Connect with Us

“Nuk kam votuar prej 1992-shit”/ Dashnor Diko “i futet politikës”, tregon kë mbështet në zgjedhje

Politikë

“Nuk kam votuar prej 1992-shit”/ Dashnor Diko “i futet politikës”, tregon kë mbështet në zgjedhje

Publikuar

-

“Nuk kam votuar prej 1992-shit”/ Dashnor Diko “i futet politikës”, tregon kë mbështet në zgjedhje

Këngëtari i njohur Dashnor Diko, ka rrëfyer sot se që prej marsit të vitit 1992 nuk ka votuar në asnjë zgjedhje.

Mirëpo duket se këtë vit ai do të votojë dhe këtë na e tregon deputeti dhe kryetari i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi.

Deputeti ka publikuar një foto me Dikon në rrjetet sociale dhe deklaron se këngëtari i ka pohuar se do të votojë kundra tre kryetarëve, duke iu referuar Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Tha se do rrisë pagat/ Arben Malaj tregon çfarë fshihet pas premtimit të Ramës

Një kafe me Dashnor Dikon në fshatin Adriatik të bashkisë Divjakë.

Nuk kam votuar ndonjëherë tha Dashnori pas 22 marsit 1992 për hipokritët komunistë që kanë qeverisur Shqipërinë  prej 28 vitesh duke vjedhur së bashku e duke mashtruar Shqiptaret sikur “zihen” me njëri-tjetrin

Më 25 prill do të votoj patjetër kundra mashtrueseve që janë ndarë në tre tufa dhe ndërrojnë karriget e pushtetit me njëri-tjetrin duke u tallur me shqiptarët”, shkruan Murrizi në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Meta kercënon Ramën/ “Po dhunove zgjedhjet nuk do kesh vend ku të futesh

Publikuar

-

Nga

Meta del me mesazhin e fortë/ ‘Treni është nisur, mjerë ai që i del para’

Presidenti Ilir Meta gjatë takimit online me përfaqësuesit civilë tha se kushti kryesor për negociatat e integrimit në BE është që këto zgjedhje të jetë të lira dhe të ndershme. Ndër të tjera Meta tha se nësë Partia Socialiste do të fitojë pa prekur votën, ai do të japë dorëheqjen më 26 prill.

“Nëse kjo shumicë konfirmohet pa prekur votën, Presidenti jep dorëheqjen më 26 prill. Të jenë të qartë të gjithë, Presidenti do të shkojë në të gjithë Shqipërinë me këto mesazhe: Qytetarët duhet të ndërgjegjësohen se në demokraci, fuqia e tyre është vota.

Ta përdorin votën për të zgjedhur dhe për të ndëshkuar. Ta orientojnë votën e tyre tek kandidatët më me integritet. Për mua ka rëndësi të ringjallet besimi tek demokracia. Presidenti nuk do të fshihet kurrë nga një sfidë e madhe, angazhimi për të ndalur çdo përpjekje që synon të vrasë demokracinë.

Nuk i jam shmangur asnjëherë kësaj sfide, por ama që ti të dhunosh dhe njëherë popullin shqiptar, kushdo qofsh, kjo është një gjë që nuk ka më ku të shkojë e ku të rrijë, sepse e dimë më c’do të thotë të humbasë edhe njëherë Shqipëria” tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Albin Kurti i thotë jo koalicionit me partitë shqiptare/”Kandidatët tanë të pavarur”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti në fjalën e tij nga Gjirokastra, ku zyrtarizoi kandidimin në zgjedhjet e 25 prillit, hodhi poshtë mundësinë për koalicion me partitë e tjera në Shqipëri.

Ndër të tjera, Kurti, tha se kandidatët e LVV do të jenë të pavarur dhe se ka kërkuar angazhimin e tyre sepse Shqipëria ka nevojë për zhvillim që sjell punësim. Ai po ashtu deklaroi se ka patur takim me Edi Ramën, Ilir Metën dhe Lulëzim Bashën.

“Sot jemi këtu në Gjirokastër, tek vendi ku një javë pas ngritjes së flamurit nga Ismail Qemali në Vlorë, u ngrit edhe në Gjirokastër. Unë kam takuar dje të tre, edhe kryeministrin Edi Rama, edhe presidentin Meta, edhe kryetarin e PD, Basha. Janë tre kandidatë të pavarur që ne i mbështesim. Kreshnik Merxhani në Gjirokastër, Boiken Abazi në Tiranë dhe Iljaz Shehu në Lezhë. Duam të angazhohen sepse Shqipëria ka nevojë për zhvillim që sjell punësim” -tha Kurti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama vizitë dy ditore në Itali/ Zbardhet axhenda e takimeve

Publikuar

-

Nga

Rama vizitë dy ditore në Itali/ Zbardhet axhenda e takimeve

Kryeministri Edi Rama do të jetë në një vizitë dy ditore në Itali, më konkretisht në datat 5 dhe 6 mars.

Mediat italiane kanë zbardhur axhendën që do të ndjekë kryeministri shqiptar. Kjo vizitë e Ramës do të bëhet për 30 vjetorin e eksodit masiv të shqiptarëve në Itali.

Sipas “Lagazzettadelmezzogiorno’, Rama do të jetë i pranishëm në Puglia ditën e premte aty ku do të zhvillohet një sesion i jashtëzakonshëm në Këshillin e Qarkut, ku prezent do të jetë dhe Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio. Rama do të shoqërohet nga Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj, Ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliun, ministren e arsimit Evis Kushi, dhe Fate Velaj, një anëtar i Parlamentit.

Rama do të marrë pjesë në inagurimin e ekspozitës “Eksodi”, e krijuar nga Nicola Genco, ngritur në Agora të Ndërtesës së Këshillit Rajonal, aty ku do të ketë dhe një performancë të violonçelit Redi Hasa. Ekspozita “Shokë dhe Engjëj” e kuruar nga Alfredo Pirri është vendosur në të njëjtat hapësira.

LEXO EDHE:  Sondazhet/ Vuçiç, fituesi i zgjedhjeve parlamentare në Serbi

LEXO EDHE:  Edi Rama si konsulli i plehrave

Rektorët e universiteteve Apuliane do t’i dorëzojnë Ramës një kopje të manualit për “Rajonet e Sigurta” të përkthyer në shqip dhe të hartuar falë punës së 130 personaliteteve nga bota shkencore e katër universiteteve kulturore./CNA.al

LEXO TE PLOTE