Connect with Us

Situata nga Covid/ BE propozon kufizime të reja për udhëtimet

Aktualitet

Situata nga Covid/ BE propozon kufizime të reja për udhëtimet

Publikuar

-

“Shqipëria, vend me rrezik nga COVID-19”/ Ambasada: Për të hyrë në Gjermani duhet...

Komisioni Evropian propozoi një paketë të re masash për kufizimin e udhëtimeve, me qëllim frenimin e përhapjes së një lloji të ri të koronavirusit.

Propozimi përmban koordinim shtesë në dy fusha, ku shtetet anëtare janë pajtuar tashmë që të punojnë së bashku. Këtu bëjnë pjesë përditësimi i kodit të ngjyrave për vendet me rrezik, si dhe masa më të rrepta për udhëtarët që vijnë nga vende me rrezik më të lartë.

Me ngjyrën e re “e kuqe e errët” do të shënohen zonat që janë më së shumti të prekura nga koronavirusi.

“Kjo ngjyrë pasqyron një nivel të lartë infeksionesh, që pjesërisht lidhen me një variant të ri të koronavirusit”, tha për gazetarët Didier Reynders, komisionar i BE-së për Drejtësinë.

Gjithashtu, me masat e reja të Komisionit Evropian “shkurajohen fuqishëm të gjitha udhëtimet e parëndësishme”, ndërsa për udhëtimet e rëndësishme duhet të zbatohen masa shtesë.

“Testimi do të jetë i detyrueshëm për të gjithë udhëtarët që hyjnë në BE, përfshirë edhe ata që janë në të ashtuquajturat udhëtime të rëndësishme. Testi PCR për hyrje në BE nuk duhet të jetë më i vjetër se 72 orë”, tha komisionarja për Punë të Brendshme, Ylva Johanson.

LEXO EDHE:  “Nuk është hera e parë”/ Rama: BE-ja s'e ka mbajtur fjalën për shqiptarët

Ajo tha se rregullat shtesë, përfshirë vetizolimin, karantinën dhe monitorimin e kontakteve deri në 14 ditë, duhet të zbatohen për udhëtarët që vijnë nga vendet e treta, ku qarkullimi i llojit të ri të virusit është i dukshëm.

Zona e kuqe e errët, ku regjistrohen infeksione nga lloji i ri i koronavirusit, do të azhurnohet çdo javë në hartën epidemiologjike të BE-së nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Komisioni Evropian po ashtu propozon që të shmanget udhëtimi në këto zona, por thotë se nëse udhëtimet janë të domosdoshme, do të kërkohet testi para nisjes në zonën e kuqe të errët dhe karantina pas kthimit – me përjashtim të njerëzve që punojnë në ato zona../REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

KQZ çertifikoi zgjedhjet/ Tabaku: Nuk ndjeva kënaqësi kur mu lexua emri

Publikuar

-

Nga

“Kryeministri bën ftesa për vëmëndje”/ Tabaku: Mes Ramës dhe Bashës nuk do ketë asnjëherë bashkëqeverisje

Deputetja fituese në zgjedhjet e 25 prillit, Jorida Tabaku ka komentuar vendimin e KQZ këtë të mërkurë, ku ka zyrtarizuar emrat e deputetëve fitues të Kuvendit të ri.

E ftuar në Abcneës, Tabaku është shprehur se nuk është e lumtur që emrin e saj e shikon të lidhur dhe përkrah me persona që janë të përfshirë në krime të ndryshme.

Gjithashtu ajo është shprehur se tashmë beteja e opozitës do të vijojë në çdo institucion.

“Nuk ndjeva kënaqësi që emri im është renditur përkrah të atyre të dosjes 339 e cila është akoma e pa hetuar për krime zgjedhore dhe nuk më vjen mirë që do të jem në të njëjtin parlament me këto individë. Metodat e zgjedhur nga këto persona që janë zgjedhur që në 2017. Është thënë se ne do të përdorim të gjithë institucionet për të vendosur

Kryesia e Partisë është ajo që do të vendosë përfundimisht”, ka thënë ajo.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Dyshemeja e larë me gjak / I droguari  terrorizon spitalin psikiatrik

Publikuar

-

Nga

Dy punonjës të Spitalit psikiatrik në Shkodër janë plagosur në mesnatë nga një person i droguar.

Sipas një denoncimi që ka mbërritur në CNA.al,  punonjësit dhe pacientet aty rrezikojnë jetën, pasi nuk ka një dhomë izolimi për personat e rrezikshëm, ndërkohë që Ministria e Shëndetësisë, hesht.

“Spitali psikiatrik, Shkodër është pa dhomë izoluese. Një i droguar, ja çfarë bën në mesnatë, plagos 2 punonjës dhe shkatërron çdo gjë në spital.

LEXO EDHE:  Braktisja e Ballkanit Perëndimor nga BE, po rrit ndjeshëm ndikimin e Turqisë

LEXO EDHE:  Zbardhen ndryshimet/ Jo vetëm gjobë por edhe 15 vite burg nëse nuk zbatoni masat ndaj Covid-19

Ministria e Shëndetësisë hesht, ndërkohë që rrezikojnë jetën bluzat e bardha dhe pacientët”, thuhet në denoncimin e mbërritur në CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama në delir/ Nuk dështuam ne, dështoi BE

Publikuar

-

Nga

Rama në delir/ Nuk dështuam ne, dështoi BE

Kryeministri Edi Rama vijon të mos mbajë asnjë përgjegjësi, për faktin se Shqipërisë sërish nuk iu hapën negociatat për anëtarësimin në BE.

Rama ka theksuar sot se përgjegjëse se pse nuk u hapën negociatat me Shqipërinë është vetë BE-ja, dhe jo qeveria e tij.

Gjatë fjalës së tij në “Forumin Ekonomik të Shkupit”, Rama tha se “dështoi BE, dhe jo Shqipëria”.

LEXO EDHE:  Këshilla shtesë e Bashës për epideminë: Të vaksinohen të gjithë për gripin

LEXO EDHE:  Rama “i ftohtë” ndaj ekipit të mjekëve italian në Shqipëri/ Pse nuk denjoi t’i takojë kryeministri

“Nuk dështuam ne, ata dështuan. Është shtëpia e tyre, jo e jona. Ne duam të futemi, por nuk vendosim ne.

Ne jemi në Europë, jemi të rrethuar nga kufijtë europianë”-tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE