Connect with Us

Ish prokurori i Krimeve të Rënda nis luftën me KPA në Administrative

Aktualitet

Ish prokurori i Krimeve të Rënda nis luftën me KPA në Administrative

Publikuar

-

Gjykata ka nisur procesin për të vërtetuar ligjshmërinë e kritereve të emërimeve në shkallën e dytë të Vettingut.

Ish anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muci i shkarkuar nga KPA, kërkon konstatimin e pavlefshmërisë absolute të vendimit Nr. 82/2017 të Kuvendit.

“Për miratimin e listën në bllok të kandidatëve të zgjedhur në Institucionet e Rivlerësimit. Në një kërkesë padi prej 31 faqesh, ish prokurori i Krimeve të Rënda, Benik Muci i drejtohet Gjykatës Administrative më fakte dhe prova ndaj trupës gjyqësore të KPA, konkretisht të 4 gjyqtarëve të cilët vendosën shkarkimin e tij si anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Muci u shkarkua nga KPA, pasi kaloi më parë shkallën e parë të Vettingut, në të njëjtën kohë kur presidenti i Republikës, Ilir Meta e dekretoi atë si anëtar të Gjjykatës Kushtetuese pa përfunduar betejën me shkallën e dytë të Vettingut.

Kërkesë padia i është dorëzuar gjykatësve më datë 11 dhjetor 2020.

Çështja ju caktua me short Kryetarit të Gjykatës Administrative, Eriol Roshi, i cili jo rastësisht, dha dorëheqjen nga shqyrtimi i padisë, por Apeli Administrativ ja rrëzoi pretendimin. Dosja që mban vulën dhe votën e 140 deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, të cilët legjitimuan ata që do të bënin, spastrimin e sistemit të Drejtësisë në vend nëpërmjet Vettingut, rikthehet sërish në duart e kreut të Gjykatës Administrative.

Kryetari i gjykatës administrative, i cili kërkon të marrë kohë, para se të shpallë një vendim për një nga çështjet më të diskutuara dhe emëruara në organet e Drejtësisë, ka pretenduar se pala paditëse nuk ka paraqitur në gjykim vendimet origjinale të Kuvendit.

Më datë 19 Janar gjyqtari i është drejtuar paditësit me një kërkesë për shkresa autentike të Kuvendit, proces i cili do të marë kohë. Të shpresojmë që kjo kohë s’do përkojë më atë të procesit zgjedhur në prill.

LEXO EDHE:  Gjyqtari milioner ngec në “rrjetë”/ KPA e shkarkon nga detyra

Ish prokurori i Krimeve të Rënda, Besnik Muci pretendon se anëtarët e KPA , u zgjodhën politikisht në postet e vettingut, duke paraqitur prova dhe fakte të tejkalimit të procedurave dhe kritereve për të qenë pjesë e këtyre intitucioneve.

“Pas shkarkimit tim nga detyra si gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese jam vënë në dijeni të faktit që pesë antarët e trupës së Kolegjit të Posaçëm të Apelimit që gjykuan çëshjen time dhe Komisioneri Publik Darjel Sina janë emëruar në këto funksione nga Kuvendi i Republikës, me Vendimin nr.. 82 datë 17.06.2017,, në shkelje të Kushteteutës dhe Ligjit, në kundërshtim me procedurën e parashikuar në Kushtetutë dhe Ligj , është nxjerrë bazuar nëpërmjet mashtrimit të kandidatëve”.

Ata janë : Anetarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit gjyqtarët Ardian Hajdari, Rezarta Schuetz, Natasha Mulaj, Albana Shtylla dhe Sokol Çomo si dhe Dariel Sina Komisioner Publik, pasi që në momentin e zgjedhjes këta individë nuk kanë përmbushur kriteret kushtetuese dhe ligjore për t ’u zgjedhur në këto funksione, por nuk kam marrë një përgjigje pozitive “./CNA.al

433118245

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE