Connect with Us

Fiks Fare/ Çudia në Shkodër, dy familje të dënuara nga gjykata për të njëjtin ndërtim

Denoncim

Fiks Fare/ Çudia në Shkodër, dy familje të dënuara nga gjykata për të njëjtin ndërtim

Publikuar

-

Fiks Fare/ Çudia në Shkodër, dy familje të dënuara nga gjykata për të njëjtin ndërtim

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e të mërkurës një çudi në Shkodër, ku dy familje janë dënuar nga gjykata për të njëjtin ndërtim pa leje.

Në redaksinë e emisionit investigativ u ankua Luljeta Shyti, e cila tha se familja e saj është dënuar me një gjobë prej 7 milionë e 200 mijë lekësh të vjetër. Masa administrative është marrë në vitin 2013, ndërsa është shqyrtuar edhe nga Gjykata e Shkodrës. Kjo e fundit ka lëshuar urdhrin e ekzekutimit, ku Inspektoriati i Ndërtimit pranë Bashkisë së Shkodrës duhet t’ia vilte kësaj familje.

Por, disa muaj pas vendimit të parë, e njëjta gjykatë dënon penalisht z.Tom Delija me kusht, i cili pranon para trupit gjykues se godinën e ka ndërtuar ai. Por, cili dënim po ekzekuton Inspektoriati Ndërtimit i Bashkisë Shkodër? Familja Shyti thotë se ka pasur shumë probleme, madje u janë bllokuar edhe pagat. Ata denoncojnë se pas vendimit të dënimit nga INUV nuk janë lajmëruar asnjëherë. Madje, nuk u lajmëruan edhe pas dhënies së vendimit të gjykatës, në dhjetor të vitit 2013. “Nuk e kemi bërë ne atë ndërtim. E di edhe INUV-i. Por, përsëri nuk e pranojnë gabimin. Personi që ka ndërtuar pa leje, Tom Delija, është dënuar nga gjykata. E ka pranuar. Por, sërish ne na thonë të hapim gjyq” pohon zonja Luljeta. Ajo pohon se ka shkuar shumë herë në Bashkinë e Shkodrës, por sërish nuk ka marrë asnjë përgjigje apo zgjidhje të problemit.

Pas kësaj ankese, gazetarët e Fiks Fare, kontaktojnë me z.Tom Delija. Ky i fundit pranon se e ka bërë ai ndërtimin. “Po, unë e kam ndërtuar. Jam dënuar me kush për atë objekt. Është i njëjti objekt që është dënuar Ndue Shyti” pohon ai. Më tej shton se dokumentet janë në prokurori dhe gjykatë. Gazetarët shkojnë në gjykatë dhe kërkojnë pikërisht dënimet e familjeve Shyti dhe Delija. Vendimi për familjen Shyti është dhënë në dhjetor të vitit 2013, ku kjo familje duhet të paguajë 7.2 milionë lekë të vjetra gjobë për ndërtim pa leje. Dhe vendimi i dytë, është dhënë në muajin qershor 2014, ku z.Tom Delija është dënuar penalisht vetëm me kusht. Fiksi krahasoi vendimet dhe rezultojnë se janë për të njëjtin objekt, pikërisht për masën administrative të INUV Shkodër të datës 27 shtator 2013, ku në këtë masë është gjobitur gabimisht z.Ndue Shyti. Sipas vendimit, bëhet fjalë për ndërtimin në rrugën “Lëvizja e Postribës”, madje në këtë vendim është cilësuar edhe numri si dhe data e gjobës së INUV.

LEXO EDHE:  Bilancet e rënda të ekzekutimeve/ Përmbushet paralajmërimi i frikshëm i Artan Hoxhës

Fiksi interesohet edhe në Bashkinë Shkodër, se me çfarë dokumentesh dhe adresash është marrë masa administrative ndaj familjes Shyti. Bashkia e Shkodër na dërgon dy dokumente, vendimin e gjobës dhe njoftimin e kësaj mase administrative. Por, në asnjërën prej këtyre dokumenteve, nuk është adresa e saktë e ndërtimit pa leje. Në dokumente shkruhet vetëm rruga “Lëvizja e Postribës”, përballë fabrikës së qumështit. Por, përballë kësaj fabrike ka me dhjetëra shtëpi dhe ndërtime pa leje.

Fiks Fare i kërkoi bashkisë nëse ka apo jo foto të këtij ndërtimi apo nëse janë vënë në dijeni të vendimit të gjykatës. Në gjykatë pronari Tom Delija ka pranuar se e ka ndërtuar ai. Deri në transmetimin e këtij investigimi, Bashkia nuk na ktheu përgjigje për dy pyetjet e fundit./ tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Denoncim

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!

Publikuar

-

Nga

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!

Bashkëshorti e dhunon fizikisht dhe psikologjikisht gjykata jep vendimin që të qëndrojnë në të njëjtën banesë. Katër urdhra mbrojtje nuk i dhanë fund torturës së nënës së 3 fëmijëve të mos dhunohej sistematikisht nga ish bashkëshorti i saj.

Edhe pse duhet të ishte një shembull i një kryefamiljari të mirë, të paktën fëmijët e tij, edhe me këta të fundit ushtron dhunë psikologjike madje shkon edhe me tej. Ai dhunon nënën në sy të tyre si dhe kryen veprime të turpshme po në prani të tre fëmijëve të mitur. Veprime të cilat janë të rënda për psikologjinë e një adulti kur përballet me to, ndërsa për fëmijët janë shokuese.

Nëna e kësaj familje të dhunuar ankohet në emisionin Fiks Fare duke rrëfyer se ajo vetë dhunohet nga bashkëshorti që prej vitit 2010 .Halli i kësaj zonje bëhet edhe më i rëndë kur nëna e tre fëmijëve ,ku 2 prej të cilëve vuajnë nga sëmundja e talasemisë rrëfen për emisionin Fiks Fare se ish bashkëshorti i saj jo vetëm dhunon atë, por kryen akte dhe veprime të turpshme në prezencë të fëmijëve.

Në një video të cilën kjo zonjë e ka vënë në dispozicion dhe të emisionit Fiks Fare duket ish bashkëshorti i saj që bën veprime të turpshme me një lodër seksi në prezencë të fëmijëve, pa lënë mënjanë fjalorin e ndyrë dhe dhunën kundrejt ish bashkëshortes.

LEXO EDHE:  Ndalet puna në ugjencën e Shkodrës/ Ja ç’po ndodh në spital

LEXO EDHE:  Ndalet puna në ugjencën e Shkodrës/ Ja ç'po ndodh në spital

Të gjitha këto bëhen në sy të vajzës së mitur.Gjithashtu zonja na rrëfen se ish bashkëshorti u ka treguar fëmijëve foto të tij nudo apo foto duke kryer aktin seksual me një femër tjetër dhe të birit i thotë se duhet të bëhesh si babai.

Në fakt ky problem nuk mbaron me kaq për këtë zonjë, por bëhet akoma dhe më i rëndë kur gjykata në urdhrin e fundit të mbrojtjes jep vendimin e shkurtuar se të dhunuarit duhet të qëndrojnë në të njëjtën banesë me dhunuesin.

Fiksi disponon urdhrat e mbrojtjes dhënë nga gjykata ku në tre prej tyre përcaktohet se dhunuesi duhet të qëndroj larg banesës ndërkohë në të fundit me një vendim të shkurtuar gjykata nuk përcakton largësi të dhunuesit duke e lënë në të njëjtën banesë me të dhunuarën.

Po kjo gjykatë para disa kohësh ka vendosur që bashkëshorti dhe babai dhunues të dënohet më 6 muaj burg pikërisht për kryetrjen e vepra të turpshme./TCH

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali me tenderat për pastrimin e Tiranës/ Zbardhen dokumentet false nga Rumania

Publikuar

-

Nga

CNA.al ka publikuar pak ditë më parë skandalin me tenderat për pastrimin e Tiranës.

Në dy shkrime të ndryshme, kemi treguar se si kompania Korsel, ka paraqitur dokumente false si dhe një dosje të plotë nga Bashkia e Tiranës.

CNA.al prej gati 10 ditësh ka bërë një investigim të tillë dhe ka mundur të sigurojë të dhëna zyrtare dhe përgjigje zyrtare nga kjo drejtori në Rumani.

Sipas verifikimeve nga Drejtoria e Përgjithshme e Targave dhe Regjistrimit të Automjeteve në Rumani, rezulton që këto shasi mjetesh të paraqitura në dokumente nuk ekzistojë.

Pra e thënë ndryshe, targat e paraqitura nuk iu përkasin atyre numër shasie dhe peshave të paraqitura sërish në dokumentacionin e tenderit.

Sipas të dhënave rezulton se mjeti me targë TL04KZY është me targa false dhe numri i shashisë nuk ekziston. Në përgjigjen që është kthyer nga autoritetet rumune në datën 23.02.2021 rezulton se automjeti me targë TL04KZY dhe me numër shasie  VF630N166JD001587 në sistemin e siguracioneve  të automjeteve në shtetin Rumun, nuk ekziston.

Për mjetin me Targë TL29JTG, Nr i shasisë është i ndryshën nga ai që ka paraqitur Korsel shpk ZCFCD35A405164626 Tip Nr. IS35CI2AA EPTP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 3500 kg dhe peshë e mjetit bosh 2750 kg. Polica e sigurimit të mjetit me Targë TL29JTG dhe Nr. Shasie ZCFCD70A405164626 nuk ekziston. Sipas autoriteteve rumune, ky automjet nuk ka paguar as siguracionet.

Mjeti TL31JTG dhe nr i Shasisë ZCFC470B105218439, TIP IS70CI2AA EPCP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 7200 kg dhe peshë e mjetit bosh 3670 kg. Por nga verifikimet e kryera nga ana jonë në faqët zyrtare të internetit të shtetit rumun për regjistrimin e mjeteve, ku janë database të mjeteve që janë të regjistruar në rumani rezulton se: Mjetit me Targë TL31JTG dhe Nr. Shasie ZCFC470B105218439 nuk ekziston.

 

Po ashtu, edhe mjeti me targë TL32JTG, Nr i shasisë është i ndryshëm nga ai që ka paraqitur Korsel ZCFC435B805218437, TIP IS35CI2AA EPCP20-04 dhe peshë maximale të autorizuar 3500 kg dhe peshë e mjetit bosh 2800 kg. Polica e sigurimit të mjetit me TL32JTG dhe nr i Shasisë ZCFC470B805218437nuk ekziston.

LEXO EDHE:  Kapet 77 kg drogë në Shkodër

LEXO EDHE:  Video/ 21 familje në qiell të hapur, lihen në mëshirë të fatit

Drejtoria e Përgjithshme është një institucion që i ka të dhënat publike dhe aty mund të aplikosh dhe i verifikon lehtësisht këto targa dhe këto numra shasie se ccfarë siguracione kanë, çfarë shërbime kryejnë dhe janë apo jo të rregullta.

Gjithashtu pas verifikimit të këtyre 4 mjeteve dhe faktit se këto targa nuk korespondojne me ato shasi që duket të jenë false, së bashku me peshat specifike të mjeteve, edhe siguracionet e tyre rrjedhimisht janë dokumenta qëllimisht të falsifikuara për të përmbushur kriteret e tenderit.

Në këto kushte, jemi përballë një super skandali, ku subjekti garues Korsel, në pronësi të një kandidati të mundshëm të socialistëve në Korçë, ka hyrë në garë dhe është kualifikuar me dokumente false, tashmë të verifikuara pranë autoriteteve rumune të rregjistrimit të mjeteve.

Prokuroria dhe SPAK janë përballë një skandali, falsifikim dokumentesh për pjesëmarrje në tender. Gjithashtu Agjensia e Prokurimit Publik kanë përballë faktet sesi subjektet abuzojnë me tendera miliona euro nga taksat e shqiptarëve./CNA.al

Skandali/ Firma me dokumenta false në garë për pastrimin e Tiranës

Zbulohen dokumentet false/ Thellohet skandali i tenderave për pastrimin e Tiranës

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Skemat e mashtrimeve në internet: Paguaj 150 USD, sill 3 klientë që të marrësh bonus…

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare/ Skemat e mashtrimeve në internet: Paguaj 150 USD, sill 3 klientë që të marrësh bonus…

Fiks Fare denoncoi një skemë mashtrimi që qarkullon në internet, ku qindra persona janë kontaktuar nga “agjentë” anonimë për të paguar 150 dollarë. Dhe, pasi bëjnë këtë pagesë, këta persona duhet të dërgojnë në këtë grup 3 persona në javë.

Më pas, mund të marrin bonuse… Por, edhe secili nga 3 “të peshkuarit” duhet të dërgojë 3 persona të tjerë dhe në këtë mënyrë skema përhapet me shpejtësi. Fitues është gjithmonë personi i parë, ndërkohë personat e tjerë ndajnë “thërrimet” me njëri-tjetrin. Por, të fundit, nëse nuk dërgojnë në skemë numrin e caktuar, duhet të ribëjnë një pagesë prej 100 USD që të ngelin në skemë. Kamuflimi, sipas ankesave që kanë mbërritur në redaksinë e “Fiks Fare”, është një “bonus” që u ofrojnë këtyre personave për udhëtime apo pushime.

Në redaksinë e emisionit investigativ u ankua një qytetar, i cili pasi ishte pushuar nga puna nga një Call Center, si pasojë e pandemisë, kërkoi në internet një punë të re. Ka kërkuar në rrjete sociale dhe ka parë me dhjetëra njoftime punësimi.

“Puno online. Rrogë mujore + bonuse. Bashkohu me skuadrën. Punën e merr me vete, mjafton një telefon. Për më shumë informacion kontaktoni…” thuhet në një nga këto njoftime. Në njoftimin tjetër, individë të ndryshëm shkruajnë se “puno nga shtëpia si konsulent turistik, rrogë mujore + bonuse. Bëhu pronar i vetes tënde”. Denoncuesi thotë, personat përdorin një emër “MWR Life Albania”. “Është një kompani me formë piramidale. Kjo skemë funksionon edhe me shtete të tjera. Por, tek ne është shtuar shumë. Ky grup kryen telefonata, mashtrim dhe rekrutim të personave. Kjo bëhet nëpërmjet një aplikacioni ‘zoom’. Atje janë pjesëtarë të stafit që mundohen të rekrujtojnë sa më shumë persona.” thotë denoncuesi.

Më tej, ai telefonon një nga numrat që ofronte punë. Nga krahu tjetër, “punëdhënësja” i thotë se “firma është me bazë në Hong Kong”. Denoncuesi pohon se skema është që i pari paguan 150 USD kuotë anëtarësimi. Për 1 muaj duhet të rekrutojë 12 persona. Këta 12 persona duhet të paguajnë secili nga 150 USD. I pari merr bonuset më të mëdha, të tjerët… bakshishet!

Pas ankesës, denoncuesi futet në aplikacionin “zoom”, ku një vajzë prezanton “të mirat” e kësaj firme, madje edhe përfitimet. Ajo pohon të gjithë skemën e përmendur pikërisht nga denoncuesi, ku thotë se “për t’u anëtarësuar duhen 150 USD”. Dhe, çdo anëtar i ri duhet të paguajë secili nga 150 USD… “Këtë projekt e kam nisur që në datën 6 prill të vitit të kaluar.

Kam qenë në të njëjtën pozicion si ju dhe aktualisht jam ‘district menager’ në këtë kompani. Në momentin që Arjola sjell brenda 7 ditëve të para 3 konsulentë që hyjnë përmes platformës elite. Arjola merr 30 USD për secilin ose 200 USD bonus. Nëse sjell 3 persona të tjerë nëpërmjet platformës pro, merr 10 USD për secilin dhe 100 USD bonus. Përveçse kësaj fiton edhe 100 USD në muaj dhe kompenson koston e anëtarësimit. Në momentin që Arjola u rrit në klasifikim dhe u bë menaxher dhe bën të njëjtën gjë edhe javën e dytë, pra në 7 ditëshin e dytë, sjell 3 konsulentë të tjerë, nuk merr 30 USD për secilin, por 40 USD për secilin, pra merr 320. Në momentin që bën të njëjtën gjë edhe javën e tretë dhe nëse brenda 21 ditëve të para Arjola sjell 9 miq të platformës Elite merr 930 USD bonus. Nëse sjell 9 konsulentë të platformës pro merr 410 USD bonus” thotë ajo përmes platformës online.

LEXO EDHE:  Skandal në Shkodër/ Drejtoresha dhunon mësuesit dhe nxënësit

LEXO EDHE:  Ndalet puna në ugjencën e Shkodrës/ Ja ç'po ndodh në spital

Denoncuesi e pyet për pagesat e personave të tjerë. “Asnjëri nuk punon për njëri-tjetrin, punojnë të gjithë për vete. Nëse nuk sjell anëtarë, ka kosto 100 USD, po ti s’duhet ta quash pagesë. Ti do ta quash kursim. Ti thjesht nuk e ke çuar te banka, ja ke besuar kompanisë dhe prandaj kompania t’i kthen në pikë të besuara” i thotë ajo, ndërsa denoncuesi e pyet për zyrat e kompanisë. Ajo i thotë se “ti merr një zyrë online”, ndërsa i shpjegon se pagesa e anëtarësimit bëhet në faqen e kompanisë.

Pas ankesës, gazetarët e “Fiks Fare” telefonojnë disa numra telefoni që gjenden kudo në internet, të cilët ofrojnë “punë nga shtëpia”. Anëtarja e parë thotë se kompania e ka qendrën në SHBA, ndërsa e konfirmon se ka paguar 150 USD për anëtarësim. Në fund, pohon se është vetëm 18 vjeçe dhe megjithatë kërkon njerës në punë.

Ndërkohë, Fiksi telefonon një numër tjetër. “Këtu je pa pronar. Puno sa orë të duash, kur të duash. Pagën e vendos ti. Për sa të punosh aq merr” thotë ai, ndërsa gazetarët e pyesin se nëse e duan 5 mijë euro, çfarë duhet të bëjnë.

Ai i thotë se “ti do të punosh për atë”. Pasi gazetarët i prezantohen, ai i thotë se “unë jam përgjegjës për veten tim”. Emisioni investigativ kërkoi një numër kontakti të firmës, ndërsa një person fillimisht u prezantua si përgjegjës. “Nga kompania ‘MWR Life’ ofrojmë vende pune” tha ai, ndërsa më vonë pohoi se “nuk jam përgjegjës i kësaj kompanie”./ tch

LEXO TE PLOTE