Connect with Us

Zbulohet data e prezantimit të iPhone 13

Teknologji

Zbulohet data e prezantimit të iPhone 13

Publikuar

-

Zbulohet data e prezantimit të iPhone 13

IPhone i ardhshëm i Apple është në prag kështu që është koha të mendoni për azhurnimin. “The sun” ka kontrolluar kalendarët për t’ju sjellë datën më të mundshme të prezantimit të iPhone 13.

Ashtu si mekanizmi i orës, Apple lëshon një iPhone të ri (ose katër) çdo vit. Vitin e kaluar Apple prezantoi iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max.

Apple nuk e ka konfirmuar ende publikisht iPhone 13, por do të ishte një tronditje totale nëse firma nuk do ta zbulonte atë këtë shtator.Ngjarja e madhe e nisjes zhvillohet gjithmonë në shtator dhe zakonisht bie në fillim të muajit, të martën ose të mërkurën.

Këtë vit, ne do të presim që Apple të zbulojë iPhone 13 të martën, 14 shtator ose të mërkurën, 15 shtator.Para-porositë ndoshta do të bëhen të disponueshme të Premten, 17 Shtator.

LEXO EDHE:  “Covid-19 është i paparashikueshëm”/ Manastirliu: Gati skenarët për më të keqen

Dhe data aktuale e lëshimit ka shumë të ngjarë të bjerë të Premten, 24 Shtator. Sigurisht, Apple mund të ndryshojë teknikën e saj këtë vit dhe të na befasojë plotësisht. Në çdo rast, ne nuk dimë shumë për iPhone 13. Është  jashtëzakonisht e mundshme të ketë 5G, si lista e iPhone e vitit të kaluar.

Ju gjithashtu mund të prisni të shihni një procesor të ri A15 Apple, dhe madje edhe kthimin e mundshëm të Touch ID. Firma braktisi Touch ID në favor të Face ID-së që skanon turi me iPhone X përsëri në 2017./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Teknologji

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Publikuar

-

Nga

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

WhatsApp po bën një përpjekje tjetër për t’i bërë të gjithë përdoruesit të pranojnë kushte të reja të diskutueshme të privatësisë.

Ndjek një përpjekje të parë katastrofike që pa miliona përdorues të shkarkonin aplikacione rivale të bisedave dhe me shumë përdorues që fshinë WhatsApp fare.

Përdoruesit tani kanë kohë deri më 15 maj të këtij viti për të klikuar “Pranoj”, ose të përballen me bllokimin e llogarive të tyre në WhatsApp. Termat e rinj lidhen me mesazhet me bizneset por nuk u shpjeguan në mënyrën më të mirë të mundshme.

Edhe WhatsApp pranoi se ata ishin tepër konfuzë dhe e shtynë prapa afatin “Pranoj” nga shkurti në maj. Tani WhatsApp po bën një goditje të dytë për t’ju bindur që të pajtoheni me kushtet e reja. Së shpejti do t’ju paraqitet një pop-up i ridizenjuar që ju detyron të pranoni politikën më të fundit ose të mbyllni përgjithmonë WhatsApp.

Njerëzit duan të dinë se WhatsApp dhe Facebook nuk mund të lexojnë ose dëgjojnë biseda personale pasi ato janë të koduara “, tha Facebook.”Pas kësaj, njerëzit duan të dinë se WhatsApp nuk mban shënime se çfare po dërgojnë të gjithë.“Dhe që ne nuk ndajmë listat e kontakteve me Facebook.”Kjo është qasja jonë globale për të mbrojtur informacionin më privat të njerëzve dhe kjo nuk po ndryshon.”Pas disa javësh, disa përdorues të WhatsApp do të shohin një banderolë të vogël.

Kjo do t’ju nxisë të hidhni një vështrim në politikat e reja WhatsApp. Wshtë një kontrast i mprehtë me sinjalizimin origjinal me ekran të plotë. Përgjimi i “rishikimit” do t’ju japë një përmbledhje më të thellë të ndryshimeve.Kjo faqe thotë që privatësia e bisedave personale nuk ndryshon. Në vend të kësaj, përditësimi i politikave përqendrohet në tiparet opsionale të biznesit.Rreth 175 milion njerëz dërgojnë çdo ditë një llogari në WhatsApp Business dhe ky numër po rritet. Pra, ndryshimi i politikës prek një numër të madh përdoruesish. Edhe nëse nuk i dërgon mesazhe llogarive të biznesit, do të duhet të pranosh kushtet e reja.

LEXO EDHE:  iPhone 12 është gati/ Zbulohet data e prezantimit

LEXO EDHE:  Incidenti elektoral në Paskuqan/ Policia: Konflikt mes disa personave

Ekziston gjithashtu një mundësi për të marrë “më shumë informacion” që ju çon direkt në faqen e internetit të WhatsApp.Termat e rinj hyjnë në fuqi më 15 maj 2021. Dhe do të duhet t’i pranoni ato deri atëherë për të vazhduar të përdorni WhatsApp përtej asaj date. Shumë përdorues të pakënaqur tashmë kanë kaluar në aplikacionet rivale të bisedave si iMessage, Signal ose Telegram i Apple. Përpjekja e fundit e Facebook mund të mos ua ndryshojë mendjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

Publikuar

-

Nga

Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

Nëse zotëroni ndonjë nga iPhone, Galaxy ose smartphone të tjerë rezistentë ndaj ujit si iPhone 8 ose Galaxy S8, me siguri e keni pyetur veten: “A është telefoni im me të vërtetë i papërshkueshëm nga uji?”Dhe përgjigjja është, me një fjalë: jo. Rezistent ndaj ujit nuk do të thotë i papërshkueshëm nga uji

Është një dallim i rëndësishëm dhe që kompanitë telefonike vendosin qartë të bëjnë: askush prej tyre nuk pretendon haptazi se telefoni juaj është i papërshkueshëm nga uji. Në fakt, edhe testet e rezistencës ndaj ujit të pajisjes kryhen në kushte shumë specifike.

Kjo sepse teknologjia që qëndron pas telefonave inteligjentë nuk ndryshoi në mënyrë magjike brenda ditës. Telefoni juaj është një pako telash dhe qarqesh mjaft të ndjeshëm, të gatshëm për t’u skuqur në hyrje të pikës së parë të ujit. Ajo që ndryshoi është aftësia e prodhuesve të telefonit për ta mbrojtur atë.

Në fund të ditës, kompanitë në të vërtetë po e bëjnë atë në mënyrën e modës, me një grup vulash dhe copë litari të dizajnuara për të mos lejuar që uji të futet brenda pajisjes. Është disi si mënyra që përdorur hidrauliku që tubat e lavamanit tuaj të mos rrjedhin.

LEXO EDHE:  Apple blen një kompani çdo tre deri në katër javë

LEXO EDHE:  Samsung do të zbulojë gamën e re të smartphone-ve Galaxy S21 në ngjarjen virtuale më 14 janar

Dhe kjo është gjëja: asnjë vulë nuk është perfekte. Nëse ndonjë ujë arrin të depërtojë përmes litarëve të gomës ose vulosësve të ngjitësit, është e mundur që ai të dëmtojë telefonin tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Publikuar

-

Nga

India lëshoi ​​rregulla të rrepta të reja për Facebook ( FB ) , Twitter ( TWTR ) dhe platforma të tjera të mediave sociale disa javë pasi qeveria e vendit u përpoq të bënte presion në Twitter për të hequr llogaritë që i konsideronte të ndezshme.

Rregullat kërkojnë që çdo kompani e mediave sociale të krijojë tre role në Indi: një “oficer pajtueshmërie” i cili do të sigurojë që ata të ndjekin ligjet lokale; një “oficer ankesash” i cili do të adresojë ankesat nga përdoruesit indianë për platformat e tyre; dhe një “person kontakti” në dispozicion të zbatimit të ligjit indian 24/7. Kompanitë gjithashtu do të duhet të publikojnë një raport pajtueshmërie çdo muaj duke detajuar sa ankesa kanë marrë dhe çfarë veprimi kanë ndërmarrë.

Platformave të mediave sociale do t’u kërkohet gjithashtu të heqin disa lloje të përmbajtjes, duke përfshirë postimet që shfaqin “lakuriqësi të plotë ose të pjesshme”, një “akt seksual” ose “mashtrim duke përfshirë imazhe të formësuara”.

Rrjeteve të mëdha shoqërore, të cilat India do të përcaktojë së shpejti bazuar në numrin e përdoruesve, do t’u jepen tre muaj kohë për të respektuar ndryshimet e politikës, ndërsa ato më të vogla pritet të përputhen menjëherë, tha qeveria.

Rregullat e reja vijnë pas një mosmarrëveshje të tensionuar midis Twitter dhe qeverisë indiane. Twitter rivendosi disa llogari që qeveria e kishte urdhëruar të hiqte për përdorimin e atyre që i quajti hashtags “ndezës dhe të pabazë” në lidhje me fermerët që protestonin kundër reformave të reja bujqësore. Platforma në fund mori qindra llogari dhe pjesërisht kufizoi të tjerët, por tërhoqi një vijë duke refuzuar të bllokonte llogaritë e gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve.

Në të njëjtën kohë, rregullat sinjalizojnë gatishmëri më të madhe nga vendet në botë për të frenuar firmat e mëdha të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter që qeveritë kanë frikë se janë bërë shumë të fuqishme me pak përgjegjësi. Facebook tha se do të “studionte me kujdes” rregullat e reja. “Ne kemi qenë gjithmonë të qartë si një kompani që mirëpresim rregulloret që vendosin udhëzime për adresimin e sfidave më të vështira të sotme në internet,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business.

LEXO EDHE:  Samsung do të zbulojë gamën e re të smartphone-ve Galaxy S21 në ngjarjen virtuale më 14 janar

LEXO EDHE:  Pavarësia e Shqipërisë/Ngjarjet kryesore të 28 Nëntorit

Disa dispozita të tjera në rregullat e Indisë mund të përfundojnë të jenë pak më të diskutueshme, veçanërisht një kërkesë për të gjetur “krijuesin e parë” të mesazheve ose postimeve problematike që bëhen virale. WhatsApp, aplikacioni i mesazheve celularë në pronësi të Facebook që është jashtëzakonisht i popullarizuar në Indi, është larguar kundër këtyre kërkesave në të kaluarën, duke thënë se do të kërkonte thyerjen e enkriptimit nga fundi në fund të aplikacionit.

Prasad gjithashtu thirri ndryshimin midis mënyrës se si platformat e mediave sociale reaguan ndaj ngjarjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Indi, duke i krahasuar trazirat e Capitol Hill më 6 janar me përplasjet e dhunshme midis policisë indiane dhe protestuesve në Fort të Kuq të Delhiut të Ri disa javë më vonë. (Qeveria indiane më parë kritikoi Twitter për ndërmarrjen e masave të menjëhershme kundër disa llogarive pas trazirave në Capitol Hill ndërsa e bëri këtë “pa dashur, me inat dhe me shumë vonesë” në Indi.)

Shkallëzimi në Indi krijon një sfidë të veçantë për Silicon Valley pasi vendi i Azisë Jugore përfaqëson një nga tregjet e tij më të mëdha . India ka më shumë përdorues të internetit se çdo vend tjetër përveç Kinës, por qeveria e saj ka treguar një tendencë në rritje për të rregulluar dhe kufizuar (ose edhe ndaluar plotësisht ) kompanitë e huaja të teknologjisë në vitet e fundit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE