Connect with Us

6 përfitimet e jashtëzakonshme të Shafranit të Indisë

Shëndeti

6 përfitimet e jashtëzakonshme të Shafranit të Indisë

Publikuar

-

6 përfitimet e jashtëzakonshme të Shafranit të Indisë

Shafran i Indisë është një erëz që përmban kurkumin, një përbërje antioksiduese dhe anti-inflamatore që mendohet se është e mirë për shëndetin tuaj. Shafran i Indisë se ka disa përfitime shëndetësore (dhe përfitime bukurie gjithashtu.) Është e rëndësishme të theksohet se, në përgjithësi, erëzat kanë nevojë për më shumë hulumtime dhe në disa raste nuk është e qartë se cilat sasi specifike ju duhet të merrni për të fituar përfitimet shëndetësore. Sidoqoftë, ekspertët dhe disa studime tregojnë se shafran i Indisë është një shtesë e shëndetshme në dietën tuaj për këto arsye.

Ndihmon në rënien në peshë

Sipas Patricia Bannan, një dietologe dhe eksperte gatimesh tha: “Shafrani i Indisë nuk është vetëm një strategji e shkëlqyeshme për humbjen e peshës, kjo mund t’ju ​​ndihmojë të zbutni inflamacionin e lidhur me mbipeshën dhe t’ju ​​japë një shtim të lehtë të yndyrës së shëndetshme.”

Nëse keni artrit, shafran i Indisë mund të jetë në gjendje t’ju ofrojë një lehtësim

Kurkumina është një polifenol – një lloj antioksiduesi – që kontribuon në vetitë anti-inflamatore të shafranit të Indisë . Disa studime, përfshirë një në Journal of Medicinal Food , kanë sugjeruar që kurkumina ka aftësinë për të zvogëluar dhimbjen, ngurtësinë dhe ënjtjen në nyjet e prekura nga artriti.

Ndikon në humorin tuaj

Kurkumina mund të ndihmojë në luftën kundër inflamacionit në trup – dhe inflamacioni mund të luajë një rol në depresion . Një meta-analizë e 10 studimeve në lidhje me kurkuminën dhe depresionin botuar në 2019 në Critical Revieë in Food Science and Nutrition sugjeroi që kjo mund të përmirësojë simptomat e ankthit dhe depresionit . Bannan thotë se shumica e hulumtimeve në dispozicion tregojnë se kurkumina mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave të depresionit tek ata që tashmë përdorin një antidepresiv.

Sheqeri në gjak shumë i lartë? Shafran i Indisë mund të ndihmojë

LEXO EDHE:  9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë

Bannan thotë se studiuesit kanë sugjeruar që kurkumina mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin ose vonimin e diabetit të tipit 2, por kjo ide është ende në punë dhe ka nevojë për hulumtime të mëtejshme. “Më shumë prova klinike me njerëzit janë të nevojshme për të kuptuar më mirë efektet e kurkuminës dhe shafran i Indisë”, thotë Bannan.

Lufton kancerin

Kurkumina mendohet të ketë veti antioksiduese, që do të thotë se mund të ulë ënjtjen dhe inflamacionin,” thotë Bannan. Megjithëse studimet mbi kafshët nuk përkthehen gjithmonë tek njerëzit, kërkimet janë duke vazhduar për kurkuminën dhe ndikimin e saj në kancer tek njerëzit. Një përmbledhje e vitit 2019 në Nutrients vëren se kurkumina duket se ka potencial antikancerogjensepse ndërhyn në rrugët e sinjalizimit qelizor në qelizat kancerogjene të rritura në laborator dhe po hetohet në një numër provash klinike. Autorët vërejnë se nevojiten studime shtesë dhe prova klinike. (Dhe ata thonë se ndonjëherë mund të shkaktojë efekte anësore si të përziera, diarre, dhimbje koke dhe jashtëqitje të verdhë.)

Ul nivelet e kolesterolit

Shafrani i Indisë duket se ul nivelet e yndyrnave në gjak të quajtura trigliceride”, thotë ajo. Trigliceridet janë një lloj yndyre që formohet në gjak kur hani më shumë kalori sesa digjni. Me kalimin e kohës, ata mund të ndërtohen dhe të punojnë së bashku me kolesterolin e keq që quhet LDL. Së bashku dyshja mund të forcojë muret e arterieve tuaja, duke rritur mundësinë e goditjes në tru, sulmit në zemër dhe sëmundjeve kardiovaskulare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksina kineze anti Covid/ Turqia konfirmon efikasitetin e lartë të Sinovac

Publikuar

-

Nga

Vaksina kineze anti Covid/ Turqia konfirmon efikasitetin e lartë të Sinovac

Mjekët turq konfirmojnë efikasitetin e lartë të vaksinës kineze të firmës Sinovac, e cila sipas tyre parandalon 100% vdekjet dhe shtrimin në spitale.

Ditët e fundit kanë qenë tepër të ngarkuara në spitalet COVID të Stambollit, me qindra njerëz që prisnin në radhë për t’u vaksinuar.

Në spitalin e urgjencës “FerihaOz”, i ndërtuar vitin e kaluar dhe me një kapacitet prej 1008 shtretërish, thonë se kurrë nuk kanë parë një turmë kaq të madhe njerëzish që duan të vaksinohen.

Turqia e filloi fushatën e saj me vaksinën kineze Sinovac më 14 Janar, me përparësi për punëtorët shëndetësorë dhe të moshuarit.

Deri në fillim të Prillit, vendi përdori ekskluzivisht vaksinat e kompanisë Sinovac,CoronaVac. Më vonë filloi administrimi i vaksinës së Pfizer-BioNTech dhe asaj ruse Sputnik V. Deri më tani në shkallë kombëtare janë administruar 25 milionë vaksina.

Mjekët turq bien dakord për efikasitetin e CoronaVac dhe kjo mbështetet tek të dhënat e mbledhura në terren.

LEXO EDHE:  Rama e kupton pas 8 vitesh

LEXO EDHE:  Gafat më qesharake të VIP-ave shqiptarë gjatë 2017-s (VIDEO)

Rreth 4 000 punonjës të kujdesit shëndetësor morën dozën e dytë të vaksinës në Shkurt. Që nga ajo kohë janë raportuar mes tyre vetëm 60 raste të COVID-19, pa shtrime në spital dhe vdekje.

Mbrojtja nga vaksina u bë më e dukshme gjatë pikut të tretë të pandemisë që filloi në Mars.

Numri i infeksioneve ditore tejkaloi nivelin 60 mijë në të gjithë vendin dhe qeverisë iu desh të deklarojë një izolim kombëtare deri në 17 Maj.

Universiteti “Hacettepe” me qendër në Ankara njoftoi më parëse CoronaVac ka një normë efikasiteti prej 83,5% bazuar në studimet e fazës së tretë.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Publikuar

-

Nga

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Sulejman Çelaj, mjek dhe shef departament në një spital në New York thotë se tani ka ardhur koha që bota të rihapet pasi nuk mund të vazhdohet gjatë gjithë kohës me masa kufizuese.

“Besoj se ka ardhur koha që bota të rihapet besoj se nuk mund që të vazhdojmë gjithë jetën në të njëjtën kushte”, thotë ai duke shtuar se tashmë ka më pak raste pozitive nisur edhe nga fakti se shumë të prekur nuk shfaqin simptoma.

Duke folur për situatën në SHBA, mjeku shqiptar tha se situata është drejt normalizimit.

“Në New York ka përmirësim të dukshëm jeta gati është normalizuar, shkollat janë hapur dhe dalë nga dalë po i rikthehemi normalitetit”, u shpreh z. Çelaj.

LEXO EDHE:  Britani/Kanceri i lëkurës, lidhje me bumin e paketave të pushimeve

LEXO EDHE:  Faktet që nuk i dinit/ Pse duhet të veshim çorape gjatë natës

Lidhur me shqetësimet për një përhapje të mundshme të variantit indian të COVID-19, mjeku shprehet se numri i lartë i vdekjeve vjen edhe për shkak të mungesës së kushteve sanitare dhe  higjienike por nga ana tjetër tha se ekziston rreziku që mutacioni të përhapet dhe në botë.

“Duhen pasur shumë gjëra parasysh, vendet e mbipopulluara siç është India dhe kushte sanitare dhe higjienike nuk janë të nivelit evropian. Varianti i Indisë nuk e di se sa do të përhapet në botë por shanset janë të mëdha pasi ka shumë banorë dhe njerëzit qarkullojnë”, përfundoi Sulejman Çelaj./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-përgjigje mbi vaksinimin

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-pergjigje mbi vaksinimin

Është e rëndësishme të theksohet se të gjitha vaksinat e aprovuara aktualisht COVID-19 në mënyrë efektive zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes serioze, shtrimin në spital dhe vdekjen, ndërsa ndihmojnë në frenimin e transmetimit të COVID-19 në komunitet. Një reduktim prej 50% i rasteve të infeksionit mund të luajë ende një rol të rëndësishëm në zhdukjen e një epidemie.🙏

👉Kam pasur efekte të mëdha anësore në dozën e parë, a do të marr ndonjë dozë të dytë?

Disa efekte anësore janë të mundshme, të tilla si temperatura, dhimbjet e muskujve, etj. “Ata zgjasin rreth 24 orë, maksimumi 3 ditë. Nëse e keni pasur me dozën e parë, mund ta bëni edhe me injeksionin e 2-të. Por kjo nuk është shqetësuese! Këto efekte janë një përgjigje imune krejtësisht normale e trupit tonë. Ato nuk janë të këndshme, por pasojat  e virusit janë shumë më të këqija “.

👉Pse të vaksinohen nëse nuk jam në rrezik?

Disa nuk duan të vaksinohen sepse nuk janë në rrezik ose nuk ndihen të shqetësuar. “Ne të gjithë duhet të jemi aktorë të solidaritetit dhe të mos mbështetemi te të tjerët”.

👉A janë vaksinat efektive kundër varianteve?

“Deri më tani, vaksina është efektive kundër varianteve kryesore; edhe nëse ka frikë me ato më rezistente si braziliani që humbet imunitetin me disa%. Por ne mund ta përshtatim vaksinën me këto variante “.

👉Cila përqindje imunizohet me vaksinimin?

95% për format e rënda. Por një person i vaksinuar mund të jetë ngjitës dhe të marrë një formë asimptomatike ose të ketë simptoma të lehta si një ftohje etj, në 20% të rasteve. Prandaj duhet të presim për të arritur mbulim të mjaftueshëm të vaksinimit; kjo është arsyeja pse ne aktualisht po mbajmë gjeste barriere, madje edhe për njerëzit që janë vaksinuar. Në fund të fundit, pakica e njerëzve që nuk do të vaksinohen do të rrezikojnë të kontraktojnë Covid nga njerëzit që janë vaksinuar dhe që do të jenë asimptomatike .

LEXO EDHE:  Ja çfarë i bën sheqeri trurit tuaj

LEXO EDHE:  Britani/Kanceri i lëkurës, lidhje me bumin e paketave të pushimeve

👉Sa kohë zgjat  imuniteti nga vaksinat?

Kohëzgjatja e imunitetit nga vaksina nuk dihet ende. “Ne nuk kemi ende te dhena të mjaftueshme, por në çdo rast mund të shohim se personat e parë të vaksinuar ende kanë imunitet të shkëlqyeshëm.”

👉Unë pata Covid pas dozës sime të parë, duhet akoma të marr dozën e dytë?

Ende duhet të vaksinoheni. Fakti që e keni pasur jep një imunitet më të shkurtër me kalimin e kohës sesa vaksina. Dhe kjo edhe nëse ekziston një prani e fortë e antitrupave në gjak në disa njerëz. Është me të vërtetë e rëndësishme të bësh të dyja dozat “. Nëse keni bërë Covid, duhet të prisni 14 ditë pas shërimit për t’u vaksinuar”.

👉A ndikon vaksinimi në pjellori/fertilitet?

“Përgjigjet janë të qarta: ARN-të dërguese janë vaksina të pastra që janë të sigurta dhe nuk kanë asnjë ndërveprim me ADN-në. Kjo lloj vaksine nuk është e re, as ARN gjithashtu ”.

👉Jam shtatzënë, a rekomandohet të vaksinoheni?

“Vaksina rekomandohet shumë nga gjinekologët dhe mjekët. Idealisht një vaksinë e ARN-së (Pfizer ose Moderna). Idealja është ta bëni këtë në tremujorin e dytë “.

👉A ekziston rreziku i vaksinimit të atyre nën 18 vjeç?

“Studimet e zhvilluara janë mjaft të favorshme; Mendoj se të dhena  do të paraqiten së shpejti. Aktualisht, vaksina Pfizer është e lejuar tashmë nga mosha 16 vjeç. Studime të tjera janë duke kërkuar një vaksinë për moshat 12 vjeç e lart.

Por nuk duhet të ngatërrojmë shpejtësinë dhe nxitimin. Do të rekomandohet vetëm kur të vërtetohet përfitimi i vërtetë dhe mungesa e rreziqeve shëndetësore “.

🤔Mos harroni se: “Frika nga vaksina nuk e ndalon virusin, kështu që virusi vazhdon të trembë”.

LEXO TE PLOTE