Connect with Us

GJKKO rikthen sekuestron për pasurinë/ Llalla rekurs në Gjykatën e Lartë

Kronika

GJKKO rikthen sekuestron për pasurinë/ Llalla rekurs në Gjykatën e Lartë

Publikuar

-

Bëri rekurs në Gjykatën e Lartë/ Adriatik Llalla i pandehur për fshehje pasurie

Gjykata kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit rikthen sekuestron e pasurive të ish kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Ky i fundit ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë kundër venedimt të GJKKO.

Më 11 janar, Gjykata e Posaçme e Apelit i riktheu masën e sekuestros së pasurive të ish-prokurorit.

Hetimi ndaj Llallës u regjistrua fillimisht nga Prokuroria e Durrësit më 15 mars 2018 me akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave.

LEXO EDHE:  Nis shqyrtimi i çështjeve në Gjykatën e Lartë/ Proceset civile dhe administrative do gjykohen nga 3 anëtarët e emëruar

Ai u hetua edhe për veprën penale të “mosdeklarimit të shumave monetare në kufi”.

Më pas, dosja u dërgua në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe në korrik 2018, kjo gjykate vendosi sekuestron e pronave të ish-prokurorit të Përgjithshëm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kronika

Arrestohen 10 persona në Tiranë/ Policia jep detaje

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit në Tiranë, janë vënë në pranga 10 shtetas, për vepra të ndryshme penale.

Nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomiko-Financiar, në bashkëpunim me Sektorin e Monitorimit dhe Hetimit të Agjencisë Kombëtare të Ushqimit, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit M. K., 62 vjeç, pasi nga kontrolli i ushtruar në subjektin e tij tregtar u konstatua se ky shtetas kishte të ndryshuara datat e skadencës të disa produkteve që prodhonte, kishte paraqitur të rremë etiketimin e disa produkteve ushqimore që shiste dhe disa produkte të tjera i kishte të papajisura me fatura tatimore me TVSH.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit K. R., 41 vjeç, pasi gjatë kontrollit fizik iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi me lëndë të dyshuar heroinë.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2 u bë ndalimi i shtetasit K. N., 23 vjeç, pasi Gjykata e Shkallës Parë Tiranë i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Kanosja për shkak të detyrës” dhe “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Xh. R., 29 vjeç, sepse në rrugën “Frederik Shiroka”, në lokalin që kishte marrë me qira u konstatua duke ushtruar veprimtarinë e kundërligjshme të lojërave të fatit (baste sportive).
Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3 bënë ndalimin e shtetasve A. A., 50 vjeç dhe M. Z., 34 vjeç, të dy të dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”, sepse në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur portofolin e shtetases M. C.

LEXO EDHE:  Këmbeu “peshkun e madh” me 25 milionë lekë/ Gjyqtari, një pagë dhe 2 apartamente në Orikum

LEXO EDHE:  Vokshi i përvishet Spiropalit/ “Siguroi pasuri për disa breza me vjedhjen në dogana”

Specialistët e Qarkullimit bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:
A. R., 49 vjeç, për veprat penale veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Largimi nga vendi i aksidentit”, pasi më datë 01.03.2021, ka aksidentuar dhe është larguar nga vendngjarja, shtetasin I. I., i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve;
F. V., 68 vjeç, pasi duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur është përfshirë në një aksident vetëm me dëme materiale;
E. H., 34 vjeç dhe S. B., 27 vjeç, pasi u kapën në flagrancë duke drejtuar mjetet përkatëse në gjendje të dehur.
—-
•Më datë 03.03.2021 u referuan materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë dhe punohet për kapjen dhe shoqërimin e shtetasit Sh. N., 35 vjeç, sepse me anë të mashtrimit i ka marrë një shumë parash shtetasit A. H.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Emrat-Identifikohen bashkëpunëtorët e vrasjes së 31-vjeçarit në Vlorë/ Çfarë gjeti policia te vendi i krimit

Publikuar

-

Nga

Gjendet i pajetë në magazinën e firmës pronari i një biznesi në Tiranë

Policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim dy bashkëpunëtorët e dyshuar për vrasjen e 31 vjeçarit Taulant Gjikaj (Beqiraj, Manaj), në Vlorë.

Sipas BW, janë shpallur në kërkim shtetasit Skedjan Gabrani dhe Elton Hajnaj, të cilët kanë ndihmuar autorin e dyshuar të krimit, 44-vjeçarin Hansi Jonuzi, në vrasjen e 31-vjeçarit.

Gjithashtu mësohet se gjatë kontrollit në vendngjarje, policia gjeti dhe sekuestroi 3 gëzhoja pistolete dhe 1 kapuç./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e Taulant Beqirajt në Vlorë/ Shoqërohen 12 persona, policia vijon kontrollet

Publikuar

-

Nga

Policia ka shoqëruar 12 persona lidhur me ekzekutimin e 31-vjeçarit Tauland Beqiraj në Vlorë.

Dyshohet se në këtë ekzekutim kanë marrë pjesë 3 persona, ku dy prej të cilëve kanë dalë nga makina dhe qëllojnë Tauland Beqiraj, ndërsa një i tretë i ka pritur në makinë për t’i larguar nga vendi i ngjarjes.

Viktima ishte duke ecur në këmbë në rrugën “Transballkanike” pranë Gjykatës së Apelit në momentin që u ekzekutua. Makina e autorëve u gjet më pas nga policia në Pyllin e Sodës, ku u arrestua edhe një prej autorëve Hans Andi Jonuzi, 44 vjeç, banues në Vlorë.

LEXO EDHE:  Tiranë/ Një person kërcënon të vetëhidhet nga një vinç pranë Gjykatës së Lartë

LEXO EDHE:  Pazaret në drejtësi/ Rama dërgon "shejtanin" e tij në Gjykatën e Lartë

Ndërkohë për kapjen e dy autorëve të tjerë të dyshuar të përfshirë në këtë vrasje, policia po ushtron kontrolle në disa banesa të këtij qyteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE