Connect with Us

FOTOT-Gjendet një kamë e rrallë kristali 5,000 vjeçare/ Përdorej për të fituar “fuqi magjike”

Kuriozitete

FOTOT-Gjendet një kamë e rrallë kristali 5,000 vjeçare/ Përdorej për të fituar “fuqi magjike”

Publikuar

-

FOTOT-Gjendet një kamë e rrallë kristali 5,000 vjeçare/ Përdorej për të fituar “fuqi magjike”

Mjetet antike që dikur i përkisnin civilizimeve parahistorike janë gjetur në të gjithë botën, por një zbulim në Spanjë nuk është ndryshe nga ato të bëra tradicionalisht prej guri ose stralli. Një ekip që po gërmonte varrin megalitik të Montelirio tholos në 2007 deri në 2010 zbuloi një kamë të formuar nga kristali i shkëmbit që ekspertët thonë se është ‘më i sofistikuari teknikisht’ që është zbuluar ndonjëherë në Iberinë Prehistorike dhe do të kishte marrë aftësi të mëdha për të gdhendur.

Objekti, i cili është rreth 5,000 vjet i vjetër, është gati 20 cm e gjatë dhe u gjet së bashku me 10 maja shigjete, katër tehe dhe një dorezë, të gjitha këto ishin prej kristali.

Studiuesit gjithashtu spekulojnë se kristali i shkëmbit gjatë kësaj kohe mund të ketë pasur një rëndësi simbolike dhe shoqëri të tilla e përdorën atë për gjallëri, fuqi magjike dhe lidhje me paraardhësit. Gërmimi në jugperëndim të Spanjës ishte një bashkëpunim i studiuesve nga Universiteti i Granadës, Universiteti i Seviljes dhe Këshilli i Lartë i Kërkimeve Spanjolle.

Ekipet punuan në vendngjarje nga viti 2007 deri në vitin 2010 dhe publikuan gjetjet e tyre në vitin 2015 që detajon numrin e armëve të kristalta. Varri ndodhet në luginën e poshtme të Guadalquivir që ndodhet brenda zonës metropolitane të Seviljes vendbanimi quhet ‘Valencina de la Concepcion Castilleja de Guzman’. Valencina respektohet si vendi më i rëndësishëm nga Copper Age Iberia dhe është gjithashtu më i madhi.

Studiuesit zbuluan kristale shkëmbore në tetë sektorë të ndryshëm të strukturës masive 143 metra të gjatë që përmban një korridor të gjatë 128 metra që të çon në një dhomë kryesore me diametër më shumë se 15 metra.

Megjithëse kristalet e shkëmbinjve u gjetën në të gjithë vendin, sendet më të sofistikuara kokat e shigjetave dhe tehu i kamës u zbuluan në sektorin jugor. Tehu mahnitës i kamës u zbulua në rajonin jugor të dhomës së brendshme dhe rrallë gjendet midis varreve të epokës së neolitit të vonë dhe bakrit.

LEXO EDHE:  Poza provokuese dhe linja perfekte/ Kjo është modelja që do t’iu lërë pa mend me fotot e saj

“Prodhimi i kamës së kristalit të shkëmbit duhet të jetë bazuar në një akumulim të njohurive dhe aftësive empirike të transmetuara të marra nga prodhimi i teheve të kamave të strallave, si dhe nga njohuritë e artit dyfishtë me gjethe më të vogla kristalore.

Fytyra e armës ishte e lëmuar, gjë që mund të jetë bërë për të shmangur frakturat ose aksidentet gjatë ndërtimit të formës. Për shkak të madhësisë së kamës, studiuesit spekulojnë se ai ishte marrë nga një monokristal të paktën tetë metra e gjatë, dhe ishte krijuar për tu përshtatur me një dorezë fildishi. Kokat e shigjetave, gjithsej 16, janë bërë me shtypje të presionit, i cili është një proces që përfshin heqjen e thekjeve të ngushta përgjatë buzës së gurit.

Studiuesit thonë se ata imitojnë pamjen e majëve të shigjetave të strallit, por vërejnë aftësi më të mëdha për të falsifikuar sende të tilla nga kristali. Së bashku me armët, varri mbante eshtrat e 25 individëve me disa grua dhe një burrë që besohet të kenë vdekur për shkak të helmimit./ CNA.al

Marrë nga Daily Mail

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Publikuar

-

Nga

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Imazhe të reja nga Marsi të shkrepura nga roverja NASA Perseverance kanë zbuluar ngjyrën mbresëlënëse të sipërfaqes së planetit të kuq.

Rover Mars Perseverance preku Marsin për herë të parë këtë muaj dhe ka marrë fotografi të planetit. Ata që gjithmonë kanë menduar se si duket sipërfaqja e Marsit, përgjigjen e pyetjeve të tyre do ta marrin me fotografitë e fundit.

Që nga ardhja në tokë javën e kaluar, rover Perseverance ka bërë më shumë se 23,000 fotografi të planetit.

Por ndërsa pamja e saj ngjyrë gështenjë është sigurisht jashtë kësaj bote, kjo është thjesht për shkak të kamerave të Nasa’s Perseverance që ende nuk janë kalibruar ndërsa vjen në tokë.

LEXO EDHE:  Çmend meshkujt me format e saj/ Fotot më përvëluese të Wanda Nara

LEXO EDHE:  Influencuesja e Instagramit shpërthen në lot/ "Fotot seksi janë talenti im i vetëm"

Al Chen, nga Laboratori i Jet Propulsionit të Nasa, tha: ‘Këto video dhe këto imazhe janë ëndrrat tona.’ Si dhe marrja e ngjyrës së pazakontë, fotografitë japin një pasqyrë të pamjes së sipërfaqes së planetit.

Për më tepër shihni pamjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Publikuar

-

Nga

Misioni i Elon Musk në Mars “për të kolonizuar Planetin e Kuq” mund të fillojë javën e ardhshme

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në status të Dielën, miliarderi tha se prototipi i fundit i Starship ka një “shans të mirë” për të fluturuar këtë javë. Kulla prej çeliku inox, e quajtur SN10, aktualisht po i nënshtrohet provave në një strukturë të SpaceX në Teksasin jugor.

Kompania shpreson të dërgojë një Starship plotësisht funksionues në hapësirë ​​për herë të parë më vonë këtë vit.Kushtet në Teksas janë përmirësuar pasi Shteti Lone Star u godit nga një stuhi vdekjeprurëse e dimrit javën e kaluar, duke e detyruar SpaceX të vonojë operacionet e tij.

Temperaturat në bazën e Starship afër qytetit të Boca Chica tani janë kthyer në normale, duke lejuar që puna të vazhdojë. Pritjet për fluturimin e parë të SN10 janë të mëdha pasi paraardhësi i tij, SN9, arriti një fund të zjarrtë në fillim të këtij muaji.

Raketa prototip gjuajti gjashtë milje në ajër gjatë një fluturimi provë para se të binte përsëri në tokë dhe të shpërthente nga goditja.Një raketë tjetër, SN8, takoi një fund të ngjashëm të dhunshëm pas një fluturimi në dhjetor.

LEXO EDHE:  Poza provokuese dhe linja perfekte/ Kjo është modelja që do t’iu lërë pa mend me fotot e saj

LEXO EDHE:  Çmend meshkujt me linjat e saj perfekte/ Bukuroshja që do t’iu lërë pa fjalë me pozat e saj

Shpërthimet ishin aq të dhunshme sa që ndezën një hetim nga Administrata Federale e Aviacionit për masat paraprake të sigurisë SpaceX. Një zëdhënës i FAA i tha  CNET  se agjencia kishte mbyllur hetimin, “duke hapur rrugën për fluturimin provë SN10”.

Ata shtuan se kompania kaliforniane kërkoi miratimin e FAA-s për azhurnimet e licencës.Sipas fotografive të këputura nga vëzhguesit gjatë fundjavës, SpaceX kohët e fundit instaloi flaps aerodinamike në SN10. Ata do të ndihmojnë për të drejtuar anijen ndërsa lëshohet në një lartësi deri në disa milje mbi nivelin e detit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Publikuar

-

Nga

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Është identifikuar një gjen që i bën njerëzit më të lumtur në marrëdhëniet e tyre dhe më shumë të ngjarë të kenë një martesë të fortë dhe të shëndetshme. Një shtrirje e ADN-së e quajtur CD38 krijon një proteinë e cila ka një larmi rolesh, përfshirë kontrollimin e prodhimit të oksitocinës, e njohur si hormoni i përqafimit.  Njerëzit me një formë specifike të këtij gjeni kanë tipare që i bëjnë ata partnerë më të mirë, siç janë mirënjohja, besimi dhe falja.

Në një studim të fundit me 142 persona,71 çifte të sapomartuar, kjo rezultoi në një nivel më të lartë kënaqësie në marrëdhëniet e tyre.Gjeni gjendet në vendndodhjen gjenetike rs3796863 dhe, si të gjitha gjenet, përbën dy pjesë. Këto alele punojnë në çifte dhe së bashku krijojnë formën përfundimtare të gjenit. Në CD38 opsionet janë ose CC, AC ose AA. Studiuesit nga Universiteti i Arkansas u përqendruan posaçërisht në varietetin CC.Shkencëtarët rekrutuan 142 persona që sapo ishin martuar dhe i ndoqën ata gjatë një periudhe të trazuar kohore që pasoi muajin e mjaltit.

Mostrat e ADN-së u morën nga secili pjesëmarrës dhe secili person plotësoi një pyetësor brenda tre muajve nga dasma e tyre. Pyetësorët vijues u plotësuan çdo katër muaj për tre vitet e ardhshme. Studimi u krye mbi amerikanët dhe studiuesit thonë se geni CC gjendet në rreth një në tre (37 përqind) afro-amerikanë. Studiuesit shtojnë se analiza e tyre tregon ‘mbështetje të fortë’ për teorinë se gjeni CC është i lidhur me një marrëdhënie më të fortë.

LEXO EDHE:  18 fotot që ndryshuan internetin

LEXO EDHE:  FOTOT-Së shpejti do të bëhet nënë/ Olta Gixhari është shtatzënë

‘Arsyeja pse ata me gjenotip CC ishin më të kënaqur është sepse ata kishin më shumë besim tek partneri i tyre,’ shtojnë autorët e studimit. Sidoqoftë, te qytetarët amerikanë me prejardhje evropiane, është më e zakonshme, me 70 përqind të kësaj popullate që kanë gjenin CC. / CNA.al

LEXO TE PLOTE