Connect with Us

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Politikë

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Publikuar

-

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka nisur tentativat për të blerë kandidatët e opozitës dhe sipas tij qëllimi i vetëm i tij është që të fitojë mbi 71 mandate në zgjedhjet e 25 prillit.

Gjatë një takimi me strukturat drejtuese në Tiranë, Mediu u shpreh se Rama po përdor të gjitha asetet e pushtetit për këtë regjim që sipas tij është i korruptuar.

“Edi Rama dhe njerëzit afër tij kanë filluar dhe po bëjnë presion mbi kandidatët apo eksponentë të opozitës, tentativa për t`i blerë dhe intimiduar ata, përfshirjen dhe angazhimin e të gjithë administratës në fushatën elektorale, të gjithë struktuarave të pushtetit qendror dhe lokal, duke përdorur të gjitha asetet e pushtetit në shërbim të këtij regjimi të korruptuar”, tha ai.

Sipas Mediut synimi i kryeministri Rama është që të fitojë I vetëm dhe një mandate tjetër qeverisës.

LEXO EDHE:  Rama i dërgoi puthje nga ekrani/ Dade: Nëse më ka xhan duhet të më kishte dëgjuar

“Edi Rama deklaroi se po planifikon të vjedhë 75 mandate, për të qeverisur i vetëm përsëri dhe as faktet skandaloze të manipulimit të zgjedhjeve, as varfërimi i shqiptarëve, as shitja e interesave kombëtare, as devijimi i boshtit Euro-Atlantik të shqiptarëve, nuk ka për t`a ndalur Ramën në rrugën e tij të manipulimit, kontrollit të pushtetit, të shtetit dhe qytetarëve shqiptarë. Pra nëpërmjet parave të blihet politika dhe nëpërmjet politikës të shtojnë paratë në interes të krimit”, deklaron Mediu.

Ai e akuzoi kreun e qeverisë se i ka dhënë pushtet krimit të organizuar dhe e ka vendosur shtetin në shërbimit të kriminelëve. Duke folur për negociatat me PD-në për të dalë së bashku në një koalicion, ai tha se nuk është duke kërkuar Pazar por vlerësimin e çdo demorkati dhe republikani, si mënyrën e vetme për të mposhtur kryeministrin aktual./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Emrat e parë në lista/ Luljeta Bozo dhe Najada Çomo udhëheqin Tiranën

Publikuar

-

Nga

Rama prezanton emrat e parë në lista në 12 qarqe/ Luljeta Bozo dhe Najada Çomo udhëheqin Tiranën

Kryeministri Rama ka zbuluar emrat e parë që do të kryesojnë listat në 12 qarqet.

Në qarkun e Tiranës do ta udhëheqin, Luljeta Bozo dhe Najada Çomo.

“Pensionistët për herë të parë do të kenë deputetin e tyre, gjyshet të ndihen të përfaqësuara dhe për herë të parë të mos kenë të tjerë që flasin për ta por një prej tyre që i përfaqëson dhe është një mesazh i bindjes sime se nuk është  mosha, që sjell të renë” tha ai.

LEXO EDHE:  Basha pro Ramës/ Të gjithë kundër studentëve

LEXO EDHE:  “Paaftësia po u kushton jetën shqiptarëve”/ Spahia: Rama nuk ka marrë asnjë masë konkrete për pandeminë

Në Dibër listën do ta drejtojë emigranti shqiptar që vjen nga Londra, Lavdrim Krashi, ndërsa në Berat do të jetë Hatixhe Konomi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendet e para iu duhen lënë të rinjve”/ Kush janë dy gratë që kryesojnë listën e Vlorës dhe Shkodrës

Publikuar

-

Nga

“Vendet e para iu duhen lënë të rinjve”/ Kush janë dy gratë që kryesojnë listën e Vlorës dhe Shkodrës

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se në vendet e para në listën e kandidatëve për deputetë, duhet të jenë të rinjtë.

Kështu në Vlorë listën e kryeson Pranvera Resulaj dhe Edona Bilali Shkoder.

“Të gjitha këto do të thoja lidhen me projeksione që mbështeten në strategji, taktika, një sërë komponentësh. Për ta mbyllur pjesën time, do të prek vetëm një element. Kush do jenë të parët në lista? Me shumë kënaqsi po ua jap këtë informacion duke qenë se të parët në lista nuk kemi asnjë debat. Pjesa më e madhe e tyre janë gra dhe vajza.

Po filloj me radhë: Edona Bilali është vendi i parë në Shkodër, personazh shumë i respektuar, një vajzë e përfshirë prej vitesh në projekte me donatorët në mbështetje dhe nxitje tëb krijimit të ndërmarrjeve të vogla, pedagoge në lëndën e ekonomisë dhe aktualisht doktorante në Austri. Është një prurje krejt e re.

Më tutje, Pranvera Resulaj e para në Vlorë. Është kandidate e mbështetur me shumë këmbëngulje nga gjithë komuniteti i biznesit në Vlorë. Ka qenë për një periudhë kohe drejtore e Tatimeve në Vlorë që gëzon reputacion. Meriton respekt duke qenë se përputhen më së miri për ne”, tha Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mbetemi alternativa më e pëlqyer e shqiptarëve”/ Rama prezanton objektivat për zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama nga selia e PS ku po prezanton objektivat për zgjedhjet e 25 prillit, është shprehur se ndryshimi është pika e parë e manualit të drejtimit.

Sipas tij PS mbetet alternativa më e pëlqyer e shqiptarëve, teksa thotë se procesi i seleksionimit të kandidatëve ka filluar kohë më parë, ndërsa si bazë janë marrë këndvështrimet e publikut, paragjykimet dhe gjykimet e mediave si dhe rrjeteve sociale apo anketimet brenda PS dhe në rang kombëtar.

“PS ka lindur nga vullneti i ndryshimit, shpirti i ndryshimit është në ADN të kësaj familje. Ndryshimi është pika e parë sipas meje e manualit të djretimit, që e kishte si pikë referimi Nano më parë. Jam përpjekur ta forcoj dhe gdhend, me bindjen se kjo fuqia e ndryshimit është një nga fuqitë që e bën PS të pamplakshem dhe të pakonkurrueshme.

Kësaj fuqie i dedikohet fakti që jemi në krye të konkurrencës politike, mbetemi alternativa më e pëlqyer shqiptare, pavarësisht se as jemi pa gabime, as më të mirët, por më të mirë se ne nuk ka. Askush më mirë se ne nuk di të vetëvendryshojë.

Për të ardhur deri këtu, për të seleksionuar lojtarët, kemi venodusr prej kohësh piketat e seleksionimit. Kemi integruar një mekanizëm të ri, përthithje të lojtarëve më të rinj. Platforma Deputeti që Duam. Ka pasur shprehje prekje interesi. Mbi 1 mijë e 500 të rinj. Prej të cilës ne kemi patur shumë lidhur me kapacitetin e mundshëm në dispozicion. Ky proces ka patur bosht drejtuesit politik të qarqeve, he është bauzar tek kapacitetet në dipsozicion. Jemi munduar ti shtojmë, për të patur një fushë zgjedhje me sa më shumë lojtarë të mundshëm.

LEXO EDHE:  Basha pro Ramës/ Të gjithë kundër studentëve

LEXO EDHE:  Rama i dërgoi puthje nga ekrani/ Dade: Nëse më ka xhan duhet të më kishte dëgjuar

Bazuar në një hulumtim të ëvmendshmë të publikut, që jemi munduar ti analizojmë natyrisht me kontaktet në terren, me interesimin e vazhdueshëm në grupe interesi, por dhe duke u mbështetur tek anketimet, qoftë brenda PS, qoftë në shkallë kombëtare, qarqe, që i kemi bërë në mënyrë të përmuajshme. Flas për anketimet. Natyrisht në gjithë formimin e kësaj skuadre, kemi pasur në vëmendje qasjen ndaj problemeve, ballafaqimin ndaj lojtarëve.

Padiskutim, juve ndoshta ju surprizën, por një pjesë e rëndësishme në këtë proces ka qenë pjesa e gjykimeve dhe paragjykimeve mediatike ndaj nesh dhe rrjeteve sociale. Vetë dinamika e zhvillimeve sociale e dinimike në kohë është shumë e rëndësishme, por në fund jo për nga rëndësia, udhërrëfyes për ne kanë qenë objektivat. Mbi bazën e këtyre që thashë për çdo qark.”- tha Rama.

LEXO TE PLOTE