Connect with Us

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Shëndeti

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Publikuar

-

10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

Ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se  numri i rasteve  për sezonin e gripit 2020-21 është në rënie këtë vit, është ende e rëndësishme të mbani sistemin tuaj imunitar të fortë.

Tani është koha për t’u bërë një avokat i shëndetit dhe për të mbështetur sistemin tuaj imunitar, sistemin natyror të mbrojtjes së trupit për të shmangur sëmundjen dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes“, Dr. Ellen Kamhi.

Këtu janë 10 ushqimet kryesore që rrisin imunitetin:

Boronicat

Anthocyanins në boronicat shkatërrojnë radikalet e lira, zvogëlojnë inflamacionin dhe rrisin shëndetin e trurit, thotë Levin. Një filxhan boronicë siguron 15% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C. Jo vetëm që vitamina C është një lëndë ushqyese kryesore që ndihmon sistemin imunitar të funksionojë siç duhet, por është gjithashtu një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi.

Patate e ëmbël

Betakarotina në patatet e ëmbla lufton kancerin dhe mbështet sistemin imunitar. Ato gjithashtu përmbajnë më shumë se tre herë sasinë e rekomanduar të vitaminës A dhe janë një burim i mirë i B6.

Hudhra dhe qepa

Sulfidet alil në këto perime ndihmojnë në shkatërrimin e qelizave kancerogjene dhe zvogëlojnë ndarjen e qelizave, vëren Levin. Hudhra përmban enzimën alliinase, e cila shndërrohet në alliin në allicin që rrit funksionin imunitar. Ju gjithashtu mund të korrni përfitimet duke përdorur ekstraktin e hudhrës së moshës nëse nuk ju pëlqen shija e fortë e produktit të papërpunuar ose të gatuar.

Brokoli

Kjo perime e shëndetshme përmban indole dhe luteinë të cilat mbështesin shëndetin e syve. Ata gjithashtu eliminojnë estrogjenin dhe kancerogjenët e tepërt nga trupi.

Domate

Domatet janë një central elektrik që rrit imunitetin. Ato përmbajnë likopen që ndihmon në parandalimin e kancerit të gjirit dhe prostatës, thotë Levin. Sipas hulumtimit, likopeni gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës. Domatet gjithashtu përmbajnë kalium i cili ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut dhe vitaminës K e cila është e rëndësishme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave.

LEXO EDHE:  Katër ushqimet që ndihmojnë trupin të djegë dhjamin

Peshk vajor

Peshq si salmoni, trofta, anchovies dhe sardelet janë të pasura me acide yndyrore thelbësore omega-3 të cilat janë pararendëse e shumë përbërjeve që luajnë një rol mbrojtës në përgjigjen imune.

Speca të kuq

Specat e kuq janë një nga ushqimet e  preferuara për t’u përfshirë në dietë pasi kanë përfitime dhe rrisin imunitetin. Ato janë veçanërisht të pasura me vitaminë C e cila është e rëndësishme për imunitetin, zvogëlimin e gjatësisë dhe ashpërsisë së ftohjeve dhe kolagjenit që e mban lëkurën tuaj të shëndetshme.

Manaferrat e Zeza

Ky frut i shijshëm, i cili është lehtësisht i disponueshëm në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm si një shurup, është një forcuese të imunitetit. Ajo ofron një mbështetje të butë por të fuqishme për sistemin imunitar. Si një plus, shurupi është i shijshëm dhe ka një aromë që edhe fëmijët do ta duan.

Kos

Kosi mbështet një sistem tretës shëndetësor i cili nga ana e tij forcon sistemin imunitar. “Sistemi imunitar është lidhja kryesore midis baktereve tona të zorrëve dhe mënyrës se si ndikon në shëndetin tonë”, thotë Gabrielle Geerts, RD, nga Boulder, Colorado.

Vaj rigoni

Vaji është i pasur me vitamina dhe minerale që ofrojnë mbështetje të dobishme për sistemin imunitar. Rigoni është gjithashtu një antioksidant natyral, anti-kërpudhat dhe antibakterial – e cila është pikërisht ajo që trupi juaj ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm. Duke konsumuar rigon në formë vaji të përqendruar, ju merrni më shumë përfitime. Nëse nuk ju pëlqen shija e pikave, mund të blini shtesa në formë kapsule./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OBSH kritikon vendet e pasura/ “Mos vaksinoni fëmijët, jepjani vaksinat vendeve të varfra”

Publikuar

-

Nga

OBSH kritikon vendet e pasura/ “Mos vaksinoni fëmijët, jepjani vaksinat vendeve të varfra

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus gjatë një konferencë për mediat u ka kërkuar vendeve të pasura që të jenë më solidare me të varfrat për sa i përket shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit.

Ghebreyesus kërkoi nga vendet më të fuqishme që të shtyjnë planet për të vaksinuar të adoleshentët dhe fëmijët dhe të furnizojnë me sa më shumë doza skemën e Covax, e cila shpërndan vaksinat për vendet e varfra.

“Mos vaksinoni fëmijët  e adoleshentët, jepjani dozat  ‘Covax’. Në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, furnizimi me vaksina nuk ka qenë i mjaftueshëm as për të vaksinuar punonjësit e sistemit shëndetësore që përballen çdo ditë me virusin vdekjeprurës”, tha Ghebreyesus./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer nga fillimi i fushatës ndaj Covid

Publikuar

-

Nga

Manastirliu nxjerr shifrat/ Ja sa vaksinime janë kryer nga fillimi i fushatës ndaj Covid

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka publikuar shifrat e vaksinimeve që janë zhvilluar deri me tani.

Ministrja e Shëndetësisë , Ogerta Manastirliu shprehet se nga nisja fushates janë kryer 650 mijë vaksinime ndërsa  procesi do të vijojë deri në arritjen e objektivit për 1 milion.

Ndërkohë në 24 orët e fundit në vend u raportua për një viktimë dhe 49 raste të reja.

LEXO EDHE:  Katër ushqimet që ndihmojnë trupin të djegë dhjamin

LEXO EDHE:  Vuani nga veshkat?/ Ja 8 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër

Ndërsa 983 persona e fituan betejën me sëmundjen e rëndë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ “Pandemia drejt shuarjes”

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ “Pandemia drejt shuarjes”

Eksperti epidemiolog Ilir Alimehmeti është shprehur se ka ardhur koha që disa masa kufizuese kundër Covid-19 të rishikohen menjëherë, duke nisur nga heqja e maskës në rrugë, mjafton që të respektohet distancimi social.

Epidemiologu në një intervistë për Bw, thotë se Shqipëria nuk do të përjetojë më valë të reja të COVID-19 si ato që u regjistruan në muajt dhjetor 2020 dhe shkurt 2021.

Ai shprehet se imunizimi i tufës nuk duhet marrë si mekanizëm mbrojtje ndaj personave të pavaksinuar dhe që nuk e kanë kaluar COVID-in, për aq kohë sa virusi COVID-19 do të jetë në qarkullim./CNA.al

LEXO EDHE:  Katër ushqimet që ndihmojnë trupin të djegë dhjamin

LEXO EDHE:  Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Ushqimet që do t’iu bëjnë të dukeni më të rinj

 

LEXO TE PLOTE