Connect with Us

Belind Këlliçi nxjerr skandalin/ Si kandidati i PS ndërton pa leje në mes të Tiranës

Aktualitet

Belind Këlliçi nxjerr skandalin/ Si kandidati i PS ndërton pa leje në mes të Tiranës

Publikuar

-

Këlliçi ‘thumbon’ Spiropalin pas videove duke kërcyer/ Nuk të gjobit policia se na mbush me gaz e hare..

Partia Socialiste përmes platformës “Deputeti që duam” ka marrë prurje të reja, ku sipas tyre janë të rinj të arsimuar dhe profesionitë në fusha të ndryshme. Një prej kandidatëve të rinj është edhe Daniel Garunja nga Tirana, i cili do të hyjë në fazën finale të përzgjedhjes së kandidatëve që do i bashkohen PS në zgjedhjet e 25 prillit.

Por ditën e sotme kreu i FRPD Belind Këlliçi ka nxjerrë disa foto, ku shprehet se kandidati Garunja me bekimin e PS  po shkel qëllimisht ligjin.

Këlliçi shprehet se në pallatin ku ai banon në zonën e Liqenit të Thatë po ndërton një verandë, e cila po dëmton edhe pronën e të tjerëve. Sipas tij, kandidatit të PS i mjaftojnë vetëm disa çarçafë për të mbuluar këtë skandal, ndërsa Policia Bashkiake është e zënë duke u konfiskuar të varfërve perimet që shesin.

“Daniel Garunja nga Tirana është një “prurje e re” në Partinë Socialiste.

Sipas PS, Garunja është një prej shumë të rinjve dhe profesionistëve të fushave të ndryshme, që nëpërmjet platformës “Deputeti që duam”, ka zgjedhur PS për të kontribuar me aftësitë dhe idetë e tij. Garunja do të hyjë në fazën e përzgjedhjes finale të listës së kandidatëve që do i bashkohen ekipit garues të PS në zgjedhjet e 25 prillit.

LEXO EDHE:  A përplaset dot LSI me PS-në?

Ai vetë thotë se do t’i japë zgjidhje probleme të komunitetit.

Aq bashkëpunues është Garunja me komunitetin sa që në pallatin ku banon, në zonën e Liqenit të Thatë, po ndërton një verandë betoni pa leje. Pallati është pronë e përbashkët e banorëve dhe ndërhyrja e njëanshme në fasadën e tij dëmton pronën dhe pronarët e tjerë. Procedura ligjore për shtesat është e qartë:

Nuk lejohen ndërhyrjet në fasadën e objektit pas hipotekimit!

Po Garunja është pjesë e skuadrës së “Rilindjes” dhe i mjaftojnë disa çarçafë për të mbuluar paligjshmërinë.

Policia Bashkiake ndërkohë është shumë e zënë duke u konfiskuar fukarenjve presh, lakra e makineri kokoshkash. Bashkiakët hyjnë në çdo skutë të qytetit për të kapur normën e gjobave për parkimet që u cakton kryetari, por nuk kanë sy të shohin ndërtimin pa leje të “Deputetit që duam”. Qytetarët e Tiranës nuk riparojnë dot tualetin pa marrë leje kurse “Deputeti që duam”, në paligjshmëri të plotë, bën ndërhyrje në fasadën e pallatit.

Me këto prurje të reja, PS do t’i shembet kaskada totalisht më 25 prill”, shkruan Këlliçi./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

Policia me “dorë të hekurt”/ Gjobiten mbi 1600 qytetarë për mosvendosjen e maskës

Publikuar

-

Nga

Policia me “dorë të hekurt”/ Gjobiten mbi 1600 qytetarë për mosvendosjen e maskës

Qytetarët shqiptarë vazhdojnë të mos respektojnë masat anti-Covid. Gjatë 48 orëve të fundit janë gjobitur mbi 1672 persona pasi u konstatuan pa maskë. Policia njofton se janë ndëshkuar edhe 9 persona që janë konstatuar duke ecur në rrugë gjatë orës policore.

Gjatë 48 orëve të fundit, Patrullat e Përgjithshme kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 1451 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 221 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

Gjithashtu janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 9 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.

LEXO EDHE:  Samiti i Ohrit/ Ja çfarë diskutoi Zaev me Ramën e Vuçiç në takimin 120 minutësh

LEXO EDHE:  Samiti i Ohrit/ Ja çfarë diskutoi Zaev me Ramën e Vuçiç në takimin 120 minutësh

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tentuan të vjedhin dyqanin e celularve në Fier arrestohet autori i tretë

Publikuar

-

Nga

I shpallur në kërkim nga Italia/ Policia e Shkodrës dhe Interpol Tirana arrestojnë 23 vjeçarin

 

Policia e Fierit ka vënë në pranga shtetetasin me iniciale A.F, 32 vjeç i cili ishte i shpallur në kërkim me akuën e vjedhjes. Ky shtetas  në bashkëpunim me shtetasin E.G, dhe G.F, (të cilët janë arrëstuar disa ditë më parë nga policia) dhe G.B në 17.01.2021 kanë tentuar të vjedhin një dyqan celularësh në Fier.

Gjatë tentativës për vjedhje, autorët janë pikasur nga një punonjës i policisë i cili ka ndërhyrë për të parandaluar vjedhjen dhe është përplasur fizikisht me autorët, të cilët duke u pëpjekur të largohen  kanë goditur me makinën e tyre makinën e punonjësit të policisë.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier, bënë ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim A. F., 32 vjeç, banues në Fier.

Gjykata e Shkallës së Parë Fier, me vendimin e datës 26.01.2021, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprat penale “Vjedhje me dhunë e mbetur në tentativë”, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik” të kryera në bashkëpunim.

32-vjeçari, në bashkëpunim me shtetasit i cili është shpallur në kërkim E. G. dhe G. F., (të cilët janë ndaluar nga Policia në datë 24.01.2021) dhe shtetasin G. B., (), në datë 17.01.2021 kanë tentuar të vjedhin me thyerje dyqanin e celularëve në pronësi të shtetasit R. C”, njofton policia /CNA.AL

LEXO EDHE:  “Jemi vonë sepse jemi marrë me burokracira”/ Dashamir Shehi tregon zonën ku do të kandidojë

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ PS ndez motorët

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ekskluzive/ Murrizi tregon katër zonat elektorale ku do kandidojë

Publikuar

-

Nga

Ekskluzive/ Murrizi tregon katër zonat elektorale ku do kandidojë

Zgjedhjet e 25 prillit po afrojnë dhe partitë polike kanë ndezur motorrët për fushatë elektorale.

Me ndryshimet e rej në Kodin Zgjedhor, kryetarit të partisë i jepet e drejta për të kandiduar në katër zona elektorale.

Myslim Murrizi i cili drejton partinë Lëvizja Demokratike Shqiptare, ka zbuluar ekskluzivisht për CNA.al katër zonat elektorale ku do të kërkojë votën e qytetarëve.

Murrizi tha se do të kandidojë në qarkun e Fierit, Tiranë, Korçë dhe Elbasan.

Kreu i partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare theksoi më tej se se nga takimet e ndryshme që ka zhvilluar me qytetarët ka parë tek ata një zemërim dhe zhgënjim nga kjo politikë 30 vjeçare.

“Unë kam zhvilluar takime të ndryshme dhe ajo që kemi vënë re tek qytetarët është një mërzitje, zhgënjim dhe një revoltë të madhe shpirtërore ndaj hipokrizisë së partive që kanë drejtuar këtë vend nga 31 marsi deri tani.

Partitë copa letre janë nëse nuk shoqërohen me individ konkret të cilët kanë qeverisur në këtë vend.

Partia Lëvizja Demokratike Shqiptare do të marr votë në çdo qark të Shqipërisë, do të luaj fort për mandat në qarkun e Fierit, Tiranë, Korçë, Durrës, Lezhë, Elbasan.

Kuptohet që çfarë mandate ngelen se 84 i ka marrë Rama, 82 Luli, 84 Monika, megjithëse Kuvendi ka 140 deputetë. Këta i kanë shpërndarë rreth 250 mandate, sipas sondazheve të Piperos a kush i bën. Unë kam kandidatët e mi, sepse e para në çdo qark do ketë njerëz që do të përfaqësojnë siglën e Lëvizjes Demokratike Shqiptare dhe e dyta e kemi detyrim në Kodin Zgjedhor që të kemi kandidat në të gjitha qarqet e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Kërkohej nga drejtësia italiane/ Arrestohet në Tiranë 35 vjeçari

LEXO EDHE:  Zbulohet një tjetër laborator droge në Tiranë/ Ja ku është gjetur

Unë do të kandidoj në Fier, Tiranë, Elbasan dhe Korçë”, tha Murrizi për CNA.al.

Kreu i Lëvizjes Demokratike Shqiptare komentoi më tej edhe marrëveshjen pas zgjedhore mes PD-LSI për të cilën kishte rezervat e tij dhe shtoi se përveç se një show i rradhës ishte edhe një hall për pushtet që kanë të dyja partitë.

Marrëveshja pas zgjedhore PD-LSI është një show i rradhës si aleanca e 1 prillit  që me të drejtë në atë kohë u quajt Aleanca e qelbësirave a e Gjirit të Lalzit. Është interes ose hall karrigesh për pushtet. Nuk është aleancë mes programeshe, idesh apo njerëzve që përfaqësojnë vlera të përafërta politike ose qytetare. Shoh një bashkim kartonash për të marrë pushtet nëse do të jetë e mundur se nuk e di si mund të ketë bashkim të një partie të qendrës së djthtë me një parti të një qendre të majtë ekstreme, siç kam pasur edhe jo pak rezerva për koalicionin 2009- 2013, megjithëse nuk kam qenë në asnjë cep të administratës”, tha Murrizi për CNA.al.

LEXO TE PLOTE