Connect with Us

Ilir Daja konfirmon akordin me Hasanin: Kam qëndruar deri në 1 e 30 të natës me Olsi Ramën

Sport

Ilir Daja konfirmon akordin me Hasanin: Kam qëndruar deri në 1 e 30 të natës me Olsi Ramën

Publikuar

-

Partizani luan nesër një ndeshje të vështirë ndaj Teutës në orën 16:45 në Durrës ndaj Teutës. Para kësaj ndeshje në konferencë për shtyp foli trajneri i të kuqve, Ilir Daja, që foli për merkaton, afrimet e reja dhe kushtet fizike të ekipit para ndeshjes së nesërme.

“Edhe në ndeshjen e fundit kam thënë që prezantimi bëhet kur hidhet firma. Në dijeninë time tratativat janë drejt përfundimit, por kur të firmosë do të them se është i joni dhe sa i rëndësishëm është për skuadrën. Dihet se është me shumë vlera dhe e ka treguar kudo ku ka qenë dhe ka bagazh të madh teknik. Kur të jetë zyrtare do shprehemi më shumë në këtë drejtim.

Kemi pasur vetëm dy ditë kohë për të përgatitur ndeshjen me Teutën. Ata kanë një ditë më shumë pushim. Ditën e parë ishte riaftësim dhe kemi punuar të ndarë në dy grupe. Dje kemi nisur përgatitjet për ndeshjen e Teutës dhe sot përfunduam seancën e fundit për të vazhduar më pas pasdite.

Jemi munduar që edhe para ndeshjes derbi edhe më mbrapa të flas me ekipin për t’i treguar se çdo ndeshje vlen 3 pikë, kështu që nuk ka vend për eufori sepse Teuta është në të njëjtin pozicion me ne. Është ekip që vjen pas dy fitoreve si ne. Ka mbrojtjen më të mirë në kampionat, kështu që nuk ka vend për eufori, derbi ka mbaruar dhe na pret një transfertë e vështirë në Durrës.

Ata janë të fortë në fushën e tyre dhe nëse duam të fitojmë, duhet të jemi më të motivuar se në ndeshjen derbi. Ne si staf kemi qenë deri në 1:30 të natës me leje, pa thyer rregullat e pandemisë për të parë afrimet në këtë repart, nuk është se kemi vendosur deri në këto momente. Kemi dy-tre alternativa për t’i parë dhe kur të bindemi se ata nuk janë nën nivelin e lojtarëve që kemi, do e bëjmë të ditur.

Në të kundërt do vazhdojmë deri në ditën e fundit të merkatos do të jemi në dinamikë për të plotësuar mbrojtjen, ndoshta jo me lojtarë të nivelit shumë të lartë, por të paktën të kemi të dubluar me lojtarë natyral repartin e mbrojtjes.

Murataj e ka pasur më të lehtë se Junior sepse e njeh Superligën dhe lojtarët sepse ka qenë këtu para disa vitesh. Junior ka nevojë për më shumë kohë për t’u përshtatur sepse është hera e parë në Shqipëri dhe nuk ka luajtur. Prandaj Murataj ka qenë pjesë e formacionit, ndërsa Junior do të jetë me kalimin e kohës në formacion”, u shpreh Daja. 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Një gjuajtje në portë për 3 pikë, Interi ia del edhe ndaj Atalantës

Publikuar

-

Nga

Interi ka marrë një fitore shumë të rëndësishme, teksa ka mposhtur minimalisht Atalantën, në ndeshjen e vlefshme për javën e 26-të në Serinë A.

Skuadra e Kontes u shfaq tepër cinike, teksa me gjuajtjen e vetme në portë, ia doli të shënojë dhe të marrë fitoren, e cila e shkëputu në krye të renditjes me 62 pikë, 6 pikë më shumë se Milani i vendit të dytë.

Ishte Milan Shkrinjar, i cili pas një topi të mbetur në zonë, e gjuna menjëherë për ta ndalur në fundin e rrjetës në minutën e 54’.

Vlen të theksohet se mbrojtësi i Kombëtares, Berat Gjimshiti zhvilloi një ndeshje fenomenale, duke e bërë Lukakun të mos dukej në fushë, duke e neutralizuar plotësisht, kryesisht në pjesën e parë, kur i hoqi belgut dy gola, me ndërhyrjet e tij.

Megjithatë paraqitja e shkëlqyer e Gjimshitit nuk mjaftoi, pavarësisht se Atalanta kishte disa raste shënimi, por ishte e pamundur të shmangej Handanoviç, i cili kishte dy ndërhyrje vendimtare, duke i mohuar golin ekipit të Gasperinit.

Interi merr kështu fitoren e 10-të radhazi në shtëpi, ndërsa Atalanta pëson humbjen e dytë në transfertë, nga tetori i vitit të kaluar.

LEXO TE PLOTE

Sport

Java e derbit në Kategorinë Superiore, zbardhet plani i plotë i FSHF-së

Publikuar

-

Nga

Ishte java e Tiranës, pasi të gjitha skuadrat e kreut u ndalën. Bardheblutë kanë mundësinë të rifuten në garë për titull dhe këtë mund ta bëjnë sërish nga derbi i kryeqytetit, sërish më një ish-portier në stol. Gjithsesi, pa fluturuar, kampionët në fuqi nuk janë skuadra e vjetshëm dhe ata e dinë vetë diçka të tillë.

Të shtunën, prej orës 13:00, Tirana përballet me Partizanin në “Selman Stërmasi” dhe shpreson që fitorja e vet të shoqërohet edhe me ndonjë ndalim tjetër të rivalëve. Sigurisht Partizani do mundohet të bëjë autokritikë, pas asaj disfate të djeshme me Skënderbeun.

Java e 24-t sjell disa duele interesante, me Vllazninë që e hap javën me një ndeshje kundër Bylisit të premten. Në të njëjtën ditë dhe orë, 13:00, Kukësi pret Apoloninë në Elbasan, kurse të nesërmen Laçi do tentojë të reagojë në transfertë me Skënderbeun.  Java e 24-t mbyllet me Teuta-Kastrioti, të shtunën në orën 16:00.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 24
E premte, më 12 mars 2021
Ora 13:00 | Vllaznia-Bylis
Ora 13:00 | Kukësi-Apolonia

E shtunë, më 13 mars 2021
Ora 13:00 | Tirana-Partizani
Ora 13:00 | Skënderbeu-Laçi
Ora 16:00 | Teuta-Kastrioti

LEXO TE PLOTE

Seria A

FORMACIONET/ Conte “ALL-IN” nga minuta e parë, njihuni me rreshtimet e Inter-Atalanta

Publikuar

-

Nga

Inter dhe Atalanta përballen me njëra  tjetrën në orën 20.45 në kuadër të Serisë A. Trajneri i zikaltërve, Conte dhe ai i bergamaskëve, Gasperini kanë vendosur për titullarët. Perisic tanimë është bërë pjesë e pandashme e formacionit, me kroatin që sërish është mes 11-shes.

Kryesuesit e nisin me Lukakun dhe Lautaron në sulm, me dyshen sulmuese që ka një punë të vështirë sot. Barella  dhe Brozovic qëndrojnë në mesfushë, teksa duhet të lidhin repartet. Në krahun tjetër, Zapata udhëheq ofensivën e miqve, ndërsa Djimisiti në mbrojtje.

FORMACIONET:

Inter: Handanovic, Skriniar, De Vrij, Bastoni, Hakimi, Barella, Brozovic, Vidal, Perisic, Lautaro, Lukaku.

Atalanta: Sportiello, Toloi, Romero, Djimsiti; Maehle, Freuler, De Roon, Gosens; Pessina, Malinovskyi; Zapata.

LEXO TE PLOTE