Connect with Us

U kap me armë para selisë së PS/ Prokuroria jep pretencën për Vladimir Gjutën

Kronika

U kap me armë para selisë së PS/ Prokuroria jep pretencën për Vladimir Gjutën

Publikuar

-

U kap me armë para selisë së PS/ Prokuroria jep pretencën për Vladimir Gjutën

5 vite burg kërkoi prokuroria e Tiranës për Vladimir Gjutën. Ky i fundit u kap pranë selisë së PS-së duke lëvizur me armë zjarri.

Prokuroria e Tiranës kërkoi këtë masë dënimi në përfundim të gjykimit të tij për akuzën e “mbajtjes pa leje të armëve luftarake” dhe për “mbajtje pa leje të armëve të ftohta”.

Seanca e radhës, ku pritet të dëgjohen konkluzionet e mbrojtjes dhe të jepet vendim, u caktua në 27 janar.

40-vjeçari u ndalua më 10 shkurt 2020 pranë selisë së Partisë Socialiste pasi punonjësit e Gardës së Republikës vërejtën lëvizje të dyshimta. Në momentin e ndalimit, Gjutës iu gjet një armë zjarri si dhe një shumë e konsiderueshme parash prej 120 mijë euro.

Për shumën e parave, ai deklaroi gjatë marrjes në pyet se ishin kursime familjare dhe të ardhura të siguruara nga veprimtaria e biznesit.

LEXO EDHE:  "I neveritshëm"/ Këlliçi: E pafalshme nëse PD vjen në pushtet e Veliaj s’përfundon pas hekurave

40-vjeçari është një emër i njohur për policinë, pasi është arrestuar si i përfshirë në vendosjen e një sasie tritoli tek farmacia e Bashkim Tahirit, babai i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Më herët, për dhunimin e babait, Gjykata e Tiranës ka dhënë për Gjutën vendimin për mjekim të detyruar në psikiatri, ndërsa së fundmi ai u la në detyrim paraqitjeje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kronika

Makina përplas motorin në rrugën e Kavajës/ Në gjendje të rëndë 21-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Makina përplas motorin në rrugën e Kavajës/ Në gjendje të rëndë 21-vjeçari

Një tjetër aksident rrugor është regjistruar pasditen e sotme në kryeqytet.

Mësohet se një automjet ka përplasur rëndë një 21 vjeçar me motor pranë rrugës së Kavajës.

Njoftimi i plotë i policisë: Tiranë/Informacion paraprak

Më datë 02.03.2021, rreth orës 16:05, në rrugën e Kavajës, mjeti me drejtuese shtetasen S. M., ka aksidentuar një mjet motorr me drejtues R. Ç., 21 vjeç. Si pasojë është demtuar drejtuesi i motorrit, i cili u dërgua në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

LEXO EDHE:  Avokati Vishaj tregon standardet e Prokurorisë për Krimet e Rënda

LEXO EDHE:  Avokati Vishaj tregon standardet e Prokurorisë për Krimet e Rënda

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sherr mes të rinjve në Elbasan/ Plagoset një prej tyre

Publikuar

-

Nga

Sherr mes të rinjve në Elbasan/ Plagoset një prej tyre

Një sherr mes të rinjve ka ndodhur pasditen e sotme në fshatin Valas të Elbasanit.

Sipasojë e konfliktit, mësohet se një prej tyre ka mbetur i plagosur me sende të forta.

Ky i fundit është dërguar me auto-ambulancë drejt spitalit, ku po merr ndihmën e nevojshme mjekësore dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Ndërsa pesë të rinjtë e tjerë, janë shoqëruar për në komisariatin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kapën pa maskën mbrojtëse/ Gjobiten qindra qytetarë në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Policia intensifikon kontrollet/ Gjobiten mbi 1400 qytetarë për mosmbajtjen e maskës

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, Patrullat e Përgjithshme kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 755 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 101 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë kanë konstatuar 1 subjekt që ushtronte aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për pronarin e këtij subjekti është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.

LEXO EDHE:  Abuzoi me vajzën e mitur të bashkëjetueses/ Lihet në burg 39-vjeçari

LEXO EDHE:  Tom Doshi: Po tentohet një burgosje politike ndaj meje

Gjithashtu, në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 9 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE