Connect with Us

Rinoceronët në zhdukje/ Shkencëtarët krijojnë pesë embrione

Kuriozitete

Rinoceronët në zhdukje/ Shkencëtarët krijojnë pesë embrione

Publikuar

-

Rinoceronët në zhdukje/ Shkencëtarët krijojnë pesë embrione

Rhinot e bardhë janë kafsha e dytë më e madhe e Tokës. Megjithatë krijesat madhështore janë në prag të zhdukjes, me vetëm dy femra të mbetura.

Tani, shkencëtarët kanë krijuar dy embrione të reja në një laborator duke përdorur vezët e njërës prej këtyre femrave dhe spermatozoidit nga një mashkull i vdekur, duke e çuar numrin e përgjithshëm të embrioneve të qëndrueshme në pesë.

Tre të tjerët u krijuan në 2019, duke përdorur vezë dhe spermatozoidë nga të njëjtat rinocerontë. Ekipi shpreson të implantojë embrionet në një nënë zëvendësuese brenda tre viteve të ardhshme duke përdorur një teknikë IVF, dhe të sjellë rinocerontët e bardhë nga pragu i zhdukjes.

Studiuesit nga ekipi BioRescue në Institutin Leibniz për Kopshtin Zoologjik dhe Kërkimin e Kafshëve të Egra në Gjermani kanë krijuar pesë embrione duke përdorur vezë nga Fatu dhe spermatozoidë nga një mashkull i vdekur i quajtur Sudan, i cili vdiq në Mars 2018.

LEXO EDHE:  A është zgjidhur misteri i kompjuterit më të vjetër në botë?/ Shkencëtarët krijojnë një kopje dixhitale të Mekanizmit Antikythera 2,000-vjeçar

Pesë embrionet janë duke u ruajtur në azot të lëngët në një laborator në Kremona, në rajonin e Lombardisë së Italisë, në pritje të transferimit në një nënë të Rhino-it jugor.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

Publikuar

-

Nga

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

NASA ka hutuar tifozët e hapësirës duke lëshuar një imazh të asaj që duket të jetë një ylber në Mars.

Shiu në Mars nuk është i mundur kështu që fotografia u bë virale ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin me një shpjegim.

Agjencia Amerikane e Hapësirës fillimisht nuk dha asnjë përgjigje dhe mbishkroi vetëm imazhin: “Rover Mars Perseverance i NASA-s fitoi këtë imazh të zonës në pjesën e prapme të saj duke përdorur Kameran e Perseverance.”

Disa ekspertë sugjeruan se ishte një “pluhur” i krijuar nga grimcat e pluhurit në planet.

Të tjerët menduan se mund të ishte një shpërthim i lentes së kamerës. Sidoqoftë, Laboratori Jet Propulsion i Nasa më në fund ka dhënë disa përgjigje për botimin e teknologjisë Futurism .

LEXO EDHE:  Ministri i Ramës sulmohet në studiot e Top Channel

LEXO EDHE:  Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19 mund të humbasë brenda disa muajve

Specialisti i marrëdhënieve me mediat JPL, Andrew Good, konfirmoi botimin: “Ajo që po shihni atje është një shpërthim i lenteve.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në Shkurt të këtij viti dhe ka gjashtë kamera në bord. Megjithëse nuk do të jetë në gjendje të kapë një imazh të ylberit për shkak të kushteve atmosferike të Marsit, disa shkencëtarë mendojnë se “breshëri akulli” do të ishin të mundshëm në Mars.

Icebow është një fenomen që mund të shfaqet në atmosferë por shoqërohet me ndërveprimin e dritës së diellit me kristalet e akullit dhe jo me pikat e shiut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Publikuar

-

Nga

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Të qash është një emocion i natyrshëm dhe të gjithë kemi qarë qoftë nga lumturia apo nga fatkeqësitë.

Ndodh që ju të qëndroni të lidhur pas ekranit duke shikuar një shfaqje televizive dhe në fund të një sekuence drithëruese, emocionale keni qarë. Ndërsa shumë e quajnë këtë episod një moment dobësie, rezulton se, kjo sjellje mund të jetë shumë e shëndetshme dhe asgjë për t’u shqetësuar, sipas shkencëtarëve dhe psikologëve.

Kërkimet tregojnë se zhvillimi i lidhjes me personazhet e trilluara nuk është aspak i shëndetshëm dhe në fakt, mund t’ju ndihmojë të rriteni edhe ju! Arsyeja pse kjo funksionon është se truri ynë nuk mund të dallojë me të vërtetë midis marrëdhënieve të trilluara dhe atyre të jetës reale dhe kështu, të marrë aspektet e mira nga episodet dhe të na bëjë të ndihemi edhe emocionalë.

Kjo është ajo që psikologët pëlqejnë t’i quajnë marrëdhënie “njëkahëshe”. Studimet e kryera në Universitetin e Oklahoma zbuluan se për një kohë të zgjatur, këto marrëdhënie të njëanshme ose miqësia me personazhe televizivë ose filmash në të vërtetë mund të rrisin moralin, të përmirësojnë vetëbesimin si dhe të ulin vetminë në shumë.

Kjo është arsyeja pse, kur diçka e madhe ose shkatërruese ndodh në një sekuencë komploti, kjo jo vetëm që i trondit fansat por edhe i bën ata të mërziten, e cila është, në fakt, një përgjigje shumë reale që po sinjalizon mendja juaj.

Prandaj, është krejt normale të shprehësh zhgënjim dhe të derdhësh disa lotë duke parë shfaqje televizive dhe nuk ka asgjë për të fshehur. E njëjta gjë ndodh kur shikojmë një personazh që kalon diçka pozitive, ndihemi të lumtur për ta, ashtu si do të reagonim ndaj një shoku ose partneri.

Të qash është e mundur edhe në skenarë të tjerë!

LEXO EDHE:  A është zgjidhur misteri i kompjuterit më të vjetër në botë?/ Shkencëtarët krijojnë një kopje dixhitale të Mekanizmit Antikythera 2,000-vjeçar

LEXO EDHE:  Kisha Orthodhokse jep njoftimin/ Si lyhen vezët e kuqe të Pashkëve

Të njëjtat emocione me siguri do të përjetohen kur shohim një fitues të shfaqet në një garë sportive si një maratonë apo edhe një shfaqje realiteti. Tifozët e zjarrtë qajnë për garuesin e tyre të preferuar sepse ata ndiejnë se edhe ata i nënshtrohen udhëtimit të tmerrshëm me ta. Kjo është ajo që shkencëtarët e quajnë ‘meta-emocione’ ose paradoksi i përjetimit të tragjedisë së trilluar.

Jo vetëm kaq, studime të ndryshme kanë vërtetuar se zakoni i të ndjekurit një shfaqje fetarisht dhe ta shikoni atë rregullisht mund të rrisë herësin tuaj emocional, duke ju bërë më të mirë në gjykimin e njerëzve dhe leximin e mendimeve dhe ndjenjave, e cila njihet si inteligjence emocionale. Shikimi i shfaqjeve kuptimplota, intensive mund t’ju bëjë gjithashtu më të dashur dhe më vetëmohues, veçanërisht fëmijët e vegjël.

Qëndro në anën e sigurt!

Pra, po, kjo të jep një arsye tjetër për të parë shfaqjen. Por, një paralajmërim, duhet pak kohë që të lidhesh edhe me miqtë e tu të jetës reale, jo vetëm me ata në anën tjetër të ekranit. Thjesht sigurohuni që shfaqja që shihni nuk po ju pengon në jetën personale dhe nuk do të shkaktojë shqetësime mendore, përndryshe mund të jetë mjaft taksuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

Publikuar

-

Nga

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

“Merimangat  nga Marsi”, nuk është vetëm emri i grupit mbështetës të David Bowie në vitet 1970, është nofka e dhënë për formacionet misterioze në Mars që i ngjajnë merimangës.

Këto ‘araneiforma’ (latinisht si ‘merimangë-si’) u vunë re për herë të parë 20 vjet më parë, por astronomët më në fund kanë përcaktuar se ato janë shkaktuar nga avujt e dioksidit të karbonit që dalin nga çarjet e akullit polar në pranverë.

Studiuesit ishin në gjendje të gozhdonin këtë hipotezë të gjatë duke rikrijuar kushtet nga sipërfaqja e Marsit në një imitues.

Kur rrezet e diellit arrijnë përmes akullit të tejdukshëm që mbulon polet e Marsit çdo pranverë, ajo ngroh shkëmbin e lirshëm poshtë dhe krijon presion.

Ky presion bën që akulli të çahet dhe dioksidi i karbonit i avulluar të shpëtojë me forcë, duke shpërthyer rërën dhe zhavorrin në ajër.

Materiali i grimcuar pastaj vendoset në majë të akullit në forma që i ngjajnë degëve të pemëve ose këmbëve të merimangës.

Presioni është aq i fortë sa CO2 në të vërtetë sublimon, ose kalon drejtpërdrejt nga një lëndë e ngurtë e ngrirë në avull.

Araneiformat janë kapur nga Mars Reconnaissance Orbiter dhe satelitët e tjerë, dhe teoria se ato janë shkaktuar nga ikja e CO2 ‘është pranuar mirë për më shumë se një dekadë,’ tha Lauren McKeown, një studiues në Universitetin e Hapur dhe autor kryesor i një studim i botuar në Raportet Shkencore.

“Por deri më tani, ajo është hartuar në një kontekst thjesht teorik,” shtoi ajo.Për të provuar teorinë, McKeown dhe kolegët nga Irlanda dhe Britania e Madhe rikrijuan presionin atmosferik marsian në Dhomën e Simulimit të Marsit në Universitetin e Hapur në Milton Keynes, Angli.

LEXO EDHE:  Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19 mund të humbasë brenda disa muajve

LEXO EDHE:  Veza ju ndihmon të dobësoheni vetëm nëse i hidhni këtë përbërës!

Ata hapën vrima në blloqet e akullit të thatë, forma e ngurtë e dioksidit të karbonit dhe i pezulluan ato mbi shtretër me madhësi të ndryshme.Presioni në dhomë u ul për të përafruar atmosferën në Mars, pastaj akulli i thatë u ul në sipërfaqen me rërë.Kur blloku arriti në sipërfaqe, CO2 u kthye drejtpërdrejt nga i ngurtë në gaz dhe avujt shpëtuan përmes vrimës.

Në çdo eksperiment, kur blloku u ngrit, një model merimange u la pas. Sa më i imët të jetë sedimenti, aq më shumë degë kishin modelet, raportuan autorët.

“Eksperimentet tregojnë drejtpërdrejt se modelet e merimangës që ne vëzhgojmë në Mars nga orbita mund të gdhenden nga shndërrimi i drejtpërdrejtë i akullit të thatë nga i ngurtë në gaz,” tha McKeown.

Araneiformat, të cilat mund të shtrihen deri në 3,300 metra të gjerë, nuk gjenden askund në Tokë.Kjo për shkak se ka shumë më pak dioksid karboni në planetin tonë: Atmosfera në Mars është më shumë se 95 për qind CO2, e cila gjithashtu përmban shumë akull dhe acar që formohen në polet e Marsit në dimër.

McKeown e quajti zbulimin ’emocionues’, sepse shkencëtarët më në fund kanë filluar të kuptojnë më shumë se si sipërfaqja e Marsit ndryshon çdo sezon.Gjetjet mund të jenë gjithashtu të dobishme për NASA, e cila ka synuar misionet njerëzore në Mars për vitet 2030.

“Kjo punë inovative mbështet temën emergjente që klima dhe moti aktual në Mars ka një ndikim të rëndësishëm jo vetëm në proceset dinamike të sipërfaqes, por edhe për çdo eksplorim të ardhshëm robotik dhe / ose njerëzor të planetit”, tha Mary Bourke, një gjeomorfolog në Trinity që mbikëqyri kërkimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE