Connect with Us

Mban titullin “kafsha më e madhe” / Gjendet fosili i dinosaurit gjigant

Kuriozitete

Mban titullin “kafsha më e madhe” / Gjendet fosili i dinosaurit gjigant

Publikuar

-

Kockat e fosilizuara të një dinosauri të zbuluar në Argjentinë që do të kishte shkelur tokën 98 milionë vjet më parë mund të kenë qenë kafsha më e madhe e tokës që keni parë ndonjëherë. Paleontologët lokalë gjetën mbetjet, të cilat përfshijnë 24 rruaza nga bishti i krijesave dhe disa kocka të legenit,  në Provincën Neuquén në 2012.

Besohet të jetë një titanosaur, një nga sauropodët më të mëdhenj, një grup dinosaurësh të karakterizuar nga madhësia e tyre, këmbët si kolonë dhe qafat dhe bishtat e zgjatur. Ndërsa ekipi nuk ka qenë në gjendje ta konfirmojë atë si një specie të re ende, fosilet nuk duket se përputhen me mbetjet e tjera të dinosaurëve sauropod. Gjetja mund të ndihmojë ekspertët të kuptojnë më mirë se si evoluan dhe jetuan dinosaurët gjigantë sauropod miliona vjet më parë.

Pavarësisht gjetjes së re, titulli i ‘kafshës më të madhe ndonjëherë’ mbahet ende nga balena blu, e cila ka qenë deri në 110 metra (33,6 metra) gjatësi. Mbetjet e fosilizuara u gjetën në shtresat e shkëmbinjve që gjeologët i referohen si ‘Formacioni Candeleros’ dhe më konkretisht në një nivel që do të përfaqësonte depozitat nga një fushë përmbytëse me baltë.

“Është e qartë se titanosauri i rikuperuar pjesërisht nga Formacioni Candeleros mund të konsiderohet një nga titanozurët më të mëdhenj”, shkruajnë studiuesit.”Ndoshta e një mase trupi të krahasueshme me Patagotitan ose Argjentinosaur ose edhe më e madhe,” shtuan ata.

LEXO EDHE:  Droga e sekuestruar në ambasadën ruse në Argjentinë digjet në krematorium.

Patagotitan, e cila u zbulua për herë të parë në Argjentinë përsëri në 2013 mendohet të ketë arritur një gjatësi prej më shumë se 121 metra (37 metra) dhe ka të ngjarë të peshonte rreth 55-57 ton.

Ndryshe nga mbetjet e tjera të gërmuara nga formacioni, ky ekzemplar,  i cili është cilësuar ‘MOZ-Pv 1221’,  mbeti i artikuluar kryesisht, duke sugjeruar që më shumë skelet do të zbulohet në të njëjtin vend ndërsa përparon gërmimi. Në të vërtetë, ekipi raporton se kockat e gjymtyrëve të dinosaurëve janë gjetur, por nuk janë gërmuar ende.

Për shkak të natyrës së pjesshme të zbulimit deri më tani, studiuesit thanë se nuk ka qenë ende e mundur të vlerësohet se sa MOZ-Pv 1221 do të kishte peshuar në jetë. Sipas studiuesve, Provinca Neuquén do të kishte qenë shtëpia e specieve të shumta sauropod 98 vjet më parë – secila prej tyre do të kishte zënë një rol të ndryshëm, ose ‘ngrohtë’, në ekosistemin dhe rrjetin ushqimor.

Ekzemplari këtu i raportuar sugjeron fuqimisht bashkë-ekzistencën e titanosaurëve më të mëdhenj dhe të mesëm me rebbakisaurids me përmasa të vogla në fillim të Kretaceut të Vonë që tregon ndarjen e supozuar të kamareve, “thanë ata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT- Kina prezanton trenin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

Kina ka prezantuar trenin më të shpejtë në botë, që mund të arrijë një shpejtësi deri në 600 kilometra në orë.

“Maglev” është një shkurtim i “tërheqjes magnetike”. Treni duket të jetë “lundrues” falë një force elektromagnetike që e dërgon atë të rrëshqasë mbi shina.

Liang Jianying, zëvendës menaxher i përgjithshëm dhe kryeinxhinier i CRRC Sifang, tha për mediat kineze se përveç shpejtësisë, treni ka një sistem më pak ndotës dhe nuk kërkon shumë para për mirëmbajtjen e tij.

Hekurudha me shpejtësi të lartë është një përparësi kryesore në Kinë, e cila synon të lidhë më shumë qytetet e saj të mëdha me tren për të zvogëluar kohën dhe shpenzimet e nevojshme për të udhëtuar nëpër vendin më të populluar në botë.

LEXO EDHE:  Mjeku Sallabanda: Efikasiteti i vaksinës kineze i ulët, qeveria e merr se nuk ka rrrugëzgjidhje tjetër

Aktualisht, treni mesatar me shpejtësi të lartë në Kinë mund të lëvizë me rreth 350 km / orë.

LEXO EDHE:  E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

Aktualisht, Kina ka vetëm një linjë në përdorim komercial, që lidh Aeroportin Pudong të Shangait me stacionin Road Longyang në qytet.

Disa rrjete të reja thuhet se janë në ndërtim e sipër, duke përfshirë një që lidh Shanghai dhe Hangzhou dhe një tjetër që lidh Chengdu dhe Chongqing./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Magjia” e tërheqjes/ 10 karakteristika që e bëjnë njeriun edhe më të bukur

Publikuar

-

Nga

Disa nga ne mund të besojnë që vetëm njerëzit e bukur janë tërheqës. Por, në të vërtetë, për disa njerëz më të rëndësihme janë tiepatret e personaliteetit të njeriut të cilin keni përballë.

Në fakt, sharmi dhe tërheqja ndaj një personi nuk janë gjithmonë të përcaktuar nga pamja e tyre fizike.

Gjëja kryesore është magjia e tërheqjes. Më poshtë po iu listojmë disa nga tiparet që ju bëjnë më shumë tërheqës.

Ndjeshmëria

Shumë njerëz besojnë se nëse keni një pamje që pranohet në shoqërinë moderne si “e bukur” është e vetmja mënyrë. Në fakt është një mendim i gabuar. Kjo cilësi absolutisht nuk varet nga pamja e jashtme. Kjo varet nga vetëkontrolli, karizma dhe vetëbesimi.

Të pasurit qëllime

Personi që lufton për atë që do, dhe përmes veprimeve të tij apo saj, dëshmon se gjithçka është e mundur në këtë botë, nuk mund të mos jetë tërheqëse.

Sensi i mirë i humorit

Është njëra ndër tiparet që vërehet më së shumti. Sensi i mirë i humorit është një cilësi e një personi interesant dhe është çelësi i suksesit në çdo bisedë. Është sikur shigjeta e “perëndisë së dashurisë” që do të të godasë gjithsesi.

Eleganca

S’ka rëndësi se sa e përkryer dukesh, mungesa e mirësisë në lëvizjet tua do ta shkatërrojë pamjen tuaj. Nëse mund të lëvizësh butësisht derisa jeni duke vallëzuar, ose kur ecni në një mënyrë më tëreqëse apo nëse keni një gjuhë trupi mahnitëse, përfundimisht do të ju bëj të dukeni tepër tërheqëse.

Vetëbesimi

Një zë i heshtur, supe të rrumbullakosura, dhe mungesa e mendimit të tij apo saj janë shenjat e një personi krejtësisht jo tërheqës.

LEXO EDHE:  E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

LEXO EDHE:  Ja cilat janë 7 format e një Covid-19 të butë

Vendosmëria

Të kesh dyshime nuk është një tipar tërheqës, dhe kjo nuk do t’ju çojë në një marrëdhënie të shëndetshme. Një person duhet të jetë i vendosur për çdo gjë, duke filluar me vendimet se cilën akullore të blejmë dhe duke përfunduar me zgjedhjen e vendit në të cilin doni të jetoni.

Intelekti

Intelekti nuk është të bëheni ekspert në një çështje në universitet. Është aftësia për të treguar gjykim të drejtë. Një person i cili mund të kuptojë të gjithë, pa dyshim, tërheqje dhe magjepsje.

Detajet

Edhe detajet më të padukshme dhe më qesharake në pamjen tuaj mund të jenë aq tërheqëse sa që imazhi juaj do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e personit të duhur. Kushtoni vëmendje detajeve.

Aftësia për të qenë një person interesant për ti folur

Nuk është vetëm të kesh një mendim të gjerë dhe të kesh mendimet e tua. Është gjithashtu në lidhje me aftësinë për të dëgjuar. Duhet të jetë një bisedë e barabartë, jo një ku dikush flet vetëm për vetën.

Origjinaliteti

Të qenit unike ka vlerën e arit në botën moderne të kopjeve. Në të vërtetë, të gjithë janë të veçantë. Disa thjesht nuk kanë dalë nga guaska e tyre ende, dhe të tjerët mendojnë se të gjitha gjërat e veçanta rreth tyre janë “ të pa përsosura”. Por, në fakt , të gjitha këto gjëra të vogla, të cilat ju mund të mos i pëlqeni në lidhje me veten, të bëjnë ajo që jeni. Kështu që qëndro e veçantë, qëndro unike!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE