të mendoni se këndvështrimet e njerëzve të tjerë ia vlen të dëgjohen. Kjo mund të çojë në konflikt, dhe madje mund të prishë marrëdhënien tuaj. Pra, në vend që të reagoni me idenë që e dini më mirë, duhet të konsideroni të bëni sa më poshtë. Jini të hapur ndaj idesë që mund të ketë 2 ose më shumë përgjigje të drejta. Përshëndetni përshtypjet nga çdokush, jo vetëm partneri juaj, në mënyrë që të vlerësoni sjelljen tuaj. Përdorni mashtrimin e modës së vjetër – ndaloni, mendoni dhe pastaj përgjigjuni në përputhje me rrethanat.

Përdorni deklaratat kualifikuese.

Kur partneri juaj ndan mendimin e tij ose dëshiron një përgjigje për tuajin, ju duhet të flisni në mënyrë efektive dhe të përdorni thëniet “Unë”. Kjo do t’ju lejojë të merrni pronësinë e ndjenjave dhe mendimeve tuaja, dhe në të njëjtën kohë, të minimizoni mbrojtjen e partnerit tuaj. Për shembull: Shmangni thënien: “Ju më injoroni kur të shkoni në shtëpi.” Në vend të kësaj, thuaj: “Ndihem i shpërfillur kur kthehesh në shtëpi”.

Shmangni leksionet për partnerin tuaj.

Nëse flisni në një stil që tingëllon si leksion, ju mund ta bëni partnerin tuaj të dëshirojë të ndalojë së dëgjuari atë që po thoni. Kjo mund të bëjë që ju të ndjeheni të injoruar dhe të padëgjuar, dhe partneri juaj mund të duket sikur po vepron si një fëmijë. Por të jesh “shefi”, “mësuesi”, ose “profesori” në marrëdhënien tuaj nuk do t’ju ndihmojë aspak. Thjesht do të bëjë të kundërtën dhe do të sjellë pakënaqësi. Pra, në vend që të tingëllojë sikur po i jepni leksione partnerit tuaj, shpjegoni qartë pyetjet ose shqetësimet tuaja. Tjetra, lërini të flasin dhe mos supozoni se i dini të gjitha përgjigjet. Dëgjoni partnerin tuaj me një mendje dhe zemër të hapur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Life Style

Do të habiteni/ Ja çfarë ndodh nëse vendosni gjysmë limoni në shtratin tuaj

Publikuar

-

Nga

Do të habiteni/ Ja çfarë ndodh nëse vendosni gjysmë limoni në shtratin tuaj

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për ne për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C. Ne e shtojmë limonin në çaj dhe e përdorim atë kur gatuajmë dhe kurojmë ftohjet. Megjithatë këto nuk janë të gjitha vetitë e pabesueshme të limonëve.

Bright Side zbuloi se cilat përfitime të tjera mund të sjellë limoni nëse e vendosni pranë shtratit tuaj.

Më në fund do të relaksoheni

Aroma e agrumeve qetëson sistemin nervor, zvogëlon ankthin dhe ndihmon në lehtësimin e tensionit pas një dite të vështirë. Nëse nuk keni vaj esencial të limonit, përdorni një copë limoni.

Përqendrimi dhe vëmendja juaj do të përmirësohen

Limoni ka një veti tjetër të mahnitshme: duke thithur aromën e tij çdo ditë, një person përqendrohet më shumë dhe veprimtaria e tij mendore dhe kujtesa përmirësohen . Edhe në punë, njerëzit bëjnë më pak gabime nëse ka erë limoni. Ky përfundim u bë nga shkencëtarët japonezë.

LEXO EDHE:  Olta Gixhari tregon foton e parë me Amarin pas lindjes

LEXO EDHE:  Tensionet me Turqinë/ Greqia shpreson se nuk do të ketë konflikt

Humori juaj përmirësohet

Vaji esencial i limonit është një ilaç i provuar për depresionin . Kjo është arsyeja pse nëse i keni provuar të gjitha mjetet juridike por ato kurrë nuk ju kanë ndihmuar, kushtojini vëmendje këtij fruti me diell.

Ajri do të pastrohet nga mikrobet

Limoni ka jo vetëm një aromë të këndshme por edhe veti baktervrasëse . Pastron ajrin në dhomë mirë.

Nuk ka më presion të lartë të gjakut

Shumë njerëz vuajnë nga hipertensioni, dhe limoni mund të ndihmojë gjithashtu këtu. Era e saj ul presionin e gjakut .

Insektet nuk do t’ju shqetësojnë

Milingonat, mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera nuk ka gjasa të qëndrojnë në një shtëpi me erë limoni . Dhe nuk do të keni nevojë të shpenzoni para për ilaçet kimike. Për një efekt edhe më të madh, ngjitni karafila në copa limoni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët çdo ditë?

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët çdo ditë?

Stresi, ankthi, dhimbjet e kokës ose përgjumja të gjithë kanë pjesën e tyre të duhur të momenteve të pakëndshme. Por zgjidhja për këto është shumë e thjeshtë një masazh veshi! Shtë një ndjesi nervore vërtet relaksuese që mund ta çlirojë mendjen tuaj nga problemet dhe shqetësimet fizike. Dhe pjesa më e mirë për këtë është se mund të bëhet kudo, në çdo kohë, shpejt dhe me lehtësi. Çfarë përfitimesh sjell për trupin?

Dhimbja në muskujt tuaj zvogëlohet.

Një  eksperiment u krye për të provuar dhe parë nëse një masazh në vesh mund të ndihmojë për të zvogëluar dhimbjen tek njerëzit me dhimbje kronike të mesit. Dhe rezultatet treguan se kjo procedurë e thjeshtë është një mënyrë efektive për të ulur shqetësimin.

Tërheqja dhe fërkimi i butë i zonave të ndryshme të veshëve tuaj , veçanërisht lobeve tuaja, stimulon shumë mbaresa nervore dhe ato mund të ndihmojnë trurin tuaj që të lirojë endorfina.

Këto hormone dihet që na bëjnë të ndihemi mirë dhe ndihmojnë në  lehtësimin e dhimbjeve. Gjithashtu, ato mund të përmirësojnë edhe qarkullimin e gjakut . Disa studime madje treguan se, falë këtyre veprimeve të thjeshta masazhuese, njerëzit ishin në gjendje të menaxhonin më mirë dhimbjen e tyre fizike, dhe pragu i tyre i dhimbjes madje u rrit.

Nivelet e stresit dhe ankthit tuaj ulen.

Një studim tjetër i vogël u krye midis pacientëve gjatë një periudhe të fekondimit in vitro. Rezultatet vërtetuan se masazhi i veshit është një gjë e mirë për të bërë në këtë lloj situate stresuese. Masazhoni pikën qiellore të portës së veshit tuaj me lëvizje të ngadalta rrethore nëse ndiheni të stresuar, të kapur nga paniku, të shqetësuar, të lodhur ose të irrituar. Kjo pikë ndodhet në guaskën e sipërme të veshit tuaj, në pjesën që ndihet si një zgavër në formë trekëndëshi.

LEXO EDHE:  Ja pse zgjedhim gjithmonë personat e gabuar

LEXO EDHE:  Tensionet me Turqinë/ Greqia shpreson se nuk do të ketë konflikt

Dhimbjet e kokës dhe migrena mund të lehtësohen dukshëm.

Ndërsa qetësuesit e dhimbjeve mund të kenë disa efekte serioze dhe potencialisht shkatërruese në trupin tuaj dhe shëndetin tuaj, stimulimi i veshit është përgjithësisht i padëmshëm. Mund ta kombinoni edhe me disa ilaçe më natyrale si çaji i mentes për një efekt më të mirë.

Ju do të jeni në gjendje të humbni peshë më shpejt.

Përveç ushtrimeve të rregullta dhe mbajtjes së një diete të shëndetshme, ju gjithashtu mund të filloni të fërkoni pika të ndryshme në veshët tuaj çdo ditë. Rezulton se, e kombinuar me rutina të tjera të nevojshme, masazhi mund të nxisë humbje më të shpejtë të peshës. Pasi të keni arritur qëllimin tuaj, sigurohuni që të vazhdoni ta kryeni atë për të ruajtur peshën tuaj dhe për të qëndruar të shëndetshëm.

Mund të jetë i dobishëm për të luftuar pagjumësinë.

Meqenëse stimulimi i veshit ka një efekt relaksues, mund ta bëni para gjumit për t’u qetësuar dhe çlodhur. Megjithëse vetëm kjo procedurë nuk do t’ju ndihmojë të eliminoni plotësisht pagjumësinë, ajo mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, gjë që është e nevojshme për një gjumë të mirë. Gjithashtu, mund ta përdorni përveç trajtimeve të tjera që tashmë përdorni.

Ju jep një nxitje të energjisë.

Ju mund të harroni të përdorni kafenë tuaj të mëngjesit për t’u zgjuar. Në vend të kësaj, mund të provoni të fërkoni veshët pak më intensivisht. Stimulimi i mbaresave nervore të veshëve tuaj mund të aktivizojë disa qendra të trurit dhe ta bëjë lodhjen të zbehet. Mund ta bëni edhe gjatë ditës, kur ndjeni se lodhja juaj po del jashtë  kontrollit dhe niveli i energjisë është i ulët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një nga vajzat më të bukura të ekranit/ Fotot magjepsëse të ish Miss Kosta Rikës

Publikuar

-

Nga

Një nga vajzat më të bukura të ekranit/ Fotot magjepsëse të ish Miss Kosta Rikës

Karina Ramos Leiton, lindur më 14 korrik 1993 në Heredia , Kosta Rika,  është një yll televizioni në Kosta Rika , modele dhe pjesëmarrëse e konkursit të bukurisë, e cila u kurorëzua “Miss Costa Rica 2014” dhe përfaqësoi vendin e saj në “Miss Universe 2014.”

Ajo është gjithashtu CEO dhe pronare e agjencisë së modelimit “Imagination Agency SA” , krijuar nga ajo për përgatitjen e kandidatëve të ardhshëm të konkursit të bukurisë. Në vitin 2019 ajo krijoi markën e saj Fireproof nga Kary.

Pasi fitoi Miss Costa Rica 2014, karriera e saj u ngrit në nivelin ndërkombëtar. Ajo ka qenë modele në të gjithë botën dhe duke ecur në Javën e Modës në Neë York, Javën e Modës në Los Angeles dhe Javën e Notit në Miami.

LEXO EDHE:  Flet avokati i Daniel Drobajt/ Policia e ka dhunuar me grushta e shkelma

LEXO EDHE:  Flet avokati i Daniel Drobajt/ Policia e ka dhunuar me grushta e shkelma

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE