Connect with Us

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare i surprizon të gjithë, shënon golin e parë në Serinë B

Sport

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare i surprizon të gjithë, shënon golin e parë në Serinë B

Publikuar

-

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, Arlin Ajeti, ishte protagonist në triumfin 2-1 që skuadra e tij Rexhiana arriti në shtëpi ndaj Vinçencës.

Në minutën e 18-të, Ajeti goditi saktë me kokë brenda zonës, duke kaluar në avantazh skuadrën e tij. Ky ishte goli i parë në Serinë B më shqiptarin, i cili është shndërruar në një protagonist te skuadra e tij.

Rexhiana dyfishoi shifrat në minutën e 75-të me anë të Muratores, ndërkohë që Zonta ngushtoi diferencën në sekondat e fundit për miqtë e Vinçencës. Me këtë fitore skuadra e Ajetit i dha fund rezultateve negative radhazi, duke u ngjitur në vendin e 16-të.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sport

“Kishte pak hapësira”, trajneri i Legias për Muçin: Ndeshja e fundit tregoi çfarë lige jemi për lojtarët teknikë

Publikuar

-

Nga

Ernest Muçi tashmë ka luajtur ndeshjen e parë me Legian e Varshavës, teksa tekniku Czesłav Mishnievicz, i dhuroi 45 minuta aktivizim për të gjithë pjesën e dytë në ndeshjen në transfertë ndaj Gornik.

19-vjeçari-vjeçari i solli fat skuadrës duke qenë se pjesa e parë ishte mbyllur 1-1 dhe në fund Legia fitoi me rezultatin, 1-2.

Megjithatë, ish-futbollisti i Tiranës, nuk pati mundësinë të tregonte shumë aftësitë e tij pasi nuk ia doli të gjente hapësirat e duhura në fushë.

Në lidhje me këtë, trajneri i Legias, Mishnievicz, u shpreh se ai takim tregoi se çfarë lige është Polonia për lojtarët me teknikë si Muçi.

“Nga ata që kanë ardhur nga merkato, sigurisht është më e lehtë që të integrohet më shpejt dikush që ka pasur stërvitje të rregullta. Muçi duket që është në mesin e sezonit, shihet, është i përgatitur fizikisht. Por, ndeshja ndaj Gornik, tregoi se çfarë lige jemi ne për futbollistët teknikë si ai. Do të jetë pak e vështirë në fillim.

Ai u përball me ekipin që ka vrapuar më shumë se të gjithë në kampionat, kishte pak hapësira në fushë.

Mendoj se lojtarët që vijnë nga lindja, përshtaten më lehtë se portugezët apo spanjollët. Kjo edhe prej temperaturave. Lojtarë nga Ukraina, Uzbekistani, Shqipëria nuk janë të frikësuar nga klima në fund të shkurtit apo fillim të marsit.

Nuk iu vjen si e papritur koha e ftohtë. Është mirë sepse janë lojtarë të ngjashëm me mentalitetin polak. Iu pëlqen të punojnë shumë”, u shpreh trajneri i Legias.

LEXO TE PLOTE

Sport

Rey Manaj golashënues te Barcelona, lë pas edhe “Messin e ri”

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj ka shpërthyer me golat e shënuara në këtë sezon të ri. Futbollisti i Kombëtares e ka tundur shtatë herë rrjetën me Barcelonën B duke e ndihmuar së tepërmi ekipin e dytë të katalanasve.

Menjëherë pas tij vjen Collado, që cilësohet në Spanjë si “Mesi i ri”. Thuajse të njëjtat lëvizje në driblime dhe inteligjencë me yllin argjentinas, ndërsa ka arritur që të shënojë pesë gola në këtë sezon.

Kjo performancë fantastike e Rei Manajt nuk do të kalojë pa vëmendje edhe nga Barcelona A.

Nëse sulmuesi shqiptar do të vazhdojë që të mbajë ritmin, prova e madhe e golave të shënuara dhe e bashkangjitur me rezultatet e dobëta të Barcelonës A, që duket se e ka kapitull të mbyllur edhe me La Liga-n, do t’i japi më shumë hapësira futbollistëve të akademisë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Memelli: Skënderbeut i është rritur grinta, tani çdo ndeshje është një finale

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Skënderbeut, Migen Memelli, u shfaq optimist në konferencën për shtyp në prag të sfidës ndaj Kastriotit, që korçarët do të zhvillojnë ditën e nesërme në orën 13:00 në qytetin e Korçës. Në prononcimin përballë gazetarëve, tekniku pogradecar deklaroi se ekipi duhet të rikthehet te fitorja.

“Ajo ç’ka duhet të kemi mendjen është ndeshja e radhës. Çfarë ka kaluar ka kaluar, nuk mund ta kthejmë dot më. E rëndësishme është që të mendojmë për ndeshjen e radhës që kemi nesër. Takimin e kemi përgatitur mjaft mirë. Edhe në seancat stërvitore skuadra ka qenë në një impenjim goxha të lartë. Çdo ndeshje është finale për ne, sikurse dhe kjo nesër.

Jemi në një situatë që padiskutim, ndeshjet duhet t’i vlerësojmë në maksimum. Janë 3 piksha që mund të na ngrenë goxha në tabelë. Sigurisht padashur të largoj presionin nga skuadra, lojtarët duhet të jenë të kthjellët dhe të qartë para këtij takimi. Nga ana psikologjike të jenë në lartësinë e duhur.

Nuk kemi qenë të butë në këto 4 ndeshje që unë e kam drejtuar skuadrën. Sigurisht intesisteti dhe grinta është rritur. Këtë kemi dashur dhe në fillim. E vlerësojmë Kastriotin si një skuadër me karakter të fortë, por që gjithsesi, siç e thashë, ne kundërshtarët duhet t’i vlerësojmë në maksimum, si një ndeshje e radhës që duhet vlerësuar dhe si një kundërshtar që duhen marrë pikët e plota.

Përveç Marës që është i dëmtuar dhe Taipit me kartonë, pjesa tjetër është e plotë. Do të shikojmë për formacionin, sot kemi dhe një stërvitje tjetër. Do të vlerësojmë situatën se cili nga lojtarët do të jetë më i përshtatshëm për këtë ndeshje”, u shpreh Memelli.

LEXO TE PLOTE