Connect with Us

“Gjashtëkëndëshi dimëror”/ Si të shohim ngjarjen e rrallë hapësinore gjatë kësaj jave?

Kuriozitete

“Gjashtëkëndëshi dimëror”/ Si të shohim ngjarjen e rrallë hapësinore gjatë kësaj jave?

Publikuar

-

Hëna mund t’ju ​​udhëheqë drejt një modeli argëtues të yjeve këtë javë. Njihet si “Gjashtëkëndëshi i Dimrit” dhe përfshin lidhjen e gjashtë yjeve të ndryshme me njëri-tjetrin. Në aspektin e astrologjisë modeli referohet si një asterizëm. Kjo do të thotë se është një model që lidh yjet në një formë dhe Hëna do të jetë në mes.

Yjet janë Sirius, Procyon, Pollux, Castor, Capella, Aldebaran dhe Rigel. Ata i përkasin përkatësisht në konstelacionet Canis Major, Canis Minor, Binjakët, Auriga, Demi dhe Orion.

Si të shikoni “Gjashtëkëndëshin e Dimrit”?

Ju mund ta përdorni Hënën si udhëzuese për modelin e yjeve të “Gjashtëkëndëshit Dimëror të hënën dhe të martën këtë javë. Ju do të keni nevojë për qiell të pastër, por nuk do të keni nevojë për ndonjë pajisje të veçantë. Sidoqoftë, dylbi ose një teleskop i vogël mund t’ju japin një pamje shumë më të mirë.

Sirius është ylli më i ndritshëm dhe do të jetë ai më i largët nën Hënë. Ju mund të dëshironi ta dalloni këtë së pari dhe më pas të gjurmoni formën në drejtim të akrepave të orës drejt yllit Rigel në të djathtën e sipërme dhe pastaj përsëri lart në Aldebaran. Provoni të shikoni drejt qiellit jugor në mbrëmjen e vonë rreth orës 22:00. Edhe pse modeli quhet “Gjashtëkëndësh”, Pollux dhe Castor në konstelacionin Binjakët i japin formës pak avantazh shtesë. Ylli i ndritshëm Betelgeuse mund të gjendet gjithashtu në qendër të modelit. E njëjta pamje thuhet të jetë e dukshme në Australi por me kokë poshtë dhe në qiellin verior.

LEXO EDHE:  19 vjeçari u goditi me thikë në kurriz/ Zbardhen detajet e ngjarjes në Kamëz

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë po shikoni, gjithmonë mund të shkarkoni një aplikacion të skanimit të qiellit të natës që lejon smartphone-in tuaj të përcaktojë yjet. Sigurohuni që më pas t’i jepni syve tuaj një pushim nga telefoni juaj, shikimi me yje është më i miri kur sytë tuaj janë rregulluar në errësirë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kuriozitete

Shkencëtarët kanë gjetur pluhur nga asteroidi që zhduku dinosaurët

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët kanë gjetur pluhur nga asteroidi që zhduku dinosaurët

Më shumë se 99% e të gjithë organizmave që kanë jetuar ndonjëherë në Tokë tani janë zhdukur. Shumica e këtyre thjesht vdiqën në heshtje. Sidoqoftë, në historinë e Tokës ka pasur pesë ngjarje kryesore të zhdukjes masive, të njohura si pesë më të mëdhatë gjatë të cilave shumë specie u zhdukën në të njëjtën kohë.

Secila nga pesë ngjarjet e mëdha shkaktoi të paktën një humbje prej 40% të të gjitha specieve në Tokë. Megjithatë njerëzit mbajnë kanë një kuriozitet të madh ndaj asaj më të fundit, e cila solli një fund të papritur të historisë 160 milion-vjeçare të dinosaurëve. Kjo ishte zhdukja Kretace-Paleogjene dhe ndodhi 66 milion vjet më parë, duke zhdukur rreth 75% të të gjitha specieve në Tokë në atë kohë. Përveç breshkave të detit dhe krokodilëve, asnjë kafshë me katër këmbë më të mëdha se 25 kg nuk mbijetoi.

Pas një debati të nxehtë prej dekadash, shkencëtarët janë vendosur në dy teori kryesore rreth asaj që e shkaktoi këtë zhdukje. Mundësia e parë është ndikimi i një asteroidi i cili krijoi kraterin e ndikimit Chicxulub me gjerësi 180 km në gadishullin modern të Jukatanit në Meksikë. Së dyti, një seri shpërthimesh në një zonë vullkanike të njohur si Kurthe Deccan në Indi.Javën e kaluar, një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh me të dhëna nga katër laboratorë të pavarur botoi një studim që pretendonte se i dha fund debatit. Ata thonë se fajtor ishte asteroidi i gjerë 12 km.

Studimi shqyrtoi mostrat e shkëmbinjve të mbledhur në krater, i cili tani është nën ujë. Ata gjetën një shtresë të baltës tokësore të përzier me “pluhurin hapësinor” që përmban elementin iridium, i cili mund të gjendet në përqendrime të larta në meteorit, por është i rrallë në koren e Tokës. Kjo shtresë ishte katër herë më e trashë në kraterin e goditjes sesa në zonën përreth.

Ekipi gjeti një shtresë prej 5cm të sedimentit menjëherë nën gurin gëlqeror nga Paleogjeni i hershëm, periudha gjeologjike që filloi menjëherë pas zhdukjes. Kjo shtresë e hollë e sedimentit kishte përqendrime të iridiumit prej një pjese në miliard, krahasuar me 0,04 pjesë për miliard në koren e Tokës.

LEXO EDHE:  Ngjarje e rëndë/ Vetëflijohet 21-vjeçarja

LEXO EDHE:  Votimi në parlamentin grek/ Meta: Lajm i shkëlqyer

Asteroidi mendohet se ka goditur planetin me rreth 20 km në sekondë, më shumë se 50 herë më shpejt se shpejtësia e tingullit në ajër. Jo vetëm që shkatërroi mjedisin e afërt, por gjithashtu dërgoi një re shkëmbi të avulluar dhe pluhur mikroskopik me nivele të larta të iridiumit që udhëtuan nëpër Tokë. Mbulesa globale e reve bllokoi rrezet e diellit, ftohu sipërfaqen e Tokës për dekada me deri në 10 ° C dhe shkaktoi një “dimër me ndikim” global. Regjimi i ftohtë dhe i errët u pasua nga mbyllja e fotosintezës në shkallë të gjerë, ndërpreu rrjetat e ushqimit në të gjithë botën dhe shembjen e ekosistemeve.

Spikat e iridiumit në pluhur nga kjo kohë janë gjetur në mbi 100 vende të botës nga Amerika, Azia, Evropa, Oqeania, deri në Antarktidë. Këto u identifikuan për herë të parë në gjetjet e viteve 1980 . Studimet e hershme nuk fituan një konsensus global sepse provat nuk mund të lidhnin përqendrimet e larta të iridiumit me kraterin Chicxulub. Por ky studim i ri siguron këtë lidhje thelbësore, dhe vendos gjithashtu një kufizim të rëndësishëm kohor. Pluhuri duhet të jetë depozituar brenda vetëm disa dekadave më pak se 20 vjet pas ndikimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Kinema, dhoma dhe restorante/ Pamjet nga hoteli i parë hapësinor

Publikuar

-

Nga

Kinema, dhoma dhe restorante/ Pamjet nga hoteli i parë hapësinor

Në vitin 2025 pritet të fillojë puna për hotelin e parë hapësinor në orbitë. Hoteli do të jetë i pajisur me ristorante, një kinema, dhoma për 400 persona si dhe tualete. I zhvilluar nga Orbital Assembly Corporation (OAC), Stacioni Voyager mund të jetë operacional që në 2027, me infrastrukturën e ndërtuar në orbitë rreth Tokës.

Stacioni hapësinor do të jetë një rreth i madh dhe do të rrotullohet për të gjeneruar gravitet artificial që do të vendoset në një nivel të ngjashëm me gravitetin që gjendet në sipërfaqen e Hënës. Hoteli i Voyager Station do të përfshijë shumë nga tiparet që mund të prisni nga një anije udhëtimi, duke përfshirë restorante me temë, një banjë shëndetësore dhe një kinema.

Ajo do të shfaqë një seri pods bashkangjitur në pjesën e jashtme të unazës rrotulluese dhe disa prej këtyre pods mund të shitet në të tilla si NASA dhe ESA për kërkime hapësinore.

Stacioni hapësinor Voyager Class do të përbëhet nga një seri unazash, me një numër ‘modulesh’ të bashkangjitura në pjesën e jashtme të unazave. Disa nga këto 24 module do të drejtohen nga Gateëay Foundation dhe do të jenë për gjëra të tilla si lagje ekuipazhi, ajër, ujë dhe energji.

Ato do të përfshijnë gjithashtu një palestër, kuzhinë, restorant, bar dhe pajisje të tjera thelbësore për njerëzit që do të jenë në stacion më gjatë. Modulet e tjerë do të merren me qira ose do t’u shiten kompanive private dhe qeverive. Për shembull, njerëzit mund të blejnë një nga modulet 20×12 metra për një vilë private ose module të shumëfishta për të krijuar një hotel me spa, kinema dhe më shumë. Agjencitë qeveritare mund të përdorin stacionin për të vendosur modulin e tyre të shkencës ose si një qendër trajnimi për astronautët që përgatiten të shkojnë në Mars.

Ideja e një stacioni hapësinor orbitues të ndërtuar rreth një rrote qendrore, rrethore, shkon prapa në ditët më të hershme të udhëtimit në hapësirë, në një ide nga Ëernher von Braun. Ai ishte një nga arkitektët e programit NASA Apollo dhe në vitet 1950 propozoi një habitat në formë rrote që rrotullohej për të krijuar gravitet artificial.

Koncepti për stacionin Voyager, i cili është një ide e ngjashme, por në një shkallë shumë më të gjerë, së pari u krijua në 2012 me fillimin e Fondacionit Gateëay. OAC, firma e themeluar nga fondacioni për të realizuar vizionin e një stacioni orbitë, u krijua në 2018 me qëllimin që ai të ishte funksional deri në 2027. Nëse realizohet plotësisht, do të jetë objekti më i madh i krijuar ndonjëherë nga njeriu në hapësirë.

Ndërsa kostoja e zhvillimit dhe ndërtimit të stacionit hapësinor nuk është zbuluar, me lëshimin e SpaceX Falcon 9 dhe në të ardhmen SpaceX Starship, është bërë më e vlefshme të vendosësh objekte të mëdha në orbitë. Kostoja mesatare e hedhjes së materialit në hapësirë ​​ka qenë rreth 8,000 dollarë për kg për një kohë të gjatë, por natyra e ripërdorshme e Falcon 9 e pa këtë të ulet në $ 2,000 / kg dhe SpaceX parashikon që Starship ta sjellë atë në disa qindra dollarë.  Starship dhe anije të tjera të ardhshme plotësisht të ripërdorshme do ta bëjnë stacionin të qëndrueshëm pasi do të lejojë lidhje të rregullta dhe të shpejta midis Tokës dhe Voyager.  Ekipi përfshin veteranë, pilotë, inxhinierë dhe arkitektë të NASA-s, duke ndërtuar një sistem që përfshin pods të shumta për qëllime të ndryshme dhe një ‘tren hapësinor’ me shpejtësi të lartë.

LEXO EDHE:  “A ka burrëri ai”?/ Balla sfidon hapur Bashën

LEXO EDHE:  Shkëlqimi i Marsit/ Si ta shihni “Planetin e kuq”

Secili prej këtyre 24 moduleve të banimit të integruar do të jetë i gjatë 20 metra me gjerësi 12 metra dhe do të kryejë një funksion tjetër – nga dhomat e hotelit te kinematë. Firma gjithashtu pret që unaza e tyre të përfshijë sallë pritjeje, ambiente koncertesh, bare, biblioteka, palestra dhe një banjë – të gjitha gjërat që do të shihni në një anije udhëtimi, por kjo do të lundrojë nëpër të gjithë botën çdo 90 minuta.

Së pari ekipi planifikon të testojë konceptin me një stacion prototipi në shkallë shumë më të vogël dhe një strukturë mikrograviteti fluturuese të lira të ngjashme me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. ‘Ky do të jetë revolucioni tjetër industrial,’ shpjegoi John Blincow, themelues i Fondacionit Gateëay, duke shtuar se do të krijojë një industri të re hapësinore.

Rotacioni është ‘jetësor’ thotë Blincow, pasi nuk është e vlefshme të kesh njerëz në një stacion hapësinor pa gravitet për periudha të gjata kohore – dhe njerëzit mund të dëshirojnë të jenë në hapësirë ​​për muaj me radhë, veçanërisht kur punojnë në një hotel. “Njerëzit kanë nevojë për gravitet në mënyrë që trupat e tyre të mos bien,” tha Blincoë, duke shtuar se stacioni mund të ndihmojë të kuptojmë se sa gravitet kanë nevojë trupat tanë pasi do të jetë në gjendje të rrisë ose ulë shpejtësinë e rrotullimit për të pasur gravitet më të lartë ose më të ulët .

Kur testimi të ketë përfunduar, një robot me emrin STAR – Struktura Truss Assembly Robot – do të ndërtojë kornizën për Voyager në orbi. Ndërtimi i parë hapësinor do të jetë një prototip unazë graviteti 61 metra në orbitë të ulët të Tokës që mund të rrotullohet për të krijuar gravitet në nivelin e Marsit 40% të gravitetit të Tokës.

Kjo do të zgjasë rreth dy vjet për t’u ndërtuar dhe është quajtur një “demonstrues afatshkurtër” kur vendosja në hapësirë ​​do të zgjasë tre ditë. Ndërsa hoteli është qëllimi fillestar i stacionit hapësinor të gravitetit artificial, kompania shpreson që në të ardhmen të japë me qira hapësirë ​​për agjensi duke përfshirë NASA dhe ESA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Publikuar

-

Nga

Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Shumë prej nesh ndoshta janë ndjerë të mërzitur në një moment të vitit të kaluar. Kufizimet shoqërore, udhëtimet dhe shumë aktivitete të tjera mund të kenë qenë të nevojshme për të kontrolluar pandeminë, por i kanë lënë shumë prej nesh pak hapësirë për të bërë gjërat që duam.

Në sipërfaqe, mërzia mund të duket mjaft e parëndësishme; një përvojë e rezervuar për ata që janë mësuar me luksin e të pasurit shumë kohë. Por rezulton se mërzia prek njerëzit në shumë mënyra. Kjo ngre pyetjen: në ekuilibër, mërzia është ves apo virtyt? Sipas shkencës, përgjigjja mund të jetë pak nga të dyja.

 Impulsiviteti

Mërzia vjen me dëshirën për të gjetur një aktivitet më të kënaqshëm. Ajo rrit impulsivitetin tonë dhe prish aftësinë për të ndjekur detyrën në fjalë. Në vend të kësaj, ne u drejtohemi shpërqendrimeve të tilla si ushqimet ose duke luajtur me një celular .

Ndërsa shpërqendrimi i rastit mund të jetë i padëmshëm, mërzia kronike luan një rol në shumë sjellje problematike, duke përfshirë bixhozin patologjik , abuzimin me drogën dhe ngasjen e rrezikshme. Në kontekstin e pandemisë, mërzia rezulton të jetë një arsye kryesore pse njerëzit prishin rregullat e bllokimit dhe distancimit shoqëror .

Shëndeti më i dobët mendor

Është normale të ndiheni të mërzitur herë pas here. Por mërzia e shpeshtë ose e pazgjidhur është arsye për shqetësim. Hulumtimet tregojnë se të qenit i prirur për mërzi është një parashikues i shëndetit të dobët mendor , të tilla si depresioni dhe ankthi.  Njerëzit që mërziten lehtë raportojnë se e shohin jetën më pak kuptimplotë . Ata ka më shumë të ngjarë të braktisin shkollën, të ndalojnë të vijnë në punë ose të kenë marrëdhënie romantike më pak të kënaqshme .

Agresioni

Deri më tani, mund të duket se mërzia është kryesisht një problem për personin që e përjeton atë. Por rezulton se mërzia e një personi mund të jetë gjithashtu problem i një personi tjetër. Mërzia mund të shkaktojë agresion. Në një eksperiment, ne u paraqitëm pjesëmarrësve Irlandezë një histori në lidhje me një Anglez i cili dyshohet se kishte rrahur një Irlandez tjetër. Ne i pyetëm pjesëmarrësit tanë se sa i gjatë duhet të jetë dënimi me burg për autorin anglez.

Pjesëmarrësit tanë Irlandezë kërkuan fjali ndjeshëm më të gjata nëse ata së pari do të kishin punuar në një detyrë të mërzitshme për të shkruar krahasuar me një grup kontrolli. Për më tepër, ne zbuluam se e njëjta gjë nuk ndodhi kur kryesi ishte përshkruar si Irlandez, duke sugjeruar se mërzia shkakton armiqësi ndaj anëtarëve të grupeve të tjera .Një studim i vitit 2020 testoi nëse mërzia mund të shkaktojë agresion sadist.

Studiuesit i bënë pjesëmarrësit të shikonin ose një video të mërzitshme të gjatë 20 minutash të një ujëvare ose një dokumentar shumë më pak të mërzitshëm për Alpet. Ndërsa shikonin këto video, pjesëmarrësit mund të hidhnin, nëse dëshironin, tre krimba të gjallë që u ishin dhënë emrat “Toto”, “Tifi” dhe “Kiki” në një copëtues. Pjesëmarrësit që panë videon e mërzitshme copëtuan dukshëm më shumë krimba se të tjerët. Duket se njerëzit e mërzitur bëjnë gjëra të tilla pjesërisht sepse ata dëshirojnë eksitim.

LEXO EDHE:  Ngjarjet kriminale në Shkodër/ Lleshaj flet për futjen e policisë ushtarake

LEXO EDHE:  Astrologjia ka një shpjegim të saktë për “vrasësit serial”

Kërkimi i risive

Por ka edhe anë pozitive të mërzitjes. Në vend që të kërkoni ngushëllim në sjelljen impulsive ose agresionin, mërzia mund t’i bëjë njerëzit të kërkojnë situata ose sfida të reja. Njerëzit që mërziten lehtë mund të shprehin kuriozitet më të madh. Në një eksperiment në vitin 2019 , pjesëmarrësve iu ofrua mundësia për të parë fotografi që kishin parë tashmë ose fotografi që ishin të panjohura për ta. Ata që ishin të mërzitur treguan një preferencë më të fortë për fotografi të panjohura, edhe kur e dinin se këto fotografi të reja do t’u tregonin atyre gjëra të pakëndshme si buburrecat ose pjatat e pista.

Gjetja e kuptimit në jetë

Ndoshta një nga aspektet më befasuese të mërzisë lidhet me gjetjen e kuptimit në jetë. Njerëzit që ndihen të mërzitur raportojnë se situata e tyre aktuale nuk ka ndonjë qëllim . Si përgjigje, ata kërkojnë në mënyrë aktive mënyra në të cilat ata mund ta bëjnë jetën të ndihet përsëri kuptimplote.

Për shembull, mërzia bën që njerëzit të kapen më fort pas ideologjive të tyre . Në një eksperiment, pjesëmarrësit që punuan në një detyrë të mërzitshme kopjimi fjalësh raportuan besime më ekstreme politike sesa një grup kontrolli. Besime të tilla më ekstreme politike mund t’u japin njerëzve një ndjenjë qëllimi në jetën e tyre, në të mirë ose në të keq.

Aktivitetet e mërzitshme gjithashtu bëjnë që njerëzit të ndalen në kujtimet nostalgjike . Nostalgjia ndërthur ndjenjën pozitive siç është siguria, me ato negative siç është ndjenja e humbjes. E rëndësishmja, këto kujtime nostalgjike i bëjnë njerëzit të ndihen më të lidhur me të tjerët , gjë që i ndihmon ata t’i gjejnë më shumë kuptim jetës së tyre.

Funksionon edhe në mënyrën tjetër. Njerëzit të cilët marrin një ndjenjë kuptimi në jetë nga feja e tyre mërziten më lehtë në detyrat e vogla. Ndoshta një nga zbulimet më të habitshme është se mërzia e çastit mund të rrisë gatishmërinë e njerëzve për t’i dhënë një kauze bamirësie , duke krijuar një pamje krejt të ndryshme nga ajo e mërzisë si një shkak i agresionit sadist.

Mërzia, ashtu si me shumë emocione, duket se luan një rol integral në funksionimin psikologjik. Mund të na largojë nga aktivitetet e pakuptimta dhe joshëse dhe drejt asaj që ndihet si veprim i vlefshëm. Kjo mund të rezultojë në aktivitete që ofrojnë një kuptim kuptimi ose risie – por gjithashtu mund të shkaktojë sjellje që është më e rrezikshme dhe shkatërruese.

Mërzia duket të jetë një gjendje emocionale që na shtyn të ndryshojmë sjelljen tonë – nëse kjo është një rezultat pozitiv apo negativ varet tërësisht nga individi dhe situata e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE