Connect with Us

Policia me “dorë të hekurt” në fundjavë/ Gjobit mbi 1 mijë qytetarë

Aktualitet

Policia me “dorë të hekurt” në fundjavë/ Gjobit mbi 1 mijë qytetarë

Publikuar

-

Policia intensifikon kontrollet/ Gjobiten mbi 1400 qytetarë për mosmbajtjen e maskës

Gjatë fundjavës janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 1231 qytetarë që nuk kanë zbatuar masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë fundjavës, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 1227 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 12 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

LEXO EDHE:  Në ditëlindjen e shoqes së ngushtë/ Kylie Jenner ndalohet nga policia

Gjatë kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, shërbimet e Policisë kanë evidentuar 1 subjekt që ushtronte aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Për administratorin e këtij subjekti është vendosur masa administrative 1.000.000 lekë.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve në fundjavë janë konstatuar 3 qytetarë që lëviznin në rrugë gjatë orarit të ndaluar të lëvizjes, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër, Policia apelon për të gjithë qytetarët që të zbatojnë me rigorozitet masat anticovid./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zgjatja e afateve të vetingut/ Xhafaj: Nuk e kam firmosur amendamentin, duhet analizë

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj ka komentuar zhvillimet e fundit politike. Teksa foli për zgjatjen e afateve të anëtarëve të vetingut, ai tha se tregohet skeptik për këtë lëvizje.

Xhafaj hodhi idenë e shqyrtimit të të gjitha mundësive përmes një analize urgjente të asistuar edhe nga misionet ndërkombëtare.

Duhet diskutuar. Unë anoj nga kjo gjë (zgjatja e afateve), por nuk jam shumë i bindur se duhet të shohim mundësitë që ofron njëra apo tjetra zgjidhje. Cilido nga ne e ka të nevojshme ta bëjë një analizë dhe vetë organet e vetingut me asistencën e misioneve ndërkombëtare. Duhet ta bëjnë urgjentisht KLP, KLGJ dhe secili të japë argumentat e veta. Euraliusi e Opdat duhet të thonë me qetësi e objektivitet argumentat e njërës dhe tjetrës dhe vlerësimin e tyre, dhe një grup pune në kuvend duhet të shqyrtojë vlerësimet e tyre. Këtu nuk është ndeshje futbolli, nuk është lojë për t’ u argëtuar, por është një zhvillim që ndikon në fatin e njerëzve dhe demokracisë. Jam partizan i idesë që nëse nuk ka një analizë e argumenta të shëndetshme e ke të vështirë të kesh një konkluzion logjik”, tha ai për A2.

Sipas tij problemi qëndron në pikëpamjen e objektivitetit dhe standardeve të procesit të vetingut, që nëse transferohej do të krijonte një problem të ri.Problemi shtrohet nga pikëpamja e objektivitetit të procesit dhe standardeve të procesit, por edhe e ngarkeës e eficencës së këtij procesi. Kemi strukturë që ka krijuar një traditë. Kemi ONM një institucion garantues  të këtij procesi që do të thotë që është një mekanizëm i rëndëishëm për paanshëmrinë e procesit. Nëse do ta transferojmë këtë dhe procesi i dosjeve merr kohë, ambientimi i KPK, KLGJ e KLP merr kohë, nevoja për struktura shtesë merr kohë dhe do të na duhej më shumë se një vit që ne të përgatisnim këto dy misone për një barrë shumë të madhe, do të gjendeshim para një problemi të ri. Kjo kërkon një dokument analizë se çfarë ka ndodhur deri më sot me procesin e vetingut dhe çfarë mund të bëjmë me këto dy opsione. Problemi i parë me KLP e KLGJ janë strukturat ndihmëse, këtë strukturë nuk e kanë sot dhe do të thotë që duhet t’ u bashkangjiten. Nga pikëpamja e kredibilitetit, prokurorët e gjyqtarët e kanë mundëisnë ta bëjnë këtë gjë, se janë të vetuar dhe kanë formimin profesional. Problemi këtu është çështja e korporatarizmit, marrëdhëniet klienteliste që mund ta ndikojnë procesin. Po të ishte një numër i vogël do të ishte i lehtësuar procesi, se ne do kemi vlerësimin periodik të gjyqtarëve dhe prokurorëve”, deklaroi Xhafaj.

LEXO EDHE:  Militanti PD përgjaku Elbasanin/ Basha fajëson Prokurorinë e Policinë

LEXO EDHE:  Kompania gjermane Formycon zhvillon ilaçin kundër COVID-19/ Parandalon infektimin e qelizave

Ai tha se nuk e ka firmosur amendamentin për zgjatjen e afateve në grupin socialist, por shtoi se pavarësisht se e mbështet si ide, kjo mund të mos jetë çështje afati, por çështje instrumentash shtesë. Dhe për këtë sipas Xhafajt duhet një zgjidhje në bazë të analizës mbi njohjet konkretet të procesit.

Nuk mendoj që është çështje që i takon juristëve të PS. Ne sot kemi institucione, nuk i diskuton PS, këto janë hapa të legjislativit dhe kur flasim për kryetarin e grupit parlamentar të PS, jo për kreun e PS, por për një institucion brenda Kuvendit. Ka një opinion për këtë gjë, që e kam mbështetur edhe unë. Duhet parë mundësia e zgjatjes së tij duke i vënë në peshore se mund të mos jetë vetëm çështje afati, por mund të ketë nevojë për instrumenta shtesë. Shqetësimi im është që të jetë një zgjidhje që është produkt i një analize dhe argumentave të mbështetur mbi njohjet konkrete të procesit”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hetimi pasuror i deputetëve/ Xhafaj tregon rrugën si mund të kryhet

Publikuar

-

Nga

Vetingu i politikanëve ka qenë një nga temat më të diskutuara ditët e fundit nga komponentë të ndryshëm të politikës.

Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj në një intervistë për A2 u shpreh se hetimi i deputetëve mund të bëhet vetëm përmes reformës zgjedhore dhe përsosjes së mekanizmave që merren me pasurinë dhe integritetin e politikanëve.“Është gjë pozitive që ka iniciativa të opozitës. Sa i përket përmbajtjes, është herët për të folur si për reformat, si për vetting-un në politikë. Unë besoj që vetting-un e politikës e bëjnë zgjedhësit. Ata janë më mirë se çdolloj komisioni të ndikuar që mund të ndërtosh. Çdo komision që ndërton politika, do të jetë subjektiv.

LEXO EDHE:  Alarmi në Elbasan/Policia sqaron ngjarjen

LEXO EDHE:  Në ditëlindjen e shoqes së ngushtë/ Kylie Jenner ndalohet nga policia

Ky është besimi i parë ku duhet të investojmë, prandaj është e rëndësishme Reforma Zgjedhore. Nëse ne u japim mundësi për të votuar, të jeni të sigurt se zgjedhësit nuk do të gabojnë. E dyta, sistemi ynë kushtetues ka një sërë mekanizmash që merren me këtë proces: me pasurinë dhe integritetin. Do të mjaftonte nëse përsosim instrumentat që kemi. E treta, nëse opozita dhe ne do të luftonim që strukturat e reja të drejtësisë, krahas pavarësisë së tyre, të mund të ishin shumë më të përgjegjshme dhe rezultative, do të kishim mundësinë që problematikat të kishin ndëshkimin e merituar”, tha Xhafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vetingu i politikanëve/ Shkëlqim Hajdari: Ja pse iniciativa e Bashës nuk do ketë sukses

Publikuar

-

Nga

Ish prokurori Shkëlqim Hajdari ka komentuar mbrëmjen e sotme planin e Partisë Demokratike për veting të politikanëve, për të cilën është kërkuar që hetimi të kryhet nga SPAK.

Në një intervistë për News 24, Hajdari teksa e vuri theksin se SPAK nuk mund të kryej hetim të politikanëve se nuk e ka atë tagër, ka treguar edhe pse teza e Bashës nuk mund të ketë rezultat. Ai tha se Inspektorati i Deklarimit të Pasurisë është i vetmi institucion që mund të merret me hetimin e pasurisë së politikanëve.

SPAK nuk mund të bëhet institucione që të bëjë Vetting ai është për të bërë hetime. Mënyra e Vetingut për politikanë ka nevojë të korrektohet, ne nuk dimë kush janë nënshkruesit. Dhe kur kërkon ndryshime kushtetuese në tre drejtime dhe nuk kanë asnjë proces. ILDKPI është i vetmi institucion që mund ta bëjë këtë gjë.LEXO EDHE:  Në ditëlindjen e shoqes së ngushtë/ Kylie Jenner ndalohet nga policia

LEXO EDHE:  Siguria në rrugë/Ja sa të dehur u arrestuan në Tiranë gjatë fundjavës

Po qe për të bërë populizëm shqipëria ka njerëz pa fund. Kjo inisiativë nuk do ketë rezultat kur Basha kërkon hetimin nga SPAK. Kjo është një mish marrë.

Atë teorinë e ujit nuk e hedh kurrë. Të lexojë një herë të drejtat që ka ILDKPI dhe ta kuptojnë mirë”, tha Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE