Connect with Us

“Po punojmë për investigimin e rastit tim”/ Pipero “bëhet i gjallë” pas infektimit me Covid

Shëndeti

“Po punojmë për investigimin e rastit tim”/ Pipero “bëhet i gjallë” pas infektimit me Covid

Publikuar

-

Pëllumb Pipero flet për herë të parë/ Tregon simptomat që kishte dhe mjekimin që përdori për Covid

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero u diagnostikua ditën e sotme i infektuar me virusin Covid-19, dy javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës Pfizer.

Kjo ka habitur dhe vetë mjekun, i cili pohon se së bashku me kolegët e Institutit të Shëndetit Publik po investigojnë rastin e marrjes së virusit pas kryerjes së vaksinës.

Pipero shprehet se këto raste janë të njohura botërisht dhe shumica janë dedektuar në Izrael, ku po kryehet vaksinimi masiv i popullatës.

E megjithatë mjeku nuk vendos në diskutim efektivitetin e vaksinës, kur pohon se anti-trupat e rritin më shumë imunitetin gjatë marrjes së dozës së dytë.

Postimi i plotë:

Me ndodhi dhe mua!

Nga dje ne mesdite edhe une si mjaft kolege te mi rezultova pozitiv me Sars Cov 2 (Covid 19), dhe tani ndodhem ne kushte shtepie me trajtim mbeshtetes. Per shkak te situates shendetesore, edhe pse me simptoma te lehta, por edhe te ngarkeses psikologjike normale ne kete situate, e kam pasur te pa mundur te ndjek njoftimet e mediave, te cilat i falenderoj pa perjashtim, duke ju kerkuar ndjese pa fund qe nuk e kam pasur te mundur ti pergjigjem interesimit te tyre shume profesional dhe njerezor. Jam i sigurt qe kam mirekuptimin e tyre ne kete situate.

Falenderoj dhjetra miq, nuk e dija qe kisha kaq shume, qytetare, kolege dhe politikane qe me kane telefonuar e uruar sherim te shpejte, duke me ofruar dhe ndihme te pa kursyer nese situata shendetesore do e kerkoje. Nje mik gazetar e  kishte krahasuar Covid 19 me nje “rulete ruse”, dhe eshte krahasim i gjetur, po kaq e vertete eshte edhe perpjekja mbinjerezore e bluzave te bardha kudo ne bote, edhe ne Shqiperi, qe jeten e pacienteve te semure me Covid 19 te mos e leme ne “dore te fatit rulet ruse”, por ti mjekojme e sherojme.

LEXO EDHE:  Lufta me Covid-19/ Trump mbron përsëri ilaçin kundër malarjes: E përdora për 14 ditë dhe...

Une kam mjekuar me qindra qytetare deri tani, por tashme jam pacient, dhe nje pacient i veçante, i veçante per faktin se une jam infektuar pasi jam vaksinuar.

Dhe ky fakt shtron mjaft pikpyetje, nje pjese e te cilave me ndihmen e kolegeve ka mare pergjigje qe sot, nje pjese presin pergjigje, ndaj se bashku me koleget e Institutit te Shendetit Publik po punojme per investigimin e rastit tim me te gjitha aspektet dhe se shpejti besoj do kemi nje pergjigje te plote. Rasti im nuk eshte dhe nuk do te jete i vetmi, por ne vendin tone ndoshta eshte i pari, pasi raste te tilla jane raportuar ne shume vende te botes, vecanerisht me Izrael, ku eshte vaksinuar me shume se 30% e popullsise, dhe kjo ndodh e mund te ndodhe mbas marjes se dozes se pare te vaksines, pasi duhen se paku 2 jave te filloje prodhimi i antitrupave,(per  hir te se vertetes analizat serologjike te bera ne disa laboratore, perfshire dhe Laboratorin Virologjik te ISHP konfirmojne IgG pozitive ne rastin tim) dhe ne fund te javes se trete niveli i imunitetit arrin 70-80%, e nje jave pas dozes se dyte mbrojtja eshte e sigurte dhe maksimale.

Ndaj eshte shume e nevojshme qe pas dozes se pare te vaksines te vazhdojme te kemi te njejtin kujdes si cdo person i pa vaksinuar. Kjo keshille vlen per te gjithe, sot per bluzat e bardha ne proces vaksinimi, dhe neser edhe per qytataret deri ne marjen e dozes se dyte te vaksines. Duke ju falenderuar te gjitheve, shpresoj dhe lutem ta kaloj sa me lehte kete sprove te veshtire, dhe besoj fort se do kem dhe mbeshtetjen dhe lutjet tuaja! Falemnderit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Publikuar

-

Nga

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Kumbulla e thatë  mund të bëjë magji duke ju ndihmuar të humbni peshë, të përmirësoni tretjen, të mbani kockat dhe gjakun tuaj të shëndetshëm dhe mënyra më shumë. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që dëshiron trupi juaj. Dhe ju duhet vetëm të hani 6  kumbulla të thata në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e tyre, kështu që ato krijojnë një meze të lehtë të përsosur që mund ta merrni kudo.

Ata mbështesin shumë funksione të trupit.

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është  thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ajo  zvogëlon dikujt rrezikun e të paturit e një goditje, ajo mban kockat e shëndetshme, ajo ndihmon me rritjen e muskujve të shëndetshëm, dhe kjo mund edhe të promovojë funksionalitetin e duhur nervore. Rekomandohet të hani rreth 4,700 mg kalium çdo ditë. Për këtë, ju mund të kombinoni kumbulla të thata me ushqime të tjera, si perime jeshile me gjethe, banane ose mollë.

Janë të mira për gjakun.

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja e rëndë , problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që i bën ato një nga produktet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e problemeve të tilla.

Ata mund të përmirësojnë tretjen.

Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra , një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol , një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve. Është e rekomanduar për të ngrënë jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Ndihmojnë me kaspllëkun

Nëse jeni kaps , kjo mund të ndikojë në fshikëzën tuaj pasi ju bën presion shtesë dhe ju bën të urinoni më shpesh. Për të ndihmuar kapsllëkun tuaj në mënyrë më efektive, ju mund ta bëni vetes një përzierje të veçantë . Kombinoni 1 filxhan salcë molle, 1 filxhan krunde tërshëre ose krunde gruri të papërpunuar dhe 3/4 filxhan lëng kumbullash. Përzieni 1-2 lugë gjelle të produktit me rreth 240 ml ujë dhe pijeni atë në mbrëmje.

Ata mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

LEXO EDHE:  Lufta me Covid-19/ Trump mbron përsëri ilaçin kundër malarjes: E përdora për 14 ditë dhe…

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk ka të ndalur/ Shifra alarmante në botë, Brazili tejkalon 6 milionë të infektuar

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj. 2 grupe të grave të trashë morën pjesë në një  studim . Një grup hëngri kumbulla të thata si pjesë e një diete të shëndetshme dhe humbi 4.4 paund gjatë 12 javësh në krahasim me një grup tjetër që nuk u dha asgjë përveç këshillave për llojet e ushqimeve të shëndetshme për të ngrënë.

Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta.

Njerëzit të cilët janë në rrezik të  osteoporozës , veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin kumbullat e thata në gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë çështje.

Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme, por mund të rrisë rrezikun e dikujt për çështje zemre, sëmundje të veshkave dhe probleme të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të  kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë njëra prej tyre! Mund t’i kombinoni ato edhe me fruta të tjera të thata si rrush i thatë dhe hurma dhe të konsumoni rreth 8 racione në javë.

Ata mund t’ju japin një shtim të vitaminës.

Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni ekuilibrin tuaj të vitaminave, natyrshëm. Së pari, ato janë një burim i shkëlqyeshëm i  vitaminës A , e cila është e nevojshme për të mbrojtur shikimin tuaj dhe për të nxitur rritje të shëndetshme. Së dyti, ato përmbajnë vitamina C , K dhe  B6 , të cilat janë të gjitha thelbësore për sistemin tonë imunitar, shëndetin e trupit dhe mirëqenien e përgjithshme. Për më tepër, kumbullat e thata janë të pasura me ushqyes të tjerë thelbësorë, si bakri dhe mangani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dita Botërore e ndërgjegjësimi ndaj OBEZITETIT/ 10 Fakte për të kuptuar rreziqet dhe si ta parandaloni atë

Publikuar

-

Nga

Obeziteti është sëmundje e konsideruar si sëmundje e kohëve moderne prandaj edhe çdo vit misioni i Ditës Botërore të Obezitetit është rritja e ndërgjegjësimit të popullatës në mbarë botën mbi këtë sëmundje, sidomos mbi shkaqet që çojnë në Obezitet dhe atë ç’ka duhet bërë për të parandaluar & trajtuar këtë sëmundje.

Vlerësohet që 2,1 Miliardë persona në rang global janë mbipeshë ku, 800 milion prej të cilëve vlerësohen si Obezë. Sipas OBSH-së, Obeziteti, konsiderohet një problem global i madh kronik shëndetësor tek të rriturit. Ç’ka është më shqetësese është fakti që Obeziteti është një problem mjekësor që rrit rrezikun për sëmundje dhe probleme të tjera shëndetësore, të tilla si: sëmundjet e zemrës, diabetin, tensionin e lartë të gjakut dhe disa lloje kanceri.Vlerësohet që

Obeziteti ndikon në 30% të rasteve të diagnostikuar me kancer të zorrës së trashë, gjirit, endometrit, veshkës dhe ezofagut.

Nisur nga kjo më poshtë po ju listojmë 10 fakte mbi Obezitetin që ju ndihmojë të kuptoni më mirë rreziqet e të qenit Obezë dhe mbi të gjitha si të humbni peshë në mënyrë të sigurt & të shëndetshme:

1- Të qenit Obezë nuk është njësoj me të qenit Mbipeshë. Termat Obezë dhe Mbipeshë përdoren për të përshkruar peshën e një person kur është shumë mbi normë por që nuk janë e njëjta gjë. Të qenit Mbipeshë ose Obezë vlerësohet duke përcaktuar indeksin e masës trupore (BMI), pra në rast se BMI është midis 25 dhe 29.9 personi konsiderohet mbipeshë dhe nëse BMI është 30 ose më e lartë konsiderohet Obezë.

2- Duhet të dini Indeksin e masës tuaj trupore (BMI). BMI-ja është raporti i peshës së një personi me gjatësinë dhe është hapi i parë dhe më i rëndësishëm për të diagnostikuar Obezitetin. Njohja e BMI-së gjithashtu ju ndihmon të vlerësoni rreziqet tuaja shëndetësore që lidhen me të qenit mbipeshë ose Obezë

3- Obeziteti është në rritje. Që nga fillimi i viteve 1980, numri i personave mbipeshë në botë është dyfishuar dhe sot vlerësohet se rreth 13% e popullsisë së rritur janë obezë, 39 % e të rriturve janë mbipeshë ndërsa 1 në 5 fëmijë & adoleshentë janë mbipeshë.

4- Obeziteti prek edhe fëmijët. Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se përqindja e fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës 5-19 vjeç që janë mbipeshë ose Obezë është rritur nga 4% në vitin 1975 në rreth 18% në vitin 2016. Fëmijët obezë konsiderohen si kategori në rrezik për të qenë Obezë në moshë të rritur dhe njëkohësisht në rrezik për t’u prekur nga probleme të shumta shëndetësore që lidhen me Obezitetin.

5- Obeziteti është një rrezik i madh për komplikacione shëndetësore. Obeziteti rrit rrezikun e një personi për t’u prekur nga sëmundje të zemrës, diabet të tipit 2, presion i lartë i gjakut, goditje në tru, sëmundje të fshikëzës së tëmthit, probleme me frymëmarrjen dhe lloje të caktuara të kancerit.

LEXO EDHE:  ”Emin Duraku” vatër infeksioni”/ PD: Drejtoria nuk i jep asnjë informacion prindërve të nxënësve

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk ka të ndalur/ Shifra alarmante në botë, Brazili tejkalon 6 milionë të infektuar

6- Mbipesha/Obeziteti mund të ndikojë negativisht në jetën e përditshme. Obeziteti mnd të çojë në rrezik në rritje të dhimbjes kronike të shpinës, apneas së gjumit dhe artrozës, vështirësi në lëvizje apo ngjitjen e shkallëve, ushtrimin e mjaftueshëm dhe një gjumë jo të mirë gjatë natës. Efektet emocionale dhe mendore të mbipeshes janë gjithashtu të konsiderueshme dhe mund të çojnë në vetëvlerësim të ulët, depresion, ankth dhe izolim nga të tjerët.

7- Mbipesha/Obeziteti mund të dëmtojë edhe Fertilitetin. Të qenit Mbipeshë/Obezë mund të vështirësojë faktin që një grua të mbetet shtatzënë dhe për një burrë të prodhojë sasi të mjaftueshme të spermës së shëndetshme.

8- Mbipesha nuk ka të bëjë vetëm me mungesën e vullnetit. Edhe pse është e vërtetë që ngrënia e tepërt mund të kontribuojë në mbipeshë, ka faktorë të shumtë rreziku të tilla si gjenetika dhe faktorët socialë & kulturorë që gjithashtu mund të luajnë një rol në shëndoshjen e një personi. Gjithashtu, disa medikamente apo probleme mjekësore specifike mund të bëjnë që një person të fitojë peshë të tepërt.

9- Trajtimi i mbipeshës është më shumë sesa thjesht humbja e peshës. Trajtimi i mbipeshës është shumëplanësh dhe përfshin bërjen e ndryshimeve në zakonet e ngrënies dhe nivelet e aktivitetit fizik. Në disa raste, trajtimi i mbipeshës gjithashtu mund të kërkojë mjekim ose ndërhyrje kirurgjikale ku si ndër më të suksesshmet qw po aplikohet sw fundmi nw strukturat spitalore bashkëkohore është Kirurgjia bariatrike që është një ndërhyrje kirurgjikale e cila synon rënien në peshë të pacientit në mënyrë të përhershme. Kjo kirurgji realizohet në rrugë laparoskopike 8të mbyllyr) dhe me shumë sukses edhe në Spitalin Hygeia nga Prof.Dr.Celep Bahadir, shef i Departamentit të Kirurgjisë së përgjithshme të këtij spitali.

10- Aktiviteti fizik është çelësi për parandalimin e mbipeshës. Ndërsa ka shumë arsye pse njerëzit bëhen obezë, mungesa e aktivitetit fizik është një nga faktorët dhe parandaluesit më të fortë të rrezikut.

Spitali Hygeia: 04 23 90 000
Website: www.hygeia.al
Facebook:@hygeia.hospital.tirana
Instagram: #spitalihygeiatirane

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

Publikuar

-

Nga

COVID-19/ Mjeku Alimehmeti: Po shohim një sëmundje që është shumë intensive dhe zgjat pak ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situatën nga Covid në vendin tonë.

Në studion e ABC, Alimehmeti tha se riinfektimet janë të pakta dhe në shumicën e rasteve simptomat janë të lehta. Duke iu referuar disa studimeve, epidemiologu theksoi se kalimi i infeksionit të parë ofron të njëjtën mbrojtje si vaksina.

“Riinfektimi është i mundshëm por me çfarë shohim riinfektimet janë të pakta, përgjithësisht të lehta. Studimi i parë erdhi nga Katari që bëri me 43 mijë vetë dhe na tregoi se ndër këta gjasat e riifektimit, kalimi i infeksionit të parë të ofronte të njëjtën mbrojtje njësoj si vaksina. Pati vetëm një rast të rëndë që nuk pati nevojë për terapi intensive por ishte situate klinike më e rëndë. Nga krahu tjetër kemi të tjera studime, ku është studiuar popullsia e Austrisë. Shohim që mbrojtja nga infektimi i parë jep një efektivitet nga i dyti rreth 93 përqind, sërish e ngjashme me vaksinat. E njëjta njësi mbrojtëse dhe bën dhe sens sepse kështu e kemi parë dhe me sëmundje virale të tjera”, u shpreh mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE