Connect with Us

Thembra të plasaritura/ Si të kujdeseni për to në mënyrë natyrale?

Life Style

Thembra të plasaritura/ Si të kujdeseni për to në mënyrë natyrale?

Publikuar

-

Nëse shihni çarje në thembra, me siguri supozoni se është për shkak të  dehidrimit ose mungesës së lagështisë në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura juaj është e thatë dhe e plasaritur në thembra.

Kilogramët e tepërta

Këmbët tuaja mbajnë peshën e të gjithë trupit tuaj. Pra, kur shtoni peshë shtesë , ajo rrit presionin nën thembra. Në këtë rast, thembrat tuaja janë të detyruara të zgjerohen anash për të mbajtur më shumë peshë. Dhe nëse lëkurës tuaj i mungon lagështia, ajo merr çarje.

Si ta rregulloni atë:

Ju mund të llogarisni peshën tuaj ideale këtu mbajeni gjithmonë brenda intervalit “normal”. Gjithashtu, merrni parasysh që diabetikët kanë tendencë të kenë thembra të çara, prandaj  kontrolloni rregullisht nivelin e sheqerit në gjak.

Mungesa e vitaminave

Pa disa vitamina jetësore , minerale dhe lëndë të tjera ushqyese, lëkura juaj thjesht nuk mund të funksionojë siç duhet dhe bëhet e thatë dhe e trashë.

Si ta rregulloni atë:

Shtoni më shumë ushqime të pasura me vitamina A, B3, C, E, zink dhe acide yndyrore omega-3 në dietën tuaj .

Këpucët e gabuara

Këpucë të papërshtatshme dhe takë të hollë gjithashtu mund t’ju japin thembra të çara dhe dhimbje.

LEXO EDHE:  Këshillat e Lira Gjikës/ Beben lajeni 30 minuta, nxirreni para pasqyrës dhe thojini këto fjalë...

Menopauza

Pas menopauzës , disa gra kanë tendencë të kenë “keratoderma të fituar”, një gjendje që mund të çojë në plasaritje të lëkurës në thembra dhe pjesë të tjera të trupit.

Si ta rregulloni atë:

Për të hequr qafe të çarat në thembra, mund të provoni të aplikoni pomada me estrogjen topikisht, por mos harroni të konsultoheni më parë me mjekun tuaj.

Rutina e gabuar e dushit

Bërja e banjove ose dusheve të gjata, shumë të nxehta nuk është një ide e mirë sepse uji në këmbë mund të heqë vajrat natyralë nga lëkura dhe ta lërë atë të ndjehet i ashpër dhe i thatë. Përveç kësaj, sapunët dhe detergjentët e ashpër mund të dëmtojnë pengesën natyrore të lëkurës.

Si ta rregulloni atë:

Gjithmonë përdorni ujë të ngrohtë kur bëni dush , kufizoni kohën tuaj në banjë në 5-10 minuta për të shmangur më shumë humbje lagështie, fshijini këmbët me një peshqir pasi t’i keni larë dhe sigurohuni që të vendosni një krem ​​hidratues. Eshtë gjithashtu më mirë të shmangni sapunët ose produktet aromatike të kujdesit të lëkurës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Showbizz

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Publikuar

-

Nga

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Pak ditë më parë, këngëtarja Dafina Zeqiri zbuloi se kishte kaluar një situatë shumë të ndrëlikuar shëndetësore. Për shkak të lëndimit të disa ligamenteve në gju, ajo i ishte nënshtruar një operacioni.

“Kanë qenë 5 javë të gjata”, shkruante Daffina në një postim në Instagramin e saj ku tregonte momentet në spital.

Ajo tregoi se i fejuari i saj Dj Geek, i kishte qëndruar pranë dhe ishte kujdesur gjatë gjithë kohës për të.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAFINA ZEQIRI (@dafina.zeqiri)

Por pavarësisht operacionit, ajo nuk ndalet kur vjen puna tek muzika. Dafina ka zbuluar se javën e ardhshme do të vijojë me xhirimet e klipit “Duro”.

LEXO EDHE:  Të dyja nudo në dush, Vildane dhe Iva po i lënë djemtë pa gjumë me këto pamje

LEXO EDHE:  Këshillat e Lira Gjikës/ Beben lajeni 30 minuta, nxirreni para pasqyrës dhe thojini këto fjalë...

E emocionuar! Këtë javë do të nisim xhirimet për “Duro”, gjithashtu e lumtur që s’kam nevojë të kërcej pasi s’mund të bëj asnjë lëvizje për shkak të ndëhyrjes”, shkruan Dafina në postim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gjykata e dënoi me burg/ Ja si e priti Fjolla Morina vendimin

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Gjykata e Kukësit mori vendimin dënim me burg për këngëtaren Fjolla Morina.

Ndryshimi i masës së sigurisë është bërë në mungesë të këngëtares, pasi ajo është arratisur prej javësh nga banesa ku ndodhej në arrest shtëpie.

Pas arratisjes Fjollës iu shtua edhe një tjetër akuzë për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Ndërkohë që Gjykata ka marrë këtë vendim, Fjolla nga ana tjetër në arrati dhe po shijonte mbrëmjen me të fejuarin dhe mikeshën e saj./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Të dyja nudo në dush, Vildane dhe Iva po i lënë djemtë pa gjumë me këto pamje

LEXO EDHE:  A përdorni aspirina kur bëni dush?/ Efekti i tyre është i mrekullueshëm

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Moderatorja Orinda Huta ka realizuar një set shumë të bukur fantastik duke sjellë ngjyrat e pranverës me veshjen e saj.

Komentet komplimentuese kanë qenë të shumta, por ai që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve ishtte komenti i vjehrrës së saj, nënës së Turjan Hyskos.

Lulja më e bukur e stinës”, shkruan vjehrra e saj duke treguar se mes tyre ka një marrëdhënie perfekte.

Kujtojmë se së fundi Orinda po përflitet për shtatzëni, detaji që është kapur nga ndjekësit pas komenteve të mikeshave të saj në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Rama “dush të ftohtë” ministrave/ Paralajmëron ndryshime në qeveri?

LEXO EDHE:  Sekreti i një jete të gjatë? Një dush i ngrohtë dhe sjellja e mirë me të tjerët

Xhemi Shehu komentoi tri zemra në foton e Orindës dhe Turit po kështu edhe Marçela Lati, e cila ka zgjedhur ngjyrën rozë për zemrën, duke na zbulaur se nëse është e vërtetë çifti mund të jetë në pritje të një vajze./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Orinda Huta (@orindahuta)

LEXO TE PLOTE